Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Novosti
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.03.2006., 11:16   #1
Banks
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 29
Mac - PC Fusion

Zar ne bismo mogli malo prokomentirati ovo sto se upravo pocelo dogadjati - a to je fuzija Mac-a i PC-a? Naime, sada je vec moguc dual-boot winxp i macosx86 i na macovima i na pc-ima. Doduse jos ne funkcionira sve idealno, jer smo u ranoj fazi, ali krenulo je i mozda za 2,5,10 mjeseci sve ce to glatko funkcionirati.
A to bi u dogledno vrijeme moglo imati ogromne posljedice. Npr. da Microsoft konacno dobije pravu, jaku konkurenciju na polju op.sustava. Ili da Apple pocne prodavati OSX neovisno o hardwareu. Ili da Jobs poludi i vrati se IBM-u. On je vec reagirao zabranivsi neke linkove na stranice sa patchevima http://www.maxxuss.tk/
koje je objavio http://www.osx86project.org/ A nije valjda mislio da se to nece dogoditi - da pc korisnici prilagode mac osx?
Uglavnom trend priblizavanja maca i pc-a je krenuo i biti ce zanimljivo vidjeti posljedice.
Banks je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2006., 20:46   #2
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
ja ga vec imam....windows sucks....
nicko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.03.2006., 21:00   #3
csx
Premium
Moj komp
 
csx's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: .
Postovi: 875
nadam se da ce taj OS X uspješno zamjeniti WIndowse, jer probao sam linux i stalno neki problemi sa drajverima i sličnim sranjima....
csx je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2006., 21:49   #4
zippo
herr Flick
Moj komp
 
zippo's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Umag
Postovi: 2,057
Citiraj:
Autor csx.evolution
nadam se da ce taj OS X uspješno zamjeniti WIndowse, jer probao sam linux i stalno neki problemi sa drajverima i sličnim sranjima....
Cisto sumnjam da ce biti puno bolje sa OS X. Treba napisat gomilu koda koji ce samljet razlicitost hardvera koji se koristi na PC i ubacit nativne drivere da se sve to da pokrene. Jedino WIndowsi za sada to uspjevaju makar i tamo zna biti problema. OS X ce radit na Macu kako treba a na PC ce bit kao i Linux.Pisan je za Maca a ne za PC. Volio bi da proradi kako treba da dobijemo dobru i jeftiniju (ipak manje dodje od WinXP Pro) alternativu Windozama ali nekako sumnjam u to. Nazalost
__________________
.:S:T:A:L:K:E:R:.. :2 u ocekivanju


nema vise zippacha ......






zippo je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2006., 21:56   #5
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
ima problema malo s driverima, ali sa svakom novom verzijom, dolazi hrpa ugradjenh novih drivera, tako da s vremenom ce bit ok...

ja mislim sastavit jednu gujdu sa svim linkovima za instalaciju i driverima, samo dok uhvatim vremena..
nicko je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2006., 00:26   #6
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Banks
Npr. da Microsoft konacno dobije pravu, jaku konkurenciju na polju op.sustava.
Zelis reci, da Windowsi, nekim cudnovatim spletom okolnosti, pocnu raditi *operativne* sustave pa da, onim istim cudnovatim spletom okolnosti koji se hipotetski javljaju u natruhama najvecih utopista, postanu nekome konkurencija.

No momci na hcm postavili su dva, u najmanju ruku, zanimljiva pitanja, ovisno o fanatizmu ili blago receno, perspektivi. Sto ce nam Mac ako mislimo vrtiti Windowse na njemu, odnosno, sto ce nam Mac ako mozemo vrtiti OS X na PC-u? No opet, sto cini Mac? OS X? PPC (ili sada Intel)? Gomila povampirenih mastrubanata na sliku Jobsa? Nazovilijepo kuciste?

Previse je uzburkanih strasti da bi se realno sagledale sve cinjenice. Kokodakali su Jabucari kada su se skinuli s Motorole i presli na PPC. Bas prije jedno 12-ak godina, Fleks, Visage i ja smo na cajanci, umacuci valjuske od vanilije u topao ruski caj te za desert jeli Grehote (makedonske Griote), razgovarali o prvom PPC-u u Macu, o CISC-u i RISC-u, borbama u Ruandi, smrti Kurta Cobaina, kako je Tuanku Jaafar ibni Almarhum Tuanku Abdul Rahman postao Yang di-Pertuan Agong Malezije i slicno... Pa nam nije valjala PReP topologija, pa ni PReP memory maping, ideja o open firmwareu bila je jednako odbojna kao i ATA diskovi... Pa eto, 12 godina kasnije, sasvim je nebitno. Tako ce biti i ubuduce, jer bez obzira na srednjoskolske debate po forumima, malo toga se realno moze uciniti osim sjedit i plakat.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2006., 16:08   #7
Banks
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 29
nicko_029, dobra ti je ideja da napravis guide. To ce slijedecih mjeseci
mnogima trebati i vjerovatno ce se stvar razvijati. Bez obzira na icije srednjoskolsko pseudo-filozofiranje po forumima.
Banks je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2006., 19:51   #8
Banks
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 29
Evo, fuzija ide korak dalje - sada sam Apple sluzbeno podrzava dual boot
osx i winxp na mactelu (ili macintelu)
http://www.apple.com/macosx/bootcamp/

Ako se netko pita zasto bi itko zelio pokrenuti winxp na macu - najbolji je odgovor ponudjen na http://www.osx86project.org/ - zato sto je to moguce.

