Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.01.2021., 09:06   #1
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,745
Arrow ARM

Poštovane kolegice i poštovani kolege,

otvaram ovaj thread da rasprava vezana za ARM procesore bude objedinjena na jednom mjestu. Sada imamo par slučajeva gdje se rasprava odvija pod drugim threadovima koji su totalno nevezani uz procesore (tipa http://forum.pcekspert.com/showthrea...=306533&page=2) pa molim da se sve diskusije prebace ovdje. Ukoliko će rasprava biti kvalitetna i obilna, admin će kreirati novi topic kao što imamo za Intel i AMD.
Sinac je online   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 11:41   #2
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,745
Da započnem raspravu, našao sam ovaj članak iz 02.10.2012.

https://www.wired.com/2012/02/how-wi...n-arm-tablets/

Zanimljivo da su Windows RT ugašeni makar se cijeli projekt ponaša kao prasac na kolinju, mlatara nogama a nikako da odapne:

https://www.howtogeek.com/116637/htg...it-mean-to-me/

https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_RT

Ovo spominjem kao nastavak na diskusiju oko budućnosti ARM-a, mišljenja sam da nije da će Microsoft pustiti ARM bez podrške. Možda jednog dana bude došao na istu ideju kao i Apple, jedan ekosustav za sve aplikacije. Svojedobno je to i bilo aktualno i Microsoft je to planirao dok su još Windows Mobile bili živi (pa su im se ljudi razbježali), iste aplikacije na bilo kojoj platformi - desktop, laptop, tablet, smartphone. Možda se opet dosjete toga što su se već jednom dosjetili...

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 13.01.2021. u 11:48.
Sinac je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.01.2021., 23:03   #3
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,745
Evo malo štiva o ARM baziranim Appleovim produktima:

https://www.tomsguide.com/news/apple...e-silicon-macs
Sinac je online   Reply With Quote
Staro 18.01.2021., 01:56   #4
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
https://flings.vmware.com/esxi-arm-edition

cisto ako se nekoga zanima za VM mogucnosti na ARMu
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2021., 02:54   #5
6Finger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb, trešnjevka
Postovi: 1,166
Evio baš danas izašao super zanimljiv video na YT na temu arm vs x86 na SBC.
https://www.youtube.com/watch?v=VYkRpLTEp-w&t=657
6Finger je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2021., 11:31   #6
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,745
Appleov M1 u praksi, ima nešto benchmarka za usporedbu:

