Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.03.2011., 21:13   #1
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
Požutjela plastika na tipkovnici Kako očistiti???

pozz
Zanima me kako se može odstraniti ili očistiti požutjela plastika na tipkovnici.Nisam baš našo na forumu da se o tome puno pisalo , probao sam nekim abrazivnim sredstvima ali daje nezadovoljavajuče rezultate tj mogu ošteti površinu plastike , bojanjem ne dolazi u obzir znači htio bih vratiti prvobitni ton plastike koda je jučer izašla iz tvornice.
evo nekih primjera slika:
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 21:32   #2
pixxeel
Premium
 
pixxeel's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 219
Vidiš, ako netko zna i meni bi ovo pomoglo, stari super nintendo mi izgleda ko sir :S
pixxeel je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.03.2011., 21:49   #3
chare
Happy hippo
Moj komp
 
chare's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Cakovec ( vz,zg )
Postovi: 555
e ja sam otvorio lycosu i svaki gumb uzeo van i cistio jedan po jedan. imam inace negde jedan stari bug u kojem je bila rubrika ciscenje tipkovnica. Probat cu ga naci pa poslikam te strane i postam tu.
chare je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 21:51   #4
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Za čišćenje plastike od kompa koristim od fornaxa onaj Multi-purpose CLEANING SPRAY Natural aery oil ... uglavnom našpricam, ostavim 10 minuta, ponovo našpricam i uzmem onu "magic" krpu i udri malo fizikalije. Da, prije svega toga sa kistom počistim prašinu iz svih rupa. U pravilu rezultati su zadovoljavajući. Od kada ne pušim stvari mi uopće ne žute Bio je i od GoldenProductsa ona neka kemikalija koja se razrijeđivala u umjeru 1:5 i ta mi je bila čistila i dok sam bio puši ali to nisam vidio već godinama ...
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 22:07   #5
morbid_angel
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Tokyo
Postovi: 196
sredstvo za ciscenje tipkovnice od incas-a. Dolazi u spreju u bijeloj bocici sa zutom naljepnicom. Ako tog nemam pri ruci, onda posluži i medicinski alkohol, osim toga stapici za ciscenje sa spuzvicoma na vrhu i obicna vata, za ciscenje okvira jako dobro posluzi ona vata za ciscenje lica sto ukrades curi/zeni/sestri

Prvo se izvuku sve tipke iz tipkovnice i svaka se zasebno ocisti, najbolje je tipkovnicu rastaviti i ocistiti svaki dio zasebno, a ako se nemoze rastaviti u sastavne dijelove, onda samo okvir okolo naspricas i sa vatom istrljas, i sve ide dolje.
Sa ocem sam prije cistio kase iz kafica, i sa ovim sredstvom i alkoholom je sve islo dolje, bez ostecenja plastike. Sam nemoj zaboraviti slikati/kopirati layout tipkovnice prije nego sto izvadis sve tipke van, da nebi bilo "gdje je ovo ono bilo".

Onaj sprej ovako izgleda:


Ako netko naidje na njega u Zagrebu, nek javi, ova bocica mi je zadnja iz zalihe skupljene negdje 95'

Zadnje izmijenjeno od: morbid_angel. 15.03.2011. u 22:14. Razlog: dopuna teksta
morbid_angel je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 22:39   #6
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Ja nisam koristio nista specijalno...obicna rakija domaca i malo medicinskog alkohola mi je sve rijesilo
__________________
Drift_King je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 22:56   #7
Tean
Premium
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 181
Zadnji put kad sam ja čistio tipkovnicu nestalo mi je par tipki

Btw, kupi si novu tipkovnicu za 50/100 kn...
Tean je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 00:00   #8
Franf
Premium
Moj komp
 
