Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.03.2023., 10:46   #751
Mičkec
Premium
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: Karlovac
Postovi: 107
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Super mi je ovaj Aeropress, uzeo sam uz njega Fellow metlani filter, puno mi je bolje od papira.

Jeidno sta sam kupio 1 kg segafredo crema kave, koja bas i ne mirise kad se samlije kao neke druge što sam osjetio, cak mirise manje od frankove mljevene kad se otvori...

Stavim njihovu žlicu kave, meljem na elektricnom 20s(proba sam rucni to je pokora) ulijem vrele vode otprilike do 2, to se slegne zbog pjene i to je to, odlicna kava, s obzirom da dolazim sa instantne. Vjerojatno cu prestat i mliko koristit jer je ukusna i bez njega, jos kad potrosim ovo pa kupim bolju kavu

Aeropress je fakat super, krositim ga jedno godinu i pol, kao mjeru uvijek do vrha onu žličicu za doziranje, vodu na jedno 85c dignem i do vrha tocim (koristim obrnuti način da je ona guma dno). U zrnu naručim kavu sa quahwa shopa ili onaj svapski Don quijote coffee. Tam se fakat dobrih zna naći.
Ne znam da li espresso aparat može nešto slično aeropressu napraviti
Mičkec je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2023., 12:09   #752
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Tko god traži kavu koja je bliže onima iz kafića (mliječnije kave), a ima automatski aparat, neka proba Starbucks Blonde Espresso Roast u zrnu.

Ne znam jel ima gdje veće pakiranje, ali tu sam kupio svoju:
https://www.mall.hr/kava-zrno/starbu...a-u-zrnu-450-g

Imali smo Lavazza Super Crema, ali ovo je puno "mliječnija" kava koja izađe iz aparata. Sad još s ovom probati ono masnije mlijeko, moglo bi biti puno pogodak.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2023., 12:23   #753
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Super crema je... Hmm, buckuris svega u jednoj vrlo dark roast kavi. Bilo koja 100% arabica ce biti bolja, pogotovo ove light roast varijante pa me ne cudi sto ti je sjela.

Sjecam se kad sam uzeo Super cremu, samljeo 20 grama i samo je pospremio na policu. Mislim da je jedno tri godine tamo "sazrijevala" prije nego sam je konacno bacio
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2023., 12:37   #754
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Tko god traži kavu koja je bliže onima iz kafića (mliječnije kave), a ima automatski aparat, neka proba Starbucks Blonde Espresso Roast u zrnu.

Ne znam jel ima gdje veće pakiranje, ali tu sam kupio svoju:
https://www.mall.hr/kava-zrno/starbu...a-u-zrnu-450-g

Imali smo Lavazza Super Crema, ali ovo je puno "mliječnija" kava koja izađe iz aparata. Sad još s ovom probati ono masnije mlijeko, moglo bi biti puno pogodak.
thx za preporuku, baš sam gledao što uzet od kave, super cremu sam zadnju imao, nije bila loša, al kao da mi je nešto falilo pa .. gledam, ali bas cu uzet ovu starbucksovu da probam...
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2023., 21:21   #755
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Super crema je... Hmm, buckuris svega u jednoj vrlo dark roast kavi. Bilo koja 100% arabica ce biti bolja, pogotovo ove light roast varijante pa me ne cudi sto ti je sjela.

Sjecam se kad sam uzeo Super cremu, samljeo 20 grama i samo je pospremio na policu. Mislim da je jedno tri godine tamo "sazrijevala" prije nego sam je konacno bacio
A gle, otišao u mall.hr jer sam tamo kupovao apart pa vidio što ima najviši rejting a da ima 1kg. I danas nemam pojma što mi paše, samo znam da mi ne treba dark roast sa najintenzivnijim okusom.

Sad smo riskirali s ovime i kava ispada puno bliže onome što mi želimo. Stvar je samo da se opet se settingsima moram igrati ispočetka. Na sto muka...

