Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.01.2021., 15:21   #421
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,986
Pogledaj si db gain i ostale specifikacije za oba na mikrotik stranici. Meni hap ac2 obavlja sasvim solidnu sličnu funkciju kao što ti planiraš, ali da je bio kod nas dostupan ac3 u doba kad sam kupovao (prošle godine), vjerojatno bi njega uzeo, radi antena i POE out.
Od ostale opreme s malo većim mogućnostima, ostaje ti openwrt, Asusi razni o kojima je bilo govora itd...
Ionako ti za wireless danas proizvođači i zakonska regulativa guraju da radiš s malom snagom i većim brojem APova.
Na mikrotiku se sve može napraviti jer je full programabilan, ali vrijeme i živci koje ćeš za to potrošiti nije baš za svakoga
Evo ja sve složio i onda za božić kupio ženi neki Realme mobitel i da ga jebeš to govno kinesko se ne može spojiti na 5GHz na mikrotika, ali ide uredno na starog tplinka C9.
Pa jebi ga sad di je problem :-)
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2021., 15:41   #422
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,004
isto bilo kod mene sa hap ac lite. tu i tamo ga neki uređaj vidi (5ghz mrežu) iako sam ručno postavio kanal kojeg svi podržavaju. wifi skener ga ne vidi, laptopi ga ne vide, mobiteli malo da malo ne.
instalirao openwrt na isti taj hap ac lite, sve radi bez greške, wifi stabilan, svi uređaji ga odmah vide...
tako da ja sam prekrižio mikrotik indoor uređaje, odnosno prekrižio routerOS. na hex i hap instalirao openwrt, zadovoljan sam dobivenim.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2021., 15:48   #423
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,986
Za routanje mikrotik je ok, ali iz mojeg iskustva, zeza ih kompatibilnost wlan-a.
Kod mene ga vide svi uređaji, ali ovaj jedan se ne može spojiti, mikrotik ga disconnecta s porukom
Code:
disconnected, received deauth: class 3 frame received (7)
Isti taj se uredno spaja na tplinka, znači nije u mobaču problem. Svi ostali androidi uredno rade na 5GHz: samsung, xiaomi, LG,...
Forum im je pun prijava takvih problema, našao jedan thread gdje se raspravlja o istom problemu sa xiaomi mobitelima. Rješenja nema, za moj post trebalo je 10 dana da ga moderator odobri i da se uopće pojavi na temi. Emti podršku
Stvarno nisam očekivao u 2021.g. problem na mikrotiku s običnim wirelessom.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2021., 17:43   #424
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,167
Uh a žena mi ima Xiaomija problems :P

Sa openWRTom sam radio na nekom starom TPlinku, znaci mogu i to stavit na Mikrotika ako ne bude radilo sa njihovim defaultom? Ne mogu jos kazu UnderConstruction....

Ok to mi se isto sviđa ako je samo zaobilaznio softwareski problem idem ja to naručit onda pa ćemo vidit.

Naruceno A ako ne bude valja vraćam ga imam rok 14 dana
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2021., 18:11   #425
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,986
Što si naručio na kraju?
Ovdje ti je topic pa vidi, spominje se Redmi Note 8 Pro

https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=2&t=155934

Što se tiče openwrta, tu se treba pomučiti pa naći uređaj koji je dobro podržan. Mikrotika možeš prebaciti na owrt, ali pored routerOSa koji je inače dobar ja se ne bi niti trudio, osim ako ti treba neki specifični feature koji samo wrt ima.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2021., 19:07   #426
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
C-shadow; jesi probao spojiti taj mobitel na wireless mrežu koja je otvorena na mikrotiku. Onda kreni postavljati security jer te hebe jedna postavka
Alister je online   Reply With Quote
Staro 21.01.2021., 19:52   #427
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,167
hAP AC2 sam naručio, kaze 5 do 8 dana da ce doc