Franf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: EU
Postovi: 181
Rastavim na sastavne dijelove, elektroniku maknem, ostatak u platnenu vrečicu i u veš mašinu na pranje s rubljem na 40 stupnjeva...
na jednoj su mi se slova izbrisala pa je bilo malo zanimljivo, ali na sadašnjoj nemam tih problema
__________________
Franf je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 11:13   #9
centaur
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 127
Požutjela plastika se ne može očistiti sa alkoholom, rakijom, veš mašinom i "sredstvima za čišćenje tipkovnica" jer žutilo plastike nije prljavština u klasičnom smislu. Žutilo plastike (to nije prljavština u klasičnom smislu riječi) se jedino može očistiti hidrogenom sa što jačim postotkom. Kako u drogerijama i ljekarnama ne prodaju hidrogene jače od 15 %, najbolje je probati kupiti najjači mogući koji se tamo može nabaviti, a to je od 9 % (ali pitajte ako imaju jači od 12 ili 15 %). Zatim treba rastaviti tipkovnicu i maknuti unutrašnju elektroniku, zatim složiti tipkovnicu bez elektronike i premazati hidrogenom. Treba biti veoma oprezan jer hidrogen nagriza tkivo, zato obavezno nositi gumene rukavice, i pomogućnosti kiruršku masku za nos i usta i naočale (sunčane), hidrogen se mora nanijeti ravnomjerno sa starom krpom ili vatom, a zatim se tipkovnica treba ostaviti na balkonu ili dvorištu po mogućnosti na suncu radi bržeg i boljeg efekta. Taj proces izbjeljivanja žute plastike traje danima, a ponekad i tjednima, ovisno o jačini samog žutila, a i o jačini samnog hidrogena, te o vremenskim prilikama (ići će brže ako je sunčano i toplo). U principu treba svaki dan pogledati rezultate, jer ponekad žutilo odmah nestane, a ponekad treba do tjedan-dva. Hidrogen od 9 % ne nagriza plastiku, probao sam na jednoj staroj jako požutjeloj IBM tipkovnici, koja je totalno izbljedila nakon tretmana, sva slova i brojke su ostale čitave, a plastika kao šta je i bila (osim žutila koje je nestalo).

Zadnje izmijenjeno od: centaur. 16.03.2011. u 11:19.
centaur je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2011., 00:12   #10
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Nisam siguran, no ja sam žutilo (na daskama za jedrenje) rješavao uz pomoć limunske kiseline i vode ili kvasine (octa).
Napraviš smjesu i lagano namažeš i žutilo nestane, nakon toga lagano obrišeš vlažnom krpom.

Ovo je radilo na daskama zbog toga jer se za njih vežu pozitivno nabijene soli iz vode/mora, no možda je isti uzrok i kod tipkovnice (vlaga, znoj).
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.03.2011., 12:02   #11
krzljavi
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Križ
Postovi: 87
Ja sam uredno na krpu malo(ali stvarno malo) wd40 poslije sa vlažnom maramicom i sve 5...
krzljavi je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2011., 22:57   #12
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
Ne vjerujem da zutilo na dasci ima neku veliku sličnost ostranjivanja ko na tipkovnici.Probat cu se poigrati sa Hidrogen peroksidom naso sam doma jednu bočicu jer sam prije znao ga koristit za izradu tiskanih elektroničkih pločica.Sad neznam dal mi još uvjek vrijedi jer sam ga kupio prije 2-3godine.
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2011., 00:00   #13
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor lkw_pkw Pregled postova
Ne vjerujem da zutilo na dasci ima neku veliku sličnost ostranjivanja ko na tipkovnici.Probat cu se poigrati sa Hidrogen peroksidom naso sam doma jednu bočicu jer sam prije znao ga koristit za izradu tiskanih elektroničkih pločica.Sad neznam dal mi još uvjek vrijedi jer sam ga kupio prije 2-3godine.
Ne vrijedi. Komotno baci bočicu u smeće

