Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Streaming/online servisi, linkovi i ostale zanimljivosti
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 10.01.2021., 21:41   #31
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,358
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Signal je zapravo i najsigurniji (upravo zbog open-sourcea) od svih spomenutih, Telegram je odavno kompromitiran, dok su ostali servisi na ovaj ili onaj način pod kontrolom (matičnih kuća) i (nažalost) uredno prikupljaju podatke korisnika.
Članak koji si linkao o Telegramu nema veze sa sigurnošću Telegrama, samo su na njega ciljali u tom napadu. Kompromitirali su mobilne mreže da bi došli do 2FA SMS poruka za Telegram. Većina IM-ova koristi SMS ili pozive za 2FA.

Citiraj:
"In what is believed to be a targeted attack, the hackers were after two-factor authentication (2FA) login codes delivered over the short messaging system of the victim’s mobile phone provider."
franzD je offline  
Staro 10.01.2021., 21:48   #32
Bruno_Rv
Premium
Moj komp
 
Bruno_Rv's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Rovinj
Postovi: 7,923
Citiraj:
Autor franzD Pregled postova
Članak koji si linkao o Telegramu nema veze sa sigurnošću Telegrama, samo su na njega ciljali u tom napadu. Kompromitirali su mobilne mreže da bi došli do 2FA SMS poruka za Telegram. Većina IM-ova koristi SMS ili pozive za 2FA.
Nisi pročitao cijeli post. Računi su "hijackani" i ekipa je pomogla da korisnici povrate svoje racune. Znaci uspješno izveden hack ali su korisnici uspjeli vratit svoje racune.

"Tsachi Ganot, the co-founder of*Pandora Security*in Tel-Aviv, who investigated the incident and assisted victims with regaining access to their accounts, told BleepingComputer that all clues point to an SS7 attack."
Bruno_Rv je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.01.2021., 21:50   #33
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Da, ipak su imali uvid u Telegram kontakte uz presretanje poruka:
Citiraj:
...the hackers posed as the victims in their [Telegram] IM accounts and wrote to some of their acquaintances...
Ubacili su se između telekoma/mobilnih mreža i Telegrama. Makar ima toga napretek - security breaches.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 10.01.2021. u 22:12.
The Exiled je offline  
Staro 10.01.2021., 22:45   #34
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,358
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Nisi pročitao cijeli post. Računi su "hijackani" i ekipa je pomogla da korisnici povrate svoje racune. Znaci uspješno izveden hack ali su korisnici uspjeli vratit svoje racune.
Pročitao sam cijeli članak. Oteli su Telegram račune tako što su presreli 2FA SMS-ove točno određenih osoba, a imali su njihove IMSI-je i IMEI-je. Isto su mogli i i presresti 2FA SMS-ove Whatsappa, Revoluta ili bilo kojeg drugog IM-a, tako da taj konkretni breach nije ranjivost samog Telegrama.

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Makar ima toga napretek - security breaches.
Gore navedeni slučajevi, osim onog s dijeljenjem lokacije (koje je po difoltu isključeno) su više-manje teoretski ili strogo ciljani i nemaju previše veze sa samom sigurnošću Telegramovog protokola ili poruka nakon što je omogućena end-to-end enkripcija (koja, istina, nije omogućena u svim chatovima po difoltu).

Gle, sve ovisi o tome od koga želite zaštititi svoje podatke i koliko je ilegalno to što radite preko IM-a.

Za prosječnog korisnika Telegram je sasvim dovoljno siguran, uz garanciju da vam Telegram ne može čitati poruke ako uključite end-to-end enkripciju, a ako vam ona ne treba nudi jednostavan backup svih poruka, mogućnost dijeljenja velikih datoteka, odličan API za push poruke i mogućnost istovremenog korištenja na više uređaja.
Ja sam se godinama mučio s PushBulletom za interne notifikacije, Telegram mi je sasvim dobra alternativa. Nemam uključenu end-to-end enkripciju jer želim imati backup poruka. Ako Telegram može nekako iskoristiti informaciju kada mi je vešmašina završila s pranjem i koliko je kWh potrošila, nek izvoli
franzD je offline  
Staro 10.01.2021., 22:47   #35
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
OK, svatko koristi kaj mu najbolje odgovara, samo se Telegramu malo-malo desi neki slučaj, pa sve skupa ne djeluje nimalo sigurno - čak ni za prosječnog korisnika.

