Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.01.2021., 21:21   #811
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
Citiraj:
Autor tutom Pregled postova
Kaj nije ovaj iz A1 Zte mf286?

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
Ne to je 286r

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
__________________
exzzy je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2021., 13:18   #812
tutom
Registered User
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: KR
Postovi: 408
Ok. Hvala puno..
Znači novi ruter i samo u njega SIM kartica iz postojećeg jel..

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
tutom je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2021., 20:32   #813
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,060
Bonbon ima 1Tb za 120kn promo 24mj na pretplatu
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2021., 20:39   #814
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,343
Ima sms ova, usporenja nakon 100gb itd?
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2021., 20:42   #815
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,060
Da nakon 200GB pada na 64 kb/poslati sms i dobije se 20GB i tako stalno do kraja mjeseca.
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2021., 21:12   #816
Pegula.00
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Pula
Postovi: 7
Ako bi netko pomogao bio bih zahvalan

Imam HT-ov Gigabox uz Alcatel HH70VH ruter.

Događa mi se da nekada imam brzine do 120 Mbps, a onda dio dana (po par sati) pada na svega nekoliko megabita, nekada čak ni jedan.

Isključio sam mogućnost da se radi o zasićenju mreže jer su padovi brzine u biti dosta nepravilni, ne ovise o dijelu dana, a i nema mi smisla pad sa 120 mbps direktno na 2 mbps.

Ista stvar se događa i na ruteru i na mobu...

Ne znam ima li smisla mijenjati ruter, valja li uopće išta ovaj šta sam dobio od njih? Ima li smisla uzimati antenu?

Nekada imam dojam da se nalazim na nekakvoj granici između dva odašiljača i onda nekada prevlada ovaj opterećeniji nekad rasterećeniji... Jel to moguće?
Pegula.00 je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2021., 21:31   #817
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,765
Čisto jedan primjer gdje skuplji ruter nije nužno i bolji Svrbilo me da probam.

Godinu dana sam na B715 (DNA) sa zečjim ušima pa mi je on benchmark. Lokacija je dosta nepovoljna, nema optičke vidljivosti. 3CA jedini dostupan. Prosjek brzine 30-60 Mbps DL i 15-25 Mbps UL.

B535 (Tmobile) nije napravio nikakvu razliku, očekivano. Njega imam na drugoj lokaciji gdje su puno povoljniji uvjeti.

Danas mi stigao B818 (DNA) pa rekoh da probam - i apsolutno nikakav boost Po pitanju parametara signala, dosta je slično kao na B715 s antenicama. Bitno da nema padova. Budem ga testirao tjedan dana u svakodnevnom radu pa odlučiti.

Ali sam ga upregnuo na drugoj lokaciji gdje gledam u antenu i imam 4CA. Oko 100 Mbps veći DL naspram B715:
https://i.imgur.com/TafYAYc.jpg


Citiraj:
Autor Nikox Pregled postova
Bonbon ima 1Tb za 120kn promo 24mj na pretplatu
Sreća da mi je Gigaboxu istekao ugovor, sad kad navali ekipa na ovo jao si ga nama To još uvijek nešto neslužbeno, jer ne nalazim nikakav info (na službenim kanalima)?

Citiraj:
Autor Pegula.00 Pregled postova
Nekada imam dojam da se nalazim na nekakvoj granici između dva odašiljača i onda nekada prevlada ovaj opterećeniji nekad rasterećeniji... Jel to moguće?
Ovo je potpuno moguće i najvjerojatnije točno. Ne znam postoje li neki alati za Alcatel i lakše praćenje na koji cell si zakačen... Netko će već znati.

Meni se ista stvar događa doma, ali mi razlika nije tako drastična. Nažalost, mislim da ne možeš tek tako "zaključati" i reći ruteru "koristi samo taj toranj".
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 07:21   #818
Silthrax
Premium
Moj komp
 
Silthrax's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Gračac
Postovi: 453
Citiraj:
Autor Nikox Pregled postova
Bonbon ima 1Tb za 120kn promo 24mj na pretplatu
Jesam ja slijep ili ne mogu naci nigdje tu ponudu? To bi mi bilo super ako nema neke aktivacije kao kod tele2 da samo ubacim SIM u ruter i koristim.
Silthrax je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 14:26   #819
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
Poruke moras slat, nzn zas nitko to ne navede kad spominje te ponude.

