Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.12.2006., 17:39   #1
Ph03n1x
Premium
Moj komp
 
Ph03n1x's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Varaždin/Zagreb
Postovi: 1,846
[REVIEW]Intel D975XBX2 BadAxe2

Napokon je došao red da u ruke uzmem BadAxe2, trenutnu perjanicu Intelove ponude desktop matičnih ploča. S vama ću u ovom osvrtu podijeliti svoje dojmove, pohvale i primjedbe na ovu ploču.
Dakle, radi se o BULK verziji ploče, koja dolazi u običnoj vrećici sa zamjetno osakaćenim bundle-om u odnosu na BOX verziju ploče...bez obzira na to ne mogu se oteti dojmu da su ju bar mogli stavit u najobičniju kutiju...u vrećici distribuirat ovako skupu ploču baš i nije za pohvalu.


Bundle:



Bundle se sastoji od CD-a s driverima, dodatnog DVD-a sa softwareom, 2 floppy diskete sa driverima za RAID (prva za ICH7DH kontroler, druga za Marvell-ov S-ATA kontroler), 2 S-ATA kabla, adaptera s 4 na 8 pin 12V, jednog ATA 66/100 kabla, jednog vrlo kratkog kabla za floppy (ovo je moja druga primjedba, floppy kabel je zaista kratak, no srećom FDD konektor je na pogodnoj poziciji na ploči, pa nisam imao problema sa spajanjem), back panel limića, papira sa Dolby Digital naljepnicom, jedne velike naljepnice sa shemom same ploče i back pannela te zbilja dobrih i detaljnih uputa za ploču (sve je detaljno objašnjeno na 120 stranica u boji)


Evo popis softvera kojeg dobijete na dodatnom DVD-u:



A sada nekoliko riječi o layoutu ploče i njenim karakteristikama.


Slika same ploče:



CPU socket i okolno područje:



U okolici socketa nema nikakvih elemenata koji ''strše'' i onemogućavaju ugradnju boljih hladnjaka. Bez problema sam ugradio svoj Sonic Tower...stao je točno na milimetar , bilo je malo kontakta između njega i northbridge hladnjaka, ali ništa zabrinjavajuće...također poluga za montažu je opasno blizu hladnjaka na regulatorima napajanja, pa je isprve izgledalo da neće stati, no opet, srećom..stala je točno na milimetar. Položaj 8-pin 12V konektora je dobar, skroz u kutu ploče tako da ne smeta ničemu.


Evo izbliza kako izgledaju hladnjaci na regulatorima napajanja:



Mogu reći da zadovoljavajuće obavljaju svoj posao. Tijekom rada nisam primjetio neko izraženije zagrijavanje. Ionako dopuštena radna temperatura im je, prema user manualu, do čak 120 stupnjeva.


Aluminijski pasivni hladnjak na northbridge čipu:



Hladnjak je dosta velik, solidno hladi, a posebno moram istaknuti izuzetno dobar način montaže/demontaže koji je izuzetno lagan i bezbolan. Inače za kontakt između northbridgea i hladnjaka koristi se termalna ''žvaka'' koju nebi bilo loše zamijeniti s pastom u slučaju overclockinga. Dapače, bilo bi dobro i zamijenit čitav hladnjak jer se i975X zna dobro zagrijati.
Na defaultnim frekvencijama hladnjak obavlja svoj posao vrlo dobro, posebice u suradnji s Intel stock hladnjakom na procesoru koji svojim strujanjem zraka hladi i okolne hladnjake na elementima regulacije napajanja i sam blok na northbridge čipu.


Evo i slike i975X čipa, trenutnog vrha intelove ponude za desktop.



4-pin MOLEX konektor za dodatno napajanje na PCIE 16x utor:



ICH7DH southbridge cip također je hlađen malim pasivnim aluminijskim hladnjakom...ali budući da ne disipira puno topline, to mu je sasvim dovoljno.
Ploča ima ukupno 8 S-ATA konektora, od kojih 4 kontorlira ICH7DH, a 4 dodatni Marvell 88SE61XX kontroler.



