Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.08.2014., 12:22   #1
Ivanozo
Destroy all nod-32
Moj komp
 
Ivanozo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 392
Novi ruter, je li kompaktibilan s Optimom?

Pitao već u temi o Optima telekomu ali nisam dobio odgovor, pa da pokušam ovdje.

Dakle već neko vrijeme gledam koji ruter si uzeti i mislim da sam se odlučio na ovaj. E sad, finalna provjera pošto ne razumijem ANEXe i sve ostalo, hoće li ovo raditi na Optimi i koliko je komplicirano to postaviti (Plug and play ili treba biti stručnjak)?

Naravno zanima me i hoće li raditi jednog dana kad se prebacim na nekog drugog operatera te jeli ima nekih razloga zašto možda bolje ne uzeti ovaj ruter?
Ivanozo je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 12:27   #2
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
Pitanje je da li optima dozvoljava da stavis svoj router umjesto njihovog? 100% sam siguran da recimo kod iskona neces moci s tim routerom jer kod njih mora biti njihov makar u bridge modu. Vjerovatno je slicna situacija i kod Amisa npr.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2014., 12:29   #3
Ivanozo
Destroy all nod-32
Moj komp
 
Ivanozo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 392
Prijatelj ih je nedavno zvao baš s tim pitanjem i rekli su da može samo mora paziti da mu bude Annex A. Al nazvao bi ja njih još i provjerio prije nego što naručim, za svaki slučaj.
Ivanozo je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 13:34   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Otvori web konfig postojećeg routera i traži gdje je prikazan koji je adsl ANNEX u upotrebi,
vjerojatno je A ali trebaš to sigurno potvrditi.

Uređaj koji kupiš neće imati pred-namještene parametre kao ovaj njihov, ali to nije problem postaviti nekome tko se kuži u to,
mogu se pročitati iz postojećeg uređaja ili uputa sa supporta,
user / pass adsl konekcije valjda imaš i na papiru (ugovoru).

Ovaj uređaj šta si gore linkao (TP-Link TD-W8980) si namjerno ili slučajno odabrao ?
Naime ima i jeftinijih a dobrih uređaja, zavisi šta želiš i kakvih karakteristika.
Kod TP-Linka dodaju slovo B na kraju oznake ako se radi o Annex B uređaju.
Ovaj "tvoj" je 99,9% Annex A, inače je poprilična zvjerka novije AC1750 dual band wireless generacije (WiFi 2.4 i 5 Ghz), antene koje vidiš su baš za 5 Ghz dok su za 2.4 interne, Gb mreža, ...

Evo samo par primjera jeftinjaka:
http://www.edigital.hr/Router/TP-LIN...er-p52765.html
http://www.edigital.hr/Router/TP-LIN...er-p52770.html
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 13:52   #5
Ivanozo
Destroy all nod-32
Moj komp
 
Ivanozo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 392
Imam Sagemcom 1704 i već sam i prije pokušavao pronaći annex type ali nikako. Gdje da gledam, prošao sam sve menije sa strane ali nigdje se ne spominje riječ Annex.

Za taj sam se odlučio listajući malo po Amazonu gdje sam vidio da se dosta prodaje kao i da ima dosta dobre ocjene. Želio bi dual band ali sam sad opet u dilemi kad vidim koliko su ovi jeftiniji. Isplati li mi se dati par sto kuna više za ovoga?

Inače, kažeš da je ovaj vrlo vjerojatno Annex A. Dakle ako se prebacim na recimo T-com (koji, kao i svi ostali operateri koliko ja znam radi na Annex B) ovaj ruter mogu pospremit jer mi neće koristiti?
Ivanozo je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 14:36   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
WiFi dual band ti igra jedino ako imaš i klijente (mob, lap i sl.) isto sa dual band i/ili 5 Ghz Wifi karticama.

Taj router nije toliko loš, ima neki razlog zašto bi ga mijenjao ?
Ako mu je adsl priključak RJ-11 99.9% da se radi o Annex A uređaju.
Stvarno nigdje u web konfigu ne piše decidirano koji je Annex,
http://screenshots.portforward.com/r...L_Settings.htm
http://screenshots.portforward.com/r...nformation.htm
http://screenshots.portforward.com/r...Statistics.htm

Ako se u budućnosti budeš htio prebacivati na T-Com onda ti neće odgovarati.
I za takvu kombinaciju imaš rješenje a to je:
a) postojeći router konfiguriraš kao Bridge, ugasiš mu wireless, zapravo ga koristiš isključivo kao modem
b) iza njega stavljaš WAN Wireless Router kojem na "ulazu" nije adsl modem nego Lan,
o tome imaš info u x tema.

Evo dobrih primjera za tu kombinaciju:
http://www.edigital.hr/Router/TP-LIN...er-p34504.html
http://www.edigital.hr/Router/TP-LIN...ps-p29743.html
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 14:50   #7
Ivanozo
Destroy all nod-32
Moj komp
 
Ivanozo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 392
Imam takve klijente a u budućnosti ću ih sigurno imati i više. Međutim ako kažeš da neće radit kad promjenim operatera osim ako stavim u bridge mode (a planiram čim netko nešto bolje ponudi jer nisam više vezan ugovorom) onda ću ipak ići na jeftiniju varijantu.

