Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.11.2014., 15:01   #1
stripY83
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 112
23'' vs 23.6'' vs 24'' FHD TROBOJ

Pozdrav,

molim mišljenje o navedenim dijagonalama na LCD monitorima.

Koja najbolja za gaming na 1920x1080? Da li se vidi razlika u kvaliteti između 23'' i 24'' na istoj nativnoj rezoluciji?

Da li je značajan frame drop ukoliko se neka igra zavrti na 1920x1200 na 24'' monitoru te nativne rezolucije? (recimo BF4 ili FC4 s obzirom da su loše optimimizirane)

Hvala
lp

Zadnje izmijenjeno od: stripY83. 26.11.2014. u 15:39.
stripY83 je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 15:41   #2
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor stripY83 Pregled postova
Pozdrav,

molim mišljenje o navedenim dijagonalama na LCD monitorima.

Koja najbolja za gaming na 1920x1080? Da li se vidi razlika u kvaliteti između 23'' i 24'' na istoj nativnoj rezoluciji?
Ako je riječ o istoj klasi monitora (tip i kvaliteta ekrana) nećeš vidjeti nikakvu razliku osim možda u veličini ekrana. Sve priče o tome da se vide pikseli, nazubljenost, lošiji prijelazi boja su bajke za klince...

Citiraj:
Autor stripY83 Pregled postova
Da li je značajan frame drop ukoliko se neka igra zavrti na 1920x1200 na 24'' monitoru te nativne rezolucije? (recimo BF4 ili FC4 s obzirom da su loše optimimizirane)
Nećeš osjetiti ako imaš imalo bolju grafičku. Razlika je nekih 10% pa pogledaj malo kako to izgleda sa starijim igrama i grafičkim karticama.
http://pclab.pl/art49205-9.html
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.11.2014., 15:49   #3
sodom
Premium
Moj komp
 
sodom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 593
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
lošiji prijelazi boja su bajke za klince...
nego? koja je onda razlika između skupog i jeftinog monitora?
sodom je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 15:54   #4
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova

Ako je riječ o istoj klasi monitora (tip i kvaliteta ekrana) nećeš vidjeti nikakvu razliku osim možda u veličini ekrana. Sve priče o tome da se vide pikseli, nazubljenost, lošiji prijelazi boja su bajke za klince...
Nešto je krivo ili nejasno napisano??? Govorimo o istom ekranu samo različitih dijagonala.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 15:57   #5
sodom
Premium
Moj komp
 
sodom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 593
Rano sam se ustao. My bad.

@stripY83 stvar koliko vidiš "pikselizaciju" najviše ovisi o tvom vidu i "istreniranom" oku, istina da se za to ne moraš brinuti na ovim dijagonalama jer su "optimalne" u odnosu na dijagonalu. Prije par dana sam gledao neke fotografije na 24" 4K monitoru, nešto što nikome normalnom ne bih preporučio za casual rad na računalu ali razlika u statičnoj slici jedne fotografije u odnosu na 24" FHD je očita, barem meni.

Ako ideš na novi monitor rastegni se na 24" 16:10, vjerujem da ćeš biti više no zadovoljan.

Zadnje izmijenjeno od: sodom. 26.11.2014. u 16:05.
sodom je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 16:04   #6
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746


Hoće to, znam, desi se i meni...

Naravno da se razlika vidi između dvije klase TN monitora, vidi se razlika npr. u pozadinskom osvjetljenju a samim tim i prikazom boja/nijansi.
I naravno da se vidi razlika ako se uspoređuje klasični TN monitor s nekim IPS-om.
Razlika između dijagonala ekrana iste kvalitete/karakteristika ne utječe na kvalitetu slike ili definiranost slike.

