Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.05.2021., 20:22   #9121
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,930
TR Pro me zulja ali tek sad su pustili ploce i procesore (izvan Lenovo eksluzive od godinu dana) 'pa nekako mislim da ih nece sad odma i "sahranit".
Osim ako bude pasalo na iste sWRX80 socket/ploce pa samo dobije 5xxx refresh ?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2021., 20:24   #9122
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,752
Bude to aktualno još jedno vrijeme sigurno, a mogući Zen 3 Threadripper 5000 modeli lako dobe BIOS podršku za postojeće ploče.
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
Lova je spremna. Samo nek dođe, čekamo ga Samo nek ih bude kod launcha a ne ko Zen3 da ih je bilo na kapaljku.
Najbolje su još prošli oni koji su ih kupili odmah, ko kolega s posla, drugi dan nakon preCtavljanja ode po R9 5900X za nekih 4.000 kn.
EDIT:
Citiraj:
BTW prvi dio intervjua s Jimom Kellerom.
Citiraj:
Mike Clark was the architect of Zen, and I made this list of things we wanted to do [for Zen]. I said to Mike that if we did this it would be great, so why don’t we do it? He said that AMD could do it. My response was to ask why aren't we doing it - he said that everybody else says it would be impossible. I took care of that part. I wrote the HyperTransport spec, and the original spec was like 16 pages. I sent it to Dirk, and Dirk said ‘Jim, I know how you think – do you mind if I fill in a few details?’. Three days later I got a 60-page spec back that actually looked like something that a human being could read. He was 100% right, because he actually did know what people needed to see in a spec. My team at Intel was 10,000 people, right, so you spend a lot of time on organization charts and budgets, and all kinds of admin, and then it's easy to find yourself just doing that and saying you’ll hand off leadership for a project to this person or this person and that. But the problem is there's so many things that are cross-functional – I want to know what the fab is doing, how does the PDK work, how does the library work, how does the IP team work, how does the SoC integration work, how does the performance model work, how does the software work. Then you find out that if you can't deep dive into all those pieces, bad things happen.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 27.05.2021. u 20:48.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.05.2021., 21:50   #9123
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Gdje je AMD_Shill sada koji je tvrdio da je Jim Keller bog i otac Zena...
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2021., 22:10   #9124
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,752
Mnogi su to tvrdili, a popularni portali uredno prenosili bez da uopće provjere o čemu je riječ, jer Keller nije jednom rekel da on direktno nije zaslužan za sve kaj mu se pripisuje.

Sva sreća, pa je čovjek pošten i veli točno kak je, vodil je ove i one projekte, dosjetil se chiplet dizajna, predložil je rješenje za određeni problem i tome slično.

Ne kiti se tuđim perjem i svjestan je da dosta toga kaj o njemu kruži graniči s urbanim legendama. Drugi dio intervjua bude zanimljiviji, pošto se tiče direktno Jima u AMD-u i Intelu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 01:47   #9125
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,301
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
Lova je spremna. Samo nek dođe, čekamo ga
Samo nek ih bude kod launcha a ne ko Zen3 da ih je bilo na kapaljku.
Kaj planiraš mjenjati sve kompletno na AM5?

Ja još udaram na R5 2600X i planiram nadograditi na R* 5***
Možda na jesen krenem na upgraditis
Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 07:04   #9126
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,404
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Bude to aktualno još jedno vrijeme sigurno, a mogući Zen 3 Threadripper 5000 modeli lako dobe BIOS podršku za postojeće ploče.

Najbolje su još prošli oni koji su ih kupili odmah, ko kolega s posla, drugi dan nakon preCtavljanja ode po R9 5900X za nekih 4.000 kn.
EDIT:
Ispada da je tako, treba grabit odmah, nije više kao prije da early adopteri plaćaju porez na ''moram bit prvi''.

Sve se izokrenulo od korone.

A Jim Keller, jedva čekam taj dio o AMD i Intel, samo mislim da je pod NDA kod oboje pa ćemo vj dobit samo neke manje sitnice.
Ma i nije mu u cilju kenjat si u tanjur iz kojeg jede...ili kako se već kaže.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 08:37   #9127
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,152
ma Jimmy je kralj svega

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 09:47   #9128
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Dottore Pregled postova
Kaj planiraš mjenjati sve kompletno na AM5?

