Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.02.2020., 23:01   #4081
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,053
Mene zanima koja je razlika izmedju instalacije sa prozirnom niti od one sa žutim kabelom u kojem su tri niti, dvije za dolaz i jedna za odlaz? Bar su mi tako tehnicari rekli koji su postavljali instalaciju...

Meni su postavili taj žuti kabel, a kod frenda u gradu su vuklji samo tu prozirnu nit, pa jel ima kakva bitna razlika izmedju ta dva nacina spajanja optike?
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2020., 00:03   #4082
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Mene zanima koja je razlika izmedju instalacije sa prozirnom niti od one sa žutim kabelom u kojem su tri niti, dvije za dolaz i jedna za odlaz? Bar su mi tako tehnicari rekli koji su postavljali instalaciju...

Meni su postavili taj žuti kabel, a kod frenda u gradu su vuklji samo tu prozirnu nit, pa jel ima kakva bitna razlika izmedju ta dva nacina spajanja optike?
Nema nikakve razlike, i u jednom i u drugom su po jedna nit. U oba je ta ista transparentna nit koja provodi signal samo što se u žutom nalazi u zaštitnoj plastici.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.02.2020., 12:45   #4083
.Delboy
Premium
 
.Delboy's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: hr
Postovi: 755
@c-shadow

Ako imaš na hodniku ispred stana razvodnu kutiju od parica, može se do nje staviti kanalica pa kroz postojeći bužir žuta optička nit.

Tako je meni tehničar provukao žutu nit kroz bužir od kabelske koja se nije koristila više.
Problem može biti da tehničar nema provlakač ili da je preveliki kut u bužiru pa LC konektor od optike ne može proći.
.Delboy je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2020., 13:22   #4084
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,987
Da, baš tako. Kutija od tel. parica mi je ispred ulaznih vrata u stan i točno pokraj nje dolazi nova kutija. Sad ekipa tu ne želi niti probati ući s optikom kroz staru tel. kutiju i postojeće cijevi u stan nego forsiraju kanalicu iznad ulaznih vrata. Čekam znači da spoje zgradu na centralu i onda kod priključenja dogovaram s tehničarom a provlačenje unutra, tako su mi rekli.

Imam dvije tel. utičnice, jednu u dnevnoj i drugu u jednoj od spavaćih soba.

Bilo bi super kad bi mogao instalatera nagovoriti da gurne žuti kabl pokraj parice i uvede to direkt u dnevnu gdje mi je ionako postojeća oprema, modem, router itd.

Postojeće parice s uopće ne koriste, ne znam da li ja to smijem počupati van ako treba napraviti mjesta za optiku
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2020., 14:07   #4085
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Postojeće parice s uopće ne koriste, ne znam da li ja to smijem počupati van ako treba napraviti mjesta za optiku
Naravno da smiješ i možeš to počupat, kaj će ti to više sad kad imaš optiku!?

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 02.02.2020. u 14:13.
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2020., 14:24   #4086
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Nemojte se zafrkavati, nije pametno to "čupati" van.
Nikad ne znaš hoćeš li biti (iz tko zna kojeg razloga) prisiljen preći na drugog operatera.

Pametnije bi bilo (ako se baš treba / hoće), iskoristiti postojeća parica za uvući novu optiku ali usput novu paricu ili mrežni kabel.
Sve zavisi kako je izvedeno, nekad to ide lako i jednostavno a nekad zapne na prvom ćošku / kutiji.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 19:18   #4087
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,145
Optika za još 135 tisuća stanovnika Hrvatske

https://www.vidi.hr/Lifestyle/Busine...z3HCQYHr4IQoUg
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 21:09   #4088
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
sviđa mi se kako su dvojezične gradove prezentirali kao 2 odvojena grada:
- Bale - Valle, Kanfanar, Rovinj

-Rovigno, Svetvinčenat, Vodnjan

- Dignano, Žminj...

hahahah.

uglavnom, kod nas se radi tutta forza, uspjeli su mi se s iskopima približit na kakvih 200m od kuće, valjda bude brzo i do mene stiglo.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 22:43   #4089
NightWalker
Registered User
Moj komp
 
