Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.11.2016., 22:10   #1
Santana
Premium
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: V. Gorica
Postovi: 59
(riješeno) Točke, crte, mutan tekst, čudna boja - ekran Lenovo G780

Bok,

popravljao sam problem na laptopu (lenovo g780). Ima jako lose rijesene te sarke ili kako bi ih nazvao i same spojeve gornjeg i doljnjeg kucista. kuciste se odvajalo kad bi dizao i spustao zaslon.to sam popravio sa duzim/sirim sarafima i maticama.

uglavnom nakon sveg tog, sastavim sve i upalim ga, ali sad imam cudnu boju, nesto okomitih linija (u start meniu), male tocke i linije po ekranu, uglavnom na slikama, ali nije pravilo.

probao sam ga spojit na telku. na telki normalna slika.

jeli zna tko u cem bi mogao bit problem?
Santana je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2016., 22:14   #2
spitfire83
spava mi se
Moj komp
 
spitfire83's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 329
Ostecen flat kabel prilikom sastavljanja? Ili nije dobro sjeo.
spitfire83 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.11.2016., 22:14   #3
Sniper
Community Manager
Moj komp
 
Sniper's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 313
Bilo bi odlicno ako bi nam uslikao ekran da vidimo kako izgleda.
Ali jedno jedino rješenje koje mi pada napamet jest da si oštetio sam ekran prilikom "šarafanja" tocnije objasnjenje "razbio" ili si ošetetio flat kabal koji spaja laptop i sam ekran.

Ail preporuka je daj okaci nam sliku da vidimo pa cemo znati bolje
Sniper je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2016., 22:32   #4
Santana
Premium
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: V. Gorica
Postovi: 59
evo uploadao sliku, ali zanimljivo na printscreen slici slova u folderu i notepadu nisu mutna kako ih ja vidim, nego normalna kao i prije, ali vide se zelene tockice na slici. vide se na svakoj slici ali drugacije. zavisi o slici. nikad nije nesto samo na jednom mjestu. cudna je boja uvijek. kao neka prigusena, malo prema crvenoj mozda..https://i.imgsafe.org/fa17574243.jpg
Santana je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2016., 22:37   #5
bg_4_l
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 541
Citiraj:
Autor Santana Pregled postova
evo uploadao sliku, ali zanimljivo na printscreen slici slova u folderu i notepadu nisu mutna kako ih ja vidim, nego normalna kao i prije, ali vide se zelene tockice na slici. vide se na svakoj slici ali drugacije. zavisi o slici. nikad nije nesto samo na jednom mjestu. cudna je boja uvijek. kao neka prigusena, malo prema crvenoj mozda..https://i.imgsafe.org/fa17574243.jpg
nadam se da se šališ s ovim? Dakle kako si i sam napisao problem je u monitoru, koja je poanta onda printscreenanja? Naravno da će printscreen izgledati ok, kolege su htjele da napraviš fotografiju monitora na kojoj se vide defekti na njemu.
bg_4_l je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2016., 22:39   #6
Santana
Premium
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: V. Gorica
Postovi: 59
Citiraj:
Autor bg_4_l Pregled postova
nadam se da se šališ s ovim? Dakle kako si i sam napisao problem je u monitoru, koja je poanta onda printscreenanja? Naravno da će printscreen izgledati ok, kolege su htjele da napraviš fotografiju monitora na kojoj se vide defekti na njemu.
nakon 6 sati zajebavanja s ovim, mozak mi ne radi.. evo slike uskoro
Santana je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2016., 22:56   #7
Santana
Premium
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: V. Gorica
Postovi: 59
https://i.imgsafe.org/fa6de83bf3.jpg

nije ispalo najbolje, ali vide se te zelene tockice. te tockice su uvijek razlicite. prilagode se slici recimo.

drugo kako sam vec rekao slova su nekako cudna, mutna i sama boja ekrana je nekako cudna zagusena šrema crvenoj malo.

