Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.01.2021., 15:36   #2281
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
"bit" paketi su na infrastrukturi od t-coma mislim, a samo je promet tagiran drugačije. isto kao i iskon bitstream paketi.
cijene su naravno više nego da si na infrastrukturi od optime.

svejedno trebao bi moći povećati brzinu uz povećanje cijene koju plaćaš, logično.

nemoj gledati surf pakete jer za tebe ne vrijede.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2021., 13:28   #2282
Boycie.
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Rijeka
Postovi: 9
Pozdrav, može li se po ovome vidjeti kvaliteta parice i kolika bi mogla biti maksimalna brzina?

Boycie. je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2021., 15:06   #2283
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
Sada imaš 20Mbps+ tv ?
Max bi procijenio oko 30-36Mbps.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2021., 15:28   #2284
Boycie.
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Rijeka
Postovi: 9
Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
Sada imaš 20Mbps+ tv ?
Max bi procijenio oko 30-36Mbps.
Da, sad mi izlazi ugovor pa ću ugasit max tv pa me zanimalo.
Sad su mi i oni javili da je maksimalno propusno 37mbps, koliko bi mogao dobit od tih 37 a da ne pada i ne šteka net?
Boycie. je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2021., 21:58   #2285
Boycie.
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Rijeka
Postovi: 9
Nitko?
Boycie. je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2021., 22:15   #2286
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,357
Citiraj:
Autor Boycie. Pregled postova
Nitko?
Kao prvo provjeri kabelske instalacije do rutera dali su uredne onda sve ostalo ovisi o parici,lokaciji i udaljenosti od centrale.
Kad se mjeri max moguća brzina mjeri se direkt na kabelu od ISPa(tako ti TCom mjeri) a ne na tvom kućnom jer 80%+ korisnika ima katastrofalne instalacije pa im je uvijek ISP kriv za sve.
Ako je sve uredno odrađeno i spojeno na 800+ metara možeš bez problema dobiti 50 down/10 up


S tim da 3rd party ruteri bolje se syncaju,imaju bolji ping i štošta još.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 20:44   #2287
Boycie.
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Rijeka
Postovi: 9
Zanima me vdsl bakrena instalacija od rutera do priključka na tavanu, kupujem novi kabel. Na ruteru je rj11 priključak, jel mi ok običan adsl telefonski kabel ili je bolje ići na utp?
I ako je bolji utp, kako spojiti sa rj45 na ruterov rj11 ulaz?
Boycie. je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 20:50   #2288
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
utp / stp.
kako to misliš kako spojiti - pa uzmeš utp kabela na metre i zakrimpaš gore rj11 konektore.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 22:29   #2289
Boycie.
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Rijeka
Postovi: 9
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
utp / stp.
kako to misliš kako spojiti - pa uzmeš utp kabela na metre i zakrimpaš gore rj11 konektore.
Ok, iz kabla na tavanu spajam crvenu i crnu žicu na koje žice na utp kablu?
Boycie. je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 22:35   #2290
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
Biraj
Kojo oces, al spoji i dolje tak
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 22:43   #2291
Boycie.
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Rijeka
Postovi: 9
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
Biraj
Kojo oces, al spoji i dolje tak
Hvala
Zbog čega je bolje spojiti na utp?
Debljina žice ili?
Boycie. je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2021., 12:41   #2292
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
twisted zice, manji gubitak, veci bandwidth koji moze prenijeti kaba, cijena prihvatljiva...
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2021., 22:24   #2293
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Ja kad sam zamijenio stari telefonski doma s početka 90-ih za cat5e i skratio rutu s 35m na 20-25m sam povećao brzinu s 28 na 33 megabita recimo na onom ZTE VDSL2 routeru od HT-a kad je bio. S time da sam maknuo jedan spoj pa je i to imalo dosta utjecaja, ali pomogne s kvalitetom signala do routera malo svakako.