Da, vidim samo na 5ghz je problem, s obzirom da mi je dolazna brzina neta izvanrednih 15tak mbps prizivit cu sa 2.4 ghz bez problema, samo cu odvojiti veze fizički. Drugu cu nazvat 5G da se susidi uzbune ��
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2021., 21:39   #428
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
Imam Hap AC2 doma i Hap AC na poslu sa hrpetinom mobitela, svaki od zaposlenika ima dva mobitela i do sada nisam imao problema s tim. A imamo xiaomi, meizu, samsunga, alcatela, huawei-a, ma svih marki
Alister je online   Reply With Quote
Staro 21.01.2021., 21:51   #429
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,986
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
C-shadow; jesi probao spojiti taj mobitel na wireless mrežu koja je otvorena na mikrotiku. Onda kreni postavljati security jer te hebe jedna postavka

Zbilja,koja?
Nisam probao, ali ne vidim zašto se samo taj mobač ne može spojiti.
I ne, nije ACL na koji neki aludiraju tamo na forumu.
Update na situaciju je da se povremeno ipak spoji na taj isti wireless, ali jednom u 5 dana valjda. Spominjao se BT da mora biti upaljen, niti to ne pomaže.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2021., 22:00   #430
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
Da li ti je upaljena postavka WPA EAP u sigurnosnom profilu za wireless zaporku?
Probaj staviti open system odnosno none mode u profilu pa vidi da li ti se bude spojio
Alister je online   Reply With Quote
Staro 21.01.2021., 22:17   #431
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,986
Nije. Samo WPA2/AES.
Kad na ruke klikam, neće se spojiti ako nije BT upaljen. Izgleda kao problem mobitela.
Ali, čak i s upaljenim BT povremeno poludi i neće se spojiti danima.

Sumnjiv mi je i mikrotik i taj MTK G90T, kako sam tamo napisao, isti je kao i na Note 8 pro s kojim se onaj neki lik ne uspijeva spojiti.Na starog tplinka se spaja bez problema, testirano tijekom više dana.
I di je sad problem, mikrotik ili mobitel?

Valjda nesretna kombinacija
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2021., 22:33   #432
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Probaj staviti TKIP ili TKIP/AES ako ima pa vidi hoće li se lakše spajati.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 10:10   #433
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,004
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova

Sumnjiv mi je i mikrotik i taj MTK G90T, kako sam tamo napisao, isti je kao i na Note 8 pro s kojim se onaj neki lik ne uspijeva spojiti.Na starog tplinka se spaja bez problema, testirano tijekom više dana.
I di je sad problem, mikrotik ili mobitel?
imam xiaomi note 8 pro, i nije problem u spajanju - on se spoji. samo mu za to trebaju sati. jer uopće ne vidi 5ghz wifi sa mikrotika.

kad sam dignuo openwrt umjesto ros-a, radi bez greške kao i sa bilo kojim drugim 5ghz ap-om. čak kao da je i signal malo jači, ali to je možda povezano sa onim prvim problemom.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 11:43   #434
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Nije. Samo WPA2/AES.
Kad na ruke klikam, neće se spojiti ako nije BT upaljen. Izgleda kao problem mobitela.
Ali, čak i s upaljenim BT povremeno poludi i neće se spojiti danima.

Sumnjiv mi je i mikrotik i taj MTK G90T, kako sam tamo napisao, isti je kao i na Note 8 pro s kojim se onaj neki lik ne uspijeva spojiti.Na starog tplinka se spaja bez problema, testirano tijekom više dana.
I di je sad problem, mikrotik ili mobitel?

Valjda nesretna kombinacija
Si probao spustiti ROS i RB fw na zadnju long term verziju?
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 12:05   #435
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,986
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
imam xiaomi note 8 pro, i nije problem u spajanju - on se spoji. samo mu za to trebaju sati. jer uopće ne vidi 5ghz wifi sa mikrotika.
kad sam dignuo openwrt umjesto ros-a, radi bez greške kao i sa bilo kojim drugim 5ghz ap-om. čak kao da je i signal malo jači, ali to je možda povezano sa onim prvim problemom.
Nemamo isti problem, meni je uvijek wlan vidljiv.
2.4Ghz radi odlično.
Na 5GHz je problem - mob se ne spaja uopće ako mu bluetooth nije uključen. Ako je uključen, onda radi u nekih 10% pokušaja
Na tplinka se spaja uredno na oba banda, bilo kada, s duplo veće udaljenosti

