Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.11.2013., 19:02   #601
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
jesi napravio port fowording na ruteru i jesi li stavio staticku ip adresu za nas isto tako otvori sve potrebne portove i vezi za staticku ip adresu od nas.a.
zato ti ne radi isto tako ukljuci ddns ne znam jel jesi...
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2013., 20:43   #602
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Nisi razumio. Meni RADI spajanje na NAS izvana, bez problema, bilo da li je sa PC-a ili mobitela (dok god je mobitel spojen na WI-FI).
Jedino kada mi ne radi je ako pokušavam pristupit preko mobitela kada nema wi-fi, tj. preko mobilne mreže.
Čini mi se kao i da ne pokuša se spojiti, jednostavno baci connection error ili pogrešna lozinka, zavisi koja je DS aplikacija.

Morao bih ubaciti svoj sim u neki samsung mobitel pa probati pristupiti da vidim da li je do HTC One X ili je do VIP mreže na kojoj sam.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 14:59   #603
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
ja imam htc evo 3d i tele 2 nema takvih problema sve radi ko podmazano drugi wi-fi ili 3g
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 15:58   #604
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Ja imam Xperiu Miro na Vipu i isto izvana ne mogu pristupati uređajima na svojoj mreži preko 3g tako da je valjda ipak problem sa operaterom.
tintin je online   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 16:19   #605
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
otvorite portove na wan i provjerite da vam slucajno nije zablokiran IP range od vipa na DS-u
domis je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 21:12   #606
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Gdje vidim da li je IP range blokiran?
Na firewall aplikaciji u DS mi je podešen pristup određenim portovima sa svih IP adresa. Sve ostalo je blokirano.

Zadnje izmijenjeno od: Mikeyy. 06.11.2013. u 21:20.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2013., 08:46   #607
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Koji je ip range VIPa?
tintin je online   Reply With Quote
Staro 07.11.2013., 15:52   #608
izekos
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 89
synology_ds413j

Bok, da se ja javim sa cjelokupnim izvještajem kupovine. Hvala ekipi koja mi je dosad pomogla, ali sad imam dosta pitanja, pa bih bio zahvalan na odgovorima.
Pisati ću na način na koji bi ja htio da meni netko piše jer smatram da sam u odnosu na neke kolege ovdje rookie u ovome, pa se nadam da će ovaj moj post nekome pomoći.

Nakon dugo premišljanja uzeo sam Synology DS413j. Uzeo sam ga od slovenca - oskar magno - 2450 kn, jeftiniji od naših lihvara. Naručio, za par dana čovjek donio, platio i super. Drugi jeftiniji mi je bio Protis čini mi se - 2670, tako nešto.
Od diskova sam uzeo 2x3TB WD Red s 3 godina garancije za cca 2000 kn od protisa. Razmišljao sam o Seagate-u koji daje 5 godina na 3T diskove, ali na više mjesta sam čuo informaciju da ti diskovi rikavaju i da ima problema s njima. Sad da li je to patka i da li je veća zarada na WD, nemam pojma, ali odlučio sam vjerovati većini. Max kapacitet jednog diska koji ide u DS413j je 4TB, ali sa cijenom od 1500 kn, 3 tb je za mene bolji izbor. Uzeo sam i D-link 309 powerline 2 komada za 270 kn od protisa. Čitao sam da su svi ti powerline-i ista stvar, pa se nisam htio kockat u davanju 100 eura za neki "brži". Uzeo sam i switch D-Link DGS-1008A i u njega spojio plazmu G20, Tvix Slim S1 media player, Yamaha 671 receiver, modem Thompson 782, powerline i DS413j. Uglavnom - to nije radilo kad je bilo sve ovo nabrojano uštekano - zaključak je NE kupovati taj switch. Reklamirao sam i uzeo TP-Link TL-SG1008D. Taj je ok, sve radi kad se ušteka. Brzina prijenosa mi je bila 8-10MB u sekundi preko powerline-a. Onda nisam imao mira i rekoh ja - idem vuć kabel. Probušio sam 2 zida i provukao cca 17 m 5e kabela od PC-a do switcha. Prvotno mi je brzina bila cca 20mb, onda se usporilo i sad mi je nekih 8 MB opet. WTF? Što se desilo, nemam pojma, ali i tih 20 MB koje sam imao je premalo za GB mrežu, zar ne? Da li je kriva dužina kabla, mogao bih sa svake strane skratit za cca 1,5m.

