Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.01.2021., 19:42   #4201
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Kako nemaš kaj dodavat, ako hoćeš novi 6/12 procesor amd ga naplaćuje 100usd više, 5600 nije u ponudi i tkozna kad će bit. Možemo se pravit grbavi, ali jasno je zašto ga nisu izbacili - zato da oderu što više kupaca za 'premium' cijenu.
A i nestašica je njihovo maslo, što bi im trebali biti zahvalni što su 80 ili više posto kapaciteta dali za konzole pa sad nema procesora.
Ne kužim tu filozofiju da braniš američku kompaniju i njihove poteze koji nisu slučajni, nego planirani za podizanje zarade, a to je u bilo kojem rječniku deranje.
Kako na 6core zaraditi više nego ranije - dignemo 50usd više, baba su kaže - to je malo, odgovor - ne dajmo 5600 van i morat će platit 100usd više za 5600x. Što je to nego deranje
A i nestašica. Jel nisu mogli staviti po trećinu proizvodnje za konzole i po isto toliko za gpu i cpu, kao da nisu znali što će se dogoditi. I? Boli ih ona stvar, ko hebe pc tržište i kupce cpu i gpu
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 19:57   #4202
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Imali smo sve to 10+ godina s Intelom i nitko nije dizal preveliku buku, jer uvijek se pričalo da najbolje košta.

AMD-u je svejedno kud idu njihovi čipovi, bitno da se prodaje, bilo PC, konzole, laptopi ili serveri, a fala Bogu sad su u svemu.

Jebiga, kome pošto-poto treba R5 5600X kupil bude ga, pa taman da je ne znam kakva cijena. Svi drugi budu se strpili, jer Zen 2 nije loš, ako mora biti AMD.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 20:24   #4203
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Stvarno je nestašica svega, evo, baš sam naletio na neke članke da VW grupa, Toyota, Ford, FCA i ostali veliki proizvođači režu proizvodnju jer nedostaju poluvodičke komponente. Negdje su tvornice u Americi i Meksiku bile zatvorene i po tjedan, čak i dva dok nisu došle nove pošiljke.

Strašno.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 20:37   #4204
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Imali smo sve to 10+ godina s Intelom i nitko nije dizal preveliku buku, jer uvijek se pričalo da najbolje košta.

AMD-u je svejedno kud idu njihovi čipovi, bitno da se prodaje, bilo PC, konzole, laptopi ili serveri, a fala Bogu sad su u svemu.

Jebiga, kome pošto-poto treba R5 5600X kupil bude ga, pa taman da je ne znam kakva cijena. Svi drugi budu se strpili, jer Zen 2 nije loš, ako mora biti AMD.
vraga nismo dizali dreku, a tu izliku 'najbolje košta' su imali isključivo intel fanbojsi, sad se kolo sreće okrenulo pa amd fanbojsi brane 'najbolje'

ako im je svejedno, a vjerujem da jest jer je profit na prvom mjestu, zašto nisu podijelili resurse normalno, barem iz obzira prema onima koji ih podržavaju i kupuju njihove proizvode godinama
jasno je bilo što će se dogiditi kad ispadne nestašica, ne treba biti doktor ekonomije, a jasno je i što se dogodilo kad smo zadnji put imali veću potražnju /(prvo majning ludilo) - jednostavno su se i nevidja i amd napravili blesavi i dobar dio napumpanih cijena iskoristili za podizanje cijena novih serija

to što kažeš da ćemo se strpiti je rješenje za strpljive, uzrok zašto moramo pribjegavat takvom rješenju ili platit premium cijenu sam već rekao

al nebitno, situacija je takva kakva je, a bolje da guli amd nego intel, bar će se napumpat love da duže ostanu konkurentni i kad se ovi probude
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 20:45   #4205
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Zato sam i stavil smajliće, a AMD je ugovore (koje sad moraju ispoštovati) za Sony i Microsoft konzole pripremil puno prije, nego se desila COVID-19 situacija i novo ludilo za rudaranje kriptovaluta. Obje konzole su (kroz godine) zagarantirana prodaja nekoliko stotina milijuna čipova, tak da je tu računica jako čista. Mada, AMD barem sad za razliku od nVidije ne prodaje GPU čipove direktno rudnicima i farmama. Kaj se ostalog tiče, velim kome treba ne pita za cijenu, jer zna da vraća uloženo u roku odmah. Obzirom na trenutnu situaciju AMD je bez ikakvih problema umjesto 50$ više cijene, lako mogel složiti koliko god žele i prodalo bi se. Ionak se prodaje, jer MSRP je takva kakva je bila na dan službenog predstavljanja i lansiranja Zen 3 i RDNA 2 modela, ali utjecaj ostalih faktora je cijelu stvar nažalost podigel za koju potenciju.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 20:53   #4206
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,948
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
Ne kužim tu filozofiju da braniš američku kompaniju i njihove poteze koji nisu slučajni, nego planirani za podizanje zarade, a to je u bilo kojem rječniku deranje.

