Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.11.2007., 15:06   #1
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Lightbulb Recenzije matičnih ploča

Evo već dobrih 10 godina otkad su se matične ploče standardizirale, daju više-manje identične rezultate u sintetičkim testovima (što je i logično s obzirom na iste čipsete i komponente među pojedinim pločama) stoga je bilo kakvo sintetičko testiranje (odnosno usporedba performansi između različitih proizvođača matičnih koje koriste isti čipset) suvišna.

Naravno, trebalo bi navesti neki graf ukoliko testirana ploča pokaže drastično različite performanse u pojedinom testu, no gotovo uvijek se radi o 1-2% razlike, što se može pripisati nepreciznom defaultnom taktu ili agresivnijim postavkama BIOS-a.

Što meni znači da određena ploča postiže 6500 bodova u PcMarku, a njezin konkurent iz druge firme 6510....
Također ovi rezultati u velikoj većini nisu usporedivi s prošlom generacijom jer se u većini slučajeva radi o drugoj konfiguraciji i drugoj verziji programa te gro drugih varijabilnih parametara.

Drugim riječima - korisno je kao i WC papir s mirisom lavande

S druge strane, više pozornosti bi trebalo obratiti layoutu, BIOSU, dodatnoj opremi, stabilnosti, zagrijavanju, garantnom roku, driverima i dodatnim aplikacijama i sl.

Naravno i overclocking potencijal nije za baciti, no ne bi trebao biti presudan u preporuci određene matične.

Naravno - ovo se ne odnosi isključivo na PCE, nego i na druge siteove koji ovako suhoparno testiraju matične, da ne govorim o časopisima.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2007., 17:14   #2
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Slažem se s tobom, pa zbog toga za testiranje matičnih ploča koristimo sve manje testova. Ne bi me čudilo da na kraju završimo samo na pcmarku tek toliko da bude nekakvih grafikona u testu.
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.11.2007., 17:55   #3
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,943
Da, no da bi vidjeli imali li dotični čipset problema u recimo, brzini IDE sabirnice moraš izvrtiti testove. A kad ih već izvrtiš - možda bi bilo glupo ne ubaciti ih u grafikon...
No, da su u većini slučajeva ti testovi puko popunjavanje prostora u članku - jesu. Ja ih osobno samo preletim pogledom kada čitam neku recenziju, ako nigdje ne naiđem na podatak da nešto ne štima s tom pločom.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2007., 07:27   #4
esad
Registered User
 
esad's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: sisak
Postovi: 174
vrlo koristan osvrt na izbor matične ploče koji bi trebao razbiti nedoumice onima koji se ne mogu odlučiti na kupovinu komponenti zbog straha "da li će to meni raditi bez rušenja sistema". treba imati na umu da su današnj matične ploče sve više ili manje kvalitetne jer tu nema noname proizvođača niti se bilo tko može upustiti u proizvodnju matičnih ploča a do sada je proizvodio đepne kalkulatore. ista je stvar sa procesorima, grafičkim itd.
esad je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2007., 11:21   #5
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,943
Jap, no desi se tu i tamo da neki od testova otkriju nedostatak nekog čipseta.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2007., 16:03   #6
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
Zamolio bih cijenjene članove pcex review teama da naprave nešto slično roundupu ploča di je vodila legendarna lan party ultra-d/sli samo u novije doba, recimo sAM3 kad dodje, DDR3 memorije, i kad sve to postane korisniku raspolozivo (povoljno), npr ne mislim na to da se sad radi test nekih beta matičnih što se kod svakog restarta pale iz 5-og puta a memorija za njih košta kao svetog petra kajgana, nego da bude nekakav omjer best buy, matične-memorija-proc.
Onakav roundup ploča mi je bio skroz ok, i da, najviše me zanima stabilnost, znači da nema blesiranja, npr ovaj novi bios za moju ploču je takvo sranje da nemože bit gori, kod svakog shutdowna komp moram preko sklopke na napajanju ugasiti, pa onda upalit komp, pa ga jedno 3 puta izresetirati - cpu overclock fail kaze bios, vratim postavke nazad, opet stabilan ko kamen, do iduceg reseta.. dok ovaj iz 4-og mj radi ko' podmazan.
__________________
Pošteni Trgovci: 1,2
SniperWolf je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na