Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.09.2008., 17:43   #1
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
Molim vas savjete oko kupovine

Pozdrav svima. Eto ljudi znam da svako malo netko trazi neku preporuku i onda usljede „smjrokazi“ na vec postojece teme. Sve sam ih skoro procitao, na raznim forumima,ali nekako uvijek fali nesto sto bi ti pomoglo bas... Ja trebam par savjeta. Uskoro kupujem prijenosnik. Ogranicen sam na Konikom, jer se kupuje na neki kredit.
Laptop mi treba samo za citanje teksta (citaj ucenje sa mnogo pdf-ova i ppt slajdova), surfanje, chatt na msn i sl. Dakle nista zahtjevno. Takodjer novci..pa do 4000 kn bi bilo ok. Napisati cu samo ono sto me zanima od osobina na lapu,tj. sto mi je vazno:
- Tih i hladan koliko je to moguce
- Kvaliteta izrade
- Dobar ekran za citanje teksta
- Da nema problema sa Wlan karticom jer cu se uglavnom tako spajati na net.
- Tipkovnica
- Opcenito da je stabilan i radi ok (ovo je sirok pojam znam
TIH u radu mi je VRLO VAZNO!!!Da nema nikakvih zujanja i krckanja i slicno..
Eto,ostalo sve nevazno jer imam doma stolni komp koji moze posluziti za sve ostalo.
E sad...razmislljao sam o lenovo N200 seriji.Neki ih hvale,neki ne. Onda Ima i lenovo r61 u konikomu,5600 kn. Probija budjet,ali ako ovi jeftiniji nemaju ove kvalitete sto trazim onda bi ga uzeo ipak. Acer,HP 6735,Asus i razni fujitsu siemens-i...sve to ima za malo para,ALI...sto da sada radim?? Nemam priliku probavati ih,a od oka ne mogu ocijeniti ni jednu kvalitetu od gore navedenih,osim tipkovnice za koju znam da je ok kod lenova. Ako moze neka smjernica ili savjet kako bi lakse odlucio. Ne bi htio previse opteretiti maminu mirovinu sa kreditom,pa gledam sto jeftinije,ali opet ako me nece sluziti kak treba onda nema smisla dati ni toliko novaca..
wireless_os je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2008., 18:41   #2
Hawk-55555
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Metković
Postovi: 145
ja sam imao 2-3 dana kod sebe hp 6735s kupio ga rodaku u superbita i bio je oko 3300kn,.. cvrst je, ne krcka i ne grije se, samo ti jos uzmi garanciju na 3 godine,... samo ekran ima neki sjajni premaz pa je mozda to malo nezgodno
Hawk-55555 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.09.2008., 19:33   #3
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
Zbog cega je nezgodan taj sjajni premaz? u biti znam zbog cega, tj u kojim uvjetima. Mislite da bi mi u kuci to moglo biti po danu problem? Nemam pretjerano namjeru koristiti ga vani...
Mislim da se u konikomu ne moze uzeti dulja garancija. Mogu li je negdje drugdje uzeti, iako lap kupim u konikomu?
wireless_os je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2008., 19:38   #4
Func
Premium
Moj komp
 
Func's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 483
Citiraj:
Autor wireless_os Pregled postova
Zbog cega je nezgodan taj sjajni premaz? u biti znam zbog cega, tj u kojim uvjetima. Mislite da bi mi u kuci to moglo biti po danu problem? Nemam pretjerano namjeru koristiti ga vani...
Mislim da se u konikomu ne moze uzeti dulja garancija. Mogu li je negdje drugdje uzeti, iako lap kupim u konikomu?
Gloss finish reflektira svijetlo. Znaći ako si na otvorenom ili je ekran okrenut prema prozoru, a vani je sunčano, slabije ćeš vidjeti nego na mat finishu koji upija svijetlost.

Po meni to nije neki nedostatak, zato što i na mat finishu ako sunce drito piči u ekran nećeš ništa vidjeti.
__________________
Some say that he's Mac compatible, and that he once punched a horse to the floor. All we know is, he's called The ...
Func je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2008., 19:53   #5
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
A dobro, nema veze to...necu ga koristiti vani, uglavnom u zatvorenom. A i vise manje svi jeftiniji laptopi su sa glossy finishom..

