Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.04.2011., 11:37   #61
Prcko Prcić
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Lepoglava
Postovi: 178
po meni, sto god ti napravio, dobro si napravio pod uvjetom da je u balansu...nema smisla kupiti najjacu grafu ako nemas cpu koji ju moze pogurati...ako si kupio najjacu grafu i cpu, trajat ce najduze, a ako si kupio nesto srednje, trajat ce srednje....samo balans je bitan...vjerujem da sa najjeftinijim quad core procesorom kojeg mozes naci i nekom grafom od tisucu kuna mozes sve danasnje igre igrati na maks...samo je pitanje tisine venta kod jednog i drugog i potrosnje struje...
Prcko Prcić je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2011., 11:51   #62
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor pimpinjon Pregled postova
mislim da se cijela rasprava svodi dali ćeš u sljedećih 5 godina potrošit značajno manje novaca ako ne budeš kupovao high end komponente (znači neke quad coreove, vrh nvidia/ati ponude, matične ploče tipa asus rampage maximus formula šta ja znam kak ih više zovu)
Vidiš, to ja ne smatram high-endom.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2011., 12:36   #63
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
S poslovne strane, gledamo koliko je vrijeme odziva i koje je garantirano vrijeme popravka/zamjene servera. Sve ostalo nam je manje bitno. Naravno da su performanse bitne, ali nisu primar pri odabiru dobavljača i/ili marke servera. Primjera radi, može blade bit 10 puta brži/bolji od poweredge-a, al šta i to vrijedi kad mi Dell-ovi dečki stižu u roku par sati i otklanjaju kvar isti dan (ovo je samo ilustracija, ima i HP dobru podršku). Serveri su, većinom, ionako high-end u očima običnih korisnika, pa mislim da ovdje nije ni pitanje o njima.
Podrška je bitna, ali mislim da nije ovdje toliko, za ovu temu. Mislim da je bitnije, barem kako naslov kaže, kvaliteta. Pod kvalitetom ne smatram performanse, nego baš kvalitetu komponenti. Tipa, koliko često komponente tog i tog proizvođača, te i te serije, crkavaju. S druge strane, zanima me da li rade po specifikacijama ili su specifikacije prenapuhane, pa piše da je napajanje 500w, a nema toliko snage u sebi ni kad ga munja opali. Dobro, u tom trenutku ima, al kužite šta mislim.

Meni tišina nije prijeko potrebna i žrtvujem je uvijek zbog performansi. Glasan disk se može donekle utišat kemijanjem s gumama i zvučnom izolacijom kućišta, a spor disk je spor i može jedino postat sporiji, ako se pokvari .
Kod ploča ima svega, jeftinih a dobrih i skupih a nestabilnih. Opet nije toliko cifra u igri, ali kvaliteta izrade je jako bitna. Bolje platit više pa dobit kvalitetno sada i odmah.

Ono što se kod nas smatra high-end, u većini slučajeva je zapravo mainstream, samo što mi nemamo love, pa to smatramo high-end proizvodom. Jednom Ameru nije high-end grafa od 300$. Pa to je njemu kao nama 300 kn, ako ne i manje. Šta je nekom Njemcu dat 100 i kusur eura za pulene amd-a i nvidije? Ništa. Malo manje popije jednu subotu i eto novog radeona u ponedjeljak.

Nadam se da nisam otišao previše u OT. Isprike ako jesam.

Zadnje izmijenjeno od: D1viry. 05.04.2011. u 14:49.
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2011., 12:57   #64
Overhaul
Premium
Moj komp
 
Overhaul's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: zg
Postovi: 517
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Vidiš, to ja ne smatram high-endom.
Naravno, ali mi (svaki sa svoje strane) smo ovdje padobranci i offtopic smo teme kojoj je u biti pravi naslov "dali mi je za IGRANJE mudrije (ne isplativije, jer ništa tu neće samo sebe otplatiti) kupiti skuplje a rjeđe, ili jeftinije a češće"
Pa pretpostavljam da možemo samo lurkati, jer ja osobno neznam kako netko financira svoje hobije, pa se nebih petljao u opravdanost takovih financijeskih odluka o izdatcima
__________________




Overhaul je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2011., 13:10   #65
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Overhaul Pregled postova
Naravno, ali mi (svaki sa svoje strane) smo ovdje padobranci i offtopic smo teme kojoj je u biti pravi naslov "dali mi je za IGRANJE mudrije (ne isplativije, jer ništa tu neće samo sebe otplatiti) kupiti skuplje a rjeđe, ili jeftinije a češće"
Pa pretpostavljam da možemo samo lurkati, jer ja osobno neznam kako netko financira svoje hobije, pa se nebih petljao u opravdanost takovih financijeskih odluka o izdatcima
Dalo bi se složiti, malo je naziv threada možda krivi.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2011., 13:58   #66
Viperus
Premium
Moj komp
 
Viperus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 729
Pa budimo iskreni, igrice su jedini razlog za upgrade kompa. I već mi na uši izlazi ono "treba zbog posla".