sumnjam da sam probusio kroz nesto, jer nisam mogao prakticki, nego mozda kad sam se igrao s tim da se taj konektor malo olabavio, ne znam
Santana je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2016., 23:01   #8
Santana
Premium
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: V. Gorica
Postovi: 59
taj flat konektor ide uz ove sarke prema samom ekranu? tu se spaja sa ekranom? trebao bi znaci skinut plastiku sa ekrana i probat ga bolje utaknut? ili nestu drugo mogu pprobati prije tog?
Santana je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2016., 23:05   #9
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,015
Kako je kolega @spitfire83 već napisao, najvjerojatnije je problem u flat kabelu... slične arfekte sam jednom prilikom imao na desktopu, odnosno bio je neispravan DVI to DVI kabel i nakon njegove zamijene arfekti su nestali.. e sad, da li je kod tebe flat oštećen ili samo nije dobro sjeo probaj ponovnim rastavljanjem i pažljivijim spajanjem (ako nije dobro sjeo).
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2016., 23:08   #10
Santana
Premium
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: V. Gorica
Postovi: 59
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Kako je kolega @spitfire83 već napisao, najvjerojatnije je problem u flat kabelu... slične arfekte sam jednom prilikom imao na desktopu, odnosno bio je neispravan DVI to DVI kabel i nakon njegove zamijene arfekti su nestali.. e sad, da li je kod tebe flat oštećen ili samo nije dobro sjeo probaj ponovnim rastavljanjem i pažljivijim spajanjem (ako nije dobro sjeo).
ja taj kabel koji ide u do ekrana nisam ni istekavao. moguce da se rasklimao jer sam dugo se igrao s tim. dosta je bilo problematicno. sad primjetim da mi se slika mijenja kad otvaram/zatvaram ekran. tockice, crtice, totranje, crvenakasta boja..

znaci morao bi skinut plastiku sa ekrana da bolje ustekam taj konektor?

EDIT: evo sad sam ga malo otvarao/zatvarao i mlatio i sad je opet slika normalna, ali kao da je malo tamnija. slova su normalna i nema tih tockica i crta, ali jasno kad otvaram/zatvaram zaslon opet se pocne kvarit. budem dan dva ovako pa cemo vidjet. mozda sjedna na mjesto..

hvala svima na savjetima i pomoci

Zadnje izmijenjeno od: Santana. 06.11.2016. u 23:18.
Santana je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.11.2016., 23:19   #11
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,015
Ako se arfekti (i slika) mijenjaju pomicanjem nagiba ekrana onda je gotovo sigurno problem u kabelu... no najvjerojatnije je oštećen, a ne da je ispao (ako taj dio nisi dirao). U svakom slučaju nemaš što izgubiti ako rastaviš.

Imaš ovdje: https://www.youtube.com/watch?v=PqfWRD3dVx4 kako se mijenja cijeli LCD pa i dobro vidljiv dio koji se odnosi na flat kabel.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2016., 23:30   #12
Santana
Premium
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: V. Gorica
Postovi: 59
da, sumnjam da je dio kabla na ekranu problem, nego moguce da kad sam radio, otvarao/zatvarao ekran da su te kod same sarke ostetio kebel.. ne znam, morat cu opet otvorit. znam samo da nece bit lenovo opet. inace sam bio pre zadovoljan, ali ovo je neoprostivo. cak da se dogodilo unutar jamstva nebi o njhovom trosku to rijesili, bar tako pricaju na lenovo forumu, a ocito je da na stotine ili tko zna koliko ljudi ima isti problem.
Santana je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2016., 23:40   #13
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,015
Da li se radi o konstrukcijskoj pogrešci ili ne na tom modelu laptopa nemam pojma... no da se problem s rasklimanim pantima ili prikazom slike dogodio unutar garancije (a da oštećenja nisu nastala uslijed pada ili druge mehaničke sile) popravili bi ti o njihovom trošku ili ako popravak nije moguć zamijenili bi ti uređaj.

I reći da Lenovo radi loše laptope bazirajući mišljenje na jednom modelu je bez veze.. baci oko na ovu temu gdje se okupljaju sretni i zadovoljni korisnici ThinPada (niti imamo problema s pantima, niti s flat kabelima.. a ako se i problem pojavi lako se popravi čekićem broj 4)

EDIT:
Ak' je oštećen kabel, nađi na ebay-u točan model i za 10-ak $ si riješio problem.

