Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.09.2015., 15:13   #33361
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Pazi s tim ketogenim dijetama, može biti opasno za zdravlje...
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2015., 15:14   #33362
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa pogledaj ovaj asian dućan kaj smo pričali... vrlo vjerovatno toga ima, a ako ima ziher je jeftinije nego po dućanima.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2015., 15:27   #33363
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Je, baš mi je sad palo na pamet to, možda ima.

EDIT:
Ima
http://shop.panasia.hr/160-kokosovo-ulje-500-ml.html
http://shop.panasia.hr/153-kokosovo-ulje-250-ml.html

Ima i u pekinškoj patki:
http://pekinska-patka.com.hr/trgovin...-lanka-250-ml/

Ako je suditi po ostalim proizvodima, vjerojatno je i dobre kvalitete u odnosu na ponudu supermarketa. A Aziji je to ulje sastavan dio prehrane, kao kod nas suncokretovo.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690

Zadnje izmijenjeno od: Roberto. 03.09.2015. u 15:56.
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2015., 15:53   #33364
panda505
(╯°□°)╯︵ ┻━┻
 
panda505's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Beertopia
Postovi: 2,013
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Pazi s tim ketogenim dijetama, može biti opasno za zdravlje...
Nisam baš neki koji to radi potpuno nepromišljeno
Sve sam prvo za informacije pročeljal' tak da ne bi trebalo bit problema

Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Je, baš mi je sad palo na pamet to, možda ima.

EDIT:
Ima
http://shop.panasia.hr/160-kokosovo-ulje-500-ml.html
http://shop.panasia.hr/153-kokosovo-ulje-250-ml.html

Ima i u pekinškoj patki:
http://pekinska-patka.com.hr/trgovin...-lanka-250-ml/

Ako je suditi po ostalim proizvodima, vjerojatno je i dobre kvalitete u odnosu na ponudu supermarketa. A Aziji je to ulje sastavan dio prehrane, ako kod nas suncokretovo.
Odlično, hvala!
__________________
54' / 74' / 90' / 2014

I'm only here to see how the story unfolds. Any self-respecting leading man would do the same.

panda505 je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2015., 16:07   #33365
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Netko je gore spomenuo palačinke i podsjetio me na ovo:

150 ml soka od limuna (može i limete ili naranče)
200 grama šećera (može sirup od agave)
80 grama maslaca
2 jaja

U posudi istući jaja, nakon toga dodati otopljeni maslac i šećer, dobro promiješati s mutilicom ili mikserom. Uliti sok od limuna i dobro umiješati.
Staviti u lonac i na laganoj vatri grijati 15-20 minuta dok se ne zgusne uz konstantno miješanje, paziti da ne provri. Staviti u flašu, i kad se ohladi psremiti u frižider, potrošiti u roku dva tjedna. Mora se stalno miješati i ne smije provriti da ne bi dobili kajganu s okusom limuna.

Ovo čudo se zove lemon curd (ne znam kako to smisleno prevesti ), i ne znam kako sam do sad bio bez toga. Izvrsno za palačinke, prelit sladoled, kolače, kreme, mazat na kruh...

Ovo gore je mjera da bude poput nekog preljeva, malo tekućije, s još 50 grama šećera ili sirupom agave ispadne gusto negdje između đema i pekmeza.


Prefino
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2015., 16:14   #33366
Ammy
Registered User
 
Ammy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Bistra
Postovi: 0
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Netko je gore spomenuo palačinke i podsjetio me na ovo:

150 ml soka od limuna (može i limete ili naranče)
200 grama šećera (može sirup od agave)
80 grama maslaca
2 jaja

U posudi istući jaja, nakon toga dodati otopljeni maslac i šećer, dobro promiješati s mutilicom ili mikserom. Uliti sok od limuna i dobro umiješati.
Staviti u lonac i na laganoj vatri grijati 15-20 minuta dok se ne zgusne uz konstantno miješanje, paziti da ne provri. Staviti u flašu, i kad se ohladi psremiti u frižider, potrošiti u roku dva tjedna. Mora se stalno miješati i ne smije provriti da ne bi dobili kajganu s okusom limuna.

Ovo čudo se zove lemon curd (ne znam kako to smisleno prevesti ), i ne znam kako sam do sad bio bez toga. Izvrsno za palačinke, prelit sladoled, kolače, kreme, mazat na kruh...

Ovo gore je mjera da bude poput nekog preljeva, malo tekućije, s još 50 grama šećera ili sirupom agave ispadne gusto negdje između đema i pekmeza.


Prefino
...i jest samo sa žlicom

Probala sam raditi i od naranči, ali od limuna mi je daleko bolji
__________________
Ako pčela ima pruge na leđima, to još uvijek ne znači da je tigar
Ammy je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2015., 16:47   #33367
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Ja sam radio samo limun, i kombinaciju naranca limeta i ta kombinacija mi je bila mrvu finija. Mislim da je limun koji sam koristio bio pregorak, jer inace mi limun vise pase u kremama od narance. Kad potrosim ovo probat cu samo limetu.

I da, jest samo sa zlicom takodjer
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 15:54   #33368
stripY83
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 112
Pozdrav svima,

imam komad t-bone stejka 750g iz beef shopa pa me zanima vaše mišljenje.

Ideja mi je od začina koristit samo sol i papar pa sam u nedoumici da li da ga ostavim preko noći nasoljenog i popaprenog sa malo ulja, da li da ga solim pola sata prije nego ga idem peć ili nakon pečenja prilikom odležavanja 10-ak minuta...?

