Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.03.2023., 12:23   #66391
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Za gradove je dizel totalni užas...ne mogu si zamisliti razliku da umjesto tramvaja voze autobusi po ZG, jer i ovi što voze gdje nema pruga i dostavni kamioni, to je teška koma po uskim ulicama. Udišeš katastrofu.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 12:26   #66392
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Je kao i stari benzinci. Mogu jednostavno za pocetak subvencionirati micanje svega ispod euro 5 norme.

Kao i kontrole postojanja dpfa na dizelima. Jer trenutno sve boli uvo.

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Od ICE umiru ljudi u gradovima. Zbog EV umiru ljudi u rudnicima nerazvijenih zemalja, a u gradovima razvijenih zemalja zbog onoga što izlazi kroz dimnjake termoelektrana koje proizvode struju. A nitko ne zna koliko će ljudi umrijeti zbog onečišćenja uzrokovanog teških metalima iz baterija.

Kako god okreneš, i jedni i drugi za posljedicu imaju mrtve ljude.

To nije istina. Ti kad kupiš EV, a pogotovo neki top model ti ideš na tratinčice. Sav materijal dofuravaju jednorozi, a rude vade anđeli.

Zadnje izmijenjeno od: Hamm. 11.03.2023. u 12:32.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 12:41   #66393
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Da bi iskorijenili ICE iz gradova, treba ojačati javni prijevoz. Jest da je to financijska rupa bez dna, ali ima primjera po svijetu gdje je profitabilan ili bar na 0.
Prije puno godina bio sam u mjestu Reggio Emilia u IT. Njihov javni prijevoz je funkcionirao profitabilno. Svakom busu koji je ulazio ili izlazio iz remize, očitavalo se stanje km i količna goriva u rezervoaru. Gorivo se točilo na internoj pumpi gdje se koglo nataknkati samo u bus i samo onoliko koliko je potrošeno, a ne da šole usput natanka i svog Golfa.
Po gradu, uglavnom na periferiji, su bili javni parkinzi od kojih su do grada vozili mini busevi svakih 10min. Karta za parking je bila karta za bus.
Ne vidim nijednog razloga zašto se tako nešto ne bi moglo napraviti i kod nas. Ok, konfiguracija terena mnogim gradovima ne ide na ruku, pogotovo na obali, ali u mnogima nema te zapreke.
Koliko ljudi bi se u ZG vozilo metroom (da postoji)? Zamisli da možeš doći s jednog na drugi kraj ZG za 30 min. Tko bi bio lud da se vozi u autu gdje mu za istu dionicu treba bar 1h uz beskonačno živciranje i beskonačne gužve?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 13:05   #66394
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Zato jer nisi stisnu ventil....ne želim sad ovdje objašnjavati kak se to radi da nekoga ne potaknem...
Nisam ga nikada stiskao jer nisam vidio potrebu za time jer kako god imao tešku nogu na gasu i sa ovih 40 litara + rezerva ću sigurno napraviti barem 400-500 km, a živim u Hrvatskoj, a ne u Zanzibaru pa da nemam benzinsku postaju na svakih par kilometara (u najgorem slučaju 50-ak)

EDIT:

Nego u vezi EV-a,... moje mišljenje je da EV nije loš (OK, nemam neko veliko iskustvo, ali vozio/koristio sam par komada po ZG po par dana) samo treba promijeniti par stvari:
1. način razmišljanja o korištenju vozila (na to mislim da treba promijeniti očekivanja da će se uskoro sa jednim punjenjem moći priječi 800 + km)
2. brzinu punjenja
3. dostupnost punionica

Za prvo bi se korisnici lako prilagodili da se ispune uvjeti točke dva i tri.

Naime, ako bi se u vozila ugrađivale manje baterije od recimo 20-25 kWh (znači imamo manju ukupnu masu vozila na kraju i vozilo je jeftinije, a i manja je količina baterije za zbrinjavanje jednog dana), a motor recimo troši 15 kWh na 100 km uz ostale potrošače (grijanje/hlađenje/svjetla/brisači/multimedija i dr) imamo domet od recimo 100-120 km i sad kad bi mogli napuniti tih 20-25 kWh baterije (nikad baš neće biti prazna do kraja) za pet do deset minuta, a da punionice imamo na svakom ćošku, kome bi zapravo smetala ta mala autonomija od 100-120 km?

E da, sad je pitanje kako će doći doma oni iz Minkena ... pa jednostavno, koji je problem svakih 100 km stati 10 minuta i malo protegnuti noge i guzicu, a možda bi i manje pizdarija radili po AC kad počnu drijemati nakon 300-400 km u komadu

Zadnje izmijenjeno od: bertone. 11.03.2023. u 13:38.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 13:34   #66395
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Ono što je jako, baš jako pozitivno kod EV, uz sve mane je da će bit zrak čišći u gradovima. To je po meni velika stvar. Dizele bi ja odavno zabranio po gradovima. Postoje istraživanja koliko ljudi umre od onečišćenja zraka od ICE (uglavnom dizela).

