Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.02.2014., 12:50   #1
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,980
Kučišta iznutra obojana u crno - uzemljenje

Kao elektroničara po struci koji si u zadnje vrijeme gleda uzeti novo kučište, imam problem s kučištima koja su iznutra obojana u crno.

Problem je u tome što zbog te crne farbe pati uzemljenje komponenti zbog čega primjerice niti jedan server nema crnu unutrašnjost. Diskovi, optika i mjesta gdje se kartice i matična ploča šarafe za kučište su ujedno i mjesta za uzemljenje i ako tu nema električnog kontakta el. filteri ne rade dobro i EMI se ne odvlači sa kučišta u zemlju, a boja je izolator. O plastičnim vodilicama za HDD da i ne govorim.

Danas izgleda više ne možeš naći neko skuplje/bolje kučište koje nije ofarbano iznutra. To mi je osobno totalno bezveze s obzirom da mi je kučište stalno zatvoreno i nitko ga ne gleda iznutra. OK, ima onih koji imaju prozor i pale se na takve stvari pa bi htjeli crno iznutra, ali zar danas baš sva kučišta moraju biti takva?

Netko će možda reći da ga baš briga za to da mu nikad ništa nije krepalo u kanti zbog toga, ali to ne može nitko reći sa sigurnošću.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 12:56   #2
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,160
ne znam kako je kod jeftilen kucista, ali ova skuplja su sigurno "obojana" ovom metodom koja nebi trebala funkcionirati kao izolator
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.02.2014., 13:07   #3
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,980
To se lako može testirati običnim multimetrom, samo kaj nemam sad kod sebe niti jedno takvo kučište.

Jednu pipalicu bi trebalo spojiti s pinom za uzemljenje na 220V shuko utičnici (recimo razvodna letva na koju je spojeno napajanje od kompa) ili na šaraf od napajanja, a drugu na kučište, šaraf od matične, HDDa... multimetar bi trebao imati kontinuitet (pištati) odnosno pokazivati otpor blizak 0 ohma.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 13:12   #4
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
pa vecina komponenata se serafi u kuciste... a navoji u rupama nisu ofarbani pa je samim time vijak "vodic" izmedju komponente i kucista.

Naravno, to nije server-grade rjesenje ali valjda radi...
perich je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 13:28   #5
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,980
To i ja pretpostavljam, ali htio bi biti ziher. Vjerojatno distancer za matičnu ploču izguli tu boju pa neki el. kontakt postoji, ali što je s HDD-om koji se montira tool-less npr.?
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 13:31   #6
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,012
A gle, svakako te komponente moraš spojit na ploču/napajanje s naponskim kablovima.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 13:36   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,617
Dobro ti kolege govore, a i sam si zaključio,
- vjerojatno ima preko navoja
- provjeri univerzalcem / ohmmetrom
- u krajnjoj liniji možeš (tamo gdje stvarno treba) malo pošmirglati ali ne veće od "širine" vijka / odstojnika
- za hdd / optiku ne brini, dovoljno je spoj preko gnd u power konektoru,
kod starog molex - a su srednja dva a kod šroteks 15-pin sata čak 6 pinova je (ili bi trebao biti) gnd

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 11.02.2014. u 13:43.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 14:46   #8
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,980
Dva pina u sredini 4pin molexa za napajanje su GND i imaju električnu vezu s kučištem ODDa i HDDa koji su van kučišta. Upravo provjereno. Znači da su uzemljeni preko napajanja ako već nisu direktno preko kučišta.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 11.02.2014. u 14:58. Razlog: lapsus
medo je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 16:31   #9
virus1
Premium
Moj komp
 
virus1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 495
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Dva pina u sredini 4pin molexa za napajanje su GND i imaju električnu vezu s kučištem ODDa i HDDa koji su van kučišta. Upravo provjereno. Znači da su uzemljeni preko napajanja ako već nisu direktno preko kučišta.
Vidim da ste već sve shvatili, međutim ja sam imao više problema po iskustvu zbog "previše uzemljenja" ajmo reći to tako zdravo seljački, tj problem sa front panell-ima i tzv Ground Loopom na izlazu za slušalice i onda imaš osjećaj da ti cijeli komp živi i diše u ušima, jer bi maheri prespojili još jednom žicom front USB i 3.5" micro jack dok je ploča već bila uzemljena i preko kabela do 3.5",... i onda ti ne preostaje ništa nego sam svoj majstor, negdje je to izvedeno preko zalemljene žice koja ide od front USB do 3.5" pa se ona samo precvika/odkloni no negdje je to izvedeno preko štampane pločice pa treba "strugati" vod.
http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=208880 ovdje je riječ o Antec 300 ali ja sam se susreo sa masu kučišta sa istim problemima, nadam se da će nekome pomoći, ja sam se preporodio.
virus1 je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 20:07   #10
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,012
Kad se već priča o uzemljenju, kako natjerat zvučnike da prestanu zujat dok je komp ugašen?

Promjenio sam već par kompova, i stanova i uvijek je prisutno to zujanje. Da se razumijemo, nisu to neki ekstra zvučnici koje imam, al dal ima pomoći za to?

tnx
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.02.2014., 20:23   #11
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,980
virus, sjećam se te teme, možda je to bio tvoj thread To se inače riješi jednim kondenzatorom između struje i mase. Uzeo sam Coolermaster CM690 III na ovoj akciji u Linksu pa ćemo vidjeti da li ima sličnih problema

Pupo, to ti je brum napajanja. Mogu biti dvije stvari: prva mogućnost je da ti audio kabel s kojim spajaš zvučnike i komp loše kvalitete pa probija na masu. Najvjerojatnije je to.

Druga je napajanje zvučnika. Napajaju se preko USBa ili iz 220V?
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 21:00   #12
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,012
220V, cijeli komp je na istoj letvi, zajedno sa zvučnicima.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 21:17   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,617
Ma ljudi od struke, elektroničari se zgražaju kako je sve to sklepano u tim zvučnicima,
a šta je najgore cijena ništa ne garantira jer je gotovo sve šroteks izuzev poneke iznimke,
plus tome šta i očekivati za cca 100 Kn ovdje > znači 30 Kn u čajna.
A zašto se to dešava:
- gotovo nikakva rfi / "kavez" izolacija
- na cm2 se nalazi nazovi ispravljač i pojačalo
- nazovi ispravljač sa lošom / nikakvom filtracijom 50 / 100 Hz
- priključne žice koje često nisu oklopljenog tipa nego samo x žica vlasi kose u pvc
- pa koji su ono "poznati" zvučnici lovili xy radio ?
- jel dosta
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 22:05   #14
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,012
Ma je dosta, samo živcira Uložim xy para u komp da ga nečujem i onda me hebu pišljivi zvučnici.

Što je najgore, kad sam bio jednom slučajno dotakao kućište s vrhom banana đeka, zvučnici su utihnuli. No čim maknem, sve je po starom, bilo uštekani il ne.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 22:54   #15
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,980
To znači da ti napajanje/pojačalo u zvučnicima gubi masu/zemlju. Kad dotakneš kučište dobije masu i brum prestane.

Probaj s drugim interkonekcijskim kabelom. Možda te samo 3.5mm banana konektor zeza što je vrlo česta pojava.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na