Nažalost Telegramova enkripcija se više temelji na časnoj riječi ruskih vlasnika, nego kao što je slučaj s npr. Signalom - auditom koda i potvrdom da je enkripcija uistinu prisutna.
The Exiled je offline  
Staro 10.01.2021., 22:48   #36
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Meni je smješno u ovoj cijeloj situaciji, svi se digli na zadnje noge, a 95% je ostavilo apsolutno sve podatke o sebi na netu. Dal su to mreže, forumi, webshopovi, webmailovi, steamovi, nebitno, svagdje, a o lako dostupnosti podataka tipa oib, krediti, ovrhe da ne govorim, ali sada je ovo problem. Moralno je, ali u praksi, gdje nas je većina razasula svoje podatke po mreži, neznam.
Da sad uopće ne ulazim u to u koliko bolnica, što javnih što privatnih sam ostavio hrpu zdravstvenih podataka a bome i krv i uzorak i što sve ne.

I stvar druga, da postoje osobe koje su ajmoreći odrasli uz internet, računala, mobitele koja misle da su servisi tipa webmail, youtube, facebook besplatni? Pa svaki taj server, svaki disk, svaki link košta. Negdje mora biti tradeoff.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline  
Staro 10.01.2021., 22:51   #37
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Jasno, odavno je prekasno za bilo kakvo traženje privatnosti na Internetima i društvenim mrežema. Samo komentiramo kud je sve to otišlo, mada nije trenutna situacija iznenađenje.
The Exiled je offline  
Staro 10.01.2021., 22:57   #38
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,279
Od nekud se treba krenut. Jednom treba reci sad je dosta. I najmanje sto mozemo kao pojedinci jest - ne koristiti uslugu. Jednostavno. Ja sam se prebacio na Signal. Viber za sad toleriram.
tomek@vz je offline  
Staro 10.01.2021., 22:59   #39
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Stvar treća Sjetih se u međuvremenu.

Ja, a i dobar dio nas ovdje može reći da smo si sami krivi za raspačavanje svojih podataka po internetu, i da smo na neki način sami krojili svoj digitalni otisak.
Međutim, gledam poznanika. Rodilo mu se dijete. Dijete još ne hoda, nema svoju svijest ali već sada, a zahvaljujući roditeljime debosima, ima veći digitalni otisak nego prosječni odrasli odgovorniji korisnik internetova™. Ono je ruined već sada, a još ni nezna za sebe.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline  
Staro 10.01.2021., 23:01   #40
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,358
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
OK, svatko koristi kaj mu najbolje odgovara, samo se Telegramu malo-malo desi neki slučaj, pa sve skupa ne djeluje nimalo sigurno - čak ni za prosječnog korisnika.
Kao što rekoh, nigdje ne vidim to "malo-malo". Ni jedan od slučajeva koji su navedeni ne ugrožava sigurnost podataka niti ga čini manje sigurnim od ostaih IM-ova, s izuzetkom Signala koji enkripciju ima uključenu po difoltu i koristi open source protokol.
franzD je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.01.2021., 23:01   #41
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ja, a i dobar dio nas ovdje može reći da smo si sami krivi za raspačavanje svojih podataka po internetu, i da smo na neki način sami krojili svoj digitalni otisak.
Međutim, gledam poznanika. Rodilo mu se dijete. Dijete još ne hoda, nema svoju svijest ali već sada, a zahvaljujući roditeljime debosima, ima veći digitalni otisak nego prosječni odrasli odgovorniji korisnik internetova™. Ono je ruined već sada, a još ni nezna za sebe.
I tu je nažalost najčešće riječ o ljudima tvojih i mojih godina, pa bi trebali znati bolje, ali jebiga - glavno da se stavlja na net, jer inače se nije desilo.

Obzirom da ionako ne koristim društvene mreže i njihove aplikacije, trudim se koliko je god moguće što manje osobnih stvari plasirati u eter Interneta.
Citiraj:
Autor franzD Pregled postova
Kao što rekoh, nigdje ne vidim to "malo-malo". Ni jedan od slučajeva koji su navedeni ne ugrožava sigurnost podataka niti ga čini manje sigurnim od ostaih IM-ova, s izuzetkom Signala koji enkripciju ima uključenu po difoltu i koristi open source protokol.
Ne kužim kak ne ugrožava sigurnost podataka kad je u svakom slučaju potvrđeno da su korisnički podaci ili kopirani ili preuzeti s namjerom preprodaje ili izmanipulirani ili je ubačen middleware za daljnju kontaminaciju.