Ja još udaram na R5 2600X i planiram nadograditi na R* 5***
Možda na jesen krenem na upgraditis
Tak jasno da planiram. Samo je pitanje odmah Zen4 ili pričekati Zen5 to mi dođr kao neki hobi i to čak ne skupi
Ono, nije da mi treba i da ću jako osjetiti taj upgrade, ali kad vidim da mi netko sugerira da mi to ne treba i da sam mogo bolje svoje novce potrošit, odma se osjećam bolje
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 10:40   #9129
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,752
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
A Jim Keller, jedva čekam taj dio o AMD i Intel, samo mislim da je pod NDA kod oboje pa ćemo vj dobit samo neke manje sitnice.
Ma i nije mu u cilju kenjat si u tanjur iz kojeg jede...ili kako se već kaže.
Dosta toga je već dosad ispričal, pa čak i ako još uvijek ima NDA obaveze kod obje firme, ne mora ulaziti u detalje pojedinih arhitektura i tome slično, ali način na koji je sve skupa funkcioniralo - može ispričati.

Eto, kod Intela je u sklopu voditelja (raznih) projekata bil zadužen za 10.000 ljudi, ali bude zanimljivo čuti zbog čega točno je otišel, jer je u tom trenu navel "osobne razloge".

IMHO, čovjeku je pukel film od silnog sastančenja i borbe s vjetrenjačama kad ovi nisu htjeli slušati, a on im iz prve ruke priča da AMD s Lisom Su na čelu - ne staje više ni pod razno.

Dobri su mi komentari na AnandTech članak/intervju, odmah se traži, ako je moguće i ista stvar s Mike Clarkom, pa da čovjek ispriča svoje za Zen arhitekturu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 11:12   #9130
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Keller je izletio zbog Murthya, čovjeku se nije dalo trpiti kokošarenje lika kojem je bitnije bilo pretendirati na mjesto #1 umjesto razvijati node. Postao sam insajderski clanak negdje na forumu u trenutku kad je Murthy dobio pedalu, i sve predviđeno se na kraju pokazalo točnim.
sti je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.05.2021., 12:05   #9131
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,752
Da, ono kaj je Škot par dana prije pustil u opticaj, pa je na kraju fino bilo javno pred dioničarima priznato da su sjebali 10nm, a bome i 7nm nije u tom trenu išel po planu.

Na kraju su i TSMC suradnju najavili u istom mahu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 14:28   #9132
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,795
de linkove ako imate da se malo podsjetimo
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 14:55   #9133
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,752
U ovom videu je bilo dosta govora o tome, dok AnandTech ima prateći članak.
Nek se i ostali nadovežu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 15:23   #9134
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,404
A evo i jedan friški video, najnovija zbivanja i predviđanja iz kristalne kugle babe Jakice:



EDIT: Ima još!

AMD Ryzen 8000 Series Processors Based on Zen 5 Architecture Reportedly Codenamed "Granite Ridge"
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 28.05.2021. u 15:40.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 16:52   #9135
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Summit Ridge
Pinnacle Ridge

Matisse
Vermeer
Raphael

Granit Ridge


Zanimljivo. "Riđevi" pa slikari pa opet "riđevi".
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 17:08   #9136
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,752
Znači, ako se ovo obestini, AMD će svoju big.LITTLE varijantu za APU modele složiti na dvije generacije Zen arhitekture, tj. Zen 5 + Zen 4. Ono kaj smo pričali, AMD nema male i velike jezgre, sve je to Zen.

U ovom slučaju i dalje imaju punokrvne jezgre, samo će jedan komplet biti na tada aktualnoj Zen 5, dok drugi komplet ide na u ono vrijeme prošlogodišnjoj Zen 4 arhitekturi.

Jebote, Intel za Alder Lake mora koristiti Atom jezgre bez HT-a, tako da sve skupa stane na isto pakiranje, te da mogu reći kako imaju 16C CPU, dok se nadaju da ne izgori u procesu.

AMD s druge strane (navodno) planira svoju big.LITTLE verziju, a zapravo sve jezgre su velike, samo su Zen 5 novije i bolje.