Picajzlo, preporučujem ti da osnuješ firmu koja će provodit filozofiju što niže zarade, to je prava stvar
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 21:26   #4207
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Samo nek bude Intel underdog i dalje, nitko ne garantira da kada bude konkurentan pad cijena zbog međusobnog fajta, komotno onda mogu oboje dignuti cijene 50% poput nvidije i AMD-a u GPU odjelu. I opet ne bi imali izbora osim skupog i skupog. Njima bi tada kapnula bolja lovica u visoku maržu nego da se međusobno pokušavaju uništiti uz nikakve marže.

Ovak je Intel crna ovca, koju nitko ne želi pa se fino nadamo 11. seriji i dobrim cijenama da privuku barem 5%-10% gamera
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 21:37   #4208
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
Kako nemaš kaj dodavat, ako hoćeš novi 6/12 procesor amd ga naplaćuje 100usd više, 5600 nije u ponudi i tkozna kad će bit. Možemo se pravit grbavi, ali jasno je zašto ga nisu izbacili - zato da oderu što više kupaca za 'premium' cijenu.
A i nestašica je njihovo maslo, što bi im trebali biti zahvalni što su 80 ili više posto kapaciteta dali za konzole pa sad nema procesora.
Ne kužim tu filozofiju da braniš američku kompaniju i njihove poteze koji nisu slučajni, nego planirani za podizanje zarade, a to je u bilo kojem rječniku deranje.
Kako na 6core zaraditi više nego ranije - dignemo 50usd više, baba su kaže - to je malo, odgovor - ne dajmo 5600 van i morat će platit 100usd više za 5600x. Što je to nego deranje
A i nestašica. Jel nisu mogli staviti po trećinu proizvodnje za konzole i po isto toliko za gpu i cpu, kao da nisu znali što će se dogoditi. I? Boli ih ona stvar, ko hebe pc tržište i kupce cpu i gpu
Ne kužim ni ja tvoju filozofiju. Samo kažem da AMD R5 5600X u Microcenteru košta 299 USD tj isto onoliko koliko AMD kaže da košta.
Kod nas je 2700 kn što je debelo preko 300 dolara. A to debelo dolara extra ovdje ne ide AMDu nego distributerima i trgovcima.

Jasno da je AMD išao da zaradi i da opepeli gaming krunu. 20% jači proc za godinu dana treba naplatiti. Neće ga valjda dati po cijeni Zen+ na akciji. Pa i u prvoj generaciji Zena su bacili van samo skupe 8c/16t procove, jefinijih nije ni bilo. A i R5 1600 je bio preko 200 USD kad je izašao. Računajući inflaciju, R5 1600 onda je bliži cijenom sadašnjem 5600X nego lanjskom 3600X. Tako da nije ovo ništa novo. Ali činjenica je da su 600x, 800x, 900x i 950x za 50 USD skuplji. Non X modela nema iz očitih razloga.
Ali i dalje razlika visoke cijene ne ide AMDu. Ajmo reći da imam insajderski info koliko jedan veliki diler plati 5600X pa koliko digne jedan HR diler pa onda još i dućan. Kao što rekoh, nema AMD s time veze cijena je i dalje 299USD kaj se njih tiče.

Zadnji sam koji se bori za neku kompaniju, a ti si malo butthurtan jer si kasnije shvatio što sam htio reći ali te je sad sram priznati pa radije mene nazvati apologetom američke kompanije nego reći "shvatio sam što si htio reći". No ništa čudno za ovaj forum u zadnje vrijeme.

@Mladenxy

Meni se čini da bude ovo drugo. Da će oboje biti blizu cjenovno ali u stilu GPU rata - nama manje prihvatljivo

Inače da se pohvalim, počeo sam ljudima gurat i5 10400F. Uspilo se riješiti 2 komada ispod cene. Jebote za to nemreš kupit polovni R5 2600 više 2000 kn ih je koštao taj proc, B460 ploča i 16GB RAMa. Ne znam jel ima kaj bolje od toga.