Telegramova sigurnost se temelji samo na njihovoj riječi da koriste enkripciju i ništa više od toga. Nažalost previše su popularni u mutnim vodama, da bi im se (barem s moje strane) vjerovalo na riječ.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 10.01.2021. u 23:07.
The Exiled je offline  
Staro 10.01.2021., 23:07   #42
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,446
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Od nekud se treba krenut. Jednom treba reci sad je dosta. I najmanje sto mozemo kao pojedinci jest - ne koristiti uslugu. Jednostavno. Ja sam se prebacio na Signal. Viber za sad toleriram.
+1
Viber koristim, Whatsapp odbijam imati, Signal imam instaliran kako bi im pružio podršku i ukoliko netko od kontakata želi koristiti taj kanal, s nadom da će zaživjeti.
Libertus je offline  
Staro 10.01.2021., 23:20   #43
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,962
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Pošto najpopularniji Viber i WhatsApp sve više idu u krivom smjeru, bilo zbog reklama ili zbog drugih stvari, zanima me što PCEkspertovci koriste?

Kod mene je Viber najviše zastupljen kod kontakata iz Hrvatske dok je WhatsApp za sve izvan Hrvatske. Tako nekako se poklopilo. Kod vas?

Dakle, Telegram, Signal ili nešto treće i zašto? Telegram je po nekoj mojoj procjeni sljedeća najzastupljenija aplikacija, a za Signal sam radi open sourcea.

Hvala na sudjelovanju u raspravi.
Drago mi je da si pokrenuo ovu temu, jer smatram da trebaju postojati aplikacije za komunikaciju koje još poštuju privatnost svojih korisnika, pogotovo jer je takvih sve manje i manje. Em što zbog pritiska raznoraznih zakonskih tijela, em šta zbog preprodaje informacija, i tome sl.

Općenito se krećemo ka budućnosti koja me pomalo zabrinjava. Žalosno je da uopće moramo raspravljati o ljudskim pravima na privatnost, no eto. Tehnološki napredak i plutokracija su nas doveli tu gdje jesmo, a jedno bez drugog nije moglo.

99.9% komunikacije mi je bilo preko Whatsappa, no znao sam onaj dan kad su najavili prodaju Facebooku da je samo pitanje vremena kad će i on postati prošlost (za mene).

Osobno ne podržavam takav način poslovanja. Malo po malo izgrade bazu korisnika i onda malo po malo počnu okretati ploču i zlorabiti svoju moć.

Kad kažem ljudima "gasim Whatsapp i prelazim na Signal", prva reakcija je ismijavanje i podrugivanje, kao "šta si umislio, da si snowden? Ko da imaš šta za skrivat..."

Ironično, upravo Snowden i Elon Musk su zbog svega ovoga i preporučili ljudima da od*ebu Whatsapp i pređu na Signal.

Kad im kažem - nije stvar u tome imam li šta skrivati ili ne (nemam), nego je stvar u tome da ja osobno smatram kako su počeli prelaziti granicu, i da im to želim dati do znanja tako da neću kliknit na "Agree" 8.2.2021 kada bude zadnji dan za odluku, već ću preći na Signal.


Ljudi ni ne shvaćaju da je to meni problem koji bih rađe izbjegao. Pa 99% komunikacije mi je preko Whatsappa koju ja sada moram odjednom prekinit, i to nije mala odluka, ali s druge strane, preživit ću i bez Whatsappa, a njegovu prazninu će upotpuniti Signal. Bitni ljudi će biti obaviješteni, tko želi instalirati Signal dobrodošao je, tko ne želi, može me dobiti putem SMS-a i pozivom.

Jednostavno sam mišljenja da treba stvoriti otpor prema takvom ponašanju, a sada nam se pruža jedinstvena prilika. Uz nas su i Snowden i Musk, kud ćeš bolje. Malo po malo će ljudi možda i početi razmišljati svojom glavom. Vjerojatno se neće svi odmah prebaciti, ali možda ih ovo barem potakne da razmisle malo o vrijednostima koje im se progresivno oduzimaju, iako im na prvu ne izgleda kao nešto bitno, u konačnici se obruč samo sve više steže, a prava sve više nestaju.