I slažem se, 1920x1200 je ljepše i ugodnije za rad i igranje nego 1920x1080.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 17:09   #7
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Ako je riječ o istoj klasi monitora (tip i kvaliteta ekrana) nećeš vidjeti nikakvu razliku osim možda u veličini ekrana. Sve priče o tome da se vide pikseli, nazubljenost, lošiji prijelazi boja su bajke za klince...
Ista klasa ce u najgoru ruku biti samo dosta slicna.
No ja recimo na FHD 23 monitoru vidim pixele. I smetaju me. A mogu ti to i vrlo jednostavno pokazati ukoliko imas vremena i zaletis se do mene pa vidis hdpi uredjaj na djelu
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 17:14   #8
stripY83
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 112
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Ako je riječ o istoj klasi monitora (tip i kvaliteta ekrana) nećeš vidjeti nikakvu razliku osim možda u veličini ekrana. Sve priče o tome da se vide pikseli, nazubljenost, lošiji prijelazi boja su bajke za klince...



Nećeš osjetiti ako imaš imalo bolju grafičku. Razlika je nekih 10% pa pogledaj malo kako to izgleda sa starijim igrama i grafičkim karticama.
http://pclab.pl/art49205-9.html

Imam gtx670 u kombi sa i5 4590 i 8gb 1600 ddr3....valjda bu dosta za 1920x1200 bez nekog značajnog pada fps-a..?

Inache,ovaj link je bas ono kaj sam pokušavao naci..

Jučer sam par sati proveo čitajući kako je 16:9 standard puno bolji za igre jer 16:10 reže sliku (?), ima manji FOV i kako je standardiziran,kako je 23'' na 1080p bolji nego 24" na istoj nativnoj..


Ima li razlike 24'' na 1080p u odnosu na 1200p?
stripY83 je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 17:56   #9
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Ako igra podrzava 16:10 rezoluciju, a svaka novija igra podrzava (osim par ultra-losih portova), nema nikakvog rezanja slike, igra ce ti biti preko cijelog ekrana. FOV je isti kao i kod 1080p monitora.
Ako ces monitor koristiti za igranje, pregled web-a i slicno, dosta ti je monitor sa rezom od 1920x1080. Realno gledajuci, u takvim okolnostima manjak od 120 piksela po visini neces osjetiti.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 18:28   #10
stripY83
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 112
Evo naletih na ovo...http://h-6.abload.de/img/sc2_fov36k6.gif


Znaci 1080p rezolucija ce biti jednako kvalitetna na 23" i 24"? Sto ako je Nativna reza monitora 1200p a ja igram na1080p zbog niskog fps-a? Jednaka kvaliteta ili..?

Sto je s 23.6'' monitorima?
stripY83 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.11.2014., 18:43   #11
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Imat ces crne linije gore i dole i kao da igras na 1080p
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 18:51   #12
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
Ista klasa ce u najgoru ruku biti samo dosta slicna.
No ja recimo na FHD 23 monitoru vidim pixele. I smetaju me. A mogu ti to i vrlo jednostavno pokazati ukoliko imas vremena i zaletis se do mene pa vidis hdpi uredjaj na djelu
To znači da doma nemaš LCD televizor.

Na svakom LCD monitoru vide se pikseli. Samo ovisi što gledaš. "Nazubljene" linije se vide na svakom uređaju s LCD ekranom, od tvog smartphonea, LCD televizora do svih LCD monitora.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 18:56   #13
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
To znači da doma nemaš LCD televizor.

Na svakom LCD monitoru vide se pikseli. Samo ovisi što gledaš. "Nazubljene" linije se vide na svakom uređaju s LCD ekranom, od tvog smartphonea, LCD televizora do svih LCD monitora.
Usporedba sa TV-om ne stoji. Nikako.
TV gledam od 3m pa sve do 5m udaljenosti. I naravno da necu vidjeti pixele.

No u monitor gledam sa 40-50 cm udaljenosti. I na FHD-u cu vidjeti pixele. Kao uostalom i svaka osoba sa zdravim vidom. Ali uopce nisam aludirao na mobitele, vec na hdpi ekrane kojih imas i van smartphone/tablet svijeta.