Zadnje izmijenjeno od: bertone. 06.11.2016. u 23:46.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2016., 23:43   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Ako si "šarafio" na ljevoj strani vjerojatno si "sredio" kabel prema ekranu.

U međuvremenu:
- skinit sa neta Hardware and Maintance manual (ako ga već nemaš) > https://download.lenovo.com/consumer....0_english.pdf
- viditi koji je FRU od tog kabela prema ekranu
- naručiti novi > to je 17.3" ekran > trebaš (LVDS CABLE 17) FRU=31050115
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2016., 23:46   #15
Santana
Premium
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: V. Gorica
Postovi: 59
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Da li se radi o konstrukcijskoj pogrešci ili ne na tom modelu laptopa nemam pojma... no da se problem s rasklimanim pantima ili prikazom slike dogodio unutar garancije (a da oštećenja nisu nastala uslijed pada ili druge mehaničke sile) popravili bi ti o njihovom trošku ili ako popravak nije moguć zamijenili bi ti uređaj.

I reći da Lenovo radi loše laptope bazirajući mišljenje na jednom modelu je bez veze.. baci oko na ovu temu gdje se okupljaju sretni i zadovoljni korisnici ThinPada (niti imamo problema s pantima, niti s flat kabelima.. a ako se i problem pojavi lako se popravi čekićem broj 4)
cista konstrukcijska glupost. jako lose je to napravljeno. ima puno ljudi na netu sa istim problemom. nije slucajnost. kod mene definitivno nije od udarca, pada i sl. cak ekran ne otvaram/zatvaram cesto. samo su mi sarafi poceli ispadat. oni kod panta i jasno nakon tog se pocelo odvajat kad bi dizao/spustao ekran.

citao sam na lenovo forumu. tko je iamo taj problem i rekalmirao, bilo im je odbijeno jer nije greska lenova nego problem zbog pada i slicno, sto ne treba bit tocno i nejcesce vjerojatno nije. jednostavno slabo i lose. ne znam kako je kod nas. lakse mi je bio naci nek informacije na engleskom bas za ovaj model..

odlican laptop inace, ali ovo ne rijese nema sanse da ga opet kupim
Santana je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2016., 23:48   #16
Santana
Premium
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: V. Gorica
Postovi: 59
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ako si "šarafio" na ljevoj strani vjerojatno si "sredio" kabel prema ekranu.

U međuvremenu:
- skinit sa neta Hardware and Maintance manual (ako ga već nemaš) > https://download.lenovo.com/consumer....0_english.pdf
- viditi koji je FRU od tog kabela prema ekranu
- naručiti novi > to je 17.3" ekran > trebaš (LVDS CABLE 17) FRU=31050115
na obe strane. odkud tocno krece taj kabel? sad mi je sve u magli. mozda se odstekao tu negdje na maticnoj ili di vec pocinje?
Santana je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2016., 23:50   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Otvori linkani manual pa ćeš sve vidit.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2016., 23:59   #18
Santana
Premium
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: V. Gorica
Postovi: 59
thanks, bas gledam. sutra nastavljam. trebao sam izolirkom polijepit i bit sretan
Santana je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2016., 00:07   #19
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Na novijim ekranima ti je flat kabel pricvrscen za ekran tako da postoji sansa da ces ekran trebat mijenjat. Imadoh takvo sranje pa sam morao ekran mijenjat.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2016., 13:29   #20
Santana
Premium
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: V. Gorica
Postovi: 59
skuzio di je problem. lijeva strana laptopa mi se neda zatvorit do kraja, jer nisam imao neki plosnatiji saraf pa smeta ovoj plastici da sjedne do kraja. kad stisnem taj lijevi kut (a i prema sredini laptopa) dode mi normalna slika. imam osjecaj da to mora bit stisnuto do kraja da bi bilo dobro. to sam ionako mislio napravit bolje.. nadam se da je samo to.
Santana je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2016., 14:34   #21
Igneos Eructid
običan user
Moj komp
 
Igneos Eructid's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Phuket, Thailand
Postovi: 844
jesi li mozda petljavio cagod po drajverima? Imao sam slican problem i factory reset drajvera je rijesio problem...
Igneos Eructid je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na