Al evo recimo, čitam na bug forumu (napisano 2009):

Citiraj:
I opet. Annex "daje" provider a ne router. U nekim modemima/routerima pise u nekim ne. Svi podrzavaju oba tipa (osim ako su stari 4+ godine)
U ovoj temi.

Dakle to nije točno?
Ivanozo je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 15:23   #8
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
Citiraj:
Autor Ivanozo Pregled postova
Imam takve klijente a u budućnosti ću ih sigurno imati i više. Međutim ako kažeš da neće radit kad promjenim operatera osim ako stavim u bridge mode (a planiram čim netko nešto bolje ponudi jer nisam više vezan ugovorom) onda ću ipak ići na jeftiniju varijantu.

Al evo recimo, čitam na bug forumu (napisano 2009):



U ovoj temi.

Dakle to nije točno?
Nije. Ja znam 100% da su neki provideri dilali 2009 uredjaje koji su imali samo jedan Annex.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 15:34   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Provajder definira / montira opremu i koristi određeni Annex a to uređaj mora podržavati.
Zavisi kako je napravljen (hw i sw) pojedinog uređaja dali se može "u letu" mijenjati verzija Annexa, nekad postoji opcija u web konfigu, nekad treba promjeniti (najčešće skriveni) parametar, nekad ide drugi fw, kažem zavisi.

Ti možeš i kod "jeftinije varijante" uzeti WAN Wireless Router umjesto onoga sa adsl modemom a postojećeg prebaciti / konfigurirati u Bridge mode.
Neki noviji (obično skuplji) imaju obje mogućnosti pa tako i ovaj TD-W8980 šta si ga na početku linkao ima opciju da radi / da se kofigurira kao WAN router (otvori veliku sliku sa supporta pa ćeš viditi, konkretno Lan4 pretvori u WAN port).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 15:45   #10
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Optima nije nikad imala Sagema sa AnnexB, tako da ako se radi o tom 1704 to je AnnexA. Što se kupnje routera tiče, annex je obično software-based, ADSL-frontend čip je isti, tako da većina AnnexA modema radi i kao AnnexB kad mu se firmware promijeni. To je nekad jednostavno, nekad nije, nekad se riskira i brickanje i recovery preko seriala što je za prosječnog korisnika previše komplicirano.

Da ja nisam zadovoljan modemom od providera uzeo bih ethernet router, a providerov bih prebacio u bridge mode i podizao konekciju preko svog routera. Tako ni promjena operatera i aneksa neće predstavljati dodatni trošak jer se svaki modem može prebaciti u bridge, a ethernet router će dizati PPPoE.

Edit : dodatna prednost, ako grom dođe po telefonskoj liniji obično će stradati prvi uređaj (modem u bridgeu), a router ima dobre šanse za preživljavanje.

Edit2 : kod korištenja više PVCova (IPTV+internet) treba paziti da kupljeni modem/router podržava VLAN i mapiranje PVCova po portovima. Kod konfiguracije s providerovim modemom i vlastitim routerom tu nema problema.
Night je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2014., 16:33   #11
Ivanozo
Destroy all nod-32
Moj komp
 
Ivanozo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 392
Hvala na pojašnjenjima u vezi annexa, sad je malo jasnije. Inače uzimam novi ruter jer je ovome živ samo jedan ethernet izlaz (ostali otišli u udaru groma) a meni ih treba više. To sad ide preko switcha al nisam baš zadovoljan takvim riješenjem. A i općenito nisam prezadovoljan ruterom, događa se da često izbacuje.

Najviše me iritira što je toliko teško doći do informacije na kojem annexu ruter radi pa kad gledam što uzet nikad nisam siguran hoće li to raditi. Razmislit ću još što ću ali vjerojatno ću ići na skuplju varijantu (TD-W8980) pa kad se i ako prebacim na drugog operatera, ako ne bude radilo na Annexu B, postavim u bridge mode.

Inače kod bridge modea, ima li to ikakvog utjecaja na kvalitetu konekcije pošto ide preko dva uređaja a ne preko jednog?
Ivanozo je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 16:35   #12
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Možeš samo biti na dobitku jer si providerov router rasteretio posla routiranja, a routeri koje provideri daju nisu baš procesorske zvijeri. A taj jedan port ti je dovoljan, taman da u njega uštekaš WAN port ethernet routera, a onda na njemu imaš još 4 porta na raspolaganju pa bi switch mogao ispasti iz igre.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 18:03   #13
Ivanozo
Destroy all nod-32
Moj komp
 
Ivanozo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 392
Hvala na savjetima. Na kraju ću vjerojatno ipak uzeti TD-W8980.

Dakle, samo da budem siguran, ovo će sigurno raditi na Optimi a i jednog dana kad prebacim operatera mogu ga postaviti kao WAN Router?
Ivanozo je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 18:33   #14
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Naravno da ce raditi kao WAN router, jer samo modemski dio routera (kojeg u WAN konfiguraciji neces koristiti) ovisi o anexu.
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na