Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.05.2022., 02:47   #1
Bonijost
Registered User
 
Datum registracije: May 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6
Sigurnost na torrentima i portovi

Pozdrav, imam par pitanja o sigurnosti prilikom skidanja torrenta, pa bi molio vašu pomoć.

Pročitah negdje da dok se torrent skida, drugi korisnici (ili možda samo seederi) mogu vidjeti IP adrese ostalih seedera/leechera iz "roja". Da li je to točno?
Ako da, da li isto tako drugi korisnici mogu vidjeti vaš torrent port?

Koliko često se torrent port mijenja, da li se dodjeljuju nasumično kao i IP adrese ili svaki korisnik ima isti port dok ga osobno ne promjeni (ne mislim na port forwarding).
Da se netko spoji na moj WIFI, vjerojatno bi mogao vidjeti moju IP adresu, no da li bi mogli vidjeti i koji mi je torrent port i što trenutno skidam ili koji torrent klijent koristim recimo?

Zašto je VPN preporučen tijekom skidanja torrenta. Osim zbog izbjegavanja copyright notice-a, što točno drugi korisnik može učiniti ako ima moju IP adresu?
Čitao sam i da vam praktički mogu podvaliti zločin, kao i to da se s IP adresom praktički ne može ništa.

Hvala!
Bonijost je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2022., 06:36   #2
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,475
Citiraj:
Autor Bonijost Pregled postova
Pozdrav, imam par pitanja o sigurnosti prilikom skidanja torrenta, pa bi molio vašu pomoć.

Pročitah negdje da dok se torrent skida, drugi korisnici (ili možda samo seederi) mogu vidjeti IP adrese ostalih seedera/leechera iz "roja". Da li je to točno?
Ako da, da li isto tako drugi korisnici mogu vidjeti vaš torrent port?

Koliko često se torrent port mijenja, da li se dodjeljuju nasumično kao i IP adrese ili svaki korisnik ima isti port dok ga osobno ne promjeni (ne mislim na port forwarding).
Da se netko spoji na moj WIFI, vjerojatno bi mogao vidjeti moju IP adresu, no da li bi mogli vidjeti i koji mi je torrent port i što trenutno skidam ili koji torrent klijent koristim recimo?

Zašto je VPN preporučen tijekom skidanja torrenta. Osim zbog izbjegavanja copyright notice-a, što točno drugi korisnik može učiniti ako ima moju IP adresu?
Čitao sam i da vam praktički mogu podvaliti zločin, kao i to da se s IP adresom praktički ne može ništa.

Hvala!
Iz mog ograničenog razumijevanja torrenta:
1. Da, seed korisnici
2. Da
3. Nikada, ti ga odrađuješ.
4. Klijent da, što skidaš ako seed već zna.
5. Zato da ne vidi tvoj pravi IP.
6. Ništa posebno ako nije Sony i ostali proizvođači sadržaja, onda može utužiti putem IPa.
Libertus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.05.2022., 12:15   #3
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,946
Citiraj:
Autor Bonijost Pregled postova
Zašto je VPN preporučen tijekom skidanja torrenta. Osim zbog izbjegavanja copyright notice-a, što točno drugi korisnik može učiniti ako ima moju IP adresu?
Drugi u swarmu ne vide tvoju IP adresu ali VPN provider vidi tvoju IP adresu i sav promet koji ide preko VPNa. Vide i svi oni s kojima VPN provider podijeli te podatke.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2022., 15:27   #4
Doktor-X
Doktor-X NetWork
Moj komp
 
Doktor-X's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: .
Postovi: 285
Bolje si uzmi nekog usenet providera i neki za prvu ruku indexer koji ima free account i vozi po punoj brzini. I nemaš brige sa sigurnošću ip adrese a neki provideri i daju free vpn pristup, koliko je to " no log" otom potom.

Zadnje izmijenjeno od: Doktor-X. 25.05.2022. u 15:33.
Doktor-X je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2022., 16:41   #5
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
Možeš uvijek pogledati https://iknowwhatyoudownload.com/en/peer/ da vidiš što je tvoja IP adresa skidala
Night je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2022., 00:10   #6
Bonijost
Registered User
 
Datum registracije: May 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6
Hvala vam na odgovorima.

Dakle port se ne mjenja? Čudno, mislio sam da sam imao različite portove na različite dane, no nisam zapisivao. Morati ću provjeriti. I ovaj port koji je kod mene definitivno nisam ja upisao, tako da sam malo zbunjen time. Na starom routeru prije dosta godina sam forwardao port pa sam uvijek imao isti broj, no ovaj broj sada ne prepoznajem.

Dakle ne može me drugi korisnik/seeder hakirati ili nešto ako ima moj IP? Samo su Sony i druge copyright firme problem?

Nisam upoznat s usernet providerima, tj. ne znam ni što je to iskreno.

Na taj link sam već naletio, super stvar, no za moju adresu nije imao ikakvih informacija. Šteta.
Bonijost je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2022., 14:18   #7
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
uTorrent ima opciju da staviš fiksni port ili da pustiš njemu da bira random port na svakom pokretanju. Ako port forward radiš na routeru onda staviš fiksni port, ako ćeš omogućiti uPNP (rađe nemoj) onda može i random jer će program sam kreirati port forward na port koji mu treba. Ali uPNP se generalno smatra nepoželjnom stvari za sigurnost jer dopuštaš programima da otvaraju dolazne portove na routeru.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2022., 22:57   #8
Bonijost
Registered User
 
Datum registracije: May 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
uTorrent ima opciju da staviš fiksni port ili da pustiš njemu da bira random port na svakom pokretanju. Ako port forward radiš na routeru onda staviš fiksni port, ako ćeš omogućiti uPNP (rađe nemoj) onda može i random jer će program sam kreirati port forward na port koji mu treba. Ali uPNP se generalno smatra nepoželjnom stvari za sigurnost jer dopuštaš programima da otvaraju dolazne portove na routeru.
Aha, sada razumijem. To ima smisla.

Hvala svima na pomoći, zakon ste!
Bonijost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na