No ako vec hoces, naravno da je 5x bolja slika na jednom Noteu, iPhoneu, itd. nego na FHD 23 monitoru. I to ce svatko vidjeti i skuziti. A ako oces ovaj moj primjer, samo se javi, ponuda i dalje stoji
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 20:00   #14
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
To znači da doma nemaš LCD televizor.

Na svakom LCD monitoru vide se pikseli. Samo ovisi što gledaš. "Nazubljene" linije se vide na svakom uređaju s LCD ekranom, od tvog smartphonea, LCD televizora do svih LCD monitora.
Samo sto neki imaju vise a neki manje nazubljene linije Nikako ne stoji da se ne vidi razlika slicnih panela samo razlicite dijagonale. Na ovoj konkretnoj usporedbi 23.6" vs 24" i sl. znatne razlike nema, no ako nam ista dokazuju ove nepotrebno visoke rezolucije na mobilnim uredjajima, to je da ipak desktop monitori imaju daleko premalu rezoluciju. Tekst daleko ljepse izgleda na ekranima sa visim PPI.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 21:34   #15
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor stripY83 Pregled postova
Ovaj gif prikazuje kako stvari izgledaju na 16:9 ekranu.
16:9 i 16:10 ce imati jednaku sirinu sadrzaja, samo je razlika u visini, a na tom gif-u je 16:10 dosta "uzi" od 16:9, sto nije slucaj.


Citiraj:
Autor stripY83 Pregled postova
Znaci 1080p rezolucija ce biti jednako kvalitetna na 23" i 24"? Sto ako je Nativna reza monitora 1200p a ja igram na1080p zbog niskog fps-a? Jednaka kvaliteta ili..?
Sto je s 23.6'' monitorima?
Razlika od 1'' je dosta mala i neces skuziti razliku u prikazu. Tako da ti je svejedno, uzeo ti 23'', 23,6'', 23,8'' ili 24'' (pricam o 16:9) gledati ces zapravo u skoro pa istu stvar. Kvaliteta prikaza ce puno vise ovisiti o panelu koji se nalazu u monitoru.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 22:31   #16
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Ovaj gif prikazuje kako stvari izgledaju na 16:9 ekranu.
16:9 i 16:10 ce imati jednaku sirinu sadrzaja, samo je razlika u visini, a na tom gif-u je 16:10 dosta "uzi" od 16:9, sto nije slucaj.
Nope, visina je ista a sirina se mijenja. To isto kad bi reko ista je sirina na 16:9 i 4:3 a visina razlicita
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 23:29   #17
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
Usporedba sa TV-om ne stoji. Nikako.
TV gledam od 3m pa sve do 5m udaljenosti. I naravno da necu vidjeti pixele.

No u monitor gledam sa 40-50 cm udaljenosti. I na FHD-u cu vidjeti pixele. Kao uostalom i svaka osoba sa zdravim vidom. Ali uopce nisam aludirao na mobitele, vec na hdpi ekrane kojih imas i van smartphone/tablet svijeta.

No ako vec hoces, naravno da je 5x bolja slika na jednom Noteu, iPhoneu, itd. nego na FHD 23 monitoru. I to ce svatko vidjeti i skuziti. A ako oces ovaj moj primjer, samo se javi, ponuda i dalje stoji
Ma da, na TV-u koji FullHD rezoluciju prikazuje na svojih 82 cm ili većoj dijagonali ne vidiš piksele? A na monitoru ih vidiš, zanimljivo. I pogledaj o kojim dijagonalama je riječ, 23-24". A ako sad zaplovimo u vode tableta i smartphonea, doći ćemo do diskusije o gustoći piksela, pa ćemo raspravljati o veličini piksela a to uopće nije tema ovog posta.

Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Samo sto neki imaju vise a neki manje nazubljene linije Nikako ne stoji da se ne vidi razlika slicnih panela samo razlicite dijagonale. Na ovoj konkretnoj usporedbi 23.6" vs 24" i sl. znatne razlike nema, no ako nam ista dokazuju ove nepotrebno visoke rezolucije na mobilnim uredjajima, to je da ipak desktop monitori imaju daleko premalu rezoluciju. Tekst daleko ljepse izgleda na ekranima sa visim PPI.
Ne kužim, u jednoj rečenici napišeš jedno da bi to isto sam opovrgnuo u slijedećoj rečenici. I kao što sam napisao, raspravlja se o FullHD rezoluciji (1920x1080) i 1920x1200 piksela. Sve drugo ne spada ovdje, kao što nema smisla da raspravljamo o 4k prikazu na 24" kad to nije tema ovog posta...
Jedna od stvari o kojoj korisnici ne vode računa je da trenutno niti jedan OS ne podržava skaliranje prikaza svog sučelja u smislu da ga je moguće prilagoditi po veličini onako kako bi korisnik to želio. Dakle, možeš imati 24" monitor s 16000x9000 piksela ali ti je on neupotrebljiv jer bi ti ikone, fontovi i kompletno sučelje bilo nečitko i presitno. Zato i ovdje možeš naći postove o tome kako je 1280x1024 piksela puno preglednije i ljepše za gledati na 19" nego na 17" monitoru ili kako je FullHD premala rezolucija za 27" monitore.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 09:56   #18
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,028
Ajmo sve to skupa objasniti u nekoliko rečenica

1.) 16:9 i 16:10 nisu niti po jednoj mjernoj liniji identični. 16:10 je nešto viši (vertikala), a 16:9 je nešto širi (horizontala).

Meni je osobno draže kada radim dokumentaciju da mi je monitor viši i za to mi nijedan wide ne paše, pa na poslu koristim 2 x 19" extended desktop. Ako bih morao birati samo wide format, uzeo bih 16:10

2.) Za gaming ionako ne budeš primijetio razliku između 23" i 24" monitora, te 16:10 i 16:9 formata već nakon prve minute što si ušao u igru. Možda u nekim jako statičnim igrama bi volio druge dimenzije (tipa civilization), ali vidim da preferiraš FPS-ove, tako da nakon minute više nećeš niti obraćati pažnju. Biraj model i cjenovni rang (i što dulje jamstvo), a ne toliko dimenziju i omjer slike.

3.) Što se tiče framedropa i optimizacije...na prvo možeš utjecati svojom voljom odnosno debljinom novčanika, a na drugo ionako ne možeš, pa ako imaš i najbolju grafu na svijetu neće ti pomoći ukoliko igra nije optimizirana kako spada. Nešto kao Samsung mobiteli Dakle, ovo je no win situacija i ovisi kako ti se koja igra pogodi i kakv hardver trenutno imaš.
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 11:27   #19
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Ne kužim, u jednoj rečenici napišeš jedno da bi to isto sam opovrgnuo u slijedećoj rečenici. I kao što sam napisao, raspravlja se o FullHD rezoluciji (1920x1080) i 1920x1200 piksela. Sve drugo ne spada ovdje, kao što nema smisla da raspravljamo o 4k prikazu na 24" kad to nije tema ovog posta...
Ne kuzis jer ne citas s razumijevanjem. Govoris kako se raspravlja iskljucivo o 23-24" "full hd" ekranima a radis usporedbe sa televizorima koji se gledaju sa 3-5m udaljenosti. Gustoca piksela zapravo jest tema. Rezolucija desktop monitora je dovoljno niska da se vec na 1" moze vidjeti razlika u zrnatosti prikaza. 23.6" vs 24" razlika je neznatna, to jedino stoji.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 12:01   #20
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Ne kuzis jer ne citas s razumijevanjem. Govoris kako se raspravlja iskljucivo o 23-24" "full hd" ekranima a radis usporedbe sa televizorima koji se gledaju sa 3-5m udaljenosti. Gustoca piksela zapravo jest tema. Rezolucija desktop monitora je dovoljno niska da se vec na 1" moze vidjeti razlika u zrnatosti prikaza. 23.6" vs 24" razlika je neznatna, to jedino stoji.
Usporedbu sam napravio jer ne razumijem u čemu je problem kod 23-24" LCD-a, vjerojatno 80% korisnika ima te dijagonale a tu se sad spominju pikseli i gustoća piksela. Daj si otvori novi topic i tamo raspravljaj o gustoći piksela, a objasni meni laiku kolika je razlika u gustoći piksela ako je ista dijagonala a rezolucija 1920x1080 i 1920x1200 piksela i veličina samog piksela na monitoru je 0,27 mm. Gdje se točno promijenila gustoća piksela?
Ovih 1" koje spominješ, naravno da ćeš vidjeti zrnatost ako si preblizu monitoru, ne možeš očekivati da će bez toga proći, kao što zrnatost ne primjećuješ toliko na FullHD televizoru ako si dovoljno daleko od njega, od tuda i moja usporedba.