Citiraj:
Autor The AC Pregled postova
Si probao spustiti ROS i RB fw na zadnju long term verziju?
Nisam.
Došao je tvornički s 6.44, tada sam napravio odmah upgrade na zadnju tada dostupnu stable verziju 6.47.4 i tako sam ostavio.
Tek sam kasnije saznao da je kod mikrotika ustvari stable=beta, a long term=stable
Sve drugo radi super tako da mi se sad baš i ne prčka po tome.
U planu je, moram proučiti kako napraviti downgrade, spremiti config i pokušati to napraviti. Do tada, mob spajamo samo na 2.4
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 12:18   #436
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,514
downgrade na long chain ide bez problema ..
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 18:17   #437
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Spremi config, odi na packages, prebaci na long term branch i pokretni downgrade, kopaj nos 2 minute, restoraj config i vidi kako radi wireless. Ako i nakon toga zeza onda odi radi downgrade RB FW-a (bit će ti tada ponuden jer gleda "novu staru" verziju ROS-a)
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 18:28   #438
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,986
Ček, što ne moraju biti usklađeni firmware i paketi?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 18:37   #439
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Nope
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 20:10   #440
Fatal1ty Z77
Registered User
Moj komp
 
Fatal1ty Z77's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: WW
Postovi: 90
Pozdrav ekipa. Nedavno sam uzeao Synology RT2600ac. Glavni razlog je bio limit brzine na mojoj lokaciji preko HT-a pa sam odlucio preko Synology routera spojit HT Speedport Plus i dodatni A1 Flatbox. Usput sam dodao jos dva Synology MR2200 kao dodatni Mesh za wifi. To je sve spojeno i radi kako treba. Samo sam citao da bi tebalo zvat sluzbu za korisnike da prebaci Speedport u bridge mode i u postavkama RT2600ac postavit PPPoE. Da li postoji koja dodatna komplikacija ili to sve jednostavno funkcionira?
I zato je bolja takva konfiguracija nego postojeca automatska preko wan porta?

Hvala
Fatal1ty Z77 je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 00:25   #441
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,986
Citiraj:
Autor The AC Pregled postova
Spremi config, odi na packages, prebaci na long term branch i pokretni downgrade, kopaj nos 2 minute, restoraj config i vidi kako radi wireless. Ako i nakon toga zeza onda odi radi downgrade RB FW-a (bit će ti tada ponuden jer gleda "novu staru" verziju ROS-a)

Ok, downgrade napravljen, sad pratim dalje situaciju s ženinim mobitelom.

Sad je ROS 6.46.8 (long-term), a FW je ostao noviji, 6.47.4.
Spremio sam backup, ali nakon downgradea restartao se sa svim postavkama pa nisam dirao.

Misliš da bi trebao svejedno napraviti restore?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 02:43   #442
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Odradi reset konfiguracije bez default configa i onda odradi restore pa prati situaciju.
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 10:59   #443
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,167
Stigao hAP AC2, puno manji nego sto sam mislio, ima onu finu finu mat plastiku, koja će s vremenom postati ljepljiva vjerojatno Al kvalitetan mi se cini, fizicki, uređaj

Jel zna neki dobar startup tutorial(tekstualni, moze i youtube) za setupiranje, ili da idem po wikiju od MikroTik-a po redu
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 11:15   #444
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,986
Imaš kod ovog lika na YT tutoriale:
https://www.youtube.com/playlist?lis...4T-xzL3VrYtsKS

Samo pazi, nije baš sve uvijek ispravno odradio.
Mikrotik wiki je uglavnom ok, ali isto zna biti neažuran.