Znaci taj HP 6730s bi trebao imati one gore navedene kvalitete??? Netko tko ga ima mozda?
wireless_os je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2008., 20:02   #6
Func
Premium
Moj komp
 
Func's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 483
Citiraj:
Autor wireless_os Pregled postova
A i vise manje svi jeftiniji laptopi su sa glossy finishom..
Ne mora značiti. Apple sve svoje laptope nudi sa gloss, također Lenovo IdeaPad serija ima gloss finish, a najeftiniji IdeaPad u americi je 1600$
__________________
Some say that he's Mac compatible, and that he once punched a horse to the floor. All we know is, he's called The ...
Func je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2008., 20:10   #7
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
Dobro nisam mislio da je to lose, nego samo da vecina ovih sto ulaze u moj budjet imaju takav finish na ekranu.. Danas je to neka moda. Ok je to, poveca se kontast i kvaliteta boja i sl....ali onda opet vani ne valja,mozda kod ovih skupljih je ok i vani...
wireless_os je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2008., 20:36   #8
Hawk-55555
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Metković
Postovi: 145
ja sam imao taj laptop kod sebe kao sto sam napisao,... rodak na njega svaki dan igra igre bar 2-3 satahehe,.. ne grije se kao moj,.. ja sam ga koristio u zatvorenom i fino se sve vidi, samo sam mislio na otvorenom da je nezgodno,.. stavio sam mu vistu i s jednom gigom radne vrti tu vistu business i igre,.. poinekad trzne ali radi ,.. ti mozes sebi ubacit jos jednu gigu radne ali ti netreba ako ces koristit office, net, i ostalo sto je nezahtjevno i i kupi produzenje jamstva na 3 godine, negdje oko 400 kn
Hawk-55555 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2008., 21:28   #9
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
A gdje se to produzenje moze kupiti? Da li se to moze uzeti u nekoj drugoj trgovini ili mora biti tamo gdje se laptop kupuje? Koliko vidim u konikom se nigdje ne spominje takva opcija..
wireless_os je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2008., 05:18   #10
RaNz0
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb/Križevci
Postovi: 346
Citiraj:
Autor wireless_os Pregled postova
A gdje se to produzenje moze kupiti? Da li se to moze uzeti u nekoj drugoj trgovini ili mora biti tamo gdje se laptop kupuje? Koliko vidim u konikom se nigdje ne spominje takva opcija..
produženje jamstva se može kupiti u bilo kojoj trgovini - provjereno u hp hrvatska, samo, naravno, mora biti za odgovarajući model.

ja imam 6735b, konkretno ovaj http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?sifra=5500262 i poprilično je hladan i tih. imam ga 2-3 tjedna i još je u fazi ispitivanja, za sad sam instalirao vistu gore i ona ima "power plan" - za laptope je to super jer se može smanjiti potrošnja energije i zagrijavanje, a ako nije priključen na napon, onda i potrošnja baterije.
uglavnom na vista planu "ušteda energije" (grafička se stavlja na minimalne performanse, aktivnost hard diska se smanjuje na nužno, takt procesora se smanjuje na pola, tj. 950MHz) se ventilatori skoro nikad ne pale, osim kod torture, ali je to zanemarivo. moram napomenuti da ovaj plan većinom koristim i za svakodnevne radnje nema potrebe za ničim jačim, još sam iskoristio to što imam 4GB RAM-a i namjestio sam da se sve vrti u njemu, tako da hard miruje.
kod "HP optimiziranog" načina rada se procesoru, grafičkoj i ostalim komponentama smanjuje radni takt kad nije potreban, a kad treba se povećava. na ovom načinu rada se malo više grije, ali isto zanemarivo.
zadnji način rada je "max performance" i kod toga je sve uvijek na maksimalnom taktu i tada se ventilatori dosta češće čuju, ali za ovime stvarno nema potrebe, pogotovo za čitanje pdf-a, dopisivanje i sl.

