Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.05.2019., 17:19   #121
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
nije jos gotovo... iako je prvobitna racunica bila ok, nakon 51h (sad i koji vise) diskovi su tek na 3 prolazu 0xff, i to od 25 do 50%. Posto ostaje jos cetvrti 0x00 prolaz vjerojatno prije petka nece bit gotovi... pozitivno u svemu je sto zasad nema zabiljezenih gresaka.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2019., 17:45   #122
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Ko da pričaš sam sa sobom

Svi mudro šute al vjerujem da prate šta će na kraju ispasti.

Eto zašto bi trebalo testirati nove hdd, a ujedno i zašto to ekipa rijetko radi (jer traje i traje).

Da sad ne tražim u temi, jeli to bio 1 od 4 da ne valja ?
Jesi pokrenio proceduru reklamacije ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.05.2019., 18:45   #123
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
1 od 6 ne valja... danas je dostava dosla po njega...
vidia sam onu drugu temu, sto reci... nebi nakon xy miseci, mozda i vise tia otkrit da nesto ne stima... bolje odma u startu...
istina... ovo traje... ali ne pita me kruva... nek traje... dobia sam i uvid koji od x diskova je brzi a koji sporiji iako su nazivno isti...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2019., 15:42   #124
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Evo, za "future reference" sta se kaze... 6TB red, testiranje s badblocks, izmedju 90 i 100 sati, ovisno o disku... za ova 4, sve je ok osim sto sam imaju priko 100 radnih sati...





sad mogu ic u pogon...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2019., 20:06   #125
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ko da pričaš sam sa sobom

Svi mudro šute al vjerujem da prate šta će na kraju ispasti.

Eto zašto bi trebalo testirati nove hdd, a ujedno i zašto to ekipa rijetko radi (jer traje i traje).