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 22.01.2021. u 21:50.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 21:55   #4209
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Dobro ti je biti Drug, kad u tvoje preduzeće cvate cveče.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 22:40   #4210
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Nisam im JA riješio procove i matične nego sam počeo preporučivat (gurat) ljudima 10400F možda sam se malo nespretno izrazio riješili su si sami po tim ciframa
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 22:46   #4211
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Nema tu greške, za te nofce (~1.200 kn) je 6C/12T Core i5-10400 bog-bogova za većinu namjena i korisnika.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 22:50   #4212
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ako 11400F bude na tom tragu i po toj cifri, to je stvarno no brainer. Pogotovo ako R5 3600 i dalje bude bio 2000 kn a o Zen3 da ne pričamo
Samo opet kaj ti vredi ako nemaš dobar GPU od ranije
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 22:57   #4213
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Samo kažem da AMD R5 5600X u Microcenteru košta 299 USD tj isto onoliko koliko AMD kaže da košta.

...a ti si malo butthurtan jer si kasnije shvatio što sam htio reći ali te je sad sram priznati
i ja samo kažem da je cijena dostupnog 6/12 procesora skočila za 100usd trenutno, a kad će ovaj jeftiniji... o tom potom

i nisam ništ butthurtan, nit sam kasnije nešto skužio, jer činjenica ostaje da nemereš kupiti 6/12 procesor po cijeni makar i 50usd višoj od onoga što si mogao u prošloj seriji - budino realni, 3600 je isti klinac kao 3600x, a +100usd za 20% je faking previše

osobno sam planirao uzeti 5600, i jedino sam butthirtan novom amd filozofijom dizanja cijena, nema šanse da im 6/12 procesor plaćam skoro tri soma kuna

radije ću klincima ostaviti 2400g na b450 ploči i sebi uzet novu konfu, ako bude 11400f barem približne cijene kao sadašnji 10400f, to će biti izbor
prodam svoj 4590, ploču i 16giga rama makar za cijenu 16gb ddr4 rama, ostalo platim kojnovima s kojima sam se ionako davno oprostio, pa bar nečem nek posluže i bog te veseli
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 22:57   #4214
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ako 11400F bude na tom tragu i po toj cifri, to je stvarno no brainer. Pogotovo ako R5 3600 i dalje bude bio 2000 kn a o Zen3 da ne pričamo
Samo opet kaj ti vredi ako nemaš dobar GPU od ranije
11400 bi trebal biti kakvih 10% brži i isto toliko skuplji, samo da se naši ne razmašu cijenama, pa uz nove B560 i H570 ploče - kombinacija samo takva.
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
osobno sam planirao uzeti 5600, i jedino sam butthirtan novom amd filozofijom dizanja cijena, nema šanse da im 6/12 procesor plaćam skoro tri soma kuna
Ta razlika od 50$ je kod nas više izražena, nego u normalnom svijetu, ali i da su ostavili iste cijene kao za Zen 2, opet bi sve otišlo gore, jer eto - sranje diljem planete.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 23:14   #4215
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,713
zato i neću ništa uzimat kad nema gpu za normalnu cjenu kolko bi fpsova više odprilike dobio sa i5 11600k ili 5600x?? sa mojom grafičkom ,onda bolje čekat alder lake i možda cjene gpu padnu krajem godine.
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 23:28   #4216
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Pa isto bi bilo s tvojom grafičkom. GPU si bound