https://www.pcmag.com/reviews/apple-...i-m1-late-2020

Računajte da nisu sve aplikacije optimizirane za ARM tako da tu ima još mjesta za poboljšanja. Uglavnom, svi hvale M1 kao hladan chip(set) s nižom potrošnjom u odnosu na dosadašnja procesorska rješenja.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 18.01.2021. u 11:38.
Sinac je online   Reply With Quote
Staro 18.01.2021., 16:54   #7
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2021., 17:42   #8
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,948
Bio sam skeptičan u početku, ali mislim da nije pretjerano prognozirati skoru smrt x86, barem kad je o notebooku riječ. Mislim, za 99% korisnika nije bitno niti ih uopće zanima da li je unutra x86, arm, cisc, risc ili powerPC ali kad vide da ovo čudo drži bateriju 16 sati, teško će nakon toga pristati na i7 koji je pojede u 6-7. Razlika je jednostavno ogromna.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2021., 00:17   #9
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,745
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Bio sam skeptičan u početku, ali mislim da nije pretjerano prognozirati skoru smrt x86, barem kad je o notebooku riječ. Mislim, za 99% korisnika nije bitno niti ih uopće zanima da li je unutra x86, arm, cisc, risc ili powerPC ali kad vide da ovo čudo drži bateriju 16 sati, teško će nakon toga pristati na i7 koji je pojede u 6-7. Razlika je jednostavno ogromna.
Nije badava Apple najavio da će isti procesor biti u cijeloj liniji proizvoda, od iPhonea i iPada pa do desktopa. Još će najbolje biti kada će se iste aplikacije izvoditi na bilo kojem uređaju.
Spomenuo sam u jednom drugom threadu da je Microsoft istu zamisao imao dok su Windows Mobile bili živi pa su odustali paralelno s gašenjem te mobilne platforme. Sad vjerojatno lupaju glavom u zid.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 19.01.2021. u 11:24.
Sinac je online   Reply With Quote
Staro 19.01.2021., 14:36   #10
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
VLC now runs natively on M1 Macs: Version 3.0.12 has Apple Silicon support - to je to, prelazim na Mac.
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.01.2021., 14:58   #11
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Da li je neko našao usporedbu latencije memorije u M1 i uobičajenim x86 konfiguracijama?
Mislim da bi brži pristup memoriji drastično pojednostavnio procesor, ne bi trebale toliko komplicirane sheme L1/L2/L3 cache-a, komplicirano predviđanje grananja i slično
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2021., 15:04   #12
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
AnandTech standardno ima detaljno sve pokriveno u službenoj recenziji i AMD Renoir APU za usporedbu.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 09:31   #13
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,745
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Da li je neko našao usporedbu latencije memorije u M1 i uobičajenim x86 konfiguracijama?
Mislim da bi brži pristup memoriji drastično pojednostavnio procesor, ne bi trebale toliko komplicirane sheme L1/L2/L3 cache-a, komplicirano predviđanje grananja i slično
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
AnandTech standardno ima detaljno sve pokriveno u službenoj recenziji i AMD Renoir APU za usporedbu.
"Because one core is able to make use of almost the whole memory bandwidth, having multiple cores access things at the same time don’t actually increase the system bandwidth, but actually due to congestion lower the effective achieved aggregate bandwidth. Nevertheless, this 59GB/s peak bandwidth of one core is essentially also the speed at which memory copies happen, no matter the amount of active cores in the system, again, a great feat for Apple."

Zbog ovog je nešto sporiji pristup memoriji u testovima gdje se mjeri u nanosekundama, makar koliko vidim po benchmarcima to ne radi nikakvu smetnju, kao što je i navedeno u pasusu. Ali, jednog dana kada izađe M2 i bude riješen pristup memoriji na drugačiji/bolji način, mislim da će se i AMD i Intel pitati čija mama crnu vunu prede.
Sinac je online   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 11:12   #14
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
IMHO, AMD je tu najmanji faktor, jer su itekak sposobni snaći se u kojekakvim situacijama, a i nisu baš previše zabrinuti s ovim.

Intel ima malo veći zajeb, jer nisu do kraja riješili svoje probleme, kamoli da se souče s AMD-om, a novi CEO već najavljuje napad na Apple M1 ARM rješenje.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 11:44   #15
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,745
Bit će i AMD zabrinut, ARM će privući kupce manjim zagrijavanjem i manjom potrošnjom a usporedivim performansama.
Sinac je online   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 12:22   #16
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
E, ali AMD već radi na svojem rješenju, tj. samo su nastavili dalje sa K12 projektom za kojeg je inicijalno Jim Keller bil zadužen, pa su se kasnije u potpunosti prebacili na Zen arhitekturu.

Osim toga AMD Renoir i Intel Tiger Lake ionako već nude 10+ sati baterijskog rada u svakodnevnim surfanje netom + multimedija uvjetima, tak da baš ne kaskaju toliko strašno za M1 autonomijom.

Velim, lako za AMD, Intel je taj koji je popušil Apple ugovore i sad bez da se uopće suoče s AMD-om kak spada, oni to lijepo preskaču i novi CEO odmah misli zgrabiti M1 za vrat.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 12:26   #17
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,745
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
E, ali AMD već radi na svojem rješenju, tj. samo su nastavili dalje sa K12 projektom za kojeg je inicijalno Jim Keller bil zadužen, pa su se kasnije u potpunosti prebacili na Zen arhitekturu.