Da sad ne tražim u temi, jeli to bio 1 od 4 da ne valja ?
Jesi pokrenio proceduru reklamacije ?
Moram priznati da nisam nikad nijedan novi disk testirao na ovaj način. Al da ima smisla, itekako ima. Na svu sreću nisam imao problema, ali da, jednom kad nakrcaš 5-8tb podataka gore onda je kaos kada treba reklamirati. Ako se uopće uspiju prebaciti nazad podatke.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2019., 20:32   #126
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Problem je sto podaci koji su "zapisani" nisu nuzno verificirani, pa mozes ostat u uvjerenju da je sve u redu dok god ne pokusas iste te podatke procitat mozda misecima posli... a ovo su relativno veliki diskovi da bi ih prepustia slucaju... racunaj raw 36TB i onda jos zfs2 cistih 24TB. Dok se to zapuni moze proc vrimena...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2019., 06:41   #127
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
... zato lijepo ZFS gore, i periodicki scrub.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je online   Reply With Quote
Staro 11.05.2019., 15:42   #128
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Da sad ne kompliciramo, manje je bitno (mada ima veze) koji i kakav je file system,
bitna je razlika jesu li hdd - ovi (medij) na neki način verificiran ili nije.
Je x dana masiranja i "potrošenih" 100 sati rada ali si ipak sigurniji.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2019., 20:29   #129
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
U vecini slucajeva, medij ce biti ispravan.
Isto tako, disk moze umrijeti kad god.. ili pojaviti se bad blockovi.
Kod ZFS-a je korisno sto mozes raditi jednostavno scrub, koji provjerava checksum, i to za dio podataka koji su aktivno na disku. Ovo je naravno vrlo korisno, pogotovo kad postoji redundancija na nivou diskova.
Ovakaj nacin cekiranja ne rade ni storage sustavi na tom nivou...
No, tko voli...
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je online   Reply With Quote
Staro 13.05.2019., 09:49   #130
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Ovakaj nacin cekiranja ne rade ni storage sustavi na tom nivou...
U biti, mnogi rade, samo treba uključiti.
Problem je više što ljudi vole "plug'n'play", stave igračku na stol i odmah peri deri. Ja sam obično svaki storage puštao par dana "na prazno" baš zbog tih početnih grešaka, no korisnici bi radije odmah to puštali u produkciju.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.05.2019., 13:05   #131
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
@Iggy: Svaki 'storage' (ono sto se koristi za pravi rad), ionako se nikad ne upogoni u produkciju za manje od par tjedana nakon paljenja. Sama instalacija, inicijalizacija, spajanje, testiranja (acceptance testovi), pa samo testiranje jos prije seljenja produkcije.
No, i u tom slucaju sami diskovi nisu prepisani 3-4 puta i testirani na takav nacin. Prepisani su jednom, i to je to... peri-deri
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je online   Reply With Quote
Staro 20.06.2019., 17:11   #132
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
sad se samo triba nadat da ce reklamacija protec bez problema, o cemu cu izvjestit naravno... tako da znate sto vas ceka...
evo disk je napokon dosa s reklamacije. stiga je drugi disk jer je utvrdjeno ocito - onaj je bia neispravan. problem u ciloj prici je ocit kad se pogleda vremenski raspon od prijave problema do rjesenja, a za koji je bilo potrebno prakticki misec ipo dana, a mozda bi i duze da nisam nedavno posla upit sto je s tim.
sad me ceka test ovog diska od kojih 100 sati, a onda napokon zamjena 1tb za 6tb diskove.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2019., 18:59   #133
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
mozda sam negdje preskocio, za sto ti to te diskove koristis da bi ga isao testirati tako dugo prije upotrebe, koja je svrha toga?
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2019., 08:01   #134
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
mozda sam negdje preskocio, za sto ti to te diskove koristis da bi ga isao testirati tako dugo prije upotrebe, koja je svrha toga?
mislim da sam jos na pocetku nesto napisa, ali uglavnom na njemu su live podaci ljudi s posla, s tim da je 10tak jako aktivno, nekih 40 srednje, a ostatak je u pravilu read only. za ono bitno postoji backup ali ovaj reklamirani disk je dokaz da je bolje ne pustat u pogon nesto sto ce u startu bit neispravno...
npr. da sam podatke pokusa prebacit na ove nove diskove i onda utvrdia da nesto ne valja, opet sve vracaj na staro, dok su podaci offline neko vrime. ovako stavim test za jedan ili pet diskova, traje istih 100tinjak sati za 6tb, ali sam onda miran...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2019., 16:57   #135
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Od 6 starih diskova u jednom od NAS-eva, jedan je danas proklikta i vise nije vidljiv u freenas-u. Ovo je samo kulminacija problema s tim diskom (a jos dva su problematicna), pa me sad definitivno ceka zamjena.
Citava prica vrlo lako je posljedica nedavnog velikog backupa gdje je citavi sadrzaj kopiran, a onda i moguci nestanak struje (jer sam po drugi put u kratko vrimena zateka NAS iskljucenim).
Uglavnom, danas je NAS dobia i svoj ups, ali nazalost nema nikakvu mogucnost automatskog gasenja sustava pa ce bit koristan samo u slucaju kracih ispada.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2019., 20:27   #136
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Rekla bi baba (Vanga), crni sinko - NAS dobia i svoj ups - pa tek sad ?
Kako nema nikakvo upravljanje ?
Koji je ups, jel ima usb ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2019., 09:18   #137
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,266
Ja sam si preko ATI podesio on/off NAS-a na poslu. Radi pon-pet 10-15h, incremental backup, svaki 5 backup je full backup.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 18.12.2019., 10:32   #138
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 974
Evo da i ja uletim s pitanjem, imam XPenology (AsRock J3455, DS3517xs 6.2) i APC 650 UPS. UPS ima USB konekciju za računalo, je li ima iskustva sa setiranjem toga na XPenologyu, dovoljno mi je kad nestane struje da napravi gracefull shutdown.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2019., 12:25   #139
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Osobno nisam to slagao ali u obje varijante (FreeNAS, XPnology) to mora raditi.

