Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.02.2014., 07:45   #31
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
A što će ti i3 u takvom stroju? Overlik, i to priličan. Ja sam to uredno vozio na atomu, dok nisam uzeo DS.

Sorry ako je spam, slobodno pobrisi.
Ali gledam sto je ovaj lik napravio sa i3-4330:
http://forum.xbmc.org/showthread.php?tid=176709

15.5W potrošnje za gledanje BluRay ripa... A svejedno imaš nešto što nije Atom kad treba CPU snage.
9.5W idle sa WiFijem bez eksternog ekrana.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2014., 08:03   #32
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,943
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Jedna dosta bitna stvar: data recovery ukoliko krepa NAS uređaj a diskovi ostanu živi. Pretpostavljam da taj NAS formatira diskove kao ext4. Da li postoji neki software za ljude koji nisu doma s Linuxom? Stvari se mogu dodatno zakomplicirati ako su diskovi u RAID poljima, pogotovo ako su enkriptirani.

Da li se može nekako spasiti podatke s krepanog NASa na PC kompu? Da li će neki drugi Synology NAS prepoznati diskove i RAID polja iako možda nije ni isti model?
Pa ext4 prepoznaje bilo koja linux live distra, to nije problem. Problem je ako su ti diskovi u raidu, a nemaš drugi Synology nas, to ne znam kako bi rješio.
Ono što sam ja radio i normalno je funkcioniralo je da sam prebacivao diskove iz jednog nasa u drugi, prvo ovak zasebne, a onda i u raid polju i sve 5 prošlo. NAS je prepoznao strukturu fajlova, u najgorem slučaju sam morao ponovno instalirati operativni sustav, kada je sve bilo gotovo, napravio je rebuild polja i piči dalje...
Jedino ne znam što kada nemaš drugi nas pri ruci - pretpostavljam da bi klasična polja još možda i neka Linux platfroma pročitala, no ne znam što bi bilo s ovim hibridnim kombinacijama, to sumnjam.

Citiraj:
Sorry ako je spam, slobodno pobrisi.
Ali gledam sto je ovaj lik napravio sa i3-4330:
http://forum.xbmc.org/showthread.php?tid=176709

15.5W potrošnje za gledanje BluRay ripa... A svejedno imaš nešto što nije Atom kad treba CPU snage.
9.5W idle sa WiFijem bez eksternog ekrana.
hm, mislim da proc kod gledanja br ripa i ne radi ništa, ide sve preko GPU-a, jel...taj i3 ima max TDP preko 50W, kad bi on krenuo sumnjam da bi imao potrošnju od 15W u pogonu jel
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.02.2014., 08:53   #33
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Ako je ext4 i softraid onda se lako snađem na bilo kojem Linuxu čak i uz standardnu enkripciju iz kernela. HW RAID i HW enkripcija bi mogle biti problem, no to me više zanimalo kao mogućnost quick fixa za brzo doći do hitnih podataka.

Dobro je provjereno znati da se diskovi mogu podići u drugom uređaju. To je jako bitna informacija. Uglavnom svi misle na backup, a malo tko misli na restore
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2014., 12:10   #34
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
A što će ti i3 u takvom stroju? Overlik, i to priličan. Ja sam to uredno vozio na atomu, dok nisam uzeo DS.
Najcesce takvi Atomi nisu dovoljno potentni da izguraju neki ozbiljniji network bandwidth, pogotovo u dual gigabit varijantama. Rebuild RAID (pogotov 5) polja na takvim poluprocesorima bez ozbiljnog HW RAID kontrolera je nesto sto *ne* zelis imati. Zato je Atom kul igracka, ali ono, za parsto kuna vise, ne znam isplati li se...

