Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.02.2023., 13:12   #2191
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
1. Ne dajes odgovore na postavljena pitanja
2. Ne citas forum kolko vidim (konkretno na ovo ces naci odgovor par stranica unatrag i diskusije oko toga)
3. U kom smisli zelis uciti - "za po doma" ili zelis se poceti baviti sa Linux-om u smislu karijere?
Za po doma za početak, učim web development pa bih želio primarno na linuxi raditi.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2023., 13:24   #2192
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Za po doma za početak, učim web development pa bih želio primarno na linuxi raditi.

Ok. Pocni sa citanjem tutoriala koji sam napisao , neki tecajevi su overkill. Pocni sa jednostavnim stvarima. Nemoj si komplicirat zivot...igraj se sa sustavom, istrazuj, ak nekaj pukne - shit happens Nije bed dok imas backup A sto se problema tice kojeg imas - mislim da sam vidio kod sebe nekaj slicno (Fedora/Gnome3) no da bi ti se pomoglo - daj nam info koji se trazi - bitno je vidjeti dali sustav puca u 100% na I/O ili CPU strani.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2023., 08:45   #2193
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Za po doma za početak, učim web development pa bih želio primarno na linuxi raditi.
Osobno, navikao sam se na Udemy, ima svega.

Dobra preporuka je KodeKloud, imaju odlične labove i može se svašta naučiti.

Ali kreni s osnovama, kretati se po linuxu, koristiti neki editor (vi je moja preporuka), kreirati file-ove, kreirati foldere, brisati iste, chmod se nauči, cat ti je osnova, ls, du, df, pwd, touch, echo, rm, less, clear, diff, ps, chown, mount, ifconfig, zip i unzip itd...
Ali 95% ljudi ne nauči ništa ako ne radi to i ustvari koristi. Ovako, kroz courseve, vidjet ćeš ti to, ali nećeš zapamtiti.
Fokusiraj se na korištenje. Kolega Tomek ti može pomoći sigurno brutalno, čovjeku je to kruh svaki dan.

Ovo su neke osnove, s tim možeš već dosta napraviti.

Jedna anegdota, dobivam juniora u tim i slaže se nešto u dockeru.
I ne radi mu nešto, ne radi, i ja kažem, iz kojeg foldera to želiš napraviti?
On kaže, nisam ni sam siguran.
Pa ja kažem, pa daj mi pwd...
I on mi pošalje svoj password.

Nemoj biti taj lik.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2023., 09:54   #2194
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova

Jedna anegdota, dobivam juniora u tim i slaže se nešto u dockeru.
I ne radi mu nešto, ne radi, i ja kažem, iz kojeg foldera to želiš napraviti?
On kaže, nisam ni sam siguran.
Pa ja kažem, pa daj mi pwd...
I on mi pošalje svoj password.

Ovo mi upravo popravilo dan nakratko
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2023., 11:10   #2195
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Ja sam poceo uciti Linux iz potrebe. Htio sam torrent box jer sam imao coax flat internet a jedina mashina koja mi je bila na raspolaganju je bila neka P2 kutija sa 192M RAM-a. Ako se dobro sjecam, bilo je to ipak prije vise od desetljeca. Mislim da je Windows 2000 je bio kandidat ali sam onda otkrio Debian i sve cari komandne linije. Ukratko nakon toga sam i desktop prebacio na Linux. Prva distra Mint Maya.


Najveci faktor, za mene, je bio sto je meni to sve bilo super cool, zabavno i korisno. Nakon sto sam shvatio da ti ne treba serverska mashina sa Xeonom i ECC memorijom da bi imao server, da ti ne treba skupa mrezna oprema i skupi softver/licence nego recimo pfSense/m0n0wall da bi imao router, da ti ne treba RAID kontroler nego moze i soft mdadm za recimo potrebe NAS-a, da ti ne treba licencirani Hypervisor nego da je qemu+kvm ista stvar... bilo mi je jos vise cool. Sve to, i jos besplatno, samo trebas sloziti.



Ne znam koliko ces nauciti Linuxa niti koliko stvarno trebas znati Linuxa za web developement. Vjerojatno ne previse. Tako da ako zelis biti web dev, koncentriraj se na to. Jer ako ti Linux nema cool faktor onda te nece previse zanimati a web developement je prakticki platform agnostic sto se dev strane tice.