Kod jednog i drugog ima njihova implementacija čuvenog NUT - a.
Primjer za FreeNAS > https://www.cyberciti.biz/faq/how-to...reenas-server/

Prva / osnovna varijanta je spojiti UPS i NAS te podesiti šta treba da se NAS sigurno ugasi (prije nego se baterija ups - a skroz isprazni) a da ne dođe do greške na hdd - ovima (FS).

Za one koji imaju još po neki pc zajedno sa NAS - om na istom UPS - u nastavljaju konfig,
na NAS - u se aktivira server varijanta a na pc ide client koji "sluša" server te kad treba odradi shutdown pc - a. To sve radi preko mreže.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2019., 14:34   #140
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 974
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Osobno nisam to slagao ali u obje varijante (FreeNAS, XPnology) to mora raditi.

Kod jednog i drugog ima njihova implementacija čuvenog NUT - a.
Primjer za FreeNAS > https://www.cyberciti.biz/faq/how-to...reenas-server/

Prva / osnovna varijanta je spojiti UPS i NAS te podesiti šta treba da se NAS sigurno ugasi (prije nego se baterija ups - a skroz isprazni) a da ne dođe do greške na hdd - ovima (FS).

Za one koji imaju još po neki pc zajedno sa NAS - om na istom UPS - u nastavljaju konfig,
na NAS - u se aktivira server varijanta a na pc ide client koji "sluša" server te kad treba odradi shutdown pc - a. To sve radi preko mreže.

Ok, thanks. Probati ću to složiti pa javim što je uspjelo.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2019., 19:06   #141
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Rekla bi baba (Vanga), crni sinko - NAS dobia i svoj ups - pa tek sad ?
Kako nema nikakvo upravljanje ?
Koji je ups, jel ima usb ?
yup... i to izvuka neki APC krem boje s dvi baterije 2x9Ah koje sam mora prominit... Uglavnom na njemu nema niceg osim 1xIN i 4xOUT za struju...
Straga ima ogromnu kvadratnu rupcagu pa je mozda nekoc postoja kakvi modul, vjerojatno rs232, ali usb garant ne.


Uglavnom danas sam izvuka sve diskove, 3 su bila ispravna, 1 sam doda oz drugog temp servera, i stavia 2 nova.
Usput sve isa rusit i stavit 11.2, i naravno to nije upalilo na sticku od 8gb... na kraju sam stavia 11.1u7 pa napravia upgrade na 11.2u7. Dok sam do toga dosa po je dana proslo u svim mogucim kombinacijama bios/uefi, stick jedan, drugi... i na kraju na 8gb se moze radit upgrade ali ne i clean install 11.2uX. go figure...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2019., 19:40   #142
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Uf, fina "zabava" 😑
Daj vidi precizno koji je model, možda nešto izmislimo.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2019., 21:35   #143
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
evo bas sam isa pogledat online mogu li prepoznat model... i koliko vidim to je APC smart-ups 700va, https://www.apc.com/shop/uk/en/produ...rrentSite=true

e sad, izgleda sam potpuno previdia postojanje rs232 na mom uredjaju, a ova rupcaga je ocito za mreznu management karticu https://download.schneider-electric....ASTE-6Z5QDZ_EN

sutra cu se malo poigrat onda s usb-serial adapterom pa vidit moze li se sto time postic. pristojni shutdown je jedini feature sto mi treba od tog ups-a, pa ako se moze izvuc, savrseno!

fun fact - nakon godinu ipo neprestanog rada, u node304 je zacudo iznimno malo prasine, prakticki jedino je ima minimalno na lopaticama ventilatora... ugodno sam iznenadjen...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2019., 23:33   #144
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Da ti olakšam a i da izbjegneš "spominjanje rodbine"
mora APC izmišljati toplu vodu, čitaj ima custom raspored na DB9 konektoru,
za taj Smart UPS SU700INET trebaš ovakav kabel > https://pinoutguide.com/UPS/apc_smar...e_pinout.shtml

Jeli treba napominjati da ćeš brže napraviti / prepraviti neki serial kabel nego ćeš naći gotovi ?
Računaj da je std. serial kabel DB9 ženski - DB9 ženski a tebi treba DB9 muški - DB9 ženski.