Citiraj:
Autor tor Pregled postova
Pa ext4 prepoznaje bilo koja linux live distra, to nije problem.
Cak ni na Windowsima nije problem, Ext2Fsd ima par MB i trivijalno otvara ext2/3/4 particije.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2014., 12:13   #35
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,943
a sad, rebuild raid polja nije nešto što radiš često. Odnosno, ne bi trebao jel Mislio sam na svakodnevne aktivnosti, gdje je najveći posao exctract arhive.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2014., 12:58   #36
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
hm, mislim da proc kod gledanja br ripa i ne radi ništa, ide sve preko GPU-a, jel...taj i3 ima max TDP preko 50W, kad bi on krenuo sumnjam da bi imao potrošnju od 15W u pogonu jel
Jasno... Mislim da u full loadu trosi oko 35-40W max. I Atom isto fino troši.

Ali ovaj Haswell je u idleu i normalnom radu savršenstvo i troši jako malo, a kad treba obaviti nešto ozbiljnije onda troši više struje manje vremena, a ima puno više snage od Atoma.

Uz Atoma bi trebao metnut još neku grafiku, tako da bi on možda trošio jednako kao i Haswell. Trebam naći informacije.

Mislim da ću ovih dana krenut sa projektom izrade nacrta kućišta za homemade NAS/HTPC/server. Veselim se dodatnim stvarima koje ću moći koristiti.

A u isto vrijeme mi se jako sviđa ovaj Synology... Da imam potrebu samo za NAS-om i ničim više, već bi mi bio na stolu.

Ova stvarčica je isto tako jako zanimljiva (sa i bez kucista) Intel NUC:
http://www.intel.com/content/www/us/.../overview.html
Samo sto meni nema dovoljno portova za diskove. I preskup je.

Zadnje izmijenjeno od: IcyTexx. 18.02.2014. u 13:05.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2014., 16:40   #37
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Najbitnija razlika koju vidim između konfekcijskih NAS uređaja i kućnih FreeNAS atoma je da ljudi koji razvijaju software za Synology, QNAP... dobivaju lovu i bave se ozbiljnim biznisom zbog čega imaš bolju podršku u vidu promptnih ispravki, nadogradnji i sl., te stabilan software koji provjereno dobro radi s hardwareom koji se prodaje, a upgrade softwarea je praktički doživotan. Besplatne NAS distribucije nisu baš na toj razini, a spomenut ću kao primjer jedan detalj: bug u Linux 3.x.x.nešto kernelu zbog kojeg su Realtek Gbe adapteri gubili IP adresu ukoliko je C1E state bio enablean u BIOSu npr.

Naravno da nekome odgovara jedno, nekome drugo. Netko kupi jedno pa skuži da je trebao kupiti drugo i obrnuto. Netko je sretan s onim što ima... That's life
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2014., 21:17   #38
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
A u isto vrijeme izdaju update koji ti ukine nešto što si mogao prije (transcode DTS) i onda se mozes... Znam da sam malo zapeo za taj DTS, ali ako se nesto reklamira kao ultimate media NAS/server onda to mora i biti.

S druge strane, pitanje je koliko je osjetan "stabilan software koji provjereno dobro radi sa hardwareom" u kucnoj upotrebi. Ako si u kontroli nad sistemom uglavnom imaš hrpu načina za ispraviti grešku... Dok s druge strane, ako ne možeš ništa osuđen si čekati update treće strane koji možda hoće, možda neće ispraviti grešku, a vremenski period u kojem će se isti pojaviti je uglavnom neodređen.

Koliko ima prednosti toliko ima i nedostataka.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2014., 00:19   #39
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Sa DTS-om je fora da moraju plaćati licencu za svaki prodani uređaj koristio ti taj feature ili ne i kao što je Tor rekao cijene su nebulozne. Windows 8 nema mogućnosti reprodukcije DVDa primjerice jer su u Win7 plaćali masne licence Dolbyju i DTSu za nešto što večina usera uopće ne koristi pa su to ukinuli u osmici. Jedan Microsoft nije to mogao priuštiti, a di ne bi Synology.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2014., 09:51   #40
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
zato postoji wdtv i ostali media reproduktori koji su namjenjeni za to...
jurbAs je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na