I da, znam da se ovo "ne odnosi" na EU, ali nije ni bitno. Danas se ne odnosi, sutra će već netko iz EU popustiti i dopustiti i kod nas. Meni je bitno poslati im poruku, bez obzira odnosile se te promjene na EU ili ne.


Viber ne koristim, Whatsapp ide u prošlost. Telegram mi ostaje za neke grupe koje pratim, a Signal za dopisivanje.

Također bih spomenuo i dvije alternative koje nas čekaju u skoroj budućnosti, meni osobno drage jer su bazirane na blockchainu (potpuno decentralizirani i enkriptirani messengeri), a to su Session i Hyper.

S obzirom da su decentralizirani, to znači da ne postoji glavni server(i) koji routaju poruke korisnika, već se enkriptirani fragmenti poruka putem blockchaina (tisuće kompjutera po cijelom svijetu, aka. mineri) prebacuju s točke A na točku B, tako da ne postoji centralno tijelo koje može "pasti".

Također ne ovise o vanjskom financiranju i oglasima, jer blockchain održavaju mineri koji za "rudarenje" svojim računalima bivaju plaćeni u kriptovalutama koje onda mogu prodati, drugim riječima, sustav ih nagrađuje da ga održavaju, i ono najbolje, to može bilo tko.

Malo po malo, ako damo i takvim tehnologijama šansu, mogli bismo iskoračiti u mnogo bolju (po nas) budućnost nego je trenutno imamo.

Neo-ST je offline  
Staro 10.01.2021., 23:31   #44
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,279
Citiraj:
Autor franzD Pregled postova
Kao što rekoh, nigdje ne vidim to "malo-malo". Ni jedan od slučajeva koji su navedeni ne ugrožava sigurnost podataka niti ga čini manje sigurnim od ostaih IM-ova, s izuzetkom Signala koji enkripciju ima uključenu po difoltu i koristi open source protokol.

https://threatpost.com/telegram-tria...ations/162762/
https://www.gadgetsnow.com/tech-news...w/80183809.cms
https://gizmodo.com/why-you-should-s...now-1782557415


Telegram se ponasa slampavo - zato je big "no-no" bar za mene.
tomek@vz je offline  
Staro 10.01.2021., 23:34   #45
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Ja instalirao Signal, i ravno 5 mojih kontakata ga ima

Ostaje instaliran s nadom da će ga ovaj boost u skidanjima popularizirati.
sti je offline  
Staro 10.01.2021., 23:40   #46
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
The Exiled je offline  
Staro 10.01.2021., 23:48   #47
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,358
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Ne kužim kak ne ugrožava sigurnost podataka kad je u svakom slučaju potvrđeno da su korisnički podaci ili kopirani ili preuzeti s namjerom preprodaje ili izmanipulirani ili je ubačen middleware za daljnju kontaminaciju.
Ajmo redom:

Citiraj:
On 2 August 2016, a report by Reuters stated Iranian hackers compromised more than a dozen Telegram accounts and identified the phone numbers of 15 million Iranian users, as well as the associated user IDs. [...] The attackers took advantage of a programming interface built into Telegram. According to Telegram, these mass checks are no longer possible because of limitations introduced into its API earlier in 2016.[206]
Dakle, preko API-ja su provjeravali redom telefonske brojeve i utvrdili da 15 milijuna telefonskih brojeva imaju Telegram račun. I to je sve.

Citiraj:
On 30 March 2020, an Elasticsearch database holding 42 million records containing user IDs and phone numbers was exposed online without a password. The accounts listed in the database were those belonging to users in Iran, extracted from an unofficial government-sanctioned version of Telegram. It took 11 days for the database to be taken down, but the researchers say the data was accessed by other parties, including a hacker who reported the information to a specialized forum.[207][208][209]
Radilo se o posebnoj "neslužbenoj" verziji Telegrama čija je jedina svrha bila da Iranska vlada pohvata tko koristi Telegram. Dakle osim ako nisi u Iranu i ako ne skineš točno tu verziju aplikacije, podatci ti nisu i ne mogu biti ugroženi.