osvrt na procesor:
amd athlon x2 QL-60 http://products.amd.com/en-us/Notebo...il.aspx?id=437 --> naslabiji od najnovije amd-ove serije mobilnih "ultra" procesora, 1.9GHz; 3600MHz BUS; 1MB L2 cache; 2 jezgre, virtualne 4 jezgre. benchmark rezultati su mu dosta loši, npr super pi 1M 50 sekundi, ali u radu je odličan. npr. ja sam ga silovao sa 10+ instanci quick par-a + 10+ 7zip instanci pokrenutih istovremeno + otoreno nekoliko skype chat prozora, winamp, bsplayer, w media player i vlc player, od kojih je jedan uvijek nešto reproducirao, a za to sve vrijeme je bilo nekoliko tabova u firefoxu pokrenuto po kojima sam nešto pretraživao. procesor je bio oko 100% iskorištenosti, ali surfanje, prebacivanje između playera-firefoxa-tabova u firefoxu-win eksplorera-7zipa i quick para nije štekalo, sve je glatko radilo.

dosta je kvalitetno napravljen, ali vjerujem da bi se serija sa intelovim procesorima (6730s/b) mogla još manje grijati, jer se mogu naći procesori sa 25W potrošnje, za razliku od amd-ovih 35W


P.S.
kakva su vaša iskustva s utjecajem operativnog na zagrijavanje? imam feeling da bi se pod WinXP dosta manje zagrijavao jer vista ima brdo stvari pokrenutih u pozadini. to je dobra karakteristika viste ako imate dovoljno RAM-a jer ubrzava rad, ali isto tako ti (trenutno) nepotrebni procesi i servisi (pretpostavljam, ako nije tako, demantirajte me) troše nešto CPU vremena, a to znači nekoliko stupnjeva više. jesu li moje pretpostavke točne?

Zadnje izmijenjeno od: RaNz0. 01.10.2008. u 05:29.
RaNz0 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.10.2008., 08:58   #11
daxxx88
Premium
 
daxxx88's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Basel/Zg
Postovi: 1,227
6730b (p8400 na 25W)
vista business sp1
trenutno wireless upaljen, otvoren browser --> everest kaže:

Temperatura
CPU 35 °C (95 °F)
1. CPU / 1. jezgra 40 °C (104 °F)
1. CPU / 2. jezgra 40 °C (104 °F)

Naponi
CPU jezgra 0.93 V

na power saver... (ne znam jel everest šta jede, al to je to )
pa usporedi sa svojim

pozz
__________________
[ASUS ZenBook UX303UA - i7-6500U, 8GB RAM, Intel HD Graphics 520]


What man is a man that doesn't make the world better
daxxx88 je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2008., 11:40   #12
RaNz0
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb/Križevci
Postovi: 346
Citiraj:
Autor daxxx88 Pregled postova
6730b (p8400 na 25W)
vista business sp1
trenutno wireless upaljen, otvoren browser --> everest kaže:

Temperatura
CPU 35 °C (95 °F)
1. CPU / 1. jezgra 40 °C (104 °F)
1. CPU / 2. jezgra 40 °C (104 °F)

Naponi
CPU jezgra 0.93 V

na power saver... (ne znam jel everest šta jede, al to je to )
pa usporedi sa svojim

pozz
pfff, temp su ti manje za 10-20°C
RaNz0 je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2008., 17:51   #13
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
Ja imam priliku uzeti 6735s,a ne 6735b. To nije isto i vjerujem da ona izjava "Dosta je kvalitetno napravljen" se ne odnosi sa "s" seriju u tolikoj mjeri.
wireless_os je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2008., 19:09   #14
daxxx88
Premium
 
daxxx88's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Basel/Zg
Postovi: 1,227
Citiraj:
Autor wireless_os Pregled postova
Ja imam priliku uzeti 6735s,a ne 6735b. To nije isto i vjerujem da ona izjava "Dosta je kvalitetno napravljen" se ne odnosi sa "s" seriju u tolikoj mjeri.
sori na OT, samo sam htio ranzi dat podatke za usporedbu (možda sam trebo na pm, da ti ne spamamo temu )

ugl da, 6730/5s modeli su drugačije građeni - dizajn je drukčiji (potpuno je crn), građa je također slabija (plastičnija), a za hlađenje i ostalo ne znam, jer nisam imao prilike uspoređivati. potrošnja bi također trebala biti na strani b serije (barem kod c2d sa 25W)

danas je većina lapova sa tim glossy premazom... najbolje ti je pogledat uživo, pa vidjet koliko ti ne/smeta
__________________
[ASUS ZenBook UX303UA - i7-6500U, 8GB RAM, Intel HD Graphics 520]