Proklete su te Lego kockice, jer kak je krenulo s ovim budu imali i mobilni 24C/48T APU čip koji troši 65W.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 17:51   #9137
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Zar nisu zen5 + zen4d, a ovo d ustvari znači manje zen4 jezgre, ne punokrvne zen4?
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 18:03   #9138
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,752
Ovak nekaj bi moglo biti:
Citiraj:
Citiraj:
AMD uses Zen 5 for high-performance cores and Zen 4 for efficiency cores. Unlike Intel, there does not seem to be a two-pronged strategy in the development of the cores, and at most the slightly older ones are then trimmed to efficiency by operating at a different point of the voltage/frequency curve. One advantage of using the same basic microarchitectures is that they master a fairly similar if not identical scope of command set extensions.
Izvor: HardwareLuxx
Obzirom da je cijela Zen arhitektura već sama po sebi dosta energetski učinkovita, te da Zen 4 donosi 20% do 25% viši IPC u odnosu na Zen 3, onda u ovoj kombinaciji, čak i da isključe SMT, opet imaju punokrvne jezgre na raspolaganju.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 18:19   #9139
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Pa ako ih srežu po pitanju napona i frekvencije, onda to nisu punokrvne zen4 jezgre. Ok, nisu 'male' fizički, ali su 'male' perfomansama, znači praktično big little konstrukcija.
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 18:23   #9140
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Gamere bu to slabo zanimalo, bilo Intel ili AMD (big little). Ali gameri su i tak max nahranjeni sa ryzenom 5800X, praktički razvoj cpu može stati na pet godina.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 18:30   #9141
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,752
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
Pa ako ih srežu po pitanju napona i frekvencije, onda to nisu punokrvne zen4 jezgre. Ok, nisu 'male' fizički, ali su 'male' perfomansama, znači praktično big little konstrukcija.
Budemo vidjeli kaj budu na kraju složili, ali čak i ako ih srežu, a nemaju potrebe, jer ionako ne troše previše i dalje su to prave jezgre, nisu kao Intel posezali za skroz drugim arhitekturama, da bi dobili male šparne jezgre.

Mislim, AMD će za svoju verziju iskoristiti Zen 4, dok će onda Intel imati treću iteraciju Atom jezgri koje su same po sebi slabašne i namijenjene skroz drugom segmentu tržišta.

Razlika između ta dva pristupa bude svakak vidljiva, a pogotovo kad AMD na drugoj strani po defaultu ima više većih jezgri.

Orginalni big.LITTLE koncept navodi da istovremeno samo jedan set jezgri, male ili velike može biti aktivan, dok system scheduler vidi manje ili veće.

AMD s ovim pristupom tih problema nema, dok Intel sudeći po Lakefiledu, mora dobro razraditi kak bude OS baratal s različitim kompletima pojedinih jezgri.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 28.05.2021. u 18:41.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 19:00   #9142
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Zen 4 ako će koristiti 6/7 nm I/O to će im dosta smanjiti die size, a i potrošnju, uz to će i infinity fabric moći raditi na znatno većim frekvencijama. Ostaje vidjeti na šta će iskoristiti sav taj slobodan prostor, možda još dodatne jezgre nagurati, ili cache?
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 19:08   #9143
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Ako ne bude konkurencije, neće ga iskoristiti uopće i još će dići cijene
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 19:36   #9144
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Zen 4 ako će koristiti 6/7 nm I/O to će im dosta smanjiti die size, a i potrošnju, uz to će i infinity fabric moći raditi na znatno većim frekvencijama. Ostaje vidjeti na šta će iskoristiti sav taj slobodan prostor, možda još dodatne jezgre nagurati, ili cache?
iGPU
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 20:02   #9145
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,752
Mogu kaj god ih volja, tim više, jer njihov hibridni pristup se i dalje temelji na Zen arhitekturi. Nisu kao Intel morali posezati za nečim skroz drukčijim, pa smanjivati cache, micati instrukcije i tome slične ekskurzije. Naposljetku kombinacija Zen 5 + Zen 4 jezgri neće biti puno drugačija od ovoga kaj imamo danas, samo kaj će unutar istog chipleta ili kombinacije nekolicine chipleta, složiti dvije Zen generacije, dok OS i aplikacije neće raditi ni vidjeti razliku između jednih ili drugih. Taj dio priče su započeli s prvom Threadripper generacijom i usavršili s Renoir i Lucienne implementacijom. U slučaju srezanih efikasnih "manjih" Zen 4 jezgri to može značiti jednostavno ograničavanje PBO2, odnosno Turbo funkcionalnosti, dok sve ostalo ostaje isto i na mjestu, a takve jezgre na kakvih 3.5GHz do 4.0GHz će itekako i dalje biti i više nego sposobne. Velim, AMD je teži dio posla već odradil, ovo kaj slijedi u godinama koje dolaze su samo finese.