Citiraj:
In September 2020 it was reported there have been successful large-scale Iranian government phishing and surveillance by RampantKitten targeting dissidents in Telegram.[210] The attack relied on people downloading a malware-infected file from any source, at which point it would replace Telegram files on the device and 'clone' session data.
Specifični malver koji je tražio da korisnik skine inficiranu datoteku koja opet prikuplja podatke. U svim tim slučajevima radi se o strogo ciljanim napadima koji se mogu izvesti za bilo koji IM i nema tog IM-a koji može odoljeti tim vrstama phishing i sličnih napada.

Telegram je na meti jer je relativno siguran i popularan u državama koje vole prisluškivati svoje građane. Da postoje backdoorovi i da nema enkripcije ne bi se morali zamarati takvim metodama.

I još iz istog Wikipedijinog članka koji si linkao:

Citiraj:
However, in December 2020, a study titled "Automated Symbolic Verification of Telegram’s MTProto 2.0" was published, confirming the security of the updated MTProto 2.0 and reviewing it. The paper provides "fully automated proof of the soundness of MTProto 2.0’s authentication, normal chat, end-to-end encrypted chat, and re-keying mechanisms with respect to several security properties, including authentication, integrity, confidentiality and perfect forward secrecy" and "proves the formal correctness of MTProto 2.0". This partially addresses the concern about the lack of scrutiny while confirming the security of the protocol's latest version.[243]
Da zaključimo, ne tvrdim da je Telegram najbolji niti najsigurniji klijent, ne preporučam ga bezuvjetno, samo želim ukazati da nije toliko nesiguran koliko se tvrdi i da je sasvim dobra i vjerojatno sigurnija alternativa WhatsAppu i da su manje šanse da će preprodavati vaše podatke.
franzD je offline  
Staro 10.01.2021., 23:54   #48
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
OK, nije da ti (namjerno) proturječim, samo velim, previše toga se još uvijek događa povezano s Telegramom da bi cijela stvar (barem meni) djelovala sigurno.

Jasno da je vrlo vjerojatno sigurniji od aplikacija koje društvene mreže guraju u svojim paketima, ali jednostavno se nakupilo uspješnih iskorištavanja Telegrama u kojekakve maliciozne svrhe.

Znaš da većina prosječnih korisnika samo instalira aplikaciju bez da uopće ulaze u postavke, a Telegram nema po defaultu uvijek uključenu enkripciju. Mada tak svejedno. Odavno je otišla privatnost kroz prozor Interneta.
Citiraj:
Citiraj:
Also, particular attention must be paid to side-channel attacks, such as on timing or traffic analysis. A potential issue concerning the correct implementation of clients is about the fact that a server can craft malicious DH parameters, e.g., choosing generators that make discrete logarithms significantly easier to compute or choosing non-primes that pass the 15-round Miller-Rabin test. To prevent the first attack, MTProto prescribes that clients verify that the values received from the server are valid. However, as far as we can see, MTProto 2.0 still suffers from the latter vulnerability. A possible improvement is to require clients to check the proposed primes by means of deterministic primality algorithms, such as AKS and Lenstra-Pomerance. Correct user behaviour is crucial in order to prevent MITM attacks in secret chats.
Izvor: Automated Symbolic Verification of Telegram’s MTProto 2.0

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 11.01.2021. u 00:09.
The Exiled je offline  
Staro 11.01.2021., 00:24   #49
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,358
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Znaš da većina prosječnih korisnika samo instalira aplikaciju bez da uopće ulaze u postavke, a Telegram nema po defaultu uvijek uključenu enkripciju.
Ne mora se uključiti, već aplikacija nudi "Secret Chat" za koji te upozori da postoje drugačija pravila igre (uključena end-to-end enkripcija, nema backupa na serveru, tajmer za samouništenje, zabranjeno forvardiranje).

Ako ćemo tako, Viber i WhatsApp su isto "sigurni" u smislu da je end-to-end enkripcija uvijek uključena (Viber čak koristi i isti protokol kao i Signal), ali da bi ih koristio pristaješ im dati podatke o svojim kontaktima

Sve ovisi o tome treba li vam sigurnost od "organa vlasti" ili sigurnost od "big data" firmi. Signal ispunjava oba uvjeta dok god se ne pokaže drugačije. Telegram je tu negdje, pod određenim uvjetima.
franzD je offline  
Staro 11.01.2021., 08:08   #50
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,524
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Signal je zapravo i najsigurniji (upravo zbog open-sourcea) od svih spomenutih, Telegram je odavno kompromitiran, dok su ostali servisi na ovaj ili onaj način pod kontrolom (matičnih kuća) i (nažalost) uredno prikupljaju podatke korisnika.
Po cemu je kompromitiran?