NightWalker's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: PGŽ
Postovi: 206
A PGŽ nista? Presporo to kod nas ide, da kinezi rade to bi za 3 mjeseca bilo
NightWalker je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 23:18   #4090
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Da li možda znate da li Iskon postavlja sad optiku s onim tankim bijelim kablovima kao pel za ribolov?
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.02.2020., 23:49   #4091
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Odavno je to jedna od opcija kod HT / Iskon - a, spominjali smo.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2020., 11:36   #4092
Ante M
Premium
 
Ante M's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Svemir
Postovi: 630
Kako se kreću trenutne akcijske cijene paketa za ''optiku'' , ima li štagod atraktivno sa ili bez Magente ?
Ante M je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2020., 19:51   #4093
ExpertKid
Premium
Moj komp
 
ExpertKid's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 73
Pozdrav ekipa,
kakva je trenutna situacija s tcom-om i korištenjem vlastite opreme direktno u ONT konkretno pfsense ili OPNsense? Pokušavao sam namjestit no neće uhvatit vezu, a poslovni support kaže da se ne može. Na iskon optici doma je uspješno no na tcomu u firmi baš i ne.
__________________
Surround all around when it hits the ground.
ExpertKid je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2020., 20:21   #4094
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ima x varijanti tj. kako su gdje postavljali,
jedna od opcija je da su (namjerno) postavili da se samo "prijavljena" oprema može spojiti / ostvariti konekciju.
Probaj iskamčiti da naprave "deasocijaciju terminalne opreme" (poželjno samo za router).
Jesi probao "spufat" MAC na WAN interface ... ?

To forsiranje njihove opreme "direktno na liniji" je priča za sebe
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2020., 00:33   #4095
Europium
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 210
Na optičku nit može bilo kakva oprema, samo se mora upisat ispravna lozinka, ona koja je na portu radi autentifikacije ONT-a. Nema nikakvih ograničenja po MAC adresi.
Europium je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2020., 01:04   #4096
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
To forsiranje njihove opreme "direktno na liniji" je priča za sebe
Sad imaš hrpu ljudi koji zovu korisničku jer ne znaju valjda u koju rupu ide telefon u routeru, a sad zamisli kakva bi navala bila kad bi se mogli još na liniju kačit vlastiti routeri, a onda svaka budala koja veze s internetom i informatikom nema čuje da se može dobit bolja veza ako kupiš ovaj, onaj ili taj router, pa se onda jave problemi, pa treba PPPOE podatke, i još milijun drugih stvari.

Da ja radim tamo u HT-u i zadužen sam za to, naravno da ne bih dopuštao da svako ima opremu kakvu hoće jer to u konačnici dovodi samo do još više problema i komplikacija ako se dogodi nešto. Ja bi kao korisnik rado da mogu bez nekih problema izbacit ONT skupa s Speedportom pa naručit Huaweijev ili nečiji router koji je sve u jednom uređaju, ali to bi dovelo do moguće dosta velikih komplikacija.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2020., 07:05   #4097
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Sad imaš hrpu ljudi koji zovu korisničku jer ne znaju valjda u koju rupu ide telefon u routeru, a sad zamisli kakva bi navala bila kad bi se mogli još na liniju kačit vlastiti routeri, a onda svaka budala koja veze s internetom i informatikom nema čuje da se može dobit bolja veza ako kupiš ovaj, onaj ili taj router, pa se onda jave problemi, pa treba PPPOE podatke, i još milijun drugih stvari.

