Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.11.2022., 01:21   #1
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Active Directory alternativa u cloudu

Tražim neko kvalitetno rješenje za upravljanje user accountima i PC-ima za ljude koji rade od kuće i praktički nikad ih nema u preduzeću. Cilj je imati neku kontrolu nad aplikacijama i postavkama operativnog sustava, da ne mogu instalirati što hoće, a da ujedno admini udaljeno mogu instalirati aplikacije potrebne za posao.

S tim stvarima nemam nikakvog iskustva pa gledam što mi je najbolje. Je li Intune namijenjen za to ili je on više kao SCCM u cloudu? Ako ne Intune, možda je Azure Active Directory bolje rješenje? Ili ako netko ima iskustva s third party LDAP rješenjima tipa JumpCloud, SambaBox ili nekim trećim?

Zasad nam treba za 15-ak ljudi koji rade od kuće s naznakom povećanja na možda 50 ili čak i više. Ako nam se rješenje svidi, onda bi kompletno prešli na cloud ili hybrid cloud. U firmi inače imamo on-prem Microsoft AD za oko 150 ljudi koji rade samo u uredu i to bi se onda sve migriralo u cloud uz dodatnu pomoć ZeroTiera.

Hvala.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB


Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 09.11.2022. u 13:56.
domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2022., 08:23   #2
Slow
Premium
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 332
ADFS?
Pa napraviš federaciju za remote korisnike. Da se mogu logirati, ali da tvoj on premise AD odrađuje autentikaciju i autorizaciju korisnika.
InTune je više sličan SCCM-u i može ti pomoći oko managementa uređaja i korisnika, no ne baš oko autorizacije i autentikacije.

Btw. Obišao sam ponešto ozbiljnijih poslovnih okruženja u zadnjih 10-tak godina i po HR i po EU, apsolutno nitko još nije spreman prebaciti AD skroz u cloud. Iako na prvu zvuči kao idealna priča.
Slow je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.11.2022., 09:26   #3
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Prijateljski savjet - drzi se MS AD-a. AD je jedna od stvari koje je MS jebeno dobro rijesio i svaki pokusaj zamjene sa necim drugim koji sam imao prilike vidjeti je zavrsio sa glavoboljama. Ako trebas administrirat Windows klijente i korisnike - MS AD je najbolje rijesenje. Sve ostalo su kemijanja di se kad-tad ispostavi da nesto ipak ne sljaka kak treba...a onda nemozes rikverc.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2022., 09:43   #4
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,004
intune i azure ad rade jedno s drugim. Intune je za device managment, azure za user management (mozes u azure neke stvari na uređajima hendlat, al manje nego preko intune portala). Mi koristimo tu kombinaciju u firmi i radi ok.

Preko intune mozes pushat policy i konfiguracije, podržani su windows, mac i nešto malo linux, linux je u preview, malo je limitiran funkcijama. Preko azure složiš korisnike, podesiš mfa, security grupe, koje onda u intune koristis za pushat policy i konfiguracije.

Dobra je stvar šta se odmah kod onboardinga uređaja sve povuče i spusti na uređaj i ready to go je u kratko vrijeme...problematično je ako user ima lošu konekciju koja puca, onda to zna zblesirat onboarding, pa treba par puta to prelazit.


Preporučio bi da na microsoft learn prođeš par beginner tečajeva da vidiš kako to funkcionira, čisto da se upoznaš sa tematikom i vidiš mogućnosti i limitacije
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2022., 09:43   #5
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ako već imate dolje AD, što te usere koji rade od kuće sprječava da koriste AD? VPN ili DirectAccess i bok


Ali da, imaš AAD + Intune + Autopilot. Ne moraju ti useri nikada doći u firmu, niti PC ikad mora doći u firmu.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2022., 10:01   #6
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,004
imas i hibridni nacin di mozes koristit on prem i azure ad simultano, al s tim nisam imao kontakta
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2022., 10:33   #7
mrva_zg
Premium
Moj komp
 
mrva_zg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 890
Citiraj:
Autor kiki86 Pregled postova
imas i hibridni nacin di mozes koristit on prem i azure ad simultano, al s tim nisam imao kontakta

Ovo mi koristimo i radi super ibez problema
__________________
mrva_zg je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2022., 13:50   #8
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Pošto je već bilo kasno, nisam se svega sjetio. Dakle, to što radimo za remote usere bi bio kao neki testni poligon i samim time oni NE SMIJU biti povezani s postojećim produkcijskim AD-om, preventivno. Ako to bude ferceralo, onda ured lagano prebacujemo na hybrid i postupno ukidamo on-prem kako nam ostale licence i ugovori budu isticali, a ovi i dalje ostaju odvojeni na drugoj domeni.