Čak i da je i ako je EV punjen energijom iz najprljavijih izvora poput ugljena i mazuta, to ne truje ljude u većoj mjeri ko dizeli po gradovima.
O cemu ti? Uz sve silne katalizatore i filtere, smanjene potrosnje u odnosu na aute prije 20 godina ti sad nasao brinut o ljudima u gradovima? Evo, ja zivim u centru Zagreba i ne mogu reci da sam primjetio da je zrak nesto previse zagadjen... Ti ozbiljno nikad nisi vidio TAM kamione u svom zivotu, jelda? TO zagadjuje, moderni dizel ne zagadjuje nista posebno...

Sto se tice ugljena i mazuta... Eno, odi do Rijeke, krenuli su reaktivirati TE Urinj koja radi na mazut... https://www.novilist.hr/novosti/hrva...vili-i-gorivo/ Ne znam da li znas koliko je to blizu Rijeke... Onako, 15 minuta autom od centra Rijeke ima 350MW termoelektranu na jako ekoloski mazut... Glavno da ce se ekipa furati na elektrikus pizd*arije...


Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Za gradove je dizel totalni užas...ne mogu si zamisliti razliku da umjesto tramvaja voze autobusi po ZG, jer i ovi što voze gdje nema pruga i dostavni kamioni, to je teška koma po uskim ulicama. Udišeš katastrofu.
Koliko je meni poznato, gradski busevi u velegradovima po Europi voze na plin, tako da pricas bedastoce... U Italiji imas vozni park od milijun i pol buseva na plin, Njemacka se dobrano prebacivala na plin prije pocetka sukoba u Ukrajini... Sad se, zamisli, moraju vracati na dizlo jer je plin preskup... A ako si mislio da je struja jeftina i da ce bit jeftina, zaboravi, elektrana u Europi nema dovoljno za sve potrebe... Eto, cak su i Svicarci tokom zime zabranili punjenje EV-ova...


Ceka nas velika kriza energenata svih vrsta i oblika, tako da mozes komotno zaboravit EV... Bit ces sretan ako ces se uopce moc odvest negdje autom... Mad Max scenarij...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 13:42   #66396
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ako su autobusi na plin onda kakve to veze ima da autobusima koji i dalje voze na dizel? Ako se autobusi prebacuju na plin masovno onda očito ima neki razlog zašto se to radi.
Gdje sam ja napisao da mislim da će struja biti jeftina?
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 14:18   #66397
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
O cemu ti? Uz sve silne katalizatore i filtere, smanjene potrosnje u odnosu na aute prije 20 godina ti sad nasao brinut o ljudima u gradovima? Evo, ja zivim u centru Zagreba i ne mogu reci da sam primjetio da je zrak nesto previse zagadjen... Ti ozbiljno nikad nisi vidio TAM kamione u svom zivotu, jelda? TO zagadjuje, moderni dizel ne zagadjuje nista posebno...

Sto se tice ugljena i mazuta... Eno, odi do Rijeke, krenuli su reaktivirati TE Urinj koja radi na mazut... https://www.novilist.hr/novosti/hrva...vili-i-gorivo/ Ne znam da li znas koliko je to blizu Rijeke... Onako, 15 minuta autom od centra Rijeke ima 350MW termoelektranu na jako ekoloski mazut... Glavno da ce se ekipa furati na elektrikus pizd*arije...




Koliko je meni poznato, gradski busevi u velegradovima po Europi voze na plin, tako da pricas bedastoce... U Italiji imas vozni park od milijun i pol buseva na plin, Njemacka se dobrano prebacivala na plin prije pocetka sukoba u Ukrajini... Sad se, zamisli, moraju vracati na dizlo jer je plin preskup... A ako si mislio da je struja jeftina i da ce bit jeftina, zaboravi, elektrana u Europi nema dovoljno za sve potrebe... Eto, cak su i Svicarci tokom zime zabranili punjenje EV-ova...


Ceka nas velika kriza energenata svih vrsta i oblika, tako da mozes komotno zaboravit EV... Bit ces sretan ako ces se uopce moc odvest negdje autom... Mad Max scenarij...
O čem ti pričaš. Da noviji dizeli imaju katalizatore, i DPF i naravno da manje onečišćuju od starih. I to je sve super priča par godina dok se to ne počne štopat. Dit i živiš? Nisi čuo za silne probleme s DPF?
Za razliku od benzinaca dizelaši imaju problem s česticama čađe, većim NOx i predstqavljaju veliki zdravstveni rizik u gradovima. Guglaj, nisam to ja izmislio. Znam da je meni odvratno po zagrebačkim gužvama vozit od krntija uvezenih iz njemačke.

Struje u europi ima dovoljno, potrošnja raste i proizvodnja raste. Nema nikakvih blackouta (zadnji veći je bio zbog prorade zaštite u osjeku).