A da ti skrenem pažnju, bez obzira kolika ti je rezolucija/dijagonala/gustoća piksela, ionako sve čitaš s veličinom slova od 6 točaka (otvori word, napiši nešto u veličini 6 pointa uz 1:1 prikaz, ako ne vjeruješ isprintaj si veličine 5, 6 i 7 točaka pa ćeš shvatiti o čemu pišem). Zato na smartphoneu možeš imati FullHD ali opet zumiraš da možeš pročitati otvorenu web stranicu.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 17:38   #21
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Naravno da je gustoca piksela po incu veca na manjem displayu iste rezolucije. Ne razumijem sto tu nije jasno. Znam da cijeli post sada ciljas na 24" 1920x1200 vs 23" 1920x1080 usporedbu ali kompliciras bezveze.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 19:11   #22
Rino
[ZA DOM]Rino
Moj komp
 
Rino's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Kutina
Postovi: 762
Citiraj:
Autor stripY83 Pregled postova
Koja najbolja za gaming na 1920x1080? Da li se vidi razlika u kvaliteti između 23'' i 24'' na istoj nativnoj rezoluciji?

Da li je značajan frame drop ukoliko se neka igra zavrti na 1920x1200 na 24'' monitoru te nativne rezolucije? (recimo BF4 ili FC4 s obzirom da su loše optimimizirane)
Ne kužim...uzmi si 23.6" monitor i gotovo...najrašireniji su i imaš velik izbor.

Značajnog frame dropa nema jer nema ni značajne razlike u broju pixela, a BF4 je više zahtjevan nego što je neoptimiziran, osobito Multiplayer!
__________________

Rino je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 19:44   #23
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Naravno da je gustoca piksela po incu veca na manjem displayu iste rezolucije. Ne razumijem sto tu nije jasno. Znam da cijeli post sada ciljas na 24" 1920x1200 vs 23" 1920x1080 usporedbu ali kompliciras bezveze.
https://www.sven.de/dpi/

1920x1200 na 24" = 8900 PPI
1920x1080 na 24" = 8425 PPI

1920x1200 na 23" = 9691 PPI
1920x1080 na 23" = 9174 PPI

Koliko se ja kužim u matematiku, razlika je nekih cca 6-7% (475 piksela) na istoj dijagonali 1080 prema 1200 piksela visine ekrana. Što je opet manje nego 10% razlike u 1" pri istoj rezoluciji. I daj mi objasni tko točno može vidjeti razliku od 475 piksela po inču pri gustoći od oko 8500 piksela po inču. Da ti netko zamaskira monitor i pokaže dio ekrana 24" monitora na 1920x1080 i dio ekrana na 1920x1200 ne bi vidio razliku koliko god dugo buljio u ekran jer ne bi znao koji je ekran koje rezolucije.
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na