Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.02.2014., 22:42   #1
Oggy_Hr
Premium
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: VG
Postovi: 134
AM2+ matična i UEFI

Imam problem. Kupio sam Hdd od 4TB i sada ga Os ne prepoznaje cijelog. Guglao sam malo i skužio da je to zbog UEFI-a odnosno da ne bi trebao imati BIOS stavljen nego UEFI. Ono što me brine što ne mogu naći da li AM2+ ploče uopće podržavaju UEFI. Konkretno ploča je A780GM-A (V1.1).
Oggy_Hr je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2014., 23:08   #2
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Ne samo da BIOS/UEFI moraju moći prepoznati i iskoristiti HDD od 4TB, već disk mora biti GPT particioniran, a ne MBR kao što je default na diskovima <= 2TB.

Mislim da ti je fora da ne možeš bootati s GPT diska ako nemaš UEFI.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.02.2014., 23:57   #3
denibus
množitelj
Moj komp
 
denibus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 158
Dobro da sam pročitao ovo
__________________
denibus je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 08:55   #4
Oggy_Hr
Premium
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: VG
Postovi: 134
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ne samo da BIOS/UEFI moraju moći prepoznati i iskoristiti HDD od 4TB, već disk mora biti GPT particioniran, a ne MBR kao što je default na diskovima <= 2TB.

Mislim da ti je fora da ne možeš bootati s GPT diska ako nemaš UEFI.
Znači ima nade? Jeeeeee. Kad dođem doma idem se igrati s time. Vrlo toplo se nadam da si u pravu jer inače ne znam što ću. Mislio sam kemijati sa SATA kontrolerima, ali koji ubost, a da će napraviti što želim tj. prepoznati svih 4TB prostora...
Oggy_Hr je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 09:15   #5
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Prepoznavanje kao takvo nebi trebalo biti problem ali system/C particija od 4GB je problem i kao sto je kolega vec rekao trebas GPT. ALI ako podjelis disk dva dijela i dio za System nebude preko 2TB (valjda ti je dosta 2TB za C:?) i ostatak koristis kao normalni disk nebi trebalo biti nikavih problema.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je online   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 09:32   #6
Oggy_Hr
Premium
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: VG
Postovi: 134
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Prepoznavanje kao takvo nebi trebalo biti problem ali system/C particija od 4GB je problem i kao sto je kolega vec rekao trebas GPT. ALI ako podjelis disk dva dijela i dio za System nebude preko 2TB (valjda ti je dosta 2TB za C:?) i ostatak koristis kao normalni disk nebi trebalo biti nikavih problema.
Plan je bio da za C particiju imam 100GB (ne treba mi više jer se radi o HTPC-u). Ostalo bi mogao podijeliti na dvije particije koje bi bile manje od 2TB, ali sinoć kako sam god to pokušavao nikako nisam uspio. Shrinkao/extendao sam "čitljiv" space (proglasio ju kao E disk), ali ostatak je i dalje ostao unallocated space na kojeg ako sam desnim klikom išta pokušavao imao sam samo properties i to je to. Ništa da ju aktiviram i slično...
Oggy_Hr je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 09:49   #7
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Oggy_Hr Pregled postova
Plan je bio da za C particiju imam 100GB (ne treba mi više jer se radi o HTPC-u). Ostalo bi mogao podijeliti na dvije particije koje bi bile manje od 2TB, ali sinoć kako sam god to pokušavao nikako nisam uspio. Shrinkao/extendao sam "čitljiv" space (proglasio ju kao E disk), ali ostatak je i dalje ostao unallocated space na kojeg ako sam desnim klikom išta pokušavao imao sam samo properties i to je to. Ništa da ju aktiviram i slično...
Cek, znaci uspio si instalirat windowse na tih 100Gb i daljnjih 3.x GB nisi mogo alocirat u windowsima kao obicnu particju za podatke ?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je online   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 10:13   #8
Oggy_Hr
Premium
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: VG
Postovi: 134
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Cek, znaci uspio si instalirat windowse na tih 100Gb i daljnjih 3.x GB nisi mogo alocirat u windowsima kao obicnu particju za podatke ?
Tako je. Taj ostatak se podijelio na dvije particije. Jedna koju sam mogao alocirati i druga kojoj nisam mogao apsolutno ništa.
Oggy_Hr je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 10:27   #9
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Oggy_Hr Pregled postova
Tako je. Taj ostatak se podijelio na dvije particije. Jedna koju sam mogao alocirati i druga kojoj nisam mogao apsolutno ništa.
a jesi probao samo 2 particije umjesto 3 ? Znaci ovi h 1GB C: i jos D: sta ostane ? Koji windowsi su u pitanju ?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je online   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 10:32   #10
Oggy_Hr
Premium
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: VG
Postovi: 134
Windowsi 8.1 i Windowsi 7. Ista stvar. Nisam probao, ali ne vidim kako će mi to pomoći kad kombinacije koje sam prije naveo nisu baš pomogle. Možeš molim te pojasniti zbog čega bi to moglo pomoći.
Oggy_Hr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.02.2014., 11:04   #11
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Oggy_Hr Pregled postova
Windowsi 8.1 i Windowsi 7. Ista stvar. Nisam probao, ali ne vidim kako će mi to pomoći kad kombinacije koje sam prije naveo nisu baš pomogle. Možeš molim te pojasniti zbog čega bi to moglo pomoći.
Ako sam dobro shvatio jednu od ove dvije dodatne particije si mogo alocirati, Znaci ti si imao C: D: i E: ? Znaci prijedlog je da eliminiras E: (ili koje vec slovo je bilo, nebitno) i da sve to bude D:.

