Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.12.2021., 11:02   #1
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 285
(riješeno) Sleep prilikom bootanja

Dobar dan.

Matična je MSI B550 carbon wifi
CPU ryzen 7 5750g

Monitor je spojen na integriranu grafičku.

Prilikom bootanja svaki puta moram pritisnuti tipku enter.

Ovako ide:

1. Paljenje kompjutera
2. Na monitoru piše da no signal detected
3. Ekran je crn, sve dok ne pritisnem tipku na tipkovnici - ovo traje dok god ne pritisnem tipku
4. Pritisnem tipku na tipkovnici
5. Nakon toga pokaže se MSI logo i uđe u windows

Kako napraviti da ne moram stiskati tipku svaki puta kada se pali računalo?
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2021., 14:48   #2
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,442
Dp ili HDMI? Bios flash?
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.12.2021., 15:04   #3
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,783
Moguće čak da je u BIOS-u uključena opcija Halt on error(s), a za detalje treba isključiti Quick/Fast Boot, čisto za svaki slučaj da stvarno ne drži boot/POST radi neke generičke greške.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2021., 15:26   #4
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 285
Probao sam DP i mDP i HDMI isto je u svim slučajevima. I probao sam sa dva različita napajanja i dva monitora.

Isključio sam i taj fast boot u windowsima iako se to događalo i prije nego sam stavio windows pa ne znam kako bi moglo biti do toga.

Što mi preostaje znači, flashat BIOS
Matična je skroz nova.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2021., 15:35   #5
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,783
U Windows OS-u je Fast Startup, dok je u BIOS/UEFI-u Quick ili Fast Boot, a taj dio možeš isključiti samo za provjeru da vidiš cijeli POST.

Da li ima kakva greška koja traži da stisneš Enter, prije nego nastavi dalje s bootanjem.

Možeš slobodno staviti zadnji dostupni BIOS za tu ploču.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2021., 16:29   #6
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 285
Verzija BIOSa koju ima je zadnja non beta dostupna na stranici. Ima neka beta verzija nakon.

Fast boot u biosu ne mogu naći da ima opće u biosu. Ni u manualu ne mogu naći. Znači na ekranu ništa ne piše.

Prilikom butanja upali svijetli VGA error ledica. Onda kada pritisnem tipku na tipkovnici se ugasi i uđe u bios.

S tim da sam probao i sa diskretnom grafičkom i isto se događa.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2021., 16:36   #7
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,783
Taj beta BIOS donosi AMD ComboAM4PIV2 1.2.0.3c kaj pak za sobom povlači sljedeće:
Citiraj:
The AMD AGESA 1.2.0.3 Patch C BETA BIOS is an extension to Patch B which was released last month and aside from extending support to the Ryzen 5000G APUs (Cezanne) and Ryzen 5000 CPUs (Vermeer B2 Stepping), it also resolved all USB issues on Ryzen 5000 systems. Now it looks like we will be getting a new AGESA firmware right before the launch of AMD's Ryzen 5000G APU lineup. The AMD Ryzen 7 5700G and Ryzen 5 5600G will be coming to the DIY desktop platform on the 5th of August. From what we know, the AGESA 1.2.0.3 Patch C firmware improves reliability and yield issues for Cezanne APUs.
I, ako već nisi, prebaci BIOS u Advance Mode, tak da imaš pristup svim opcijama, možda se Fast Boot drukčije zove kod MSI-a, ali svaka ploča to ima.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 28.12.2021. u 16:41.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2021., 12:22   #8
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 285
Dobar dan još jednom.

Izgleda da sam riješio problem, opisat ću cijelu putešestviju ovdje.

Na internetu sam našo -ne preveliki- ali ipak značajan broj ljudi sa sličnim problemom, i svi koje sam našao imaju neku MSI ploču.

Opis problema:

Prilikom boota iz power upa upali se CPU debug led lampica na sekundu, ugasi se, zatim se upali VGA debug led lampica i ekran stoji crn. Nakon toga, pritiskom na neku tipku na tipkovnici ugasi se VGA debug led i podigne se sustav normalno, ili uđe u BIOS ako je pritisnuta tipka DEL. U BIOSu sve komponente su pravilno prepoznate.

Prilikom samo resetiranja CPU debug led se ne upali, nego se odma upali VGA debug led i tako stoji dok se ne pritisne tipka.

Što sam sve probao:
  • Probao različite kablove, DP 2 komada i HDMI 1 komad
  • Probao na dva različita monitora
  • Probao sa dva različita napajanja
  • Probao različite kekse memorije
  • Probao sa diskretnom grafičkom i sa integriranom
  • Reseatao procesor
  • Updateao bios na najnoviji, iako je bio predzadnji najnoviji

Taman kad sam htio danas iščupat sve i nosit matičnu natrag u dućan skužio sam da nisam probao bez harda, i bez periferije. I kad sam iskopčao tipkovnicu sustav se normalno podigao. Probao sam s drugom tipkovnicom koja je bežična i isto se normalno podigao. Nemam za probati drugu žičanu tipkovnicu.

To je to. Ne znam jel normalno da se prilikom boota upali CPU i VGA led na matičnoj na tren pa onda ugase. Nadam se da je valjda to dio bootanja.

Naučio sam da AMD izgleda zna imat problema s USB periferijama, ili možda samo MSI. Jer updateovi biosa svi imaju neko "rješavanje problema" s USB-om. Očito i dalje nisu sve riješili.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na