What man is a man that doesn't make the world better
daxxx88 je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2008., 00:19   #15
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
A sto mislite o ovome? http://www.konikom.hr/p5778/notebook...duct_info.html

Citam neke review-e na netu i same rijeci hvale, unatoc glossy finishu cijelog kucista pa i tipkovnice. Ima li netko ovakav lap da napise koji utisak na gore navedene zahtjeve koje sam napisao??
wireless_os je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2008., 11:01   #16
igor106
čuđenje je početak znanja
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: on-line
Postovi: 52
Sad sam kupio za ženu ovakav HP 6820s i mogu ti ga preporučiti. kvaliteta izrade je dobra. sve je stegnuto, precizno, elegantno... u Compaqovom poznatom stilu. Ja sam ga platio 4325kn iz Telebita. Konikom izgleda još fura stare cijene al eto to je ograničenje kojeg sam odabireš... Iz Konikoma ti mogu preporušiti i ovaj HP 6730. To što je sjajan monitor je sasvim OK. Boje su živahne, kontrast je super. Dizajn mi izgleda isti s 6820, samo što 6730 je crn, a to znači da nakon godinu dana neče se primetiti da se srebrni finiš ogulio. Zapravo jedina mana kod 6820 je to što ima taj srebrni finiš na palm-restu. To se brzo oguli. Na mom HP530, kojeg imam godinu dana več se vidi gdje su ruke bile, pa umesto srebrno sad postaje sve nekako crno. Al s druge strane, za 4600kn dobiješ 17 inčni monitor, a vjeruj mi, to i te kako znači kad si sate i sate na kompu. Tipkovnica za moje apetite ja malo pre tvrda, ali navikneš i na to. Prije HP530 koristio sam Toshibu i ta tipkovnica je fenomenalna, al s druge strane nije tako stegnut i čvrst ko što zna bit svaki HP Compaq. Tipkovnica je kompromis kojeg možeš napravit budući da si ograničen i financiski i moraš kupit iz Konikoma.
Da skratim, ako želiš udoban rad, čvrsti i elegantan lap onda uzmi 6820. Za te pare dobiješ najviše komocije i performansi. Baterija traje oko 2.5 sati što je OK. Lutao sam po trgovinama i online preko mijesec dana, pročitao puno reviewa i za te pare sam i ja odabrao 6820. Pozdrav.
igor106 je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2008., 17:59   #17
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
Evo mene opet

Izbor je sužen na ova dva

1. http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prika...&Sifra=5520084

2. http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prika...&Sifra=5500268

Oba mi se cine ok. Zanima me da li mi je ova nova Puma platforma bolji izbor od starije platforme na lenovu? Nekako me vuce nesto na taj Lenovo, mislim da su oni provjereno dobri iako nisam nikada radio ni na jednom. Interesira me u prvom redu kvaliteta cijelog racunala, malo zagrijavanje i sto nizi nivo buke. Sto vi kazete? Jeli taj Lenovo imalo blizu "legendarnom" ThinkPad-u?
wireless_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2008., 20:19   #18
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
Gledam sada malo ovaj lenovo...na njihovim stranicama sam nasao ovo http://www5.pc.ibm.com/europe/products.nsf/$wwwpartnumlookup/_NG1A9XX?open&sourcesite=cema

Kao sto vidite nema firewire,nema ni fingerprint reader.Kod nas u kojoj god trgovini gledam, tocno taj model, pise da ima... Ima ili nema na kraju? Zna li netko???
wireless_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2008., 09:20   #19
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Onda uzmi HP - ima bolju grafu, a još i torbu dobiješ gratis. Ni HP nema FPR i FW. Pretpostavljam da ga imaju skuplje verzije, ali ova ne.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na