BTW 1160K još nije ni izašao pa ti nitko ne može reći razlike ni sa high end g pu
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 14:01   #4217
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
osobno sam planirao uzeti 5600, i jedino sam butthirtan novom amd filozofijom dizanja cijena, nema šanse da im 6/12 procesor plaćam skoro tri soma kuna
Ti bi u svakom slucaju dizao paniku .
Da je AMD izbacio 5600 sad bi se bunio, dizao paniku, galamio jer ga nema nigdje za kupiti, paper launch. I kad bi ga negdje bilo za kupiti bio bi 500-600-700 kn više nego što je MSRP pa bi opet dizao buku i paniku.
Sad nema apsolutno nikakvog smisla izbacivati jeftinije procesore kad ga nećeš moći kupiti i ako bi nekad naletio da je dostupan bio bi dosta skuplji nego MSRP.
Intel ima sreće pa imaju veliku zalihu ovih jeftinijih procesora pa ni cijena ne idu gore.
AMD-u si ti, ja i Brko zadnja rupa na sviralu. Imaju kvotu koju moraju isporučiti za Xbox i Playstation, tu su još isporuke Epyc procesora, pa Ryzeni i Radeoni za OEM-ove. I tek onda ako nešto ostane dođe i do DIY tržišta. Intel i AMD će radije isporučiti milijun procesora Dell-u, HP-u i sličnima da stave u svoje laptope nego milijun procesora za DIY tržište.
I onda je tu 10400F koji je odličan CPU i možeš ga odmah kupiti i nije skup .
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 15:10   #4218
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Navodno da Alder Lake + LGA-1700 platforma + DDR5 + PCI-E 5.0 stiže već u rujnu, pa u slučaju da je istina - krajem godine je sve zajedno sigurno u pogonu.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 15:13   #4219
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Ako je tako onda raketa gubi svaki smisao...a ja s obzirom na sve dižem ruke od bespotrebne nadogradnje dok se sve to ne iskristalizira do kraja godine.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 15:20   #4220
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Je, ono kaj smo pričali da Alder Lake stiže krajem 2021., a AMD bi mogel složiti prijelazni Zen 3+ s hibridnim DDR4/DDR5 memorijskim kontrolerom.

Rocket Lake nažalost ispada kratkog vijeka, mada bude na tržištu koju godinu nakon predstavljanja.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 15:25   #4221
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Svakako će ove godine vjerojatno biti nemoguće naći DDR5 po normalnoj cijeni a vjerujem da će i matične biti barem 50-100€ skuplje nego za ovaj sad socket.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 15:28   #4222
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
To sigurno, zato bi bilo super da AMD složi modele s DDR4/DDR5 IMC-om, pa fino pašu u aktualno i nadolazeće.

Em smo to već imali s DDR2/DDR3 Athlon i Phenom modelima, em im nije problem implementirati, ako žele.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 16:11   #4223
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ako je tako onda raketa gubi svaki smisao...a ja s obzirom na sve dižem ruke od bespotrebne nadogradnje dok se sve to ne iskristalizira do kraja godine.
Pa to ja cijelo vijeme pričam. Glupo je sad kupovati cpu, odnosno novu platformu, iako zapravo ima opcija za razliku od gpu tržišta

I dalje ne vjerujem u Alder Lake tako rano (iako su rekli), već vidim odgodu od par mjeseci. Ako dođe u rujnu - koja je poanta rocket lakea? To onda znači da s jednim od to tvoje (rocket ili alder) nemaju ozbiljne planove. Možda je rocket šit, a možda je alder neka eksperimentalna beta-test generacija

Uglavnom ko ima nešto relevanto sada, najbolje je kupiti nagodinu kad se situacija i cijen će iskristaliziraju
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 16:44   #4224
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Iako Rocket Lake nema računicu, Intel s tim daje dojam da su uvijek u samom vrhu, nemaju konkurencije, sveprisutni su, planovi su realizirani i tome slične priče koje dioničarima daju dodatno povjerenje, mada je zapravo sve oko njih u plamenu. Uopće ne bude čudno da odigraju dvije nove platforme unutar šest mjeseci, jer isto su napravili 2017. kad je AMD pokazal prvu Zen generaciju, pa je 7700K dobil promptnu zamjenu u pogledu 8700K, a nije prošlo ni devet mjeseci od Kaby Lake lansiranja. Novi CEO se kune da je svojim očima vidio (izvještaj) da Intelovih 7nm napreduje jako dobro, opet je pričal o naprednoj gustoći tranzistora u usporedbi s TSMC-ovih 7nm i općenito ponavljal ono kaj slušamo već godinama.

Na upit kad stižu prvi Intel 7nm proizvodi (mada ni 10nm nije složeno kak spada, niti bude kak se čini), ako je sve super i nema kašnjenja - e stižu najranije 2023., a TSMC je onda već na 3nm, a bome i Samsung je na svojih EUV 3nm u to vrijeme, ali nema veze, jer Intel je bolji - samo čekajte. Pričal sam već o tome ne znam ni sam koliko puta, ako imaju nešto stvarno dobro onda se to i pokaže kak spada po uzoru na prošle IDF-ove na kojima je novi CEO standardno sudjeloval i demonstriral nove proizvode u raznim fazama proizvodnje, ali kak god bilo, uvijek su imali funkcionalne primjerke i to par godina prije dolaska na tržište. Sad samo jako puno pričaju i obećavaju uz naglašavanje rekordnih zarada.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 17:10   #4225
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Ti bi u svakom slucaju dizao paniku .
Da je AMD izbacio 5600 sad bi se bunio, dizao paniku, galamio jer ga nema nigdje za kupiti, paper launch. I kad bi ga negdje bilo za kupiti bio bi 500-600-700 kn više nego što je MSRP pa bi opet dizao buku i paniku.