U donjem desnom kutu slike (između S-ATA konektora) vidite mali zvučnik. Ova ploča ne koristi zvučnik na kućištu (nema SPEAKER konektor za front panel), nego sve zvučne signale daje preko svog zvučnika.
Ionako ploča ima samo 2 zvučna signala za errore...to su ''No memory i Processor overheat'' signali i nekoliko zvučnih signala koje daje prilikom bios recovery-a i slicnih radnji. Ostale errore ploča ispisuje na zaslonu prilikom bootanja u obliku poruka kao npr. ''CMOS_TIMER_ERROR'' i slično.
Prilikom bootanja nema signala za uspješno podizanje sustava kao što imaju ploče s AWARD i AMI biosima (1 beep).
__________________


Zadnje izmijenjeno od: Ph03n1x. 25.12.2006. u 18:25.
Ph03n1x je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2006., 17:40   #2
Ph03n1x
Premium
Moj komp
 
Ph03n1x's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Varaždin/Zagreb
Postovi: 1,846
Još jedna slika središnjeg dijela ploče:



i975X čip podržava 20 PCIE linija. Ploča ima čak 3 fizička PCIE 16x utora. Prvi je i električki 16x, drugi je električki 8x, a zadnji je električki 4x.
Ploča nativno podržava Crossfire, te se u tom slučaju i prvi i drugi PCIE slot prebacuju u 8x mod. U slučaju da imate jednu grafičku karticu stavljanjem u prvi PCIE slot raditi će u punom 16x modu.
Na ploči postoje i 2 PCI slota koji su dobro smješteni, te su oba uporabljiva ukoliko imate jednu grafičku karticu s dual-slot hladnjakom, što nije slučaj na mnogim pločama kao npr. Asus P5B.

Od ostalih karakteristika valja istaknuti do 8 podržanih USB 2.0 utora (od toga su 4 na back panelu), 2 Firewire (IEEE1394a) porta (od kojih je jedan također na back panelu), te 1Gb LAN konektor (Intel 82573L kontroler) na back panelu.
Za zvuk se brine 8 kanalni integrirani Sigmatel STAC9274C codec (Intel HDA) sa Dolby Digital certifikatom. Isprobao ga nisam, ali vjerojatno je na razini ostalih integriranih zvučnih rješenja.

Na ovoj slici vidite u sredini mali ON/OFF prekidač za uključivanje/isključivanje računala. Može biti koristan, ali se u user manualu preporučuje korištenje ON/OFF prekidača na kućištu...
U pozadini se vidi BIOS Configuration Jumper, koji se koristi za brisanje passworda iz biosa i za recovery ukoliko nešto po zlu kod flashanja BIOS-a ili u slicnim situacijama. Više o tome može se pročitati u User Manualu od ploče.


A sada evo najveće zamjerke layoutu koju sam uspio naći. DIMM utori su jednostavno preblizu grafičkoj kartici što onemogućuje ugradnju memorije u Channel A bez vađenja grafičke kartice.

Pošto je ovo bila najveća zamjerka na layout, mogu reći da je layout ploče kao cjeline jako dobar.

Evo još i slika back panela i svih priključaka koje ćete tamo naći.


To su PS/2 utori za tipkovnicu i miš, paralelni i serijski port, koaksijalni digitalni izlaz, 4 USB-a, Firewire, LAN, audio priključci (8 kanala) i optički digitalni izlaz.
__________________


Zadnje izmijenjeno od: Ph03n1x. 25.12.2006. u 18:26.
Ph03n1x je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.12.2006., 17:47   #3
Ph03n1x
Premium
Moj komp
 
Ph03n1x's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Varaždin/Zagreb
Postovi: 1,846
A sada nekoliko riječi o BIOS-u i opcijama koje u njemu možete naći.


Prvi prozor koji ugledate pri ulasku u BIOS, daje osnovne informacije.


Sad idemo na Advanced postavke...


Odavde sam izdvojio nekoliko ''prozora'' s postavkama
Boot Configuration:

Peripheral Configuration:

Drive Configuration:

Hardware Monitoring:

(nudi mogućnost kontrole broja okretaja svih ventilatora na ploči, očitavanja temperature sa senzora i očitavanje svih napona koji se koriste na matičnoj ploči)

A sad...ono što vas najviše zanima...overclocking opcije
Nalaze se ovdje:


Idemo prvo na Processor Overrides


Napon procesora možete podešavati sve do 1.600V u razmacima od 0.0125V


__________________


Zadnje izmijenjeno od: Ph03n1x. 25.12.2006. u 18:27.
Ph03n1x je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2006., 17:52   #4
Ph03n1x
Premium
Moj komp
 
Ph03n1x's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Varaždin/Zagreb
Postovi: 1,846
Napon sabirnice mozete mijenjati u rasponu od 1.2 do 1.5V, u razmacima od 0.025V


Napon čipseta može se mijenjati u rasponu od 1.5 do 1.7V, u razmacima od 0.025V


Takt sabirnice (FSB) može se podizati sve do 500Mhz, što je gornja granica.