Primjera radi:
Citiraj:
Citiraj:
For Cezanne and Lucienne, AMD is implementing several CPPC2 features first exhibited on desktop silicon to try and get the most out of the silicon design. ‘Preferred Core’ is a term used mostly on the desktop space to indicate which CPU core in the design can turbo to the highest frequency at the best power, and through a series of operating system hooks, the system will selectively run all single-threaded workloads on that core assuming no other workload is present. Previously, threads could bounce around to enable a more equal thermal distribution – AMD will now selectively keep the workload on the single core until thermal limits kick in, enabling peak performance and no extra delays from thread switching.

Another part of CPPC2 is frequency selection, which reduces the time for the transition from low-frequency to high-frequency from 30 milliseconds down to under 2 milliseconds. The consequences of this enables workloads that occur for shorter than 30 milliseconds can take advantage of a momentarily higher frequency and get completed quicker – it also enables the system to be more responsive to the user, not only in idle-to-immediate environments, but also in situations where power is being distributed across the SoC and those ratios are adjusting for the best performance.

The third part of CPPC2 is the migration away from discrete legacy power states within the operating system. With an OS that has a suitable driver (modern Windows 10 and Linux), frequency control of the processor is returned back from the OS to the processor, allowing for finer grained transitions of when performance or power saving is needed. This means that rather than deal with the several power states we used to, the processor has the full continuous spectrum of frequencies and voltages to enable, and will analyze the workflow to decide how that power is distributed (the operating system can give hints to the processor to aid in those algorithms).
Izvor: AnandTech
AMD već sad ima sve potrebno za ovo kaj se potencijalno sprema sa Zen 5 + Zen 4 kombinacijom, jer ni današnji im modeli nisu ništa manje hibridni od ovih nadolazećih, samo su (još uvijek) temeljeni na istoj arhitekturi za sve jezgre.
EDIT:
Citiraj:
Citiraj:
ARM big.LITTLE
Citiraj:
The big news is the Cortex A7 is 100% ISA compatible with the Cortex A15, this includes the new virtualization instructions, integer divide support and 40-bit memory addressing. Any code running on an A15 can run on a Cortex A7, just slower. This is a very important feature as it enables SoC vendors to build chips with both Cortex A7 and Cortex A15 cores, switching between them depending on workload requirements. ARM calls this a big.LITTLE configuration. Since the A7 and A15 are equally capable of executing the same ARM instruction set, any applications running on one core can just as easily be migrated to run on the other. In this particular configuration, the OS only believes there are two cores in the machine. ARM’s own power management firmware determines which core cluster to activate depending on performance states requested by the OS. If the OS wants a high performance state, ARM returns the A15 cores at a high p-state. If it wants a low performance state, the chip will put the A15s to sleep and schedule everything on the A7s. If everything works the way ARM has described it, a big.LITTLE configuration should be perfectly transparent to the OS.
Citiraj:
Intel Alder Lake
Citiraj:
Alder Lake processors are based on a new hybrid architecture that utilizes two core types: high-performance and high-efficiency. According to Intel, Alder Lake is a "performance hybrid" in their portfolio as it focuses on performance. Intel also claims that Alder Lake will have their best performance per watt. Next generation hardware scheduler adding support for these advanced scheduling capabilities will require Microsoft to add support for them to x86-64 Windows. For products that come with mixed cores, the nominal instruction set is only SSE without AVX. In other words, there is no ISA incompatibility and there is currently no asymmetric ISA support.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 28.05.2021. u 22:08.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 20:30   #9146
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Budemo vidjeli kaj budu na kraju složili, ali čak i ako ih srežu, a nemaju potrebe, jer ionako ne troše previše i dalje su to prave jezgre, nisu kao Intel posezali za skroz drugim arhitekturama, da bi dobili male šparne jezgre.
Ma dobro, svakako ćemo vidjeti kako će to fercerat, zasad su sve ionako tračevi.
A što se tiče onog pitanja zagrijavanja na nižem proizvodnoim procesu, sad sam pogledao onaj more's law video, pa vidim da je povećanje tdp-a zapravo za socket, sa 120 na 170w, a da bi sami procesori trebali imati perf/wart 50% poboljšanja.
Samim time, ako to bude tako, mislim da je riješeno i pitanje prijenosa topline na hladnjak na nižem proizvodnom procesu, odnosno da problema zapravo i neće biti
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 20:35   #9147
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,752
Da, to smo isto komentirali čak i na Intel temi u sklopu Alder Lakea, jer AMD s ovim povećanjem TDP-a za AM5 zapravo priprema teren za desktop 24C/48T modele, te uvode AVX-512 instrukcije.