Ako netko ima odgovor, bio bih mu zahvalan što napraviti s ovime da mi prijenos podataka bude brži.
Powerline sam spojio jedan na komp kat niže i radi. Čudno, strujne mreže su odijeljene, ja imam svoje brojilo, ostatak kuće svoje. Tako da bih mogao reći da je powerline ok za moju situaciju.

E sad imam pitanja u vezi DS413j:
1.pristupam mu preko Chrome-a, instalirao sam onaj Assistant. Čini mi se da sam vidio da negdje ima neko desktop sučelje, da li je to točno? Ako da, kako to sad naknadno instalirati, da mogu pristupati aplikacijama preko desktopa, bez da idem u web preglednik?
2. već sam prebacio velik dio materijala i kupio sam ST60 Pan plazmu. Video station mi je ok. Da li je moguće da listam filmove na plazmi preko videostationa, tj da li postoji kakva aplikacija ili način za to?
3. Plex server sam isto instalirao - ali ST60 nema aplikaciju za njega, barem koliko ja znam. Da sam išao na Sams F5500, taj čini mi se ima Plex. Uglavnom da skratim priču, želja mi je listati podatke o filmovima, cover i sl preko TV-a. Nešto kao Tvix-ov coverart, s podacima o filmu. Na koji način to napraviti s trenutnom opremom? Hoće li PS4 možda imati podršku za Plex?
4. instalirao sam sve ponuđene Synology aplikacije na smartfon. Kad sam to napravio, stisnuo sam ono nešto u Control panelu da omogućim pristup s moba (ne znam točno što jer ne pišem od doma, ali vjerujem da znate na što mislim) i sad svaki put kad otvorim Chrome - prikazuje mi ono upozorenje da stranica nije sigurna. Jesam li aktivirao nešto dodatno što nisam smio ili je to jednostavno tako kad omogućim pristup s smartfona/tableta?
5. Kad se spajam sa smartfona na Download station - spojim se, ali ne vidim ništa što skidam, sve je prazno. Gdje je tu problem?
6. u Video station-u, kad preko chrome-a uđem u neki film, imam opciju da ga playam. Kad stisnem play - kaže mi da ne fileovi nisu supported. Što tu treba instalirati? Kad playam film preko MPC-a i pristupam kroz mapirani mrežni disk, radi normalno.
7. Pokušavao sam se spojiti na media server preko ST60 plazme. Titlovi ne rade, niti imam opciju uključiti ih. Gdje je tu problem? Nije da su mi nužni jer imam Tvixa, ali htio bih vidjeti kako radi ST60 media server.
8. Cloud station - čem to služi? nisam se pretjerano igrao s tim, ali da li je to nešto poput Dropbox-a? Da u neki folder stavim file-ove kojima želim pristupati npr s posla?

Evo to je zasad to, nisam doma, pa mi ne padaju na pamet sva pitanja koja imam, ali da dobijem odgovore na ova pitanja, puno bi mi pomoglo. Tnx unaprijed.
izekos je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2013., 21:19   #609
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
4. Vjerovatno ideš preko HTTPS. Mene je to samo prvi puta pitalo na Firefox-u i onda odaberem da zapamti certifikat i sve radi.
5. Možda se spajaš na drugog usera ukoliko imaš više njih. Admin vidi sve, non-admin korisnici samo svoje.
6. Meni se ovo isto non stop događa kada preko laptopa hoću streamati video kada sam izvan kuće, nemam pojma zašto. Valjda ne može stremati.