Memory Configuration

Ovdje možete podešavati FSB:MEM omjer, osnovne latencije...

...i radni napon sve do čak 2.8V u razmacima od 0.04V

Ovo je jedna od najvecih prednosti ove ploče...dušu dalo za ganjanje modula s D9 čipovima

I posljednje, Bus Configuration


Overclocking opcije su veoma dobre...koliko su primjenjive u praksi...e to ćete saznat kasnije

...da dovršimo s BIOS-om

Security opcije:


Power opcije:


...i za kraj Boot opcije:


To je sve što se BIOS-a tiče. BIOS nije jako bogat, ali sadržava sve potrebne funkcije i funkcionalan je, tako da na to nemam primjedbi.

Da rezimiram, ploča je prema mojim osobnim dojmovima izvrsna, uz par malih zamjerki koje sam napomenuo u ovom reviewu. Po prvim rezultatima koje sam dobio overclockirajući ploču jako sam zadovoljan i mogu reći da je ovo sam vrh ponude i975X matičnih ploča te ju svakako preporučam.

O onome što većinu vas najviše zanima, overclockingu, moći ćete pročitati u nastavku ovog opsežnog osvrta...dosta za danas već mi otpadaju prsti s ruke.

Nadam se da će Vam ovo pomoći u odabiru i riješiti neke dileme i da vam se ovaj osvrt na BadAxe2 dopada.

Hvala, pozdrav.
__________________


Zadnje izmijenjeno od: Ph03n1x. 25.12.2006. u 18:32.
Ph03n1x je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2006., 19:04   #5
^SuperUnknown^
Prečupavi mod
 
^SuperUnknown^'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 8,964
Konacno docekasmo taj review, i sad, opet cekamo Neka neka, ne treba odmah sve servirat, treba malo po malo Fino si se potrudio, jedina zamjerka ide losim slikama, trebalo bi te poslat na koji tecaj digitalne fotografije Nekako mi se cini da ce ovo vrlo skoro postati moja nova ploca, da se rijesim ove proklete Asus-ice. Jedva cekam osvrt na OC mogucnosti, to me naravno, kao i ostale najvise interesira... jos ako se pokaze stabilnom i pouzdanom. Ne zaboravi ono kaj sam te molio (test hibernacije i suspen-to-ram)
__________________

Member of PCE 100+kg demolition squad


Primary macine:
Apple Mac Pro 5,1
2x Six-Core Intel Xeons X5690@3.46 GHz
64 GB ECC DDR3 800 MHz
Geforce GTX 980 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
Kingston 120GB SSD
30 TB HDDs
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.12.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech G400 shared via Teleport

Secondary machine:
Apple Mac Pro 2,1
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
22 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 970 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
OWC Mercury Electra 6G SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.10
Hitachi 1000GB 7K1000.B
Seagate 1000GB 7200.11
Hitachi 7K3000 3000GB
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.10.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech MX518 shared via Teleport

Work rig:
Apple Mac Pro 1,1@2,1
2x Dual-Core Intel Xeons 5150@2.66 GHz
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
13 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 660 2GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Corsair Force Series F120 SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.12
2xWD Black 1000GB
Hitachi 7K3000 3000GB
2xSeagate 500GB 7200.10@IcyBox
Seagate FreeAgent Xtreme 1500GB@FW 400
WD Elements 2000GB@USB (Time Machine)
2xSharkoon QuickPort@eSATA
2xPioneer DVR-111D (Superdrive)
Mac OS X 10.10.3
2xDell UltraSharp 2405FPW 24" Widescreen TFT@1920x1200
Sony KDL-26U2000 26"@HDMI
Apple Alu Keyboard
Logitech MX518