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
__________________
exzzy je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 15:49   #820
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,060
Citiraj:
Autor Silthrax Pregled postova
Jesam ja slijep ili ne mogu naci nigdje tu ponudu? To bi mi bilo super ako nema neke aktivacije kao kod tele2 da samo ubacim SIM u ruter i koristim.
Evo linkovi pa pročitaj sve piše

https://www.bonbon.hr/ponuda/cjenik/cjenik-pretplata

https://www.bonbon.hr/ponuda/cjenik/...etplata/ostalo

evo kopirano

Od 5.12.2020. godine mijenja se ponuda postojećeg paketa YOLO u bonbon ponudi za bonbon pretplatnike na način da se povećava uključeni podatkovni promet, te se postojećih 20 GB uključenog podatkovnog prometa povećava na 1 TB bez dodatne naknade, uključeno u cijenu paketa. Novi podatkovni promet u paketu je dostupan korisnicima koji aktiviraju paket u periodu od 5.12.2020. – 28.2.2021. Svi korisnici koji u promotivnom periodu aktiviraju paket YOLO imat će 1 TB uključenog podatkovnog prometa naredna 24 mjeseca od aktivacije paketa u svakom mjesecu u kojem aktiviraju navedenu opciju.
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 15:56   #821
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,365
Citiraj:
Autor Nikox Pregled postova
Evo linkovi pa pročitaj sve piše
Najsočniji dio:
Citiraj:
Korisnik koji unutar jednog mjeseca potroši 200 GB, nastavlja korištenje podatkovnog prometa slanjem ključne riječi NASTAVI na broj 13977 čime dobiva dodatnih 20 GB podatkovnog prometa. Korisnik može aktivirati neograničeni broj dodatnih 20 GB do iznosa 1 TB u istom mjesecu no samo ako je u potpunosti potrošio prethodno dodijeljenih 20 GB. Nakon što korisnik iskoristi definiranu količinu podatkovnog prometa, a prije svakog nastavka novog paketa, doći će do smanjenja brzine prijenosa podataka na do 64 kb/s koja će se primjenjivati sljedeća 24 sata. Nakon isteka perioda od 24 sata korisnik neće moći koristiti internet promet do kraja obračunskog razdoblja, ukoliko ne pošalje SMS poruku s ključnom riječi NASTAVI na broj 13977.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 16:03   #822
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,060
Citiraj:
Autor franzD Pregled postova
Najsočniji dio:
To što si kopirao već sam napisao par postova prije. Još sočniji samo 120kn! A brzina ni A1 ni Tele2 nisu do malog nožnog prsta. Ko hoće ima A1 1TB bez sms ,a DL često pa ispod 10Mbps......
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 16:15   #823
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,365
Citiraj:
Autor Nikox Pregled postova
To što si kopirao već sam napisao par postova prije. Još sočniji samo 120kn! A brzina ni A1 ni Tele2 nisu do malog nožnog prsta. Ko hoće ima A1 1TB bez sms ,a DL često pa ispod 10Mbps......
Citirao sam zbog 24 sata brzine 64kbita i potpunog gašenja interneta nakon isteka. Mogao bi biti problem ljudima.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 16:33   #824
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,060
franzD Pa baš tu ne vidim problem tko koristi svakodnevno internet poslat će sms kad će mu se google učitavati i učitavati.... A tko koristi jednom tjedno za njega ni nije ta tarifa. I da brzina DL je kaktili ograničena na 350Mbps.
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 16:53   #825
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,365
Sve je to okej, ali treba napomenuti ljudima ovo odskače od dosadašnjih "fair use" praksi. Em je brzina ograničena na apsolutno neupotrebljivih 64kbita, em i to gase ako ne pošalješ novu aktivaciju.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 16:54   #826
Pegula.00
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Pula
Postovi: 7
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Ovo je potpuno moguće i najvjerojatnije točno. Ne znam postoje li neki alati za Alcatel i lakše praćenje na koji cell si zakačen... Netko će već znati.

Meni se ista stvar događa doma, ali mi razlika nije tako drastična. Nažalost, mislim da ne možeš tek tako "zaključati" i reći ruteru "koristi samo taj toranj".
A zna li tko šta mi je činiti? Je li pametno kupovat antenu? Moglu li usmjerenjem antene "birati" toranj?
Pegula.00 je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 17:15   #827
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,360
Citiraj:
Autor Pegula.00 Pregled postova
A zna li tko šta mi je činiti? Je li pametno kupovat antenu? Moglu li usmjerenjem antene "birati" toranj?
Citiraj:
Autor Pegula.00 Pregled postova
A zna li tko šta mi je činiti? Je li pametno kupovat antenu? Moglu li usmjerenjem antene "birati" toranj?
Na alcatel ja nebi stavio nista jer nemam iskustva i sumnjam da ga itko ima u toj kombinaciji.
Ajde zte, netgear i huawei vec da.
Ako usmjeris antenu prema toj lokaciji bit ce spojen na taj odasiljac.
Ja sam pak razapet izmedu 4 tornja i kad je bio samo ruter onda me saltao. Sad sa iskrama je stalno spojen na jedan.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 17:26   #828
Pegula.00
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Pula
Postovi: 7
Citiraj:
Autor axo Pregled postova
Na alcatel ja nebi stavio nista jer nemam iskustva i sumnjam da ga itko ima u toj kombinaciji.
Ajde zte, netgear i huawei vec da.
Ako usmjeris antenu prema toj lokaciji bit ce spojen na taj odasiljac.
Ja sam pak razapet izmedu 4 tornja i kad je bio samo ruter onda me saltao. Sad sa iskrama je stalno spojen na jedan.
I koliko su ti poboljsanje brzine i stabilnosti donile antene? Kakva ti je brzina u odnosu na prije?
Pegula.00 je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 17:30   #829
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,060
Citiraj:
Autor Pegula.00 Pregled postova
Ako bi netko pomogao bio bih zahvalan