8. Da, to je kao dropbox.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2013., 07:56   #610
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
1. Imas sucelje jedino preko web preglednika jer su oni to tako zamislili.
2.Video station na plazmi bi ti radio jedino ako je plazma smart ukucas ip od NAS.a spojis se na nas i upalis video station. Drugo sumnjmam. Ostaje ti mediaplayer wdtv i neki koji povlaci coverart i to je to. zato ja imam wdtv na svakom tv.u Plex je jos bolji ali ima ga sacica tv.ova i treba ti onda nas koji ce odradit transcoding.
3. Plex je super stvar ali nema nas full podrsku za transcoding tj ne moze dekodirati x264 format jedino ds214play ima tu funkciju transcodinga
4. Ukljucio si HTTPS i zato problem meni se isto on javlja ali se ne obazirem bitno je da radi
6. Stream vam ljudi ovisi o upload brzini da imate 10mbs uploada sigurno bi radilo
Brzina prijenosa preko LAN.a ti ovisi o mnogo faktora. Ovako prvo provjeri da li synology nije zakucan na 100% procesor i 80% ram automatski nema sanse da on moze prebacivat gigabitnom brzinom. Bar je tako kod mene 100mbs opsluzi a sve iznad toga moram ugasit 2 programa koji mi vuku 80% procesora. Napravi disable na sve aplikacije i ocisti ram i procesor da budu sto manje zauzeti pa ces vidjeti jel je u tome problem. Druga stvar kabel i swich ali ako ti na swichu gori lampica za gigabitnu mrezu i javlja ti se gigabitna na kompu u tome nije problem. 90% sam uvijeren da je problem ono gore.
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2013., 08:00   #611
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Obicno kad prvi put sve prebacis na NAS on radi thumbnailove za slike/vidoe materijal (a toga zna biti puno) pa to moze trajati danima da se zavrsi sa tim slabasnim CPUovima pa pogeldaj da ti nije to sto jurbAs kaze tj. CPU zauzet.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2013., 08:20   #612
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Što se brzine tiče -poigraj se i s jumbo frame vrijednostima na samom NAS-u i mrežnoj kartici od kompa, to dvoje bi trebalo biti na istoj vrijednosti npr. Ja sam dobivao različite rezultate s različitim mrežnim karticama i postavkama, tako da nema nekog univerzalnog recepta ali probaj. Po defaultu ti je oboje isključeno (NAS i mrežna na kompu) pa probaj uključiti na iste cfire, pa pogledaj transfer. Nekakvih 40-ak i više MB/s bi trebao izvući.

Što se tiče video streama, DLNA i toga slično - iskreno; zaboravi. Nijedan tv sa svojim sistemom ili neki sličan uređaj se ne može mjeriti s zasebnim media playerom tipa wd tv/Mede8er. Igrao sam se dosta s time i meni najsretniji setup je taj gdje mi NAS služi isključivo kao skladište podataka, sve ostalo sam izbacio s njega (media server opciju i slično). Što god vučem i radim s njega, koristim zaseban uređaj - ili je to Mede8er za video/audio/picture play ili komp za lan explor i slične akrobacije.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2013., 10:47   #613
izekos
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 89
Citiraj:
Autor Mikeyy Pregled postova
4. Vjerovatno ideš preko HTTPS. Mene je to samo prvi puta pitalo na Firefox-u i onda odaberem da zapamti certifikat i sve radi.
5. Možda se spajaš na drugog usera ukoliko imaš više njih. Admin vidi sve, non-admin korisnici samo svoje.
6. Meni se ovo isto non stop događa kada preko laptopa hoću streamati video kada sam izvan kuće, nemam pojma zašto. Valjda ne može stremati.

8. Da, to je kao dropbox.
4. da, HTTPS se spominje, mislim da je to to. Jer to može napraviti kakvu štetu, ili je najveći problem to da me pita da li svejedno želim nastaviti, da web stranica nije sigurna?
5. napravio sam još jednog usera, ali spajam se preko admina, zato mi i je čudno.
6. Ali ja ne streamam nego sam žicom vezan. Pretpostavljam da je nešto softverski.
8. ok, tnx, još se nisam tim igrao. to planiram za vikend.

