Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.04.2022., 19:36   #11851
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
nemaš na (našem) tržištu neki izbor vdsl routera. u eri adsl-a ih je bilo koliko hoćeš, sa vdsl-om je to lagano nestalo.
ako želiš vdsl router a da nije ISP uređaj, gledaj njuškalo. novoga mislim da kod nas nećeš nać, eventualno neki asus...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2022., 20:13   #11852
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Kakve su ti želje i jesi optika ili VDSL? Za VDSL možeš uzeti Fritz 7360 ili 7362 na kojem može raditi i telefon, ako ti ne treba telefon možeš staviti OpenWrt. Ima i par VDSL Asusa. Za optiku je puno širi izbor ako planiraš ostaviti njihov ONT.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2022., 21:20   #11853
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,403
Citiraj:
Autor RAUL Pregled postova
Želio bih promenijeniti router/modem od T-com. Od usluga imam samo internet pa me zanima što trebam paziti kada kupujem router?Ima neki router koji bi radio bez puno podešavanja? Router ne bih spajao u bridge mod, vec dirketno.
Imaš dosta izbora što se tiče xDSLa a to su Asusi,Fritzovi i TPLinkovi.

Na Asusima možeš izvući da Net+IPTV radi dok na TPLinku i Fritzu možeš sve 3 usluge upogoniti.

Osobno sam na xDSL bakru sa Asus DSL-AX82U i nekoristim telefon(POTS).

Za postavke i full detalje provjeri moj post
http://forum.pcekspert.com/showpost....57&postcount=1


Ako ti treba pravi Mesh koji može da radi preko WiFia i LANa negledaj dalje od Asusa plus još naprednih stvari.

Fritz i TPLink nemaju Ethernet Backhaul te se za Mesh koriste Wi-Fiom

Ako je u pitanju optika sa ONTom traži bilo kakvi Asus,TPLink bez modema a čak ih možeš nabaviti u HR.Ove ostale za xDSL možeš naći na Amazonu ili pitaj UziShop.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2022., 12:19   #11854
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 811
Jučer mi je došao Speedport Smart 3 Mesh modem. Gle čuda u 24 sata nema ni jedne CRC greške i više ne puca veza (VDSL). Stari Speedport plus je nakon 20 minuta već imao preko 1000 CRC grešaka.

Tehničar koji mi je donesao modem mi je ujedno rekao da polako nadograđuju u mojem kvartu FTTC na supervectoring. Spomenuo mi je da je čak možda i optika u razmatranju nakon što je prethodno plan prije 2 godine bio obustavljen.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2022., 14:23   #11855
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 811
U kojemu dijelu Siska si?
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2022., 14:33   #11856
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 811
Viktorovac. A. K. Miošića. Zgrade sa žutim trokutastim balkonima.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2022., 15:44   #11857
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 811
Aha.Novi dio. Siska.
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2022., 10:37   #11858
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Znači napokon odlučio uzeti svoj ruter jer Speedšrot ima stvarno problema držanja sinkronizacije, znači na otvorenom profilu brzina je tipa 70/30, ali DSL sinkronizacija puca nekoliko puta dnevno što je izuzetno iritirajuće... toliko da smo morali staviti FR2 profil koji drži marginu na skoro 16 dB i pritom je brzina 33/17.

Nažalost manji profili rezultiraju slično, milijuni CRC grešaka i desyncanje.

Pa rekoh ajd da probam sa svojim routerom još, možda na nekom međuprofilu izvučem još koji Mbit, a da ne puca linija.

I tako već naručio TP-Link Archer VR600 sa Computeruniversea, ali iako na stranici piše da je dostupan, zapravo nije.

Pregledao sam više manje i ostatak ponude i ne mogu nigdje naći baš nikakav VDSL2 router... pa eto, neki link je dobrodošao

@Karlo... izbora ima na papiru, ali za naručiti nigdje.

Edit: vidim u protisa za 1400 s dostavom AC68VG sa podrškom za 35b profil (zlu ne trebalo, ako ikad dode supervektoring, pa evo probam njega naručiti.

Edit2: vidim na tvom linku da si napisao da VG68 radi samo internet, a tu u temi si napisao da radi i IPTV
Znači da može cijeli PVC baciti na jedan port? Ako je tako onda mogu gurnuti i VOIP PVC na LAN port pa na njega zakačiti stari Speedport koji bi onda glumio samo VOIP gateway?

Zadnje izmijenjeno od: dakky. 23.05.2022. u 10:57.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2022., 21:26   #11859
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,403
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Znači napokon odlučio uzeti svoj ruter jer Speedšrot ima stvarno problema držanja sinkronizacije, znači na otvorenom profilu brzina je tipa 70/30, ali DSL sinkronizacija puca nekoliko puta dnevno što je izuzetno iritirajuće... toliko da smo morali staviti FR2 profil koji drži marginu na skoro 16 dB i pritom je brzina 33/17.

Nažalost manji profili rezultiraju slično, milijuni CRC grešaka i desyncanje.

Pa rekoh ajd da probam sa svojim routerom još, možda na nekom međuprofilu izvučem još koji Mbit, a da ne puca linija.

I tako već naručio TP-Link Archer VR600 sa Computeruniversea, ali iako na stranici piše da je dostupan, zapravo nije.

Pregledao sam više manje i ostatak ponude i ne mogu nigdje naći baš nikakav VDSL2 router... pa eto, neki link je dobrodošao

@Karlo... izbora ima na papiru, ali za naručiti nigdje.