Meni hidrogen za tu namjenu ishlapi unutar mjesec dana.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2011., 03:19   #14
centaur
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 127
Citiraj:
Autor lkw_pkw Pregled postova
Ne vjerujem da zutilo na dasci ima neku veliku sličnost ostranjivanja ko na tipkovnici.Probat cu se poigrati sa Hidrogen peroksidom naso sam doma jednu bočicu jer sam prije znao ga koristit za izradu tiskanih elektroničkih pločica.Sad neznam dal mi još uvjek vrijedi jer sam ga kupio prije 2-3godine.
Probaj pa vidi, mada sam malo skeptičan s obzirom da je star 2-3 godine, ko zna koliki mu je rok trajanja. Uglavnom ti hidrogeni nisu skupi i za 15-ak kuna se kupi novi u ljekarni od 9 %, a ako može pitaj i za jači od 12 ili 15 %.
centaur je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2011., 18:26   #15
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
a kak da ga nanosim ipak je to tekučina nije ko gel ko za farbanje?Jel mogu uzeti maramicu pa je navlažiti pa sa njom da očistim?
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2011., 19:15   #16
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
...

Neku noc sam bio pospan za pisanje, pa samo poslah Lkw-pkw-u link na PM. Citajuci njegov zadnji komentar, vidim potvrdu da je nekima uzalud pokusati pomoci, jer posvetiti dvije minute na sadrzaj teksta, ocigledno je prevelik teret.

Pa evo za one koji zbilja zele znati cime dobiti snjeguljicu od svoje aparature : Rijesavanje zutila na plastici (2009) , Plastika nastavak - od prvog posta

Ovo je dokazana metoda, posebno na retro UK sceni. 100% daje rezultate ako se provede pravilno kako je opisano u tekstu. Naglasak je na gel, ali to ce vec shvatiti oni koji imaju volju procitati sadrzaj.

Tekucina varijanta (ako ga vec imate) isto moze posluziti. Recimo, ako se neki manji izolirani dio zeli vratiti u prijasnje stanje. Uzme se vrecica za zamrzavanje i objekt se do vrha potopi i ostavi na vanjskom svjetlu.

Prva metoda je bez premca po kvaliteti rezultata. Ali, recimo za hitne intervencije, kad imamo minute a ne sate i dane, postoji nacin za odlicno skidanje fleka. Rizik postoji ako ste pohlepni snagom pristiska ili previse abrazivnom spuzvom.

Lak za kosu ili skriveno oruzje za skidanje fleka na brzaka. Potrebno je prvo ustanoviti labilnost materijala na skidanje - najbolje odozada. Ali iz iskustva, mogu reci nema veceg rizika kod plastike uz razumnu snagu pritiska.

Ostavi se na plastici pola minute manja lokvica laka za kosu, te se onda blazom spuzvom za pranje sudja temeljito cisti. Ovisno o prljavstini ili povrsini, mikrofiber krpom (narodski "magicnom krpom") ce biti najbolja stvar za vecinu zahvata. Metoda spuzva i lokve je bas za pigmentacije, a mikrofiber za dovodjenje stare cistoce neke aparature. Potrebno je nekoliko puta prebrisati (ispranom krpom) cistom vodom, kako bi se sva ljepljivost laka nestala.

Prvom metodom sam ocistio i ocistio strojeva. A druga je saveznik kad nesto dobijem prljavo, a moram isti dan pokloniti cisto. Net je inace prepun razlicitim varijantama ciscenja peroxidom.

peroxide restoration , cleaning the case ...