Što da tražim onda ? 100% Arabicu ili sa dodatkom Robuste (ne snalazim se sa tim imenima) ? Npr. gledao sam za iduću uzeti Lucaffe za koju piše nježan okus
https://freshkava.hr/proizvod/lucaff...kova-kava-1kg/

Naprema 100% arabici je kao manje intenzivna
https://freshkava.hr/proizvod/lucaff...kova-kava-1kg/

Da zrna budu svijetlija, navodno je onda manje gorka...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"

Zadnje izmijenjeno od: Vuco. 20.03.2023. u 21:27.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2023., 22:00   #756
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Ne mogu ti pomoci, nismo uopce u istom vlaku, kamoli vagonu sto se tice kave. Nemam iskustva s tim kavama, nisam fan miksanja s robustom, a nemam ni iskustava s kafe aparatima i prestao sam kupovati kave u shopping centrima

Light roast - osjetis najvise okusa iz same kave, popularan je za specialty kave (veca kvaliteta, single origin, cak i kvalitetniji blendovi)
Dark roast - kava ima najvise bodyja i co2, znaci najkafeniji okus i najvise kreme ako radis espreso. Nestaju sve ostalr karakteristike kave. Brazilsko zrno ima isti okus kao indonezijsko

Moras probati sve ako ti je trenutna kava losa ili te zanima. Takodjer, ovisi i o tvom aparatu (ne znam sto koristis i kakvu pripremu preferiras). I na kraju pijes li uopce cistu kavu, stavljas li cukar itd itd... Ako da, mislim da neces trebati eksperimentirati ni razbijati glavu jer ti dodaci dosta zamaskiraju razlike u okusima.

Jedna anegdota vezana za ovo zadnje, neki dan mi dosli prijatelji i napravio im aeropress od kave koju sam taman dobio iz Tanzanije. Jako dobra kava, bas nis joj nije falilo. Oke, i tocim frendu, rekoh moras probati cistu pa si stavi cukra i mlika, ali nece ti trebati vjeruj mi. Tip stavi dva deca mlika i tri zlice cukra. Kaze da mu je kava oke, gorka, kao i svaka. Bacio sam 10 grama kave koja je presla pun k km doslovno u vjetar Zato gostima inace radim Lavazu u moki - jer ne kuze klinca, a i dalje je bolja od Glorije koju doma piju
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2023., 22:01   #757
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Probajte onu K-Favourites crema iz Kauflanda, meni je bila dobra, blaža kava. Imate i Lavazza Rosso u Spara za ~15€ na akciji.
Po mom nekom iskustvu do sad, gledaj da su zrna svijetlija pa će i okus biti blaži što meni više paše za macchiato ili capuccino.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2023., 22:04   #758
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Jedna anegdota vezana za ovo zadnje, neki dan mi dosli prijatelji i napravio im aeropress od kave koju sam taman dobio iz Tanzanije. Jako dobra kava, bas nis joj nije falilo. Oke, i tocim frendu, rekoh moras probati cistu pa si stavi cukra i mlika, ali nece ti trebati vjeruj mi. Tip stavi dva deca mlika i tri zlice cukra. Kaze da mu je kava oke, gorka, kao i svaka. Bacio sam 10 grama kave koja je presla pun k km doslovno u vjetar Zato gostima inace radim Lavazu u moki - jer ne kuze klinca, a i dalje je bolja od Glorije koju doma piju
Hahaha, tako bi vjerojatno i sa mnom prošao
Svejedno hvala na pokušaju objašnjenja, ali da - nismo mi ista klasa što se tiče kave

Mar, budem. Samo kako da znam jel zrno svijetlo ili crno kad je u kutiji. Osim ako negdje ne piše nešto oko toga...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2023., 22:18   #759
BoTiA
Registered User
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 215
Isplati li se kupiti ovako nešto za moku?

Timemore Chestnut C3 ručni mlinac:
https://a.aliexpress.com/_mqEsf68

Kavu pijemo sa šećerom i zapjenjenim mlijekom...do sada sam uvijek kupovao mljevenu Ethiopia Djimah pa se mislim da li bi dobio nešto a obzirom na način na koji ju konzumiramo.
BoTiA je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2023., 22:34   #760
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
A kako je spremate?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2023., 22:37   #761
BoTiA
Registered User
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 215