Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.02.2024., 04:12   #1
softwaremaniac
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Doma
Postovi: 134
Plan nadogradnje storagea

Pozdrav svima!


Trebam sanity check:



Server sa oko 100TB+ medijskih podataka koji se repliciraju na drugu lokaciju kao offsite backup. Situacija je takva da taj server više nije ekspandabilan i da moram planirati ekspanziju u vidu novog servera, jer nije ostalo mnogo prostora za pohranu. NAS nije (dugoročno) isplativa investicija, već je raspravljano o tome i to je postalo premalo nakon 40-ak TB te se prešlo na dedicirani media server.



Budući da se radi o pohrani u profesionalne svrhe, predloženo mi je sljedeće od strane 2 vendora nakon kontakta:



Iznajmiti još jedan server poput HPE Apolla 4200 zbog ekspandabilnosti i u njega staviti 10G karticu i 19 diskova za inicijalni storage od 270TB, konfigurirati iLO pa isprazniti onsite server (arhivirati stare projekte), zamijeniti diskove većima i ostaviti samo aktivne projekte na njemu (koji bi se naravno i dalje backupirali).


S novim HPE serverom bismo inicijalno imali 19 bayeva zauzeća na rentanom serveru, ali mogućnost ekspanzije za još nekih 9-10 bayeva što ga može dogurati do 450TB cca. Naravno uz replikaciju bih konfigurirao i RAID array(eve) za ajmo reći nekakav ekstra precautionary measure.


Plan za budućnost je maknuti sve diskove iz sadašnjeg servera i zamijeniti ih novima većeg kapaciteta te prijeći s Apolla 4200 na HPE Apollo 4510 sa 60 prostora za diskove i proširivost do 1PB. Po sadašnjim predviđanjima, upgrade na veći enclosure bi trebalo planirati za cca 2 godine. Vendor kaže da to ne bi trebao biti problem, te da bi se moglo prenijeti diskove iz jednog Apolla u drugi kada za to dođe vrijeme (dakako uz planirani downtime tada).


Cloud nije prihvatljiva opcija, što zbog cijene, što zbog brzine transfera, a i same količine podataka. Lokalna mreža je na 10G i sustavi imaju SSD-ove, tako da kopiranje sa operativnih diskova leti mnogo brže u lokalu prema serveru nego što bi to bio slučaj s direktnim prijenosom preko interneta. Nakon tog dumpa s workstation mašine, replikacija bi išla prema offsite serveru u redovnom backup intervalu.



Dakako, server bi išao s ugovorom o održavanju i supportom od strane vendora da je sve pokriveno ako krepa HDD/ECC RAM/NIC.


Sve ideje i savjeti su dobrodošli
softwaremaniac je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2024., 15:33   #2
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Znaci ovaj server je cisti file storage? Ne radi se nista direktno na njemu?

Sent from my 22081212UG using Tapatalk
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.03.2024., 16:55   #3
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Zašto ne idete odmah na veći apolo, jer će te na kraju ipak proći jeftinije, nego da sada idete na mali apolo pa na veliki. Pogotovo što je moguće danas dogovoriti i rent/lizing pa ne morate ići u veliku capex investiciju. Sve ovisi koliko para se ima


S tim da ja nisam vidio Apollo 4510 sa SFF(2,5) diskovima kakvi su u 4200 po defaultu, tako da si to doulbe checkiraj s vendorom, da li je zaista moguće iskoristiti stare diskove.
Jeste možda razmislili i o nekakvom entry storage sustavu tipa HPE MSA ili Dell/Lenovo storageu? Bez obzira u kojoj konfiguraciji DAS/SAN/NAS, da možete koristiti tiering, napredniji raid itd itd.
Da se razumijemo, apollo je super server, no vidite i druge opcije.

Svakako pazite na koji Raid će te ići, da nebi bilo plakanja zbog brzine tj. sporosti ili da vam rebuild polja nakon što krepa disk ne traje danima. Uračunajte si u kalkulacije za prostor i raid i da će te izgubiti nešto i na formatiranju.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2024., 11:34   #4
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Da nadodam na ovo sto je Pupo rekao, ako sam slazes RAID - koji RAID ces koristitit? Na OS-u? HW RAID?
Koliko zahtjeva 'rucnog' posla to odrzavanje?

Kupnja gotovog diskovnog sustava moze biti jeftinija od takvih slozenaca.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2024., 10:51   #5
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Zašto ne idete odmah na veći apolo, jer će te na kraju ipak proći jeftinije, nego da sada idete na mali apolo pa na veliki. Pogotovo što je moguće danas dogovoriti i rent/lizing pa ne morate ići u veliku capex investiciju. Sve ovisi koliko para se ima


S tim da ja nisam vidio Apollo 4510 sa SFF(2,5) diskovima kakvi su u 4200 po defaultu, tako da si to doulbe checkiraj s vendorom, da li je zaista moguće iskoristiti stare diskove.
Jeste možda razmislili i o nekakvom entry storage sustavu tipa HPE MSA ili Dell/Lenovo storageu? Bez obzira u kojoj konfiguraciji DAS/SAN/NAS, da možete koristiti tiering, napredniji raid itd itd.
Da se razumijemo, apollo je super server, no vidite i druge opcije.

Svakako pazite na koji Raid će te ići, da nebi bilo plakanja zbog brzine tj. sporosti ili da vam rebuild polja nakon što krepa disk ne traje danima. Uračunajte si u kalkulacije za prostor i raid i da će te izgubiti nešto i na formatiranju.
ovo. zato sam i pitao na koji nacin se koristi taj storage jer bi onda mozda bolje odgovarao neki SAN/NAS uredjaj koji je stackable za kasnije prosirenje.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na