Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.03.2020., 16:29   #1
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,686
Dell U2720Q recenzija

Testirali smo Dell U2720Q monitor.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2020., 21:21   #2
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Steta sto izmjereni kontrast nije niti blizu deklariranih 1300:1.
Kad se vec posjeduje aparatura predlazem test licem u lice ips monitor sa realnim kontrastom 1200:1 ili boljim, vs ips monitor iste rezolucije i diagonale ali kojem je izmjereni kontrast oko 800:1. Cisto toliko da se odklone razne spekulacije na ovom forumu kako se koliko ili nikako ne razlikuje kontrast 800:1 i 1200:1 na ips monitorima Dakle dva monitora na stolu i neka multimedija igre ili filmovi sa dosta mracnih scena i sjena
darkijas je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.03.2020., 09:14   #3
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,686
Da, nije losa ideja, probat cu dogovorit s nekim.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2020., 12:29   #4
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Sitna greška se potkrala u članku... horizontalna reza bi trebala biti 3840 a ne 3820, zar ne?
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2020., 13:01   #5
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,686
Naravno, ispravljeno je, hvala!
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2020., 13:20   #6
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Steta sto izmjereni kontrast nije niti blizu deklariranih 1300:1.
Kad se vec posjeduje aparatura predlazem test licem u lice ips monitor sa realnim kontrastom 1200:1 ili boljim, vs ips monitor iste rezolucije i diagonale ali kojem je izmjereni kontrast oko 800:1. Cisto toliko da se odklone razne spekulacije na ovom forumu kako se koliko ili nikako ne razlikuje kontrast 800:1 i 1200:1 na ips monitorima Dakle dva monitora na stolu i neka multimedija igre ili filmovi sa dosta mracnih scena i sjena
Opet sve ovisi o ambijentalnom osvjetljenju. U svijetloj prostoriji nece biti razlike dok u mraku hoce. S obzirom da svatko gleda u drukcijim uvjetima opet smo na "nicemu".
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2020., 14:27   #7
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Opet sve ovisi o ambijentalnom osvjetljenju. U svijetloj prostoriji nece biti razlike dok u mraku hoce. S obzirom da svatko gleda u drukcijim uvjetima opet smo na "nicemu".
A valjda imaju prekidač za svjetlo u redakciji
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2020., 17:54   #8
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Ne bi slozio s tvrdnjom da je ambi svjetlo kljucno. Naravno da u jako osvjetljenom prostoru mozda i nema neke razlike, ali to svakako nije ambijent u kojem vecina nas ganja neku mulltimediju. Kada je svjetlo reducirano do umjereno razlika vjerujem itekako postoji,a u potpunom mraku pogotovo
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2020., 18:44   #9
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Ambi svjetlo je apsolutno kljucno. Zato crna moze izgledati isprano sivo na CRTu i crno kao tinta na 1000:1 LCDu, sve ovisno o svjetlu. Tvoj ambijent je koliko sam vidio vecinom potpuni mrak a pak to nije ambijent u kojem vecina koristi monitore. Iz mog iskustva 1200:1 vs 800:1 u nekoj normalno osvjetljenoj sobi je prakticki ista stvar i tek se prijelaz na 3500:1 VA osjeti kao nekakav upgrade. Kad zamracis sobu tad vec 1200:1 izgleda lose ionako.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2020., 20:16   #10
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Ja se s tim ne mogu sloziti jer ako je ambijentalno svjetlo toliko jako da ponisti razliku izmedju monitora boljeg i losijeg kontrasta-to svakako nisu uvjeti da bi se covjek uzivio te dozivio sve vizualne kvalitete koje bolji monitor moze prikazati. Ja sam usporedjivao monitore sve odreda sa ips matricama. Imao sam uz postojeceg dell-a u2515h i u2715 te u2719dc. Oba ta veca monitora sam klonirao sliku zajedno sa u2515h te u uvjetima razlicitog ambi osvjetljenja postojala je ozbiljna razlika u kvaliteti prikazanoga,tj. manji dell se pokazao poprilicno bolji od ta dva veca drugara. Po meni kljucna razlika je bila bas u kontrastu. Npr na dell-u u2719dc kod mracnijih scena slika je bila nekako zagasita, slabije dinamike- u usporedbi sa u2515h. Kontrole podesavanja na monitoru to nisu mogle ispraviti. Sta god napravio slika na vecem monitoru nije mogla niti blizu parirati manjem.
Los ips u potpunom mraku izgleda katastrofalno lose, dok dobar ips ne izgleda senzacionalno ali je prikaz korektan sa kvalitetnom prezentacijom detalja. Ukoliko ima u sceni minimum svjetlijih kadrova slab prikaz crne gotovo da se ne osjeti. Zapravo,ips-u sa malo boljim kontrastom treba minimum ambi svjetla da bi slika bila odlicna. Losijem ips-u po tom pitanju niti pojacano ambi svjetlo puno ne pomaze

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 11.03.2020. u 20:26.
darkijas je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na