Mada će cijeli paket kao i dosad zapravo biti poprilično efikasan po pitanju potrošnje, posebice, ako se stvarno ispostavi da Alder Lake i sve nakon toga i dalje ide nebu pod oblake s potrošnjom.

Većina AM5 modela bude i dalje u rangu od 105W do 120W TPD-a, dok u pripremi imaju i neke "specijalne" za koje su rezervirali 170W TDP, pa možda to budu 24C/48T, jer svakak ih mogu složiti.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 21:22   #9148
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Da, to smo isto komentirali čak i na Intel temi u sklopu Alder Lakea, jer AMD s ovim povećanjem TDP-a za AM5 zapravo priprema teren za desktop 24C/48T modele, te uvode AVX-512 instrukcije.

Mada će cijeli paket kao i dosad zapravo biti poprilično efikasan po pitanju potrošnje, posebice, ako se stvarno ispostavi da Alder Lake i sve nakon toga i dalje ide nebu pod oblake s potrošnjom.

Većina AM5 modela bude i dalje u rangu od 105W do 120W TPD-a, dok u pripremi imaju i neke "specijalne" za koje su rezervirali 170W TDP, pa možda to budu 24C/48T, jer svakak ih mogu složiti.
ma da, ja sam površno gledao neke leakove, pa sam krivo skužio da se najavljuje veći tdp za novu seriju, što mi je uz manju površinu zbog manjeg proizvodnog procesa zvučalo kao potencijalni problem s prijenosom topline

no, ako novi 8/16 bude 50% perf/wat bolji, onda silazak sa 7 na 5nm neće toliko utjecati na zagrijavanje, dapače, imat će mjesta za još veće klokove
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2021., 17:01   #9149
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,752
AMD Ryzen Threadripper “Chagal” might launch in September
Citiraj:
According to the STH post, the Zen 3 Threadripper upgrade might arrive almost 2 years after the Zen 2 series. It is said that AMD is expected to announce Threadripper Zen 3 in August with availability planned for September. Furthermore, it is said that Zen 3 Threadripper with 16-core is still on the table. According to our information, AMD has still not provided the necessary microcode update for existing TRX40 motherboards. As soon as this happens we should be seeing a lot more leaks on the next Threadripper series. Interestingly, it has still not been determined whether Zen 3 Threadripper is called the “5000” or “6000” series. For now, it is believed that Zen 3 TR might be 5000 series, simply because there have been no leaks on possible Zen 3+ architecture coming to the HEDT platform. However, should AMD launch Rembrandt, Warhol, and Chagall all featuring alleged Zen 3+ architecture, it would make perfect sense to put all products under the 6000 series.
Izvor: VideoCardz i ServeTheHome
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2021., 21:03   #9150
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
MSI X570S Tomahawk Max & X570S Torpedo Max Refresh Motherboards Pictured

Link: https://wccftech.com/msi-x570s-tomah...ards-pictured/

Jel ovaj refresh zbog "Warhola" ili je tek reda radi... ?
BusMaster je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na