LAP:
Apple Macbook Pro 3,1
Intel Core 2 Duo 2.53 GHz
4 GB DDR2
Kingson 180 GB SSD
Seagate 320 GB HDD

* Looking in:
2xHP ZR24w 24" Widescreen TFTs@1920x1200
Samsung 243T 24" Widescreen TFT@1920x1200
* Listening to:
iRiver H320 + Sennheiser PX 40
Technics SA-EX320
iPhone 6S 64GB black
iPad 16GB WiFi 4.3.2
* Connected via:
90/90 Mbps Iskon Trio
* "Powered" by:
UPS APC Smart-UPS1500VA
* Playing:
Tama Arstar II
Yamaha DTXPRESS IV Special

Pozz, nezz, ojzz, jbt, owak, onak, inst, bzvz, svst, kuiš, neam, dns, nzm, oc, went, graf, laikam, oču, neču, e ovako, e sad, probo, neče, psmtr, ne beliiwam, ugl probo o5, tkđ neradi, pčkmtrnu, mslm onaak haaalo, reko dbr, stv, dali, jeli, zato jel, jer mi može neko, rispekt, thx......... ...wau, radi, zkn, pozz!?!?11
^SuperUnknown^ je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2006., 19:08   #6
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Svaka čast na reviewu ...još samo da vidimo i te OC mogućnosti...
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2006., 19:22   #7
Daddy
The Kwisatz Moderach
Moj komp
 
Daddy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 917
Cuj ovo sto se tiece bundlea, nemoj kriviti svog nabavljaca.Tvoj nabavljac neka krivi svog nabavljaca (zbunj), ali intel za hrv u 99% desktop ploca ima isporuku striktno u bulk verzijama.Inace u frimi koja je bila striktno intelov reseller radio sam samo sa jednom plocom koja je bila u potpunom retail pakiranju (i925XECVLK2, koja je onda bila sto je XBX2 sada)
Inace super review.
Ocekujem OC reze.Jos da imas 6600.pheww
Daddy je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2006., 19:53   #8
Smartguy
Spiderpig
Moj komp
 
Smartguy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,042
Ovo sve ima Aw9D MAX samo uz mnogo bolje OC mogućnosti i napone veće. Ja ne znam po čemu je ova ploča toliko posebna? Neću ni spominjat da uz abiticu dođe kutija za zavidnom opremom.
__________________
Smartguy je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2006., 19:59   #9
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
Citiraj:
Autor Smartguy Pregled postova
Ovo sve ima Aw9D MAX samo uz mnogo bolje OC mogućnosti i napone veće. Ja ne znam po čemu je ova ploča toliko posebna? Neću ni spominjat da uz abiticu dođe kutija za zavidnom opremom.
To se i ja pitam...
Bas me zanima do kud gura sa fsb-om...
Za 1600kn bez bundlea i kutije...za mene ne bi islo

@Ph03n1x: E da, jel mozes mijenjat cpu mnozitelj??

Zadnje izmijenjeno od: nicko. 25.12.2006. u 20:10.
nicko je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2006., 20:08   #10
G0RKI
Premium
 
G0RKI's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Solin
Postovi: 1,753
Citiraj:
Ocekujem OC reze.Jos da imas 6600.pheww
Taman za najslabijeg konrojčića (6300) da vidimo kako daleko puca... nije to to, kad ti imaš velikana kao šta je 6600 nego ovoga mališana, pa ga lagano... : flyingey

Ajde Ph03n1x vadi mast!


: roller :
G0RKI je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.12.2006., 20:09   #11
Ph03n1x
Premium
Moj komp
 
Ph03n1x's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Varaždin/Zagreb
Postovi: 1,846
Citiraj:
Autor Smartguy Pregled postova
Ovo sve ima Aw9D MAX samo uz mnogo bolje OC mogućnosti i napone veće.
O da?





ajde reci to jos jednom

jesam li napomenuo da je ovo napravljeno sa stock hladnjakom na procesoru i northbridgeu?

...joooj kako volim ovu plocu

...di su vlasnici AW9D ploca??...jos nikog nisam vidio da se posteno potrudio bar da pokaze koliki FSB moze doseci...
__________________


Zadnje izmijenjeno od: Ph03n1x. 25.12.2006. u 20:23.
Ph03n1x je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2006., 20:18   #12
bobe
teta Mraz
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: hr
Postovi: 1,595