Citiraj:
Autor jurbAs Pregled postova
1. Imas sucelje jedino preko web preglednika jer su oni to tako zamislili. OK, tnx, valjda sam si ja to zabrijao nekako.
2.Video station na plazmi bi ti radio jedino ako je plazma smart ukucas ip od NAS.a spojis se na nas i upalis video station. Drugo sumnjmam. Ostaje ti mediaplayer wdtv i neki koji povlaci coverart i to je to. zato ja imam wdtv na svakom tv.u Plex je jos bolji ali ima ga sacica tv.ova i treba ti onda nas koji ce odradit transcoding.
3. Plex je super stvar ali nema nas full podrsku za transcoding tj ne moze dekodirati x264 format jedino ds214play ima tu funkciju transcodinga
4. Ukljucio si HTTPS i zato problem meni se isto on javlja ali se ne obazirem bitno je da radi
6. Stream vam ljudi ovisi o upload brzini da imate 10mbs uploada sigurno bi radilo
Brzina prijenosa preko LAN.a ti ovisi o mnogo faktora. Ovako prvo provjeri da li synology nije zakucan na 100% procesor i 80% ram automatski nema sanse da on moze prebacivat gigabitnom brzinom. Bar je tako kod mene 100mbs opsluzi a sve iznad toga moram ugasit 2 programa koji mi vuku 80% procesora. Napravi disable na sve aplikacije i ocisti ram i procesor da budu sto manje zauzeti pa ces vidjeti jel je u tome problem. Druga stvar kabel i swich ali ako ti na swichu gori lampica za gigabitnu mrezu i javlja ti se gigabitna na kompu u tome nije problem. 90% sam uvijeren da je problem ono gore.
1. OK, tnx, valjda sam si ja to zabrijao nekako.
2. Plazma je smart, Panasonic ST60, ako se par aplikacija može nazvati smart.
Di da se spojim? Plazma ima media server i nađe on DS Synology i Plex. Ali nema GUI-a, koji me privlači. Ne zanima me pretraživanje foldera, nego cijeli coverart. Koliko znam, Samsung ima podršku za Plex na smarttv-ima, valjda i za GUI. Sad mi je malo i krivo što nisam išao na Samsung F5500.
3. Da li WDTV live, koji košta nekih 700 kn povlači i coverart s NASA? Pitam iz razloga što mi je Tvix-ov coverart super, ali čita ga samo s internog diska ili s eksternog prikačenog na USB. Preko UPNP-a ga ne čita, niti preko mrežnog diska. Ako netko zna način da ga pročita preko jedno od ta dva, nek kaže.A i Tvixova podrška je nikakva, jer se DVICO raspao kolko sam čuo. Zbilja šteta, jer u vrijeme kad sam kupovao media player bila je borba Mede8er-Tvix i Tvixa sam uzeo jer je izgledao ozbiljnije nego Mede8er. Sad bi mogao i prodati Tvixa s Hardom i ići na WDTV live, ako on čita cover art.
Druga solucija je pričekati PS4, koji bi po ovome što se šuška po stranim forumima trebao imati Plex app sa GUI-om i mislim da ću prvo njega pričekati. Gledao sam i onaj ROKU 3 player, taj čita Plex, ali mislim da on ima više smisla u americi, s obzirom na cca 200$ koliko košta - bolje uzet po tvome WD-a.
4. ok, ako nema kakve štete i ako je to tako, neću se ni ja obazirati.
6. stream radi ok, tu nemam zamjerki. Kabel i switch su zeleni, dakle GB mreža bi trebala postojati. Što da isključim, proc zna biti dosta visoko, ram ne, on je na nekih 20%. Možda isključiti download station prilikom prebacivanja?

Citiraj:
Autor tor Pregled postova
Što se brzine tiče -poigraj se i s jumbo frame vrijednostima na samom NAS-u i mrežnoj kartici od kompa, to dvoje bi trebalo biti na istoj vrijednosti npr. Ja sam dobivao različite rezultate s različitim mrežnim karticama i postavkama, tako da nema nekog univerzalnog recepta ali probaj. Po defaultu ti je oboje isključeno (NAS i mrežna na kompu) pa probaj uključiti na iste cfire, pa pogledaj transfer. Nekakvih 40-ak i više MB/s bi trebao izvući.

