Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.08.2010., 18:40   #1
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Izdahnuo Enermax 431W nakon 8.5 godina (56k warning)

Bio je to 03. mjesec 2002. godine kada sam ga kupio. U ono vrijeme je bilo ili to ili neko JNC smeće za 120kn kakvo mi je i izgorilo u kompu. Imao ga je jedino Melcomp u Varaždinu i morao sam ga posebno naručivati i kapariti ga da mi ga dostave

To je EG465P-VE 431W ATX 2.03 s pasivnim PFCom. Iskoristivost je između 75-80% (napajanja iz onog vremena su imala 55-65%, a PFC skoro niti jedno napajanje nije imalo). Ventilatori su temperaturno regulirani s pinom za monitoriranje na ploči, a donji vent je proziran, pa se mogu vidjeti kroz njega iznutrice napajanja dok se on vrti.

Sijevnuo je zelenom iskrom prilikom ukapčanja u gradsku mrežu i ugasio se zauvijek nakon 8.5 godina što je besprijekorno radio. To mi je ujedno i prvi kvar u kompu nakon toliko vremena! Ovako on izgleda iznutra nakon što se povade svi ventilatori, pozlaćeni grillovi, te tinjac ispod tiskane pločice koja izgleda vrlo dobro:



Elektronika je također uredna, izuzev puno prašine što se nagutalo sve ove godine. Vidi se ozbiljnost u izradi.


Hladnjak ima bakrenu bazu ispoliranu do visokoga sjaja! Jasno se vidi odraz elemenata kao u ugledalu.


Kabeli uredno stoje pričvršćeni za tiskanu pločicu


Mjesto gdje je nastao kvar...


Elektroliti izgledaju kao novi! Nigdje curenja ni pucanja ni ljuštenja. Ovo što se vidi je izgleda nešto malo smole što je ostalo vjerojatno iz proizvodnje


Ovo je model 2001./2002. kada nisu ni imali prave konkurencije. Mogu si samo zamisliti kako ih danas rade. Moje iduće napajanje će definitivno biti Enermax.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 07.08.2010. u 00:06. Razlog: Jelc veli da su fotke prevelike za inline, pa sam ih thumbao
medo je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2010., 19:51   #2
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Frontier za 100kn iz 2001. (9. godina) jos uvijek radi

BTW nema tvojih slicica ... ajd barem sliku mjesta kvara stavi.

Inace, cist uredno izgleda taj Ener s obzirom kako su izgledala ostala napajanja u to doba ...






Sto se isplativosti Enera tice ... to je prica za sebe, kvaliteta je izuzetno dobra, ali osobno mislim da su im cijene ipak PREnapuhane.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.08.2010., 20:36   #3
dtrixxx
Premium
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: _
Postovi: 193
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Frontier za 100kn iz 2001. (9. godina) jos uvijek radi

BTW nema tvojih slicica ... ajd barem sliku mjesta kvara stavi.

Inace, cist uredno izgleda taj Ener s obzirom kako su izgledala ostala napajanja u to doba ...

Sto se isplativosti Enera tice ... to je prica za sebe, kvaliteta je izuzetno dobra, ali osobno mislim da su im cijene ipak PREnapuhane.
Također i moj Frontier 300W iz 2001/2002 radi i dan danas
__________________


dtrixxx je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2010., 21:11   #4
Gx25
RiSeN FrOm tHe BaNNeD
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: cro
Postovi: 662
ja imam jedno jnc 300w koje ima 10 godina i jos uvik bez problema radi, ocito dobar primjerak s obzirom kako su druga jnc napajanja zavrsavala
Gx25 je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2010., 22:15   #5
siloman
Premium
Moj komp
 
siloman's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Otok Krk
Postovi: 325
nema ti slika
volio bi to vidjet
enermax je napajanje na koje se potrosi malo vise al dura i to duga
siloman je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2010., 00:16   #6
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Evo fotki. Jelc ih je maknuo jer su bile prevelike pa sam ih bacio u thumbove.

Kupio sam ga jer sam imao doma overclockiranog AMD Athlona 1.4Ghz (Thunderbirda) kupljenog sredinom 2001. koji se sam po sebi grijao i trošio za ono vrijeme rekordno puno struje, te GeForce 3 koja je također bila najjača grafulja u ono vrijeme. JNC od 300W to jednostavno nije mogao podnijeti. Komp se počeo sve više i više restartati sam od sebe, a kad sam raskopao JNCa, filterski elektroliti su doslovno nabubrili na 50% veličine i iscurili, a tiskana pločica ispod ispravljača je bila spaljena.

Melcomp je bio skuplji od retail dučana u ZGu, ali je jedini imao Enermaxa. Ovo napajanje je tada koštalo ravno 1100kn i dolazilo je sa 20 mjeseci garancije! Onda su napajanja imala godinu dana garancije koja se slabo priznavala (šifra, loša vam je struja doma). Mogao sam uzeti 350W Enermaxa za 750kn, ali sam htio imati snage u rezervi Odradio je posao izvanredno, čak je bio i dosta tih s obzirom da je to u ono vrijeme bilo jedno od najjačih napajanja koje se moglo kupiti i nije mi se u to vrijeme ništa pokvarilo u kompu. Čak i kad se razletio, nije skurio ništa drugo u kompu osmi samog sebe

Ovo napajanje je u svo to vrijeme preživjelo LAN partyje, uključivaje prilično jake bušilice na istu fazu s kompom, letvu od "sve po 9kn" koja je bila u šlusu (hvala Mama!), jedan udar groma u susjednu zgradu koji je ugasio svu elektroniku doma osim kompa kojeg je hranilo to napajanje i tko zna koliko ispada struje u Dubravi, a u zadnje vrijeme ih je bilo dosta (bar tu kod mene).

Slažem se da su cijene malo prenapuhane, ali za najbolje se uvijek moralo platiti. BTW: onaj frontier izgleda jako dobro, gotovo isto kao ovo moje! Da nisu to ista napajanja?
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 07.08.2010. u 00:22. Razlog: Frontier
medo je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2010., 00:50   #7
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,750
a zasto ne vidis koliko bi te popravak ispao? mislim ako je nekih 20-30 kuna u chipoteci, pola sata lemljenja i imas opet dobro napajanje koje ce te sluziti jos dugo vremena.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2010., 09:08   #8
blue#13
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 516
slažem se sa alengrosevicom,malo volje i opet imaš odlično napajanje
blue#13 je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2010., 10:53   #9
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Sve to stoji, ali nakon toliko vremena i svega što je to napajanje pretrpilo, vjerujte mi da je zaslužilo svoju ploču na grobu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na