Edit: vidim u protisa za 1400 s dostavom AC68VG sa podrškom za 35b profil (zlu ne trebalo, ako ikad dode supervektoring, pa evo probam njega naručiti.

Edit2: vidim na tvom linku da si napisao da VG68 radi samo internet, a tu u temi si napisao da radi i IPTV
Znači da može cijeli PVC baciti na jedan port? Ako je tako onda mogu gurnuti i VOIP PVC na LAN port pa na njega zakačiti stari Speedport koji bi onda glumio samo VOIP gateway?
Nemože IPTV na Asus VGu preko Bridgeanja a vjerovatno si vidio onaj pinnani post gdje lik je uzeo VGa pa nakraju Bridgeao sa SpeedŠrota.

Inače Asus VG je za namjenjen za DE tržište pa je tako i hardcodean jer u DE IPTV ide na DHCP tip konekcije a u nas su svi Isolated Bridge(samo neznam za Telemach optiku trebalo bi povirit u njihov GPON GUI).
Zaboravi i na VoIP na VGu nećeš ga moći progurat jer fale bitne opcije.
Asus VG ima čak i očajan support toliko da nemožeš koristit onaj famozni Rescue Mode ako blinka Power LED.

Neznam zašto gledaš po takvim stranicama za TPLinka VR600 a i VR600 je već dosta star model.
Za malo više novaca se sa Amazon.de da naručit VR2100 ili VR2100v
Obavezno pripaziti da je EU varijacija modela.


https://ibb.co/SmrHQpq

Ako je VoIP nebitan radije onda VR2100 ili Asus DSL-AX82U koji ima pravi Mesh koji sa Ethernet Backhauoml dok TPLink nema pa se mora služiti Wi-Fiom za Mesh.
Inače bilo koji od ova dva da uzmeš nemožeš falit.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 23.05.2022. u 21:32.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2022., 21:41   #11860
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Sad kad ispadne da sam pljuno 200€ uzalud bit će super. Uzeo u protisu ....

znači nije mi problem koristiti 2 rutera, neka taj Asus bude samo modem, ako mogu staviti sve na bridge pa onda u njega ubost speedporta (za voip i iptv) te mikrotika za internet...

ali mora imati PVC forwarding/bridging da bi to radilo
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2022., 21:59   #11861
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,403
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Sad kad ispadne da sam pljuno 200€ uzalud bit će super. Uzeo u protisu ....

znači nije mi problem koristiti 2 rutera, neka taj Asus bude samo modem, ako mogu staviti sve na bridge pa onda u njega ubost speedporta (za voip i iptv) te mikrotika za internet...

ali mora imati PVC forwarding/bridging da bi to radilo
Pa i jesi.Nemožeš ništa s njim izvest za ovo što si naveo.
Nemoj ga raspakirat i vrati ga pa uzmi si jedan od ova dva gore.

Imaš i u nas VR2100 ali obavezno pitaj jeli EU verzija.
Stvar sa TPLinkom je šta ga možeš spojit na TCom ACS ako žele imat remote pristup tako da više nemaju izgovora za forsiranje svoje šrot opreme.
https://ibb.co/jwthqb7

https://ibb.co/d5WF3y3

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 23.05.2022. u 22:21.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2022., 22:00   #11862
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
to šta tražiš se najnormalnije može složiti na openwrt-u.

trebaš samo nać vdsl router koji može vrtit openwrt. 7362 ga podržava ali dosad sam valjda samo 2 primjerka vidio na njuškalu, a jednog i kupio pred x godina. red veličine 200kn, eto.



i nemoj me sad uhvatit za riječ, ali ova iskratelova govna imaju nekakve opcije po tom pitanju. nisam toliko dubinski kopao ali možda se može složit da ne skida tag već cjelokupan promet šalje na neki lan port. ja sam dosad vlan tag skidao odmah na modemu, nisam se nikad sjetio probat dal ga mogu natjerat da ga samo proslijedi dalje pa da ga skidam na routeru iza. bilo mi je bitno da radi net, nisam imao telefoniju na ugovoru pa nisam nikad pokušao.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2022., 22:16   #11863
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Znaš što, kupljeno je na daljinu, imam 14 dana za povrat proizvoda ne navodeći razlog.

Nego, vidi ovog talijana... https://youtu.be/U3S05KeE0JQ?t=455

Evo tu sam pauzirao sliku točno na ono što me zanimalo...


Ja koliko vidim može se lijepo podesiti PVC-ove po portovima i VLAN ID-ove... što znači da će u najgorem slučaju Speedport raditi zakačen na ovog Asusa.

Moram probati, kad je već naručen i kad imam pravo vratiti, vidjeti što se može, ako ništa malo ću se igrati s njim ali već ovo ulijeva nadu.

pa ako ne ide nikako, Halo Protis, ja bi vratio

Zadnje izmijenjeno od: dakky. 23.05.2022. u 22:37.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2022., 22:40   #11864
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
er, ti nisi ništa čitao u protisovoj grupi ? ili si novi ovdje na forumu ?
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2022., 22:41   #11865
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Nisam čitao, što je bilo? idem vidjet. Nemoj me cimat jbt.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2022., 22:48   #11866
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
onda idi, i javi se ..
neso baš po povrato .. zato ti i ovdje napisali, ne otvaraj odmah vračaj i bok

i to je upitno .....


ono, i ja sam kupovao kod njih u par navrata, ali garancije prošle, još sve radi
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2022., 22:53   #11867
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734