Ja imam 4TB WDBlack i nekoliko komada 3TB diskova i sve particije su mi u komadu/jedna bez problema. Doduse nemam Sytem na njima (za to mi je SSD) ali zato i pokusavam dokucit zasto ti obicna data particija nebi mogla biti 3.x TB koliko ti ostane nakon formata i 1000 vs 1024 ideologije proizvodjaca.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je online   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 12:21   #12
Oggy_Hr
Premium
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: VG
Postovi: 134
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Ako sam dobro shvatio jednu od ove dvije dodatne particije si mogo alocirati, Znaci ti si imao C: D: i E: ? Znaci prijedlog je da eliminiras E: (ili koje vec slovo je bilo, nebitno) i da sve to bude D:.
Znači imam C drive od 100GB, imam D drive od 2TB i imam 1.6TB unallocated space sa kojim ne mogu ništa...
Oggy_Hr je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 12:49   #13
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Citiraj:
Autor Oggy_Hr Pregled postova
Tako je. Taj ostatak se podijelio na dvije particije. Jedna koju sam mogao alocirati i druga kojoj nisam mogao apsolutno ništa.
Zato što ti je disk MBR particioniran. Možeš particionirati prvih 2TB, a ostalo ne.

Ne znam da li Windows setup zna particionirat disk kao GPT. Ako je već particioniran kao MBR onda ga sigurno tako ostavi.

Stavi disk u drugi Win7 komp, napravi Quick low-level format ili ga obriši u HT Tuneu ili nekom drugom alatu (disk erase - dovoljno je samo prvih par MB diska obrisati) i u Disk managementu od Windowsa ga inicijaliziraj kao GPT i postavi mu particije. Stavi disk u HTPC i instaliraj Win7. Pri sljedećem bootanju bi trebao dići Windowse i nastaviti instalaciju. Ako ne, you're out of luck.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 13:05   #14
Oggy_Hr
Premium
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: VG
Postovi: 134
Huh, izgubih se u koracima koje treba napraviti Kako nije baš nužno da se sa tog HDD-a dižu Windowsi, ima li neke druge, jednostavnije opcije? Mogu ostaviti u compu stari HDD sa Win7 gore, a ovaj da bude drugi...
Oggy_Hr je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 21:23   #15
Oggy_Hr
Premium
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: VG
Postovi: 134
Vratio nazad u komp stari disk sa Win7, 4TB disk "konvertirao" u GPT i uredno se vidi cijeli...Nove Windowse neću instalirati na njega nego na drugi disk od 2TB. Fala bogu ima mjesta u kompu za 3 diska
Oggy_Hr je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2014., 10:45   #16
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,941
Ako u w8 pobrises sve particije prilikom setupa, meni je sam napravio u gpt formatu.

Zadnje izmijenjeno od: kasko. 15.02.2014. u 10:57.
kasko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na