Koristim i wa, i viber i telegram. Ne svidja mi se kud whatsap i viber idu, ali nisam niti nesto puno uzrujan oko toga. Ti appovi mi sluze za komunikaciju, dogovore s ljudima, sve bitno i vazno ne saljem putem takvih appova.

Privatnosti na internetu ionako gotovo da nema.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690

Zadnje izmijenjeno od: Roberto. 11.01.2021. u 08:16.
Roberto je online  
Staro 11.01.2021., 08:48   #51
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Baci pogled na sve kaj sam dosad linkal i napisal vezano uz Telegram. Lagano se vrtimo u krug. Nije da ja nekoga od vas prozivam, jer ga koristite.

Niti sam toliko naivan da mislim da postoji nešto 100% sigurno ili da imam(o) privatnost na Internetu. Tak svejedno kaj koristite.
The Exiled je offline  
Staro 11.01.2021., 09:01   #52
schetz
Premium
 
schetz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,554
Signal koristim par godina. Odavno nema problema s porukama koje je @1vaN spomenuo, ali ima spomenuti problem manjka kontakata koji ga koriste
Doduše pojavilo se par novih kontakata u zadnjih par dana, pa tko zna..
Onima koji ne koriste RCS može služiti i kao SMS aplikacija (Android, nemam ideje kako je na iOS) , tako da barem jedna olakšavajuća okolnost.
schetz je offline  
Staro 11.01.2021., 09:28   #53
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,446
Citiraj:
Autor schetz Pregled postova
Onima koji ne koriste RCS može služiti...
Čitam i ne razumijem. Idem surfati što je RCS i onda se obradujem da su napokon odlučili unaprijediti SMS, npr. da mogu normalno na hrvatskom pisati s ČĆŽŠĐ.

Ali koliko vidim to još uvijek nigdje kod nas ne radi? Pretpostavljam da operateri to moraju omogućiti prvo, a onda s druge strane i biti kompatibilni mobitel.
Što se desi kada pošalješ RCS SMS na non RCS mobitel tipa dumbphone? Da li ti ne dozvoljava uopće poslati, ili se radi neka konverzija?

EDIT: Za ostale kao ja koji nemaju pojma što je RCS: https://en.wikipedia.org/wiki/Rich_C...ation_Services
Libertus je offline  
Staro 11.01.2021., 09:55   #54
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,140
ja koristim Viber i WhatsAp... i boli me kuki ako prikupljaju moje podatke
tak i nak, već je google odavno to odradio, pa facebook itd...
chief_wolfinjo je offline  
Staro 11.01.2021., 10:32   #55
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,524
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Baci pogled na sve kaj sam dosad linkal i napisal vezano uz Telegram. Lagano se vrtimo u krug. Nije da ja nekoga od vas prozivam, jer ga koristite.

Niti sam toliko naivan da mislim da postoji nešto 100% sigurno ili da imam(o) privatnost na Internetu. Tak svejedno kaj koristite.

Sorry, nisam vidio post s linkovima, samo onaj prvi.
A da, nema nošta 100% sigurno. Telegram volim zbog naprednih mogućnosti, puno se toga po pitanju sigurnosti može uključiti i postaviti.


U osnovi, što je neki app sigurniji (a 100% sigurnosti i privatnosti nema, jel) to u mnogočemu postaje kompliciraniji i manje privlačan za korištenje. Sigurniji i tech naopredni messengeri nikad neće biti mainstream popularni.


Signal do sad nisam koristio, možda isprobam, al ako nema ljudi na njemu, nema ni smisla koristiti.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je online  
Staro 11.01.2021., 11:13   #56
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Koristim sve sto mi treba za komunikaciju. Kolega me tu pitao, imas whatsapp, ja odgovorio da nemam, a ima ga na google play, u par koraka imam whatsapp. Tak da pitanje sto koristimo nema bas smisla ako u par koraka mozes koristiti sve sto ti treba. Trenutno imam viber, whatsapp, FB messanger, skype, discord, ali ako bude trebalo lako dodam i ove druge...