Taj urinj nikad ne radi, imam tamo u Pavekima familiju, znam se odmah do TE kupat. Tamo sam praktički odrastao.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 14:38   #66398
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
Kakav je bio zrak kad je golf 2 bio čudo od tehnike,bez dpfa,egra,točila se loža,plavi dizel itd?
Gdje su onda bili ti zeleni,ekolozi,zdravljebrižnici il kako god da ih zovemo danas?
Prvi bi kupio "strujića" da si ga mogu priuštiti..a mislim da je to najveći problem,što je financijski nedostupan.
komer je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 14:47   #66399
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 650
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Ono što je jako, baš jako pozitivno kod EV, uz sve mane je da će bit zrak čišći u gradovima. To je po meni velika stvar. Dizele bi ja odavno zabranio po gradovima. Postoje istraživanja koliko ljudi umre od onečišćenja zraka od ICE (uglavnom dizela).
Yeah right.
Hrpa crapa kao i obično kad se nešto pokušava progurat pa se servira priča da smo mi obični ljudi krivi za sve i da je naše dobro da se nešto promjeni, a istina je da nikad i apsolutno nikad elitu nije briga za zdravlje ljudi.
Najveći zagađivači su najveće kompanije, a ne ti sa svojim golfom 4.
Bolje malo prouči koliko okoliša zagađuje jedna Coca-Cola ili recimo Nestle, gdje se god pojave devastiraju prirodu i to sve da bi tebi onda prodali proizvod koji je smeće i otrov, a ne vidim da to netko zabranjuje.
Da je nekome stalo do našeg zdravlja prvo bi zabranili 95% proizvoda na policama trgovine, ali se to ne radi pa nije teško zbrojiti 2+2.

To da je netko umro od posljedica onečišćenog zraka iz auta je teški bs koji je nemoguće dokazati jer milijun faktora utječe na kvalitetu našeg života pa onda i na razvoj neke bolesti.

Onaj tko želi čist zrak uvijek ima mogućnost otići živjeti na selo gdje nema prometa.
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 14:48   #66400
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Struje u europi ima dovoljno, potrošnja raste i proizvodnja raste. Nema nikakvih blackouta (zadnji veći je bio zbog prorade zaštite u osjeku).

Taj urinj nikad ne radi, imam tamo u Pavekima familiju, znam se odmah do TE kupat. Tamo sam praktički odrastao.
Struje u EU ima dovoljno? Da, mozda golfske struje...

Ti shvacas da su Nijemci ugasili 3 nuklearke pocetkom 2022? I da su ostali bez Ruskog plina nakon sto su Sjeverni tokovi osli u vjetar? Plan im je bio ugasiti jos preostale 3 nuklearke ove godine, pa odgadjaju... A zamijeniti toliku snagu ne mogu nikako pa su sa Francuzima dogovarali da im ovi izvoze struju jer eto, Francuska im nuklearki ko dreka, no i oni su zapali u probleme sa odrzavanjem pa im je brdo nuklearki bilo izvan pogona... I naravno, Nijemci brze bolje prionuli za onime cega imaju - lignitom, pa su eto, krenuli sravnit selo da bi se domogli lignita koji je bas poznat kao vrhunski energent... Eno ti mala Greta o tome snimila par fotkica...

Struje u EU nema dovoljno... Moderni EU politicari pricaju pizd*arije i nikako im ne ide u glavu kako to da struje nema kada 'struja dolazi iz uticnice'... Ovi genijalci sto misle da ce iz obnovljivih izvora uspjet zamijenit struju proizvedenu u nuklearkama i termoelektranama su posvadjani sa stvarnoscu... Na zalost, znanost i struka, eto, poznaju osnove elektrotehnike, dok neki tamo dr. filozofije (gosn. Habeck) ili karijerna politicarka (gdja. Baerbock) ozbiljno ne razumiju kako stvari funkcioniraju...

Ukratko, stranke zelenih vode u pravilu aktivisti i idioti, a zelena agenda je idiotarija na koju su navukli ljude kako bi prvenstveno Ameri potaknuli svoju ekonomiju... Ni u Americi ne cvjetaju ruze, eno, preko ljeta je guverner Kalifornije molio ljude da ne pune EVove (koje su svesrdno poticali) jer im nedostaje struje za hladjenje kuca...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 15:35   #66401
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Je kao i stari benzinci.
Nemoj ih uspoređivat pliz, Euro 4 benzinac, dakle od 2005 imaju NOx kao Euro 6 dizeli.
S time da dizeli još izbacuju partikle a benzinci ne, a to dvoje je ono kaj najviše uništava čovjeka kao jedinku, na stranu sa CO i ostalo što je važnije za atmosferu od samih ljudi.

Ako žele smanjit zagađenje neka se sufinanciraju ili odlobode određenih davanja što noviji auti sa što manje ispuštenih govana odnosno penaliziraju stari koji zagađuju X(Y) puta više od novih.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 16:13   #66402