Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.10.2006., 17:30   #1
Giovanni
Premium
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 50
Sapphire Radeon 9600 - problemi

Pozdrav!

Imam Sapphire Radeon 9600 Atlantis (običnu) 128MB, 128bit, s TV i DVI izlazima, koja se nalazi na Gigabyte GA-8S648-L matičnoj ploči (karticu sam kupio polovnu).

Imam problem s tv izlazom, koji mi je (po default postavkama) pretaman i s prejakim bojama. Boje (color saturation) mogu staviti u normalu, ali kontrast mogu samo minimalno popraviti (i dalje je slika na tv-u pretamna).
Da bih uopće vidio sliku na tv-u, moram ići na "Force detection of my TV", inače mi kaže "Not connected". Također, kada pokušam uspostaviti "Extended desktop", TV mi se automatski gasi (tj. gasi se video izlaz, pa ga opet moram paliti na ATI-jevom Display tabu.
Koristim kabel SCART-chinch (s malim adapterom za S-video, jer nemam direktan chinch izlaz na grafi).

Također imam problem sa AGP brzinom. Smartgart mi kaže da je brzina AGP-a nula (a maksimalno se može namjestiti do 4x, premda bi i grafa i MB trebale podržavati 8x). Kada namjestim na 4x u Smartgartu, resetiram komp, situacija je i dalje ista, 0xAGP).

BIOS-i na grafi i MB-u su najnoviji, kao i driveri.
Pokušao sam:
- staviti najnovije Catalyst drivere,
- staviti najnovije Omega drivere (s uključenom opcijom Fastwrite),
- staviti najnovije Omega drivere (s isključenom opcijom Fastwrite),
- kombinirati u BIOS-u FastWrite (Enabled, Auto) i AGP brzinu (Auto, 4x),
- tražiti slične slučajeve na netu (u principu ih ima, ali su ti problemi riješeni s novijim driverima za matičnu ili podešavanjem FastWritea i AGP brzine u BIOS-u) - meni to ne pomaže.

Nadam se da mi možete pomoći, jer sam već lagano lud, i mrzim ATI!
Blažen bio Geforce!
Giovanni je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2006., 17:34   #2
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
Probaj staviti AGP na 2x i iskljuci Fastwrite i sideband adressing....
Za probleme sa tv-izlazom ne znam....a mozda ti smartgart krivo ocitava brzinu..
nicko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.10.2006., 18:37   #3
Giovanni
Premium
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 50
U BIOS-u nemam opciju 2xAGP, samo Auto i 4x
Giovanni je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2006., 13:08   #4
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
A jel ti se brejkaju igrice i sl? Ako ne, onda ostavi kako je, vjerovatno samo krivo ocitava..
nicko je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2006., 14:18   #5
Giovanni
Premium
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 50
Taman sam bio kod frenda, isprobao sam kod njega grafu i TV izlaz radi normalno preko S-video kabla (nije tamno). Frend mi kaže da bi problem mogao biti u tome što koristim S-video - chinc adapter, kaže da bih trebao uzeti S-video kabel i piknuti ga u S-video na SCARTU (tako bih izbjegao chincheve). To ću pokušati sutra, kada nabavim dijelove.

Što se tiče očitavanja brzine u SMARTGART-u, kod njega očitava 4xAGP i kada ga prebaci na 8x i resetira komp i dalje ga vrati na 4x (4x mi je prihvatljivo, ali meni i dalje očitava 0xAGP, tj. AGP Off).

Igrice još ne igram, jer nemam RAM-a za to, Komp mi zasada radi sa 128mb na WinXP (užas!) dok ne kupim još pločica (to bih isto trebao sutra).
Onda ću instalirati neki program za mjerenje propusnosti AGP-a, pa ću vidjeti da li mi SMARTGART krivo očitava ili ne.
Giovanni je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2006., 17:02   #6
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
Ok, to probaj, pa javi. A i da ti radi u 4x modu, svejedno ti je, jer ti izmedju 8x i 4x nema razlike...
nicko je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2006., 12:57   #7
Giovanni
Premium
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 50
Evo, spojio sam grafu i TV sa S-video kablom (bez ikakvih chincheva), nekako sam uspio namjestiti TV izlaz (i dalje mi javlja "Not connected") i slika je što se boja i kontrasta tiče OK, ali sad imam neke kao smetnje na TV-u (ne prejake, ali vidljive - tako nešto nisam imao na staroj Gf2).

AGP brzinu još nisam izmjerio, jer još nisam sredio pitanje RAM-a.

Sve mi se čini da ću se riješiti ove šugave grafičke, ali prije toga ću još isprobati frendovu Sapphire Radeon 9600 Pro na svome kompu - ako budem imao istih ili sličnih problema, onda znam da je problem u matičnoj (ili ne valja ili nije kompatibilna s ATI-jevim karticama).

Nastavak slijedi...
Giovanni je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2006., 17:06   #8
Giovanni
Premium
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 50
Našao sam AGP driver dodatak za ploču - to je riješilo problem SMARTGART-a, sada se normalno vrti na 8xAGP i FastWrite ON.
Što se tiče TV izlaza, TV output je OK samo sa S-video kablom (ali to vrijedi samo za moju konfu, probao sam kod frenda sa chinchem i kod njega normalno šljaka).
Što se tiče smetnji, ustanovio sam da je to zbog antene koja ulazi u TV - loše je bilo spojeno i zalemljeno.

I to je to.

@nicko - HVALA na trudu!

Grafu ću svejedno prodati, jer mi je uletila 9600XT.
Oglas slijedi u tržnici...
Giovanni je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2006., 18:16   #9
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
Np
Drago mi je da si uspio sve namjestit... : cheers2
nicko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na