Ono sto sigurno znam je da ti znanje Linuxa otvara mnoga druga vrata, pogotovo danas kad i Microsoft prelazi na Linux
__________________
The Truth
gnjepar je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2023., 06:17   #2196
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Ekipa imam malo cudan problem i nasao sam jedan jedini post iz 2021 gdje se spominje bug na relaciji initrd <> opensuse (ili bilo koja normalna distra posto je dracut zapravo problematican)? Ukratko: radim na migraciji OS-a sa LVM particijama i moram dual boot osposobit za novi sustav - kreiram particije - lupim image backup novog sustava - sve super. oba sustava dijele boot particiju naravno - kopiram novi kernel i initrd na boot particiju , prilagodim boot entry za novi sustav - i govno ne boota jer kao da sa vlastitim kernelom ne dize LVM kak spada (iako postoje explicitne opcije i za to+originalni image i intrd novog sustava je postavljen na identicno konfiguriranom hardwerui software-u). U originalnom intrd image stoji druga root particija naravno i sto god da napravim (probao vec mu dat cmdline opcije, kemijat sa opcijama u dracut-u , kemijat sa raznim include opcijama pogotovo za LVM i root lokaciju novog sustava al govno ne prihvaca sto mu dajem. Jedino ako bindam sve particije novog sustava i chrootam u novi OS i tad kreiram initrd za njegov novi kernel - tad govno boota. Problem je da to na taj nacin nemogu automatizirat za rollout na vise servera a posto bi morao initrd za vise tipova servera posebno kreirat ta opcija mi recimo to tak - ne mirisi. Jel tko naletio na slicno sranje?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2023., 09:16   #2197
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Citiraj:
Autor gnjepar Pregled postova
Ja sam poceo uciti Linux iz potrebe. Htio sam torrent box jer sam imao coax flat internet a jedina mashina koja mi je bila na raspolaganju je bila neka P2 kutija sa 192M RAM-a. Ako se dobro sjecam, bilo je to ipak prije vise od desetljeca. Mislim da je Windows 2000 je bio kandidat ali sam onda otkrio Debian i sve cari komandne linije. Ukratko nakon toga sam i desktop prebacio na Linux. Prva distra Mint Maya.


Najveci faktor, za mene, je bio sto je meni to sve bilo super cool, zabavno i korisno. Nakon sto sam shvatio da ti ne treba serverska mashina sa Xeonom i ECC memorijom da bi imao server, da ti ne treba skupa mrezna oprema i skupi softver/licence nego recimo pfSense/m0n0wall da bi imao router, da ti ne treba RAID kontroler nego moze i soft mdadm za recimo potrebe NAS-a, da ti ne treba licencirani Hypervisor nego da je qemu+kvm ista stvar... bilo mi je jos vise cool. Sve to, i jos besplatno, samo trebas sloziti.



Ne znam koliko ces nauciti Linuxa niti koliko stvarno trebas znati Linuxa za web developement. Vjerojatno ne previse. Tako da ako zelis biti web dev, koncentriraj se na to. Jer ako ti Linux nema cool faktor onda te nece previse zanimati a web developement je prakticki platform agnostic sto se dev strane tice.


Ono sto sigurno znam je da ti znanje Linuxa otvara mnoga druga vrata, pogotovo danas kad i Microsoft prelazi na Linux
Mislim da se danas od DEV-ova, bar u corporate okruženju, očekuje da znaju radit s Git-om (Gitlab ili BitBucket najčešće) i containerima (Docker minimalno ili orkestrator).
stef je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2023., 10:54   #2198
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Mislim da se danas od DEV-ova, bar u corporate okruženju, očekuje da znaju radit s Git-om (Gitlab ili BitBucket najčešće) i containerima (Docker minimalno ili orkestrator).
A dobro, treba znati malo kopati po logovima i konfama, nevažno jel u dockeru ili ne.

Pogotovo ako je baza u pitanju, tu git i docker nije dosta.

Nije da treba puno više, ali mislim da bez obzira na dev-a, znanje dockera i git-a nije dovoljno, pogotovo za troubleshooting.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2023., 13:36   #2199
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Ekipa imam malo cudan problem i nasao sam jedan jedini post iz 2021 gdje se spominje bug na relaciji initrd <> opensuse (ili bilo koja normalna distra posto je dracut zapravo problematican)? Ukratko: radim na migraciji OS-a sa LVM particijama i moram dual boot osposobit za novi sustav - kreiram particije - lupim image backup novog sustava - sve super. oba sustava dijele boot particiju naravno - kopiram novi kernel i initrd na boot particiju , prilagodim boot entry za novi sustav - i govno ne boota jer kao da sa vlastitim kernelom ne dize LVM kak spada (iako postoje explicitne opcije i za to+originalni image i intrd novog sustava je postavljen na identicno konfiguriranom hardwerui software-u). U originalnom intrd image stoji druga root particija naravno i sto god da napravim (probao vec mu dat cmdline opcije, kemijat sa opcijama u dracut-u , kemijat sa raznim include opcijama pogotovo za LVM i root lokaciju novog sustava al govno ne prihvaca sto mu dajem. Jedino ako bindam sve particije novog sustava i chrootam u novi OS i tad kreiram initrd za njegov novi kernel - tad govno boota. Problem je da to na taj nacin nemogu automatizirat za rollout na vise servera a posto bi morao initrd za vise tipova servera posebno kreirat ta opcija mi recimo to tak - ne mirisi. Jel tko naletio na slicno sranje?