Da ja radim tamo u HT-u i zadužen sam za to, naravno da ne bih dopuštao da svako ima opremu kakvu hoće jer to u konačnici dovodi samo do još više problema i komplikacija ako se dogodi nešto. Ja bi kao korisnik rado da mogu bez nekih problema izbacit ONT skupa s Speedportom pa naručit Huaweijev ili nečiji router koji je sve u jednom uređaju, ali to bi dovelo do moguće dosta velikih komplikacija.
zato ni nemaš u slobodnoj prodaji voip routere, problem se inaće rešava tako da zakonodavac, čitaj sabor otvori tržište odnosno dozvoli slobodu izbora routera korisnicima i zatim se problem sam od sebe riješi zainteresirani proizvođaći surađuju sa operaterima postavke se same skidaju sa ACS-a, da to ide bez većih problema je dokaz i fritzbox 7590 koji nudi t-com, za tih 25kn mjesečno bolji router nečeš dobiti.
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 28.02.2020. u 13:27.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2020., 08:34   #4098
great9
Premium
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 187
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Da ja radim tamo u HT-u i zadužen sam za to, naravno da ne bih dopuštao da svako ima opremu kakvu hoće jer to u konačnici dovodi samo do još više problema i komplikacija ako se dogodi nešto. Ja bi kao korisnik rado da mogu bez nekih problema izbacit ONT skupa s Speedportom pa naručit Huaweijev ili nečiji router koji je sve u jednom uređaju, ali to bi dovelo do moguće dosta velikih komplikacija.
Recimo Huawei HG8245 koji je prilicno cest all-in-one uredjaj kod dobre kolicine ISP-ova u svijetu, pa tako i kod nas, je prilicno los uredjaj. Jedina dobra strana je da je jeftin za nabavu ako kupujes kontejner. Znaci, super za ISP-ove: jeftin, all-in-one (i sa ISP all-in-one strane).

Ja bi dopustio korisnicima da koriste svoju opremu pod uvjetom da odredjeni support nemogu dobiti. To bi moralo ici kroz formular gdje bi bio mali test od 5 pitanja, iz random 100 pitanja. Npr: sto je to VLAN? pa onda vise mogucih odabira za odgovor. - vidio kod jednog manjeg, izuzetno kvalitetnog, ISP-a u Aziji.
great9 je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2020., 13:37   #4099
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Jasno da se štite, idu linijom manjeg otpora itd.
Oni sami imaju razliku (u supportu i novcima) između kućnih i poslovnih korisnika,
mislim da bi trebali dozvoliti (barem) poslovnim korisnicima custom router.
Neka stoji njihov ONT, ne "patim" od toga da mora biti jedna škatula, dapače.
Mnogi i imaju razne MikroTik - ove i sl. opremu direkt na ONT - u ali je sve to u nekoj sivoj zoni.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2020., 14:46   #4100
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Mislim da bi se trebali izboriti za njemacki sistem - isp MORA dati SVE konf podatke korisniku (vlanovi, sip login, pppoe kaj sve ne), a korisnik sam radi sto hoće po pitanju CPE opreme.
Kod nas je sistem ili sve preko ACS ili se nažicaju pppoe podaci i ode u bridge ali onda ekipa kaže sorry, za bridge ne dajemo support - ima smisla jer uređaji nisu njihovi i kaj tetka zna o tam nekom ŽBLJ ruteru kojeg korisnik stavio. Ovo su moja iskustva s bakra.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2020., 15:12   #4101
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Jasno da ako si krenuo custom varijantom da potencijalne probleme moraš sam rješavati (ili angažiranjem onog tko zna),
ali sa PPPoE, Vlan, ... podacima Internet konekcija ima da radi.

VoIp podatke ti neće (nikad) dati, to im i služi za ucjenu korisnika.
Zapitaj se zašto je goli Internet skuplji od VoIp + Internet kombinacije ?

Teško ćemo izboriti njemacki model, pre malo tržište + (dogovoreni) duopol ISP - ova + takva i takva vlast ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2020., 21:06   #4102
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Jasno da ako si krenuo custom varijantom da potencijalne probleme moraš sam rješavati (ili angažiranjem onog tko zna),
ali sa PPPoE, Vlan, ... podacima Internet konekcija ima da radi.

VoIp podatke ti neće (nikad) dati, to im i služi za ucjenu korisnika.
Zapitaj se zašto je goli Internet skuplji od VoIp + Internet kombinacije ?

Teško ćemo izboriti njemacki model, pre malo tržište + (dogovoreni) duopol ISP - ova + takva i takva vlast ...
njemački model je samo njemački u drugim državama za sada nije prihvaćen, razlog je vjerojatno 30kn + 25kn mjesečno za opremu,
da bi operater mogao sa različitom opremom u suradnji sa proizvođačima raditi bez greške upravo je dokaz njemačka unatoć kmečanjima kad je donesena politička odluka, da će to ozbiljno utjecat na kvalitetu.
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 28.02.2020. u 22:05.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2020., 01:13   #4103
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
VoIp podatke ti neće (nikad) dati, to im i služi za ucjenu korisnika.
Zapitaj se zašto je goli Internet skuplji od VoIp + Internet kombinacije ?