Velim, lako za AMD, Intel je taj koji je popušil Apple ugovore i sad bez se uopće suoče s AMD-om kak spada, oni to lijepo preskaču i novi CEO odmah misli zgrabiti M1 za vrat.
Znaš kak se veli, iz tvojih usta...
Nadam se da će i AMD i Intel imati svoja ARM rješenja, ako zbog ničeg drugog onda zbog notebooka i tableta koji bi imali performanse jednake stolnim računalima a uz dovoljno autonomije na bateriji.
Sinac je online   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 13:53   #18
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,745
Evo malo opširnijeg popisa aplikacija koje rade nativno na M1 ARM-u na Macu.

https://www.macworld.co.uk/news/whic...-macs-3798238/

Vidim da su proizvođači softvera shvatili u kom smjeru puše vjetar.
Sinac je online   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 21:59   #19
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
A i Linux na M1 više nije samo maštarija

https://corellium.com/blog/linux-m1
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 22:43   #20
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Citiraj:
The open-source/Linux Apple M1 work continues to be quite busy this week... The latest is Alyssa Rosenzweig who has been working on reverse-engineering the M1 graphics processor...
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.01.2021., 15:57   #21
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,745
Sinac je online   Reply With Quote
Staro 28.01.2021., 15:58   #22
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,745
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Bit će zanimljivo vidjeti kako će se Linux zakorijeniti na M1.
Sinac je online   Reply With Quote
Staro 28.01.2021., 16:34   #23
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Linux + ARM kombinacija itekak dobro funkcionira već godinama, ali bojim se da koliko god ovaj M1 impresivno djeloval - Apple (osim vlastitog) nimalo ne olakšava prelazak na bilo koji OS.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.01.2021., 20:01   #24
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,745
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Linux + ARM kombinacija itekak dobro funkcionira već godinama, ali bojim se da koliko god ovaj M1 impresivno djeloval - Apple (osim vlastitog) nimalo ne olakšava prelazak na bilo koji OS.
Je, Linux i ARM već idu skupa samo je sada dostupna dovoljno dobra hardverska platforma da to zaživi na višem nivou, pri tome ne kažem da Linux na x86 mašinama ne radi dovoljno dobro već mislim da korisnici jednostavno žele dovoljno brze mašine koje nemaju nebuloznu potrošnju energije i nebulozno skupa hlađenja.
Sinac je online   Reply With Quote
Staro 08.02.2021., 16:20   #25
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Intel i dalje nastavlja s korištenjem istih špranci, samo je ovaj put Apple M1 na udaru kroz pomno skrojene Ryan_PowerPoint_Shrout.pptx dijapozitive.
Citiraj:
Intel responds to Apple’s M1 chips with cherry-picked benchmarks
Citiraj:
In benchmarks published by Tom’s Hardware, Intel compares its 11th Gen Core i7 processor with the M1 CPU found in the latest MacBook Pro. Intel claims its latest chips beat Apple’s M1 performance by 30 percent in overall Chrome browsing tasks, and every one of its carefully selected Office 365 tasks. This range of benchmarks are clearly cherry picked to favor Intel’s chips, especially as some make use of Intel’s hardware acceleration. Most of the tests aren’t industry standard benchmarks, and Intel even swapped out the MacBook Pro it was testing with a MacBook Air specifically for the battery life tests. Reviewers have regularly found the MacBook Pro battery life to be superior to the MacBook Air and similar Windows laptops, but Intel used the Air for its comparisons to show it only beat PCs by six minutes. Intel is clearly concerned by Apple’s first chips, and we’re now waiting for the company to respond with its own processors instead of benchmarks. The entire PC industry will need to respond to Apple, at a time when laptop sales are growing. Intel’s new CEO, Pat Gelsinger, looks set to battle Apple’s M1 chips in the years ahead, and he’s already made it clear that Intel has to beat Apple in the future.
Izvor: The Verge
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 14:07   #26
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,745
Evo jedan osvrt na benchmarke:
https://www.eejournal.com/article/ap...wars-continue/