Intel ima sreće pa imaju veliku zalihu ovih jeftinijih procesora pa ni cijena ne idu gore.

I onda je tu 10400F koji je odličan CPU i možeš ga odmah kupiti i nije skup .
ne bi dizao nikakvu paniku, nit je dižem, jednostavno mi se zgadila grabež i valjda mogu iskazati svoje nezadovoljstvo
druga je stvar što neki slegnu ramenima na svaki lopovski potez tih kompanija, pa im moj rant izgleda kao dizanje panike

asus b450m tuf pro sam lani ciljano uzeo za dječji komp sa g2400 i zbog mogućnosti nadogradnje na tad još najavljivanu 5xxx seriju, konkretno 5600
- klinkama je taj apu bio dovoljan tada za simse, spore i par laganih igara koje gejmaju, meni je ostajala mogućnost nadogradnje na jači 5600 pa njima prebacima svoj i5 5690 i grafu ili njima prebacim samo svoju grafu i sebi slažem skroz novu konfu

druga stvar je ova nestašica, kažeš intel ima sreću pa ima zalihu, pa jebiga, da je amd ostavio trećinu proizvodnih kapaciteta za procesore i oni ne bi imali problema sa zalihama, niti bi rasla cijena ovako luđački
međutim, oni su priznali da su 80% dali za konzole, a vrlo vjerojatno i više, pa je sasvim jasno tko je krivac za nestašicu i divljanje cijena
kako mi se zgadila vijest da nevidija prodaje vagon čipova majnerima dok gejmeri željno iščekuju svaki komad, tako mi se zgadio i amd sa svojim davanjem guzice soniju i majkrosoftu jer je to pravi razlog nestašica i divljanja cijena
nema tu sreće, to je sve poslovna odluka, u ovom slučaju odluka da im se jebe za pc tržište

10400f mi je blesavo uzimati kad ovih dana treba izać 11400f i nove ploče na kojima bi valjda trebao biti otključano ocanje rama
ne bi niti raketu razmatrao, nego pričekao dolazak ddr5, bilo amd ili intel, pa koji ispadne konkurentniji, no imam nešto sitno eth koji sad vrijedi taman toliko da uzmem novu konfu, a bojim se da bi opet balon mogao puknut pa to neće vrijedit ništa do kraja godine
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 21:33   #4226
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,628
Đizs, otpišem intel iz igre i počnem gledat amd procesore i onda naletim na postove gdje se preporučuje kao dobra kupnja ovaj i5 10400f..

Nevjerojatno, amd na sva zvona preporučuju i onda izletava ovaj iz sjene 10400f sa trenutnom odličnom cijenom..
zvonac je online   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 22:19   #4227
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor zvonac Pregled postova
Đizs, otpišem intel iz igre i počnem gledat amd procesore i onda naletim na postove gdje se preporučuje kao dobra kupnja ovaj i5 10400f..

Nevjerojatno, amd na sva zvona preporučuju i onda izletava ovaj iz sjene 10400f sa trenutnom odličnom cijenom..
Ti spavaš zadnjih par mjeseci ili ? Preporučivali smo AMD jer je cijelo vrijeme do nedavno bio bang for buck. Odjednom izađe Zen3 i cijene podivljaju, pa raja krene kupovati i Zen2 kojem isto cijena ode u vražju mater. Dok fino R5 3600 ode na 1700-2000 kn, i5 10400F se nabavi za 1200-1300.

Naravno da ćemo proporučavat bang for a buck što je sada debelo na strani i5 10400F. I ako i5 11400F bude iste cijene, kuš bolje. Pa nismo fanbojsi i borci za jedan brend.