Da odgovorim sam sebi pa mozda pomogne nekome...dakle ukratko rijesenje problema je skripta na novom sustavu koja automatski updejta LVM info (vgck), kreira novi initrd (mkinitrd/dracut) i updejta grub boot loader (grub2-mkconfig). Naravno, proc,sys,dev te boot i run particije moraju sa -o bind opcijom biti mountane sa postojeceg sustava da bi stvar sljakala. Na kraju je dovoljan:


Code:
chroot /mnt/<novi OS> /usr/local/bin/<cool skripta>

Stvar sljaka tak jednostavno da boli glava
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2023., 19:43   #2200
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Pročitao tvoje gore pitanje par puta, onako, užasno kompleksno izgledalo.

Kad ono, riješenje "izi pizi".
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2023., 21:02   #2201
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Pročitao tvoje gore pitanje par puta, onako, užasno kompleksno izgledalo.

Kad ono, riješenje "izi pizi".

Uvijek je - kad sam skuzio kaj je pizdio sam jer mi je trebalo tak dugo da skuzim
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2023., 23:13   #2202
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Oduvijek sam mrzio LVM.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 05:56   #2203
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Oduvijek sam mrzio LVM.

Nije problem LVM. Ja administraciju servera na projektu koji radim ne mogu bez LVM-a zamisliti i ovo sto me ceka bi bio pain in the ass bez istog. Ovo sto me hebalo bilo je zbog toga sto je dracut iz starog OS-a kreirao initrd sa starim libovima i postavkama iako sam explicitno dao opcije da kreira sve za novi OS, nove particije i novi kernel sa vlastitim modulima + sto ocito postoji bug na relaciji kernel cmdline grub<>kernel. E to je sranje. Trebam migrirat 300 servera sa starog OpenSuse 42.3 na 15.4. OpenSuse je malo specificna distra gdje mnogo toga moze poc po zlu, bugova...ima , a nebi se cudio da je ovaj gore opisan problem vezan specificno uz tu distru. Inplace Upgrade - nema sanse iz mnogih - projektno specificnih razloga. Cijeli sistem (home i backup su dodatni diskovi) su LVM particije - 8 komada - svaka je bitna , svaka ima specificne mount opcije koje naravno treba preuzeti. Kreiranje dual boota na takvoj konstelaciji je milina sa LVM-om, sve jednostavno sljaka kako je zamisljeno. To volim Kad nesto ne sljaka prema dokumentaciji - onda je frka LVM je stara ali provjerena tehnologija koja sljaka jako dobro kad se postavi kak spada i sustav je na taj nacin hebeno fleksibilan.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 09:39   #2204
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Oduvijek sam mrzio LVM.
LVM je jedna od najboljih stvari ikad napravljena

Mozes siriti, mozes shrinkati (ako i FS supportira, no druga prica). Mozes migrirati, dodajes diskove, brises diskove, mozes cak i thin provisioning, mozes snapshotove radit, itd...

Primjer: AIX server sa Oracle produkcijskom bazom... mozes prebaciti na novi storage sustav sve online, bez reboota - zahvaljujuci LVM-u. Nema downtime, nema reboota, nema problema.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 10:39   #2205
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
+1. Ne vidim kako ga možeš izbjeći, osobito u enterprise okruženju.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 17:25   #2206
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Može mala pomoć.

Pokušavam na RPIu sa Lite OSom napraviti da mi se skripta automatski pokreće poslije boota. Ali bez uspjeha. Kako to najjednostavnije odraditi?

https://confluence.jaytaala.com/disp...ux+Openconnect

Kada pokrenem skriptu u terminalu, odradi kako treba:

Code:
cd ~/
sudo ./vpn.sh &
Bilo bi najlakše da odradim kroz crontab ili rc.local?

__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 18:13   #2207
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Može mala pomoć.

Pokušavam na RPIu sa Lite OSom napraviti da mi se skripta automatski pokreće poslije boota. Ali bez uspjeha. Kako to najjednostavnije odraditi?

https://confluence.jaytaala.com/disp...ux+Openconnect

Kada pokrenem skriptu u terminalu, odradi kako treba:

Code:
cd ~/
sudo ./vpn.sh &
Bilo bi najlakše da odradim kroz crontab ili rc.local?


Cronjob @reboot


https://www.linode.com/docs/guides/r...ontab-on-boot/
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 18:19   #2208
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
U principu sam sad tek skužio, kad zatvorim ssh/terminal pukne i VPN konekcija. Tako da ovo neće baš ići.

U principu sam složio da na bilo koju mrežu dođem, spojim RPI kabelom. RPI wifi je AP na koji se spojim i imam VPN konekciju prema serveru. I to sve skupa radi, dok god je ssh aktivan, zatvorim ssh i pukne konekcija

Ne nalazim na netu nekog riješenja.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Zadnje izmijenjeno od: Kruno M. 28.02.2023. u 18:54.
Kruno M je offline