Imam HT-ov Gigabox uz Alcatel HH70VH ruter.

Događa mi se da nekada imam brzine do 120 Mbps, a onda dio dana (po par sati) pada na svega nekoliko megabita, nekada čak ni jedan.

Isključio sam mogućnost da se radi o zasićenju mreže jer su padovi brzine u biti dosta nepravilni, ne ovise o dijelu dana, a i nema mi smisla pad sa 120 mbps direktno na 2 mbps.

Ista stvar se događa i na ruteru i na mobu...

Ne znam ima li smisla mijenjati ruter, valja li uopće išta ovaj šta sam dobio od njih? Ima li smisla uzimati antenu?

Nekada imam dojam da se nalazim na nekakvoj granici između dva odašiljača i onda nekada prevlada ovaj opterećeniji nekad rasterećeniji... Jel to moguće?
Samo ti stavi antene (iskre P56) i u 80% slučajeva možeš birati toranj na koji ćeš se spajati. Ovih 20% su specifična spajanja na određeni toranj,a to uz antene ovisi i o routeru koji se koristi. Tako da 95% slučajeva se može spojiti na toranj koji odabereš. Naravno primjer ako si u Dubrovniku ne možeš se spojiti na toranj u Križevcima.Nema aplikacija za Alcatel da bi vidio enb ID tornja na koji se spaja.
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 17:36   #830
Pegula.00
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Pula
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Nikox Pregled postova
Samo ti stavi antene (iskre P56) i u 80% slučajeva možeš birati toranj na koji ćeš se spajati. Ovih 20% su specifična spajanja na određeni toranj,a to uz antene ovisi i o routeru koji se koristi. Tako da 95% slučajeva se može spojiti na toranj koji odabereš. Naravno primjer ako si u Dubrovniku ne možeš se spojiti na toranj u Križevcima.Nema aplikacija za Alcatel da bi vidio enb ID tornja na koji se spaja.
Znači uz Iskru P-56 mi treba i ruter? Koji bi preporucili?
Pegula.00 je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 17:46   #831
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,060
Pegula.00 Za početak može i taj Alcatel koji imaš + iskre. Treba vidjeti sa kojim frekvencijama raspolažu tornjevi u tvojoj okolici i prema tome odabrati router. Huawei routeri moja preporuka od CAT6 pa naviše.
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 18:40   #832
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
po piskaranjima po fb grupama , tele2 je lani naprasno odlučio ubiti u pojam usere koji su koristili cell lock (random i česti diskonekti takvim korisnicima).
neki navodno da su ostajali bez neta i kada se nije koristio cell lock ali se koristio band lock (ali sve od reda mikrotik korisnici).

obzirom na količinu prebjega na a1 flatbox i apsolutno užasnog zte routera, brine me da se ovo ne krene dešavati i na a1.

ja o vuku, a kad ono:
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 18:58   #833
Pegula.00
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Pula
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Nikox Pregled postova
Pegula.00 Za početak može i taj Alcatel koji imaš + iskre. Treba vidjeti sa kojim frekvencijama raspolažu tornjevi u tvojoj okolici i prema tome odabrati router. Huawei routeri moja preporuka od CAT6 pa naviše.
Jedino me zabrinjava šta u postavkama nema opciju aktivacije eksternih antena, iako su priključci za iste prisutni...
Pegula.00 je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 19:18   #834
Silthrax
Premium
Moj komp
 
Silthrax's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Gračac
Postovi: 453
Kako se lockati na određeni cell? Ja imam dva repetitora i na bližem mi je lošiji ping i brzina a na daljem bolje sve premda su mi svi parametri lošiji na daljem(vjerojatno je manja gužva na njenu). Imam Huawei B525 ali nikada nisam skuzio kako birati cell.