AMD ima sad taj famozni "gaming crown" pa se to sad fino naplaćuje jer ljudi moraju imat NAJBOLJE I NAJBRŽE, ne zato jer im to treba za performanse nego da kažu da imaju

Osobno, sad da kupujem komp i da nemam platformu s početka 2017 gdje sam upgradeao samo procesore, sad sigurno nebi kupovao AMD jer su Zen2 procesori skuplji nego kad su izašli pred 18 mjeseci, a Zen3 jedva dobavljiv i preskup + AM4 samo što nije umro. Naravno da onaj tko ima 400 ili 500 AMD ploču će ići na Zen3 jer nema smisla da mjenja platformu.

Ali netko tko SADA kupuje komp i treba mu za dobar gaming, kupuje i5 10400F i neku B460 solidnu ploču. Samo totalni panj može kupiti sad za gaming neku AMD ploču i recimo R7 2700X kad za manje pare ima vrlo solidan 6c/12t.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 23:04   #4228
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,628
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ti spavaš zadnjih par mjeseci ili ? Preporučivali smo AMD jer je cijelo vrijeme do nedavno bio bang for buck. Odjednom izađe Zen3 i cijene podivljaju, pa raja krene kupovati i Zen2 kojem isto cijena ode u vražju mater. Dok fino R5 3600 ode na 1700-2000 kn, i5 10400F se nabavi za 1200-1300.

Naravno da ćemo proporučavat bang for a buck što je sada debelo na strani i5 10400F. I ako i5 11400F bude iste cijene, kuš bolje. Pa nismo fanbojsi i borci za jedan brend.

AMD ima sad taj famozni "gaming crown" pa se to sad fino naplaćuje jer ljudi moraju imat NAJBOLJE I NAJBRŽE, ne zato jer im to treba za performanse nego da kažu da imaju

Osobno, sad da kupujem komp i da nemam platformu s početka 2017 gdje sam upgradeao samo procesore, sad sigurno nebi kupovao AMD jer su Zen2 procesori skuplji nego kad su izašli pred 18 mjeseci, a Zen3 jedva dobavljiv i preskup + AM4 samo što nije umro. Naravno da onaj tko ima 400 ili 500 AMD ploču će ići na Zen3 jer nema smisla da mjenja platformu.

Ali netko tko SADA kupuje komp i treba mu za dobar gaming, kupuje i5 10400F i neku B460 solidnu ploču. Samo totalni panj može kupiti sad za gaming neku AMD ploču i recimo R7 2700X kad za manje pare ima vrlo solidan 6c/12t.
Ma čak nisam spavao neg sam prestao pratit hardveraj, znam samo da su cijene sulude a i nestašica hardvera, zapravo, gledam da bi si nekaj složil. Bacim oko po web shopovima cijene su povisoke za jedan "do jučer jeftini amd", al dobro, vjerujem da će se smirit situacija, al ne tak uskoro. Stavljam na papir kombinacije amd-intel i potonji ispada jeftiniji u svim kombinacijama, koja luda vremena.


Nego, u oko mi je samo zapao taj famozan intel 10400f, imam osjećaj da ga ljudi nerado preporučuju, očito je tome kumovalo povoljnom cijenom, taman da privuče ljude, do izlaska rakete
Boldano me zanimalo.
zvonac je online   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 02:11   #4229
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ali netko tko SADA kupuje komp i treba mu za dobar gaming, kupuje i5 10400F i neku B460 solidnu ploču. Samo totalni panj može kupiti sad za gaming neku AMD ploču i recimo R7 2700X kad za manje pare ima vrlo solidan 6c/12t.
Upravo to sam i napravio. Uzeo sam i5 10400F gaming konfu za nećakinje i jedina razlika je što sam uzeo za soma i sitno kuna asrock Z490 ploču i 3200 Mhz RAM jer sam vidio da ima utjecaja na gaming.

Sad kad gledam, s tom sam cijenom mogao ići i na AMD jer je intelova ploča skuplja, al bude i ovo OK.

Valjda.
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 17:09   #4230
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Sve 5 ali kud zove ovog NetBurstera.
Jel se moram ponavljati vec skoro 15 godina vec s pricom kako je NB bilo cudo od arhitekture, ali ga nije pratio ostatak postavki u to vrijeme godista?

Jackson Technology, danas poznatiji kao HT, uops trace cache (koji je reimplementiran iz NetBursta u svima omiljeni Sendi Briđ), ALU do 7.6 GHz, SSE2... Imo je NetBurst stosta toga, samo je isto tako Intel u to vrijeme imao krive partnere, primarno mali sugavi prepotentni Rambus d.o.o.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na