Ja kao student fer-a mogu bez problema sve odraditi na MSI Windu koji ima intel atom. Compiliranje je duplo sporije u uspodrebi sa E6850, ali nije prestrašno, ako se uzme u obzir da je moj C2D 5x jaći po performansama. Vrlo lako se složi da 20 ljudi sa slabim kompovima compiliraju na jednom high-end serveru.

Čak mogu na onoj jadnoj intel GMA 950 grafi u autocadu 2007 napraviti model mobitela.

Mogo bi i photoshop koristiti (da nemam 10" ekran) , pošto se funkcije koje zahtijevaju puno računanja ne koriste pre često.

Tako da zbilja, ne znam kome to točno treba jaki komp zbog posla. To je zabluda pomoću koje predavači na filozofskom fakultetu kupuju i3/i5, a faks plati (frend mi redovito igra igrice na maminim laptopima kojoj trebaju za prevoditi knjige u office-u XD).

Ako netko spomene one koji rade na multimediji, ok, priznajem da ti za slike/animacije/3D grafiku high-end komp štedi vrijeme, ali koliko ljudi se bavi tim područjem? Rekao bih manje od 1000 ljudi u cijeloj Hr, a sumnjam da su se svi našli na ovom forumu, pa zbilja ne znam zašto se to stalno spominje.
Viperus je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2011., 14:04   #67
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Viperus Pregled postova
Pa budimo iskreni, igrice su jedini razlog za upgrade kompa. I već mi na uši izlazi ono "treba zbog posla".
Upravo zato i postoji problem razilaženja u high-end izrazu - kvaliteta ili snaga?
Nije direktno povezano, ali može biti.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2011., 14:05   #68
Overhaul
Premium
Moj komp
 
Overhaul's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: zg
Postovi: 517
Eh da, sada ovaj moj sigg izgleda u tom kontekstu za "igranje" teže ku**enje, ali ja sam pak sa one strane gdje se ti strojevi otplaćuju radom. Igrom situacije na tržištu, profesionalnom segmentu
hardvera se poprilično približio "gamerski" (čak i grafičke sada bez ikakvog patchiranja, uredno rade sa profi programima -npr. Nvidia u CUDA segmentu), pa sam ja prije nekog vremena ispitivanjem u praksi zaključio da mi se za moj posao više isplati kupiti high end iz "gamerskog" segmenta i mirno to neprestano updateati (x3), nego neku nižu srednju klasu u workstation vodama.
Prvo, da se nabasati na takvu gamersku high end komponentu bitno povoljnije i tu na tržnici (znaju dečki koji su mi prodali pokoju komponentu - magarac, syzygy....) a i potom ju ubrzo prodati kad se ukaže prilika za jačim. To nije slučaj sa profi komponentama(iako su mi se o one amortizirale, to nije to - nije reciklirano i nije ekološki ).
Evo zadnju radnu stanicu iz profi segmenta apsolutno nikako nisam mogao prodati, a platio sam ju novu preko 30 000 kn. 2Xeona, fireGL, 8GB ECC DDR1 rama, SCSI hardove, EATX Supermicro matičnu i (tada) bijesno napajanje EPS standarda sve skupa stoji u spremištu i skuplja prašinu. Plus toga, za taj socket nemože se naći alternativno hlađenje, a intelova dva bakrena hladnjaka bučni za popi*it. Plus toga, neda se overclockat. A meni svaki Hertz viška štedi vrijeme. U profi segmentu svaki Hertz ubrzanja je jednak stotinama i tisućama kuna više za doplatiti. I tako da ne duljim, meni se isplati kupit i češće i najjače "gamerske" komponente
Citiraj:
Autor Viperus Pregled postova
Rekao bih manje od 1000 ljudi u cijeloj Hr, a sumnjam da su se svi našli na ovom forumu, pa zbilja ne znam zašto se to stalno spominje.
Heh, a našla se većina, jer taj profil ljudi zanima novi hardver, pa nas možda ima nesrazmjerno više nego ukupnih korisnika hardvera u rvackoj.
__________________




Overhaul je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2011., 14:20   #69
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Vidiš, to ja ne smatram high-endom.
Možda ti ne smatraš high-endom, ali kad se kaže high-end misli se na high-end consumer tržišta.

To su kod različitih stvari recimo (nabrzaka da napišem)

CPU - INTEL Core i7 2600K,
a ne neki Xeon

Matična ploča ASUS RAMPAGE EXTREME III,
a ne nekaj od recimo Tyana

Memorija PC-12800, 8 GB, G.SKILL Trident series F3-12800CL7D-8GBTDD, DDR3 1600MHz, kit 2x4GB + AIR FAN,
a ne nekaj sa ECC-om

SSD 240.0 GB MUSHKIN Callisto Deluxe ili neki velociraptor,
a ne neki SAS na 15K okretaja...

--

Kod podrške nekaj kaj bu ti za čas zamjenili u dućanu, a ne nekaj kaj bu ti došli nečiji ljudi za nekoliko sati već na tvojoj lokaciji zamjenit.
  Reply With Quote
Staro 04.04.2011., 14:21   #70
microsoft66
Premium
Moj komp
 
microsoft66's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: VK
Postovi: 1,186
najbolje je imat para pa ući u dućan sa 2 milje evrića i uzet PC a da ne trepnes za parama
microsoft66 je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2011., 14:30   #71
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a