Edit: Evo potvrde iz još izvora > https://serverfault.com/questions/52...ly-proprietary
https://networkupstools.org/cables.html

Edit2: Ako ćeš koristiti usb-serial adapter nadam se da je onaj "pravi" koji se registrira kao serial tj. COMx.
Vezano za kabel onda napravi samo mali adapter, trebalo bi da ima u Chipoteke ali im je web kriminalan i nemoguće je naći artikle:
http://www.kronos.hr/index.php/nasa-...BEenski-detail
http://www.kronos.hr/index.php/nasa-...C5%A1ki-detail
2x ova http://www.kronos.hr/index.php/nasa-...e-9-pin-detail
ili
1x (samo radi slike) http://www.l-com.com/d-sub-half-d-su...9-gray-plastic

Kad je već Google našao, ima i gotovi "kit", samo zalemiš šta treba:
http://www.l-com.com/d-sub-plastic-p...b9-male-female

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 19.12.2019. u 11:51.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2019., 22:24   #145
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Juce kad sam gleda s cim imam posla onda sam naleta i na taj "feature" APC-a. Konkretno je to bila upravo ova stranica https://networkupstools.org/cables.html koju si stavia.
Jutros sam definitivno potvrdia da je rijec o tom modelu Smart 700, i vidi vraga, stvarno ima serijski port. Ocito cu sad morat malo zalemit taj adapter pa vidit hoce li funkcionirat. Imam USB-RS232 od FTDI-ja, a ako on ne radi, onda nema teorije da radi s prolificom ili cp2102.
Mislim da medju pustim skafetima vjerojatno negdi imam M-Z komplet d-sub9, iako bi nekako vise volia slozit ovu zadnju varijantu koju si stavia, na pcb-u.

I da, Chipoteka ima katastrofalan site, telefon koji u Splitu sluzi za sminku a ne pozive, i jedino sto jos uvik donekle funkcionira je upit mailom i osobni dolazak... A o izboru elektronike ne moze se bas pricat, Italvideo ih nadmasuje u tome. Nedavno smo tribali power mosfete pa na kraju u chipoteke imaju samo slabe irf-ove, a nama je tribalo >100A, >60V
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2019., 11:26   #146
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
I meni izgleda zgodno ta verzija sa pcb - om al brate mili čini se to mach pesos a ni kod kineza se teško nađe.
Srećom pa ima samo 5 žičica zalemiti.
Jedina moguća greška (obzirom da ćeš koristiti usb - serial adapter) je da zezneš Rx i Rx (2 i 3) ako su već "okrenuti".
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2019., 23:14   #147
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
pa uvik mogu napravit tu pcb verziju... ka sta kazes, samo je par pinova u igri...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2019., 13:15   #148
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Ja pripremio kokice a ono ništa
Jel se priča sa UPS - om ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2019., 18:12   #149
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
bez brige, bit ce prilike za bestimanje, kad nesto ne bude radilo kako triba... zasad je samo bitno da je status OK, da se diskovi uredno vrte, napokon nema milijun upozorenja da su diskovi gecrkt...

trenutno se jedino mislim, nextcloud kao plugin/jail ili dignit full blown virtualku i nextcloud u njoj... ponajvise se mislim jer je prosli nextcloud zapea na nekoj staroj verziji 9 pa masu toga nije podrzava, a i ovaj mislim nije dosa dalje od 15 kao plugin, a 17 je aktualno...

zato cu vjerojatno prvo dignit virtualni freenas, s virtualnim diskovima, da se virtualno zaigram prije nego sve bacim u pogon na sljedecih bar godinu-dvi... mozda i duze...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2020., 22:54   #150
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
bilo je sve ili nista pocevsi od cetvrtka. na freenas sam diga full blown virtualnu masinu s ubuntu 18.04LTS i nextcloudom 18, i taj nextcloud je sada dobio nevjerojatan test izdrzljivosti u vrime dok carnet muku muci sa svojim autentifikacijskim servisima. nadam se da ce i dalje uredno radit kako se povecava kolicina materijala koji se tamo nalaze i broj pristupa resursima.
wifi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na