Što se tiče video streama, DLNA i toga slično - iskreno; zaboravi. Nijedan tv sa svojim sistemom ili neki sličan uređaj se ne može mjeriti s zasebnim media playerom tipa wd tv/Mede8er. Igrao sam se dosta s time i meni najsretniji setup je taj gdje mi NAS služi isključivo kao skladište podataka, sve ostalo sam izbacio s njega (media server opciju i slično). Što god vučem i radim s njega, koristim zaseban uređaj - ili je to Mede8er za video/audio/picture play ili komp za lan explor i slične akrobacije.
O jumbo paketima iskreno nemam pojma što je to i di to konfigurirati.
Što se tiče media playera na tv-u - fakat jadno. Samsung još kako tako, Panasonic je bio jadan i ostao jadan. Posebno što se titlova tiče.
Imam Tvix-a, rekao sam već, samo što mi je problem što ne čita coverart s NASA, bilo da idem preko mrežnog diska ili UPNP-a. Barem ja ne znam način. Zato ga i planiram možda riješiti, samo mi je njegov coverart vrhunski pa mi se teško rastati od njega. Mede8er čita coverart s NAS-a?

Tnx svima za odgovore
izekos je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2013., 10:50   #614
izekos
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 89
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Obicno kad prvi put sve prebacis na NAS on radi thumbnailove za slike/vidoe materijal (a toga zna biti puno) pa to moze trajati danima da se zavrsi sa tim slabasnim CPUovima pa pogeldaj da ti nije to sto jurbAs kaze tj. CPU zauzet.
to pričaš za plex ili za videostation? videostation ga automatski update-a, nekad zna fulati pa ga ručno sredim. Slike nisam još prebacivao, a niti muziku.
izekos je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2013., 10:51   #615
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Mede8er ima plugin za coverart, ako se ne varam, ne koristim to...
tor je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2013., 11:29   #616
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
wdtv ima cover art sa opisom filma minutazom ma sve i sam sprema na NAS ali mu u nasu moras napravit user account sa svim privilegijama i to je to. radi bez beda sam povlaci sa neta itd itd.. WDTV ima coverart od plexa samo je malo izmjenjen. Bestbuy po mom misljenju.
Pogledaj na youtubu kako to moze sve sljakat za wdtv.
Samo je zezancija sve namjestit da ti radi
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2013., 15:02   #617
izekos
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 89
tnx jurbas na preporuci. Pričekat ću PS4, pa se možda tamo Plex pojavi.
Ako prodam Tvixa, možda nabavim prije WDTV live. Iako mi je Tvixov coverart ljepši, makar moram sve manualno update-ati.

pitanje - torrenti ili nzb? i par razloga za i protiv za svaki ako nije problem.

Zadnje izmijenjeno od: izekos. 08.11.2013. u 15:06. Razlog: update dodatnim pitanjem da ne bude duplog posta
izekos je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2013., 15:57   #618
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
nzb definitivnooooo sabnzb i sickbeard i couchpotato predobro rade totalna automatizacija sustava. Ako ces upogonit to pyhton ti trosi abnormalno puno resursa i zato ce ti mreza radit slabo ja ga svaki put moram totalno ugasit ako hocu fullspeed. to navise napravi problem sabnzb. Ako hoces kako da to sve postavis i pitanja javi se na PM pa cu ti drage volje objasnit
torrent nema full integraciju kao nzb nije podrzan od strane sickbearda a posto pratim oko 40-etak serija to mi je puno bitnije od couchpotatoa.
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2013., 22:17   #619
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Ima li netko iskustva sa pretvaranjem Synology NAS-a u hotspot?

1. Da li to radi bez problema?
2. Da li može biti produžetak postojeće wi-fi mreže (router na jednom kraju kuće, NAS na drugom, ista wi-fi mreža - SSID i lozinka)?
3. Koji stick je testiran sa Synology i dobavljiv kod nas?
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2013., 22:29   #620
zdravko_c
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 525
zdravko_c je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2013., 14:40