Ja sam se pitao isto pitanje i nemam odgovor.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2020., 02:06   #4104
Europium
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 210
Jer ih pružanje te usluge kao usluge ne košta ništa, a ispada da ti daju više. K tome tu i tamo možda okreneš neki broj pa poberu koju kunu.

A i brojke u izvještajima izgledaju ljepše.
Europium je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2020., 11:18   #4105
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Nije ni to, ne vjeruj im ni kad ti darove donose

Većina ljudi voli / traži zadržati tel. br. (nebitno šta se polako sve manje koristi zbog mobitela), pogotovo ako imaš trgovinu / firmu.

Kad završi ugovor i hoćeš preći konkurenciji onda počinje show koji je nekima (po primjerima na forumu) znao trajati preko 3 mjeseca dok je tel. br. prebačen i funkcionalan.
Način razmišljanja, ideš drugome i zahebavat ću te koliko god mogu.

Kad imaš samo Internet onda svega toga nema, recimo za primjer,
ugovor istekao, sinoć u ponoć si isključio opremu (šta oni vide jer nema više konekcije, remote managment), platiš zadnji račun i vratiš opremu = čao đaci.

Za VoIp podatke glumataju sigurnost a u pozadini je nešto drugo.
Svi imaju namjerno složeno kao posebna konekcija .... da nebi jednostavno u 3 koraka (još na njihovoj opremi) složio alternativni VoIp kojeg bi godišnje plaćao koliko ovdje daš mjesečno.

Jeli sada jasnije

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 01.03.2020. u 11:25.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2020., 01:08   #4106
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Nije ni to, ne vjeruj im ni kad ti darove donose



Kad imaš samo Internet onda svega toga nema, recimo za primjer,
ugovor istekao, sinoć u ponoć si isključio opremu (šta oni vide jer nema više konekcije, remote managment), platiš zadnji račun i vratiš opremu = čao đaci.


Jeli sada jasnije
kod prelaska iako nemaš telefon, linija jel kabel ,optika ili bakar vodi se pod telefonski broj pa za prebacivanje broja po pravilu trebaš čekati 15 do 30 dana,odnosno odobrenje operatera s kojeg prelaziš,u dosta slučajeva se nešto zakomplicira pa traje duže,prvih 10 dana ih nema smisla ih zvat ali nakon je poželjno ih prcat na dnevnoj bazi,druga mogučnost je odmah porilikom potpisivanja ugovora sa drugim operaterom nazvati prvog i poništiti broj(ako nije bitan broj tel. jer se onda dobije novi) onda se čekanje svodi na oko 10 dana pa i manje ovisno o kapacitetu operatera
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2020., 22:45   #4107
Infomathiker
Premium
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: zg
Postovi: 105
Pozdrav ekipa, kakve opcije HT nudi po pitanju optike novim klijentima kod novoizgrađenih zgrada? Je li netko bio u sličnoj situaciji da je dobio bolju ponudu od onog jada koje je navedeno na njihovim stranicama?
Infomathiker je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2020., 09:32   #4108
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Ako imaš drugu opciju u zgradi traži ponudu pa možda imaš šanse da je matchiraju.
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2020., 10:08   #4109
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
Citiraj:
Autor Infomathiker Pregled postova
Pozdrav ekipa, kakve opcije HT nudi po pitanju optike novim klijentima kod novoizgrađenih zgrada? Je li netko bio u sličnoj situaciji da je dobio bolju ponudu od onog jada koje je navedeno na njihovim stranicama?
iskon. uzeo sam samo net 200/100, bez ugovorne obveze za 179 kn mjesečno. HT je povukao optiku u mojoj zgradi, novogradnja...
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2020., 11:57   #4110
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 753
Možeš preko prodajnog predstavnika, ja imam 500/250 za 184kn.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na