To je vječna tema/dilema oko koje ni najbolji kuhari ne mogu pronaći konsenzus...

Peći ću ga na sizling hot grill tavi, medium rare. debljina stejka je cca 3-4cm... Jel vrijedi za medium 2 minute za centimetar sa svake strane? dakle to bi bilo 6-7min sa svake strane?
stripY83 je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 17:26   #33369
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
definitivno soljenje isključivo prije samog pečenja, ako ne i na samoj tavi. gledaj da ti taj dobar komad bude nasoljen ono minimalno prije pečenja da ne izvuče sokove.

univerzalno za medium-rare je minuta (iz iskustva malo i više) po svakom cm debljine sa svake strane, tako da ti je računica tu negdje, ali provjeravaj da ti ne zagori ako ćeš samo jednom okretat meso... isto tako ako ti mogu dati eto savjet - zadnjih pol minute do minutu max prije kraja ubaci par komada maslaca u tavu, pričekaj da se rastope (jako brzo) i sa tim malo preljevaj stejk, makni sa vatre kada si gotov, okreni hot side up na zagrijanom tanjuru i stavi na njega još komad maslaca.

to što ti je ostalo u tavi (pazi se samo da maslac ne zagori) je božanstvena mješavina za umak uz stejk, ja deglaziram sve sa bijelim vinom (van vatre) i kada je tava na nekoj normalnijoj temperaturi dobro posolim i popaprim, iscijedim pol limuna i pustim da lagano zakrča, vrhnje za kuhanje i vjerovatno još soli će trebati i to ti je umak za njoke koje poslužiš uz stejk.

zahvalit ćeš kasnije

minvajl 1.3kg carskog se napacalo i čeka malo zapakirano u protvanu da se uključi vatra, uz to ide nutra krumpir, dodatni prilog su pohani patliđani i paradajz-krastavac salata:

Pohrani.com
syss je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 21:59   #33370
trouble
našikan pravim haos
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: u zabrani
Postovi: 2,706
Lagano dns pecenjara Tomislav...ko neki šiš punjen dim šunkom i sirom...odlicno
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	uploadfromtaptalk1441483118809.jpg‎
Views:	253
Size:	468.1 kB
ID:	15293  
trouble je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2015., 02:05   #33371
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
minvajl 1.3kg carskog se napacalo i čeka malo zapakirano u protvanu da se uključi vatra, uz to ide nutra krumpir, dodatni prilog su pohani patliđani i paradajz-krastavac salata:

Pohrani.com
carsko malo prokuhano na ringu sa jedno deci vina i par deci povrtnog temeljca, kasnije stavljen svježi timjan oko mesa i jedno ~2h poklopljeno na 150c u peći:

Pohrani.com

nakon toga otklopljeno sa još jedno deci dodanog temeljca na 200c i kada je i to isparilo onda na 220c da se zapeče.

otišao na van na pivu da malo meso se dobije i u tu maščobu zabio jedno 2kg krumpira i to sve dobro nasolio i na 180c sa jedno 2 miješanja sve skupa... pred kraj krumpira vratio to meso što je stajalo na hot plejt u sredinu i opet na 220c da se sve skupa zapeče:

Pohrani.com

majko božja.

syss je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2015., 17:43   #33372
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ah joj... sad treba sada pojest ostatke uz 3kg patliđana i 2kg rog paprike na salatu:

Pohrani.com

toliko mi se ništa nije dalo, ali ipak sam sjeo u auto i otišao do dm-a zbog jabučnog octa kojeg sam već spominjao, pa ako je netko ljubitelj dotične kiseline svakako mu dajte šansu (15kn pol litre):

Pohrani.com
syss je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2015., 22:01   #33373
stripY83
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 112
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
definitivno soljenje isključivo prije samog pečenja, ako ne i na samoj tavi. gledaj da ti taj dobar komad bude nasoljen ono minimalno prije pečenja da ne izvuče sokove.
Ok, hvala....Ulje?

Kako sam ljubitelj roštilja, a htio sam ovaj komad napravit na vrućoj grill tavi, nabavio sam prirodnu dimljenu sol. Ideja mi je bila da meso 1 sat prije pečenja malo pouljim i posolim sa tom solju, malo papra i prije pečenja obrišem sa papirom i šiknem na vruću tavu koju bi onak ful malo pouljio...
stripY83 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2015., 22:44   #33374
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Grill tava, vruća ko sunce, bez ulja.


Što se soljenja tiče, možeš kako kolega syss kaže, a možeš soliti i naknadno. tako ja radim i tako mi je uvijek najbolje. Evo danas sam ispeko steak koji je bio suho odležan više od 40 dana. Mesno savršenstvo

Ispeko ga na vrućoj tavi bez kapi ulja, i nakon pečenja na tanjuru ga posolio himalajskom rozom soli i s malo papra (oboje iz mlinca). Tu se može na meso staviti i šnitica finog malsaca i pustiti da se otopi. Pustio ga da odleži 5-10 minuta, da se mljevena sol fino otopi, i udri.



E sad, ako ti je taj steak suho odležan, bolje nemoj na njega staviti dimljenu sol ili bilo koji jaki začin, barem ne odmah. To je koncentrirani okus mesa, jednostavno ga treba doživjeti/probati takvog kakav je.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690

Zadnje izmijenjeno od: Roberto. 07.09.2015. u 22:58.
Roberto je offline   Reply With Quote