Poslano sa mog POCO F2 Pro koristeći Tapatalk
Silthrax je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 19:33   #835
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
tako da kupiš mikrotik...

jednostavnije je ako ti ti repetitori nisu u istom smjeru, da uzmeš vanjske antene i samo ih usmjeriš u željeni repetitor.
i onda izabereš sam bandove koji ti trebaju ili 1 band.

ako su ti u istom smjeru, jebiga, eventualno band lock ako ima neki koji je manje opterećen. ako ni to ne pali, onda svakako mikrotik.

ja nekako navijam za sxt lte6, zbog dimenzija i ako si u urbanoj sredini.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 19:48   #836
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,060
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
po piskaranjima po fb grupama , tele2 je lani naprasno odlučio ubiti u pojam usere koji su koristili cell lock (random i česti diskonekti takvim korisnicima).
neki navodno da su ostajali bez neta i kada se nije koristio cell lock ali se koristio band lock (ali sve od reda mikrotik korisnici).

obzirom na količinu prebjega na a1 flatbox i apsolutno užasnog zte routera, brine me da se ovo ne krene dešavati i na a1.

ja o vuku, a kad ono:
Ajde objasni kako ćeš lokati recimo ćeliju koja je u suprotnom smjeru od tebe? A router se spaja na ćeliju koja zrači u tvom smjeru pošto ima puno jači signal obje ćelije su na 1800Mhz B3.
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 20:01   #837
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
po earfcn-u. svaka ćelija svakog tower-a navodno ima unique earfcn broj.
"navodno" jer nisam istraživao. u mom slučaju, vidim earfcn ćelije na koju sam spojen, ali ne vidim ostale, jer lte scanner na a1 NE radi. dok sam testirao HT karticu, uredno sam te podatke vidio na skeneru.

edit
s time da to naravno neće raditi ako signala sa udaljenog repetitora nema, ili ga ima na mahove.
dok sam se pokušavao spojiti na meni bliži repetitor kojeg vidim (cca 200m), štagod da sam radio nikako ga nisam mogao zakačiti i stalno se kačio na repetitor koji mu je dolazio s leđa. kasnije u komunikaciji sa A1 su mi rekli da niti jedna ćelija ne gleda u mom smjeru (baš sam u sjeni između 2 ćelije), a po cell mapperu EIRP tog repetitora je full nizak.
cell mapper na mobitelu uopće nije vidio taj repetitor dok fizički nisam došao na 50m od njega.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 22.01.2021. u 20:07.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 20:12   #838
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,060
EARFCN je oznaka frekvencije,a ne ćelije. Ćelija ima svoj Cell Identifier. I toranj ima svoj eNB ID. Primjer A1 ima EARFCN 1749 za frekvenciju B3 tj 1800Mhz i na svakom tornju od A1 na 1800Mhz je taj EARFCN 1749 i na sve tri ćelije koje ukupno pokrivaju 360° svaka pokriva 120°. Naravno ima iznimaka Tele2 ima 2 EARFCN na B1 2100Mhz. Tako da lock ćelije u suprotnom smjeru zraćenja sa uređajima koje koristimo je nemoguća misija. Samo lock frekvencije.
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 20:21   #839
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
kažem, neznam, nisam pokušavao. ja koristim samo band lock, a "cell lock" je zbog samog usmjerenja antene jer se naravno neće spojit na repetitor koji mi je pod 90 stupnjeva.

nego, zar nemaju repetitori istog operatera na istom području malo izmijenjene frekvencije? nema mi smisla da su npr 3 repetitora sa po 3 ćelije na istom bandu (dakle ukupno 9 ćelija) svi na apsolutno istoj frekvenciji.
npr gledam sad,HT B1 je na 2120mhz, a HT B3 je na 1835mhz sa jednog repetitora na kojeg sam se spajao. nisam screenshotao drugi repetitor, jbg, trebao sam.

edit.
kita, našao sam screenshotove sa a1. da, imaš pravo, earfcn na svim repetitorima na istom bandu je isti. na oba repetitora koja lovim je earfcn 500.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 20:24   #840
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova



obzirom na količinu prebjega na a1 flatbox i apsolutno užasnog zte routera, brine me da se ovo ne krene dešavati i na a1.



ja o vuku, a kad ono:

Bit ce da se neki k desava, i to sam primjetio otkako imam flatbox zadnjih 2 mjeseca.

Zakacen sam cijelo vrijeme na 1800 mhz, signal vrlo dobar i samo odjednom ne ide ni 1 mbit ukupno u oba smjera. Promijenim frekvu na 2100, registriram se na drugi toranj, vratim nazad na 1800 i spojim se na toranj na kojem sam bio spojen i odjednom sve radi kako treba.

Ocito nesto s tim muljaju.

Prvo sam mislio da mi se router blesira al bit ce da nije to.
Cuky je online   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na