Po meni discord najbolji. Skype daleko najgori ali akd ima ljudi koji se ne zele maknut s njega.
__________________
dada-as je offline  
Staro 11.01.2021., 16:07   #57
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
ja sam buntovan čovo i pobunit ću se protiv nečeg samo bunta radi, ali nakon odgledane socijalne dileme (filma) meni su stvari jasne ili jasnije.
naši podaci se skupljaju samo iz jednog razloga: što precizniji marketing i što više klikova. SVIM kompanijama prihod dolazi od reklama. pa tko plaća facebook/insta/whatup? serveri, razvoj softvera, održavanje, up to date tehnologiju ..... reklame. nama korisnicima SVE je džabe. ali smo zato dali našu privatnost. nikome ne treba naše ime i prezime da ga "prodaju" - to imaju svi na fejsu. prodaju se klikovi. svaki puta kada stisnemo na reklamu to je zarada (bilo je spomenuto nešto tipa 0.001 ili 0.00003 dolara). ali ako NE stisnemo na reklamu to je gubitak za našeg providera usluge (wup...). boli kurac agencije i vlasti što radi pero u križevcima ili jure u kaštel sućurcu. ali ako peri mogu prodat novu kosilicu ... eeeee tu smo..
mene to ne smeta baš niti najmanje, ali ne bi volio da mi se hakira bankovni račun recimo. to su ozbiljne stvari onda.
živli
tizhu je offline  
Staro 11.01.2021., 16:27   #58
schetz
Premium
 
schetz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova

Ali koliko vidim to još uvijek nigdje kod nas ne radi? Pretpostavljam da operateri to moraju omogućiti prvo, a onda s druge strane i biti kompatibilni mobitel.
Što se desi kada pošalješ RCS SMS na non RCS mobitel tipa dumbphone? Da li ti ne dozvoljava uopće poslati, ili se radi neka konverzija?

EDIT: Za ostale kao ja koji nemaju pojma što je RCS: https://en.wikipedia.org/wiki/Rich_C...ation_Services
Oba uređaja moraju imati aktivirano, inače se šalje, ili prima, kao vulgaris SMS.
Radi već neko vrijeme, Google je odlučio ne čekati operatere po tom pitanju, samo mislim da za sad fercera samo u Google messages app(za HR odrađen rollout).
U nekom trenutku bi trebao postojati i 3rd party app support, za Samsung aplikaciju možda već i postoji.
Zato u principu Signal može služiti kao SMS aplikacija ali trenutno ne podržava RCS.
schetz je offline  
Staro 11.01.2021., 17:24   #59
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Citiraj:
Autor tizhu Pregled postova
mene to ne smeta baš niti najmanje, ali ne bi volio da mi se hakira bankovni račun recimo. to su ozbiljne stvari onda.
živli
Zasto bi ti hakirali bankovni racun kad hakiraju tebe da im das nesto novaca za xy stvar. E zato prikupljaju podatke, hebe se njima za klikove i sto neki gledaju xxx ili su u ovom ili onom. Njima je bitno da tebi uvale nesto a da ti das pare.

Od spomenutig messengera neznam koji je najbolje free, mislim discord... ali mozda sam u krivu.
__________________
dada-as je offline  
Staro 11.01.2021., 17:55   #60
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,167
Citiraj:
Autor tizhu Pregled postova
mene to ne smeta baš niti najmanje, ali ne bi volio da mi se hakira bankovni račun recimo. to su ozbiljne stvari onda.
živli
E a zamisli za x godina dobijemo zdravstvo ko u ameriki, da svako sebi placa (vec i je tako sa dopunskim samo eto zasad još imamo drzavno) i za x godina se još malo više širi prikupljanje podataka i ti ostaris i nedaj bože zaboli te nešto i kreneš ti istraživat šta ti je ovo ono nađeš doktore i to i onda se odeš osigurat (ili produžit osiguranje)a barba za salterom ti kaže: "Da gospodine, vidim sam da ste bolesni, ne isplati nam se se osigurat vas. Aj bok. Umri.

Već sad imamo slučajeve odbijanja osiguranja zbog bolesti
Kad još malo informacija dodaju ispod radara i počmu se dijeliti informacije po kojima se može osoba identificirati
OuttaControl je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na