Samo pazi, moraš uzeti solid core kabel i mislim da bi ti bilo bolje da uzmeš čisti bakar, ne CCA tako da čim bolje vodi signal.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2021., 12:24   #2294
Boycie.
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Rijeka
Postovi: 9
Smeta li kada kablovi do kuće prolaze kroz krošnje?
Boycie. je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2021., 12:46   #2295
okarm
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 754
ne smeta
okarm je online   Reply With Quote
Staro 20.08.2021., 20:04   #2296
Doktor-X
Doktor-X NetWork
Moj komp
 
Doktor-X's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: .
Postovi: 285
Danas mi bio tehnicar, promjenio mi poziciju u podzemnom kablu sad je situacija ovakva;

dsl_downstream 64404
dsl_upstream 26403
dsl_max_downstream 79332
dsl_max_upstream 26412

Ovako je bilo prije jedno 15-20 dana

dsl_downstream 44036
dsl_upstream 20773
dsl_max_downstream 53944
dsl_max_upstream 20774

Tako da je napredak očit
Doktor-X je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2021., 20:41   #2297
HAL 9001
Poboljsana verzija
Moj komp
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 470
Pozdrav, imam sutra spajati utp kabel u vanjskoj razvodnoj kutiji od telefona, pa me nešto zanima.
Nedavno je udario grom i spržio router, dobio sam novi router od Optime Innbox V46 i radilo je sve ok, dok nisam pokušao spojiti bilo koji uređaj žično na lan port od routera, tad bi krenulo šuštanje u telefonskoj slušalici. Promijenio sam i lan kablove i priključak dolazne tel. linije u kući, a danas mi je tehničar donio novi isti router i opet ista stvar. Jako čudan problem, sam tehničar kaže da se nikad nije susreo s takvim problemom. Čak je moguće da je kod udara oštećena i tiskana pločica u vanjskoj razvodnoj kutiji od telefona. Telefon smo eliminirali kao uzrok. Ili je u kabelu negdje probilo ili u razvodnoj kutiji.

Sutra sam mislio direktno pospojiti nove nekorištene žice s postojećeg lan kabela direktno na dolaznu liniju, kao i zamjeniti žice s onog crnog kabela koji vodi povratnu liniju za telefon koji se nalazi na katu, tako da izbacim iz jednadžbe vanjsku razvodnu kutiju i kablove. Pošto je to na više od šest metara visine, mislio sam da bi mi bilo lakše koristiti neke spojnice za kablove, umjesto da uvrćem žice na toj visini, ali ne znam koje spojnice bi koristio. Znam da električari koriste razne spojnice, kao i one wago brze spojnice, ali ne znam da li će to odgovarati za tanje žice od utp kabela. Pa molim neku preporuku za spojnice. Uzeo bih ja i novu razvodnu telefonsku kutiju, ali baš sam popodne obišao par dućana instalacijske opreme i nitko nema nešto takvo.

Ovako to izgleda u kutiji.


Zadnje izmijenjeno od: HAL 9001. 15.12.2021. u 20:49.
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2021., 21:14   #2298
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
bez da ulazim u kemiju tvojih prespajanja - za spojiti 2 žice možeš koristiti jednožilne konektore (sa ili bez gela, iako obzirom da je vani savjetujem sa).
ne moraš gulit kabel, kad stisneš se kontakti zarežu unutra.

imaš 2-3 vrste ovisno o promjeru kabela.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2021., 21:52   #2299
okarm
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 754
nema tiskane plocice u dovodnoj kutiji, to je krone regleta.
ak je lupio grom svakako mijenjaj kabel, ako neces spajati na krone, radje ga spoji uvrtanjem zica. iz iskustva sve te spojnice vrlo cesto znaju radit probleme na vdsl liniji, pogotovo kad su vani.

jel tehnicar radio tdr mjerenje? to bi moralo pokazati jel kabel dobio od grmljavine.
okarm je online   Reply With Quote
Staro 15.12.2021., 22:05   #2300
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,487
Citiraj:
Autor HAL 9001 Pregled postova
Pozdrav, imam sutra spajati utp kabel u vanjskoj razvodnoj kutiji od telefona, pa me nešto zanima.
Nedavno je udario grom i spržio router, dobio sam novi router od Optime Innbox V46 i radilo je sve ok, dok nisam pokušao spojiti bilo koji uređaj žično na lan port od routera, tad bi krenulo šuštanje u telefonskoj slušalici. Promijenio sam i lan kablove i priključak dolazne tel. linije u kući, a danas mi je tehničar donio novi isti router i opet ista stvar. Jako čudan problem, sam tehničar kaže da se nikad nije susreo s takvim problemom. Čak je moguće da je kod udara oštećena i tiskana pločica u vanjskoj razvodnoj kutiji od telefona. Telefon smo eliminirali kao uzrok. Ili je u kabelu negdje probilo ili u razvodnoj kutiji.