Dalje, od stvari koje bi radili na remote mašinama su recimo upravljanje Windows Updateima, upravljanje SRP-om, kompletno blokiranje Storea i Live accounta, promjena mrežnih postavki ovisno o lokaciji i departmentu, zabrana USB storagea (svi imaju MS 365 cloud za prebacivanje projekata i kolaboraciju), upravljanje Defenderom, zabrana instalacije Win 11 i slično.

Svi imaju Windows na laptopima i poneki imaju Android tablete i mobitele.

Također me zanima sama komunikacija server - client u slučaju AAD-a. Pretpostavljam da se novi policy automatski spusti kada client bude online? Kod JumpClouda nam je to sad problem jer treba pecati kada se netko spoji na internet pa aktivirati skriptu ili nešto.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB


Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 09.11.2022. u 13:56.
domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2022., 17:02   #9
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Koji je razlog da ne smiju biti povezani?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2022., 18:57   #10
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Politika firme, to je gomila contractora koji koriste našu opremu, rade u drugoj državi s drugom domenom i bezveze nam je spajati ih u isti AD forest.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.11.2022., 19:21   #11
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,004
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Dalje, od stvari koje bi radili na remote mašinama su recimo upravljanje Windows Updateima, upravljanje SRP-om, kompletno blokiranje Storea i Live accounta, promjena mrežnih postavki ovisno o lokaciji i departmentu, zabrana USB storagea (svi imaju MS 365 cloud za prebacivanje projekata i kolaboraciju), upravljanje Defenderom, zabrana instalacije Win 11 i slično.
Upravljanje SRPom šta bi bilo? Store mozes blokirat ili mozes limitirat sta useri vide u njemu, tipa stavit samo od firme aplikacije ili sta zelis. Neznam sta bi mjenjao od mreznih postavki? VPN? Ovo sve ostalo imamo i mi konfigurirano i radi ok.
imas ovdje popis nekih stvari koje se mogu konfat, kako pise na pocetku ovo nisu sve opcije. Mozes i sam slozit powershell scripte za neke stvari koje mozda jos nisu podrzane i njih syncat na uređaje.
https://learn.microsoft.com/en-us/me...ons-windows-10

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Svi imaju Windows na laptopima i poneki imaju Android tablete i mobitele.
Ima i android konektor al ga ne koristim pa neznam koliko je toga podrzano

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Također me zanima sama komunikacija server - client u slučaju AAD-a. Pretpostavljam da se novi policy automatski spusti kada client bude online? Kod JumpClouda nam je to sad problem jer treba pecati kada se netko spoji na internet pa aktivirati skriptu ili nešto.
Policy/konfa se automatski spusta cim se klijent spoji na internet, nekad mu treba par minuta da se synca nekad par sati al se uvijek synca. Mozes i forsat sync sa intune strane i sa strane uređaja.

btw imamo i mi podosta contraktora, drzimo ih "razdvojene" od raznih servisa i aplikacija preko security grupa i policya, ali accounti su nam na istom tenantu kao i nasi...

Zadnje izmijenjeno od: kiki86. 09.11.2022. u 19:29.
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2023., 21:48   #12
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Red bi bio javiti što sam na kraju implementirao. Odluka je pala na Microsoft 365 + Intune + Autopilot. Full Azure nam zasad ne treba dok se interno ne dogovorimo, a u M365 Business Premium već imamo Azure AD.

Moram priznati da sam najviše vremena izgubio oko izrade domene i povezivanja s novim M365 portalom. To mi nije jača strana, zapravo ništa oko weba i hostinga. Osim toga, na starom portalu gdje je već 200 ljudi je Teams bio krivo složen i nije se moglo kontaktirati nikoga izvan organizacije. U GUI je sve bilo poklikano, ali preko PowerShella je trebalo uključiti AllowAllKnownDomains.

Jako sam zadovoljan kako sve radi i kako je sve organizirano. Za mene koji nisam imao iskustva s ovim se sve čini dosta jednostavno, a za zahtjevnije stvari, tu je MS learn site i web općenito. Za početak sam prebacio 20-ak usera sa starog portala, napravio nekoliko device i user grupa, nešto policya i aplikacija za deploy te Autopilot u koji se automatski šalje HW info.

Mogli bi ukinuti on-prem servere brže nego što sam mislio.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na