Što se kvalitete izrade tiče, dalo bi se o tome raspravljati, ja nisam nimalo impresioniran Vidićeš kad ga navineš malo pa zakuri na 50+°C. Nije to puno, ali za takvu igračku od uređaja, mogao je imati i malo više rupa za hlađenje.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 11:45   #445
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,514
heh, a kakavi bi ti setup, ovisno o lokaciji, jel on gazda ili samo wifi .. itd ?
nema tu neke mudrolije


bolje da si sad piknul ac3, 5dbi je ipak 5 dbi na vanjskim antenama


ovo je 2, 2,5 dbi ..
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 14:26   #446
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,167
Da vidim da je "loš" wifi. dosta je lošiji od HTovog 4g ZTE routera, i nešto lošiji od Iskonovog ZyXela. Iako sam čitao da je to softwareski ograničeno zbog regulacija.

Plan mi je bio uzet ac3 ali je dostupan tek za 3 mjeseca, ne da mi se toliko čekat. Ali mi je neki budući plan uzet ac3 stavit ga ko glavnog i sa PoE out od Ac3 prištekat u PoEin ac2 i stavit ga u drugi dio stana koji je sad spojen sa wireless AP od TpLinka

Plan je zasad ZyXel u bridge mode, Ac2 ko glavni i na njega se bezicno spaja TpLink C2.
Volio bi sklepat i pristup izvana zbog smart opreme koju imam, što znači da ću morat i sigurnost dovest na razinu da mi ne prčkaju haxori po mreži al otom potom jel.

Korak 1. Osnovna sigurnost
Korak 2. Namjestit DHCP od 100-255
Korak 3. Prebacit ZyXel u bridge mode i zvat iskon da mi da podatke za spajanje?
Korak 4. Spojit TPlinka na ac2
Korak 5. Setupirat static DHCP za neke uređaje
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 15:24   #447
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,514
Za power se da rjesit
No country
Manual power
I vozi miki


Znaci ne stavljaj regular domain i country
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 16:15   #448
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,986
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Korak 1. Osnovna sigurnost
Korak 2. Namjestit DHCP od 100-255
Korak 3. Prebacit ZyXel u bridge mode i zvat iskon da mi da podatke za spajanje?
Korak 4. Spojit TPlinka na ac2
Korak 5. Setupirat static DHCP za neke uređaje

Korak 6.

https://help.mikrotik.com/docs/displ...ng+your+router
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 18:03   #449
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,167
Dada password i usera sam odma stavio novog, ove bandwidthe i mac pristup i to nisam jos posikljuciva, to cu kad zavrsim sa svime
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 18:45   #450
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,986
Pogasi servise koje ne koristiš, ostavi si winbox pristup iz LANa i eventualno SSH. Ostalo ne treba.
Koliko se sjećam, meni je za od nule trebalo 2 popodneva da si složim kompletno to što si nabrojio, od modema u bridge, wireless mreže, LAN klijenata, firewall, port fw i ostale servise.
Tako da nije strašno za podesiti ako se ima neko osnovno predznanje. Poslije bude dosadno kad sve proradi, ne moraš restartat, ponestane ideja za tweakanje i tako...
Vezano na slabi wireless, da, dobar je kao router, slabiji kao AP
Iako osobno nisam za takvo rješenje iz više razloga: badava jak signal sa strane routera ako je klijent slabašan (npr. mobač iza 3 zida), itd. Možda bolje rasporediti negdje neki dodatni AP ako mtik ne pokriva cijeli prostor.
Možeš iz terminala dobiti popis zemalja i odabrati neku koja dopušta veće snage signala, npr:
Code:
/interface wireless info country-list
/interface wireless info country-info "united states"
 /interface wireless info country-info "croatia"
Inače mališa routa sasvim dobro, koristim na optici 200/100, uz nekoliko LAN strojeva, android klijenata, nešto smart uređaja, VLANovi, dosta firewall pravila, sad pomalo uvodim i QOS preko njegovih queuea. Procesor jedva da osjeti. Čak i da zanemariš wlan, samo za routanje mislim da je hap ac2 isplativa kupnja. Ide navodno gore i openwrt ako nekome ne odgovara ROS.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na