Sutra sam mislio direktno pospojiti nove nekorištene žice s postojećeg lan kabela direktno na dolaznu liniju, kao i zamjeniti žice s onog crnog kabela koji vodi povratnu liniju za telefon koji se nalazi na katu, tako da izbacim iz jednadžbe vanjsku razvodnu kutiju i kablove. Pošto je to na više od šest metara visine, mislio sam da bi mi bilo lakše koristiti neke spojnice za kablove, umjesto da uvrćem žice na toj visini, ali ne znam koje spojnice bi koristio. Znam da električari koriste razne spojnice, kao i one wago brze spojnice, ali ne znam da li će to odgovarati za tanje žice od utp kabela. Pa molim neku preporuku za spojnice. Uzeo bih ja i novu razvodnu telefonsku kutiju, ali baš sam popodne obišao par dućana instalacijske opreme i nitko nema nešto takvo.

Ovako to izgleda u kutiji.

Previše su to tanke žice za Wago. Za telefoniju se koriste Scotchlock UR spojnice punjene gelom. Nisam ih viđao u našim shopovima, ja sam koristio knockoff sa Alije.

Pa ti prostaje ili zakucati nanovo sa Krone alatom ili oguliti žice malo duže pa ih uvrnuti, preklopiti, opet uvrnuti i izolirati izolirkom.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2021., 22:21   #2301
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Bolji spoj će biti uvrnute žice nego preko krone,
svakako dobro izolirati,
može i toploskupljajući bužir.
E sad, ako je kabel "dobio" od grmljavine trebalo bi ga mijenjati.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 15.12.2021., 22:25   #2302
HAL 9001
Poboljsana verzija
Moj komp
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 470
Hvala jp_rv, okarm, Doom, Nikky na odgovorima.

@jp_rv pokušati ću vidjeti ima li gdje tih jednožilnih konektora s gelom, premda ako Doom i Nikky pišu da je bolje uvrnuti žice pa ih izolirati, možda ostanem na tome.

@okarm znači ako je bio udar groma, ipak ne može oštetiti krone regletu? Ako je tako onda ću samo izvući malo iz utp kabela dodatne parove žica iz postojećeg kabela(zelena i smeđa) koje dosada nisu bile korištene i postaviti ih u utore krone reglete. Oni vjerujem nisu oštećeni. Ne znam je li tehničar radio tdr mjerenje, kutija je na velikoj visini pa se nije penjao do nje.

Ja nemam Krone alat, da li je moguće koristiti nešto ovakvo kao jeftinu zamjenu ili moram baš nabaviti taj Krone alat ako želim ispravno postaviti žice u krone regletu?

Imam i toploskuplaljući bužir, pa ako budem uvrtao žice može i on poslužiti kao izolacija.
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2021., 22:44   #2303
p4r4d0x.
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: kr
Postovi: 2
dali si prije imao neki drugi ruter ili isto v46? znam da je kod iskonovih v46 znalo sumit u slusalici ako je vrpca za voip bila dulja od nekih 6-7m. nakon zamjene za v45 radilo normalno. ako nemas gresaka na liniji mislim da nema smisla mjenjat parice u utpu, eventualno umjesto krone jednostavno ih uvrnut i izolirat
p4r4d0x. je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2021., 22:50   #2304
HAL 9001
Poboljsana verzija
Moj komp
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 470
Citiraj:
Autor p4r4d0x. Pregled postova
dali si prije imao neki drugi ruter ili isto v46? znam da je kod iskonovih v46 znalo sumit u slusalici ako je vrpca za voip bila dulja od nekih 6-7m. nakon zamjene za v45 radilo normalno. ako nemas gresaka na liniji mislim da nema smisla mjenjat parice u utpu, eventualno umjesto krone jednostavno ih uvrnut i izolirat
Imao sam v45 on je pregorio. Sa njim je sve ok radilo. Tehničar je spajao telefon direkt na router i onda nema smetnji, onda je rekao da je onda očito negdje u kabelu probilo. Prvi put čujem da v46 ima problema ako je žica za voip bila dulja od 6-7 metara. Hvala na informaciji.

Oni su mi posali model v51 nakon što sam prijavio da mi se ovo događa s v46 modelom, ali taj ruter je stigao neispravan, samo je blicala lampica od DSL-a, mislim da su mi neki polovni poslali. Šteta, baš bi volio vidjeti sada prije svog ovog prespajanja kako će se ponašati na nekom drugom ruteru.