Isto ce rjesenje posluziti i za boot win vista na macu, ovo spominjem jer se nedavno moglo procitati kako to nece biti moguce jer vista ne podrzava EFI.
Banks je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2006., 20:58   #9
AC Thunder
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: InTheAir
Postovi: 206
Citiraj:
Autor Banks
- zato sto je to moguce.
jel to bas pravi odgovor (?), ja sam izgleda preglup (aiprenepismen) da skuzim

moš se posrat i na svoj PC, pa valjda to ne cinis bas svaki dan
AC Thunder je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2006., 13:47   #10
Banks
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 29
Citiraj:
jel to bas pravi odgovor (?)
Ako je to previse apstraktan odgovor, onda recimo da ce biti mnogo mac korisnika koji ce instalirati winxp zbog igara, ciji je izbor puno veci na pc-u.
To je naravno, samo jedan od razloga. Drugi pak - entuzijasti - instalirati ce winxp iz radoznalosti ili naprosto zato sto vole isprobavati sve sto je novo i zanimljivo. Takav stav ne bi trebao biti stran clanovima ovog foruma. Dakle uciniti ce to naprosto zato sto je to moguce.

Citiraj:
moš se posrat i na svoj PC, pa valjda to ne cinis bas svaki dan
A da li je moguce - suzdrzati se od suvisnih i bezveznih komentara?
Banks je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.04.2006., 19:48   #11
AC Thunder
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: InTheAir
Postovi: 206
Citiraj:
Autor Banks
Ako je to previse apstraktan odgovor, onda recimo da ce biti mnogo mac korisnika koji ce instalirati winxp zbog igara, ciji je izbor puno veci na pc-u.
To je naravno, samo jedan od razloga. Drugi pak - entuzijasti - instalirati ce winxp iz radoznalosti ili naprosto zato sto vole isprobavati sve sto je novo i zanimljivo. Takav stav ne bi trebao biti stran clanovima ovog foruma. Dakle uciniti ce to naprosto zato sto je to moguce.

A da li je moguce - suzdrzati se od suvisnih i bezveznih komentara?
Hm, da zakljucimo, stvarno jesam glup.

Prvi mi je bio spectrum 48K, pa onda Mac 512K zatim Performa 75, pa tek onda Piceki, nisam kupovao Macove zato sto sam zelio imati hrpu igara pa bas ne kuzim to da ce netko kupovati Maca zato da bi onda mogao instalirati XP pa onda hrpu glupih igara, jer koliko znam da se najbolje igre izdaju i za Mac, ali dobro ak se moze - zgodno, narocito kod nas (cinimi se da ciljas da za male novce mos kupit hrpu piratskih verzija igara za XP, puno vise nego za Mac).

Ajmo dalje, velis entuzijasti. Znaci kolko sam skuzio sad ce bit "peace of cake" (jesam dobro napisao?) instalirati na Mac win XP, stavis CD s windozama pokrenes instalaciju? jel to?, kakav je to izazov za entuzijaste? Bilo mi je razumljivo onaj natjecaj ili nagradna igra (ili sta vec je) Applea ko prvi instalira XP na jabuke, to mi je ok, svaka cast onim deckima koji su to prvi napravili, to je bio valjda izazov (intelektualni), pa mi je to razumljivo. Ja bi npr. mogo na svog Piceka instalirat OS X (naravno kada to netko drugi meni ponudi besplatno) pa se hvalit kak sam pametan.

Velis, suzdrzat se od suvisnih i bezveznih komentara, meni ti je to jako tesko. Osjecam da je ovo pocetak jednog velikog prijateljstva. Znas zasto netko glup i netko pametan mogu bit prijatelji ? Zato sto ponekad onaj pametni moze nac nesto pametno u onom glupom, a onaj glup nesto glupo u onom pametnom. (Pri tome nemislim da si ti glup).: hello2 :

E da i jos nesto rekao si: "novo i zanimljivo". Jel ti to mislis na XP? Ili mozda mislis da je to korisnicima OS X - WinXP nov i zanimljiv? Covjece ovo vec boli, ne samo da sam glup, vec sam i ogranicen.
AC Thunder je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2006., 16:46   #12
Banks
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 29
AC Thunder, pa sto si toliko zapeo oko toga tko je glup a tko pametan - pa ja ne mislim da si ti glup, niti sam to icime htio sugerirati. Niti je uopce vazno sto ja mislim o tebi - jer te ne poznajem. Pa zasto (skoro) svaka rasprava mora zavrsiti na nivou osobnih prepucavanja? Imamo li mi imalo demokratskog sluha za različitosti - za postivanje ralicitih stavova i razmisljanja? I sto bi vrijedili ovakvi forumi kada bi svi mi razmisljali isto? Nista. Bili bi ocajno dosadni.
A sto se tice Mac-a ti zelis pobiti sve moje navode i dokazati da ama bas nitko od mac usera nece htjeti instalirati winxp, jer za to nema potrebe.
Pa zasto je onda Apple sluzbeno podrzao instalaciju winxp-a na Mac, i napravio boot camp? To je Apple-ova ideja - a ne moja. Ako odbijas sve sto sam ja napisao - u redu, navedi ti svoja objasnjenja, zasto je to Apple napravio.
Sto se tice entuzijasta - pitanje je da li mi pod entuzijazmom podrazumijevamo istu stvar. Jer natjecaj koji spominjes bio je raspisan na svjetskom nivou i rjesenje je vjerovatno nasao (nasla, nasli) netko tko je vrhunski strucnjak, profesionalac - a ne tek entuzijast. Entuzijast je onaj tko se necime odusevljava, zaljubljenik - a to niposto ne znaci da je vrhunski strucnjak.
Pod "novo i zanimljivo" mislio sam na dual boot - vijest o boot camp-u prenijeli su prije tri dana svi referentni web-siteovi - dakle ponovo se ne radi o mojoj ideji nego komple