Zanimljivo da nema Intelovog osvrta na ovakve benchmarke:
https://www.anandtech.com/show/16252...le-m1-tested/2
Sinac je online   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 19:18   #27
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Ah, lupaju ko Maks po diviziji, pogotovo kad vidiš "nove" kontra-Mac reklame.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 00:01   #28
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
ARM takes aim at Intel chips in biggest tech overhaul in decade
Citiraj:
Arm Ltd. unveiled the biggest overhaul of its technology in almost a decade, with new designs targeting markets currently dominated by Intel Corp., the world’s largest chipmaker. The Cambridge, U.K.-based company is adding capabilities to help chips handle machine learning, a powerful type of artificial intelligence software. Extra security features will lock down data and computer code more. The new blueprints should also deliver 30% performance increases over the next two generations of processors for mobile devices and data center servers, said Arm, which is being acquired by nVidia Corp. The upgrades are needed to support the spread of computing beyond phones, PCs and servers. Thousands of devices and appliances are being connected to the internet and gaining new capabilities through the addition of more chips and AI-powered software and services. The company wants its technology to be just as ubiquitous here as it is in the smartphone industry.
Izvor: Bloomberg
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 09:41   #29
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,745
Svojedobno, kad je bila rasprava oko isplativosti kupnje ARM-a kao kompanije, naveo sam da ne ide Nvidia bez dobrih poslovnih planova u kupnju i da s kupnjom dobiva i sve tehnološke novotarije ARM-a, Ovime ispada da si je Nvidia uštedila hrpu novca za samostalan razvoj gore navedene tehnologije - čitaj -> kupnju ARM-a si je već sada Nvidia barem djelomično namirila a kroz korištenje ove tehnologije će u kratko vrijeme vratiti sav ulog u ARM.
Ispada da će ARM kao platforma biti zastupljena u doslovno svim segmentima a Nvidia samo trlja ruke od zadovoljstva. Nadam se da ćemo i mi kao home/small business korisnici također imati koristi od svega navedenog, ne samo po ubrzanju procesora već i po softverskoj kombinaciji cjelokupne platforme.
Sinac je online   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 17:31   #30
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
ARM announces Neoverse V1, N2 platforms & CPUs, CMN-700 Mesh: More performance, more cores, more flexibility
Citiraj:
Today, we’re pivoting towards the future and the new Neoverse V1 and Neoverse N2 generation of products. Arm had already tested the new products last September, teasing a few characteristics of the new designs, but falling short of disclosing more concrete details about the new microarchitectures. The Neoverse V1 represents a new line-up for Arm, with a CPU microarchitecture that is aiming itself for more HPC-like workloads and designs oriented towards such markets, while the Neoverse N2 is more of a straight-up successor to the Neoverse N1 and infrastructure and cloud deployments in the same way that the N1 sees itself today in products such as the Graviton or Altra processors. The big promise of the V1 is its extremely large performance jump over the N1, coming in at an IPC increase of +50%. This sounds large, and it is, but it’s also not all that surprising given that the microarchitecture essentially is 2 microarchitecture design generations newer than the N1, even through from a infrastructure product standpoint it’s only one generation newer.

Architecturally, the N2 is a newer core than the V1 and takes a higher architectural baseline as the foundation of its capabilities. It’s Arm’s first disclosed Armv9 capable core, including important new features such as SVE2. The company states that the new design should still achieve an impressive +40% increase in IPC compared to the Neoverse N1, which is actually substantial given the fact that we’re promised only a linear increase in power and area. In terms of the memory capabilities, we noted that Arm expects hybrid architecture designs which would employ not only many more DDR memory controllers, but also integrate HBM memory. By now most readers will be familiar with AMD’s chiplet approach, and it’s a general architecture most vendors are heading towards given the slow-down of Moore’s law. Arm’s CMN-700 also allows for designs that are eerily similar to what AMD uses today, where a system can have a central IO Hub along with auxiliary compute dies.
Izvor: AnandTech
EDIT:
Citiraj:
Apple's next-gen 'M2' Mac processor has reportedly gone into production
Citiraj:
It could arrive as early as July in time for next-gen MacBooks. Apple's successor to its M1 Apple Silicon chip could arrive in MacBook computers by the second half of this year, according to a report from Nikkei. Tentatively known as M2, the processor has reportedly gone into production and could start shipping by July 2021. The chipsets will be produced by fab giant TSMC using its latest technology, known as 5-nanometer plus (N5P). Production of the chipsets will reportedly take at least three months. As before, the M2 would be a complete system-on-a-chip, with CPU, GPU and AI processors all integrated.
Izvor: Engadget

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 27.04.2021. u 22:36.
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na