Zovnuti ću ja sutra odmah tehničara i reći mu da sam čuo ovaj info za v46 model i da li je moguće da mi dođe probati s v45 modelom ili nekim drugim, ako to ne upali onda ću probati mjenjati parice.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 16.12.2021. u 00:27.
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2021., 12:07   #2305
Doktor-X
Doktor-X NetWork
Moj komp
 
Doktor-X's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: .
Postovi: 285
Ja kad sam se spajao na kabel koji dolazi sa stupa nisam ni pomišljao ići preko reglete nego sam ljepo zafrkao žice i izolirao sa izolir trakom i radi sasvim solidno, vjerojatno je takav spoj ili bolji ili isti u usporedbi sa regletom. Istina ja svoju kutiju imam na tavanu tako da je zaštićena od elemenata ali vjerojatno je slično i za vanjsku primjenu
Doktor-X je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2021., 13:32   #2306
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Krone je vrlo nezgodan na atmosferilije a i površina kontakta je relativno mala.

Kao standard je uveden davno prije kad je samo POTS (čitaj: telefonija vulgaris) bio u igri,
klasična telefonija ima napon linije / poziva koji indirektno pomaže da spoj duže vrijeme funkcionira ok,
također krone omogućuje relativnu gustoću "korektnog i brzog" spajanja.

Međutim, prelaskom na xDSL bez klasične telefonije (čitaj: bez napona linije) a samo sa modulacijom počinju / povećavaju se problemi sa kvalitetom spoja (oksid),
pogotovo u vlažnom prostoru / klimi.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 16.12.2021., 14:14   #2307
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Jebote Niki, nasmijao si me sa "toploskupljajucim buzirom" 😆😆😆

Htio si rec termobuzir 😉🙃

Netko je gore jos napisao "izolirati izolirkom" 😁

Ako je vanjska primjena u pitanju onda zajebi izolirku i koristi samovulkanizirajucu traku koja se toliko skupi nakon sto se namota da je nemoguce da voda kasnije prodre u kabel.

Nadam se da sam bio od pomoci 😃
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2021., 14:26   #2308
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Šta se bužira tiče ja ga inače zovem Raychem po kompaniji koja ga je i "izmislila",
a za ove hrvatske jezične vratolomije je kriva neka od naših trgovina koja ga tako zove

A smjeh je poželjan u ova luda vremena 😆😆😆
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 16.12.2021., 15:42   #2309
HAL 9001
Poboljsana verzija
Moj komp
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 470
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Jebote Niki, nasmijao si me sa "toploskupljajucim buzirom" 😆😆😆

Htio si rec termobuzir 😉🙃

Netko je gore jos napisao "izolirati izolirkom" 😁

Ako je vanjska primjena u pitanju onda zajebi izolirku i koristi samovulkanizirajucu traku koja se toliko skupi nakon sto se namota da je nemoguce da voda kasnije prodre u kabel.

Nadam se da sam bio od pomoci 😃
toploskupljajući, i ja ga zavem termo bužir, ali sam gore vodeći se za Nikijem ponovio isto.

Hvala na info za samovulkanizirajucu traku.

Ovakva je situacija. Pričao sam jutros sa tehničarem i kad uhvati vremena doći će da isproba drugi model rutera osim modela v46, tako ako postoji zbilja najmanja mogućnost da je nešto do rutera, bolje je to prije provjeriti dok nisam počeo petljati po krone regleti.

Vidio sam da u Chipoteke imaju krone alat, mislio sam da je cijena toga dosta skuplja, ali ovako ću ga vjerojatno uzeti ako bude potreban...
Samo da pitam, ako ipak dođe do promjene žica i budem išao preko reglete, da li bi bilo dobro da očistim s nečim spojeve, možda kontakt sprej ili postoji nešto drugo? Javim kad bude tehničar kakva je situacija.

EDIT: samo da javim da je problem zbilja bio u ruteru Innbox v46, kad je stavljen model v51 sve je proradilo kako treba. Hvala kolegi p4r4d0x što mi je ukazao na ovu mogućnost, uštedio mi je mnogo bespotrebne gnjavaže, mijenjanja kablova itd. Zbilja šteta što Optima ne daje kvalitetnije rutere...

Zadnje izmijenjeno od: HAL 9001. 22.12.2021. u 21:08.
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2021., 20:00   #2310
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
ja sam danas iz znatiželje ponovno spojio dsl modem da vidim da li se nekim čudom nešto dešavalo u zadnjih 12 mjeseci otkad nisam na dsl-u.

nije.



jp_rv je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na