...
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Visage. 18.03.2011. u 19:37. Razlog: ...ispravak linka / izmjena sita za kamenac...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2011., 01:36   #17
centaur
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 127
Citiraj:
Autor lkw_pkw Pregled postova
a kak da ga nanosim ipak je to tekučina nije ko gel ko za farbanje?Jel mogu uzeti maramicu pa je navlažiti pa sa njom da očistim?
Sve sam ti lijepo opisao par postova iznad, na tebi je samo da pročitaš.
centaur je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2011., 20:47   #18
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
bio sam ovaj tijedan u velikoj žurbi i poslu pa nisma baš puno čitao postove jer nisam stigao.Danas sam imao vremena pa sam pročito sve postove kupio i hidrogen , htio sam to danas napraviti ali nije baš bilo sunčanoNadam se da će sutra biti bolja situacija.Sve usvemu puno hvala na prijedlozima i pomoči pogotovo kolegi Visage(moja osobna isprika čovjek mi je posalo pm čak) i centaur.
baš me zanima koliko će trajati proces izbjeljivanja budem stavio slike naravno.
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2011., 12:24   #19
centaur
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 127
Ne mora bit sunčano, nanesi taj hidrogen što prije, to brže će ti i izbijeliti, na suncu ti je samo postupak puno brži i efikasniji.
centaur je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2011., 13:09   #20
NemoRS
Premium
Moj komp
 
NemoRS's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 518
Dok ti kupis sprej i rastavis i drljas i mrljas s tim sredstvima, netko bi osao i kupio za jeftinjaru zivu crnu tipkovnicu ili opet bijelu.Jel ti tesko dati max 60kn za tipkovnicu jer ni tvoja nevrijedi vise, a jos dok kupis to sve

Evo ti:

1.http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=101.200.181
2.http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=101.200.203
3.http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=101.200.014
4.http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=101.201.012
5.http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=101.200.187
NemoRS je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2011., 16:34   #21
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
Ej momak to pričaj nekom ko nezna što su IBM ili Fujitsu Siemens keyboard.Drugo ona požutjela Logitech keyboard je među prvima wirless tipkovnicama stara je preko 10godina radi bolje nek ono tvoje smeće za 60kn.
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2011., 16:37   #22
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
Citiraj:
Autor centaur Pregled postova
Ne mora bit sunčano, nanesi taj hidrogen što prije, to brže će ti i izbijeliti, na suncu ti je samo postupak puno brži i efikasniji.
uzo sam neki stari kist pa sam u plastićnu čašu nalio hidrogena pa sam razmazo sa njim.
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2011., 22:25   #23
centaur
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 127
Super, samo se nadam da si izvadio elektroniku iz nje (poželjno je, ali ne i obavezno). I da, sve te starije tipkovnice su kvalitetnije od ovih današnjih sranja, imam tipkovnicu KeyTronic, nebi je mijenjao ni za kakvo novo da oprostiš g.....
centaur je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2011., 15:45   #24
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
Naravno da sam izvadio to mi je bilo prvo kaj sam napravio za probu sam počeo jučer sa jednom apple keyboard rubovi na tipkama su onak dosta požutjeli netko je več prije mene to žutilo htio čistit sa razređivačem ili acetonom pa s vidi hrapava površina.Probao sam jučer kak si mi rekao da na mažem no nije se baš nekaj pokazalo pa sam uzo vrečicu za smrzavanje ulio malo hidrogena stavio požutjele tipke i uspio sam maknuti žutilo i zavezo vrečicu.Pnestalo mi je hidrogena morat cu još jednu bočicu kupiti , malo duže treba da izbjeli ali daje zadovoljavajuće rezultate. Nadam se da za ove ostale tipkovnice mi nece trebati toliko puno vremena da izbjeli plastiku.
-Da Key Tronic imaju dobre tipkovnice pogotovo one crne striji modeli uf! te su mi najljepše.
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2011., 16:19   #25
centaur
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 127
Ja imam bijelu Key Tronic, crne su jako rijetke, ne vjerujem da ih je ikada i bilo u HR, možda se mogu navbavit preko e-baya ali bokte pitaj u kakvom stanju, ja sam svoju uboo za 50 čuna preko njuškala, tipkovnica je stara oko 7-8 godina, izgleda ko nova iz dućana, tipke ko da prsta nisu vidjele.
centaur je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2011., 15:43   #26
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
rijetke su ali se daju nabavit , neznam koju tocni model imas ti ja sam prosli mj.dok sam na news grupama pretrazivao po starim oglasima naletio bas na jednu crnu Key Tronic.
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na