Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.04.2013., 12:15   #1
KOveonline
Registered User
 
KOveonline's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zadar
Postovi: 47
(riješeno) Komp se resetira pri grafičkim zahtjevima

Pozdrav ljudi. Evo već 10 dana pokušavam staroj srediti svoju staru konfoguraciju koja bi za njene potrebe bila dovoljna jer laptop HP na kojem je do sada radila je slabiji i ekran je malen 4:3...

Radi se o:
MB: nVIDIA nForce2 Ultra 400 - Soltek SL-75FRN2 / NV400-64 / NV400-L64
Grafička: Ati Radeon 9200SE
Ram: 2x 256MB + 1x512MB (radilo bez bada)
Napajanje: L&C B300ATX
HDD: Maxtor i Seagate

Komp je bio nekativan 2,5 godine i taman tada san mu promijenio bateriju na MB. Sat i datum rade dobro dan danas.

Kupio sam LG monitor 21.5" spojen preko VGA da stara napokon vidi kako treba i povećao fontove i ikone. Kad stavim na svoj monitor Acer 24" isti problem.

OS:
Prvo sam probao sam XP SP2 koji sam na tom računalu koristio godinama. Instalirani original driveri sa CD-a za grafičku i matičnu. Često se sruši kad probam staviti rezoluciju 1920x1080, ali ne svaki put. Probao sam staviti Logitech kameru pa se pri pokretanu restarta. Skrolanje na Facebooku dosta trza, Youtube trza i full screen ne da preko cijelog ekrana (Chrome), preko Firefoxa ide, ali užasno trza video. Online igra Woobies (stara voli igrati) trza kao da sam mu dao Black Ops da vrti i kad stavim u Power Pointu 2010 dijaprojekciju, javi se prozor da grafička kartica nije dobro konfigurirana i kad stavim play užasno trza ili se restarta računalo. Također sam probao sa igrom AvP Gold koju sam vrtio na još starijoj Penthium II konfiguraciji i na ovoj. Užaš živi, u prvoj sekundi se izblokira i pojavi se pregršt plavih i crvenih točkica po ekranu.
Potom sam probao staviti XP SP3, update-ao sve uredno. Neke stvari malo glađe rade jer su win stavili drivere za grafičku, ali i dalje sve u banani.

Probao sam i System Monitor što je na originalnom CD-u od matične i directx testove i sve se čini OK...
Sve drugo radi OK, brziniski se otvara, Chrome, Office...

Evo par screenova ako može pomoći:



Nisam neki stručnjak za kompove zato se vama obraćam jer me oći više bole od googlanja, formatiranja, traženja i pokušavanja svega živog. Po mom skromnom mišljenju milsim ga je grafička u banani. Tražio sam sl. temu u ovom topicu jedino što sam našao da niste imali dobro mišljenje o ovoj grafičkoj još tamo 2004. Stoga sam malo tražio po njuškalu i našao polovnu Ati Radeon x1650 pro AGP. Nadam se da odgovara matičnoj.
Molim vas za pomoć, zadnja ste mi nada jer više ne znam što bi.
Sutra je staroj 60. rođendan, dajte da je razveselim

Ako topic nije u skladu sa pravilima, molim vas da me obavijestite prije brisanja da ga ispravim. Hvala
KOveonline je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2013., 13:16   #2
Dr_faca
Premium
Moj komp
 
Dr_faca's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 289
Jesi siguran da RAM radi,ti to možda imaš unutra,ali da li ti pokazuje u Winsima tih gigu rama?

Nemoras kvotat ako postas nakon njega, pogotovo ne kilometarski quote.

Zadnje izmijenjeno od: nino. 25.04.2013. u 13:25.
Dr_faca je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.04.2013., 13:42   #3
nigjo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 44
Bok,

po nekom feelingu rekao bi da ti je grafulja na izdisaju.
Ako ju ne želiš ili ne znaš ispeć u pečnici, probaj sa nekom drugom (posuđenom od frenda).
Prije isprobavanja pokreni Windowse u safe mode-u i makni drivere sa driver sweeper-om.

Možda da prije toga probaš skinuti zadnje kompatibilne drivere za tu grafulju.
Također, skini zadnje drivere za chipset i sve ostalo.

No, pošto si napisao da instalacija WEB kamere isto resetira računalo, može biti da imaš problema i sa matičnom.

Kako ti izgleda matična, jel ima nabubrenih kondenzatora?

Jel imaš zadnju verziju BIOS-a?

Jesi li izvadio pločice RAM-a, usisao / ispuhao slotove za RAM, obrisao konektore od prašine (dok vadiš RAM prvo se isprazni od statičnog el. na kučište)?

Napajanje ti je slabašno, a sa vremenom im pada snaga, možda te i ono zeza...

Ova grafulja koju si našao na njuškalu ti paše na tvoju ploču jer je AGPx8, kao i što ti je i trenutna kartica.
nigjo je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2013., 13:44   #4
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
moja preporuka, prije spavanja, sa hiren CD-om upali memtest86+, ili na sat dva pa odma eliminiraj ram koji mi je najsumljiviji, a ako nije on, onda je to grafička gotovo sigurno...

EDIT nigjo ti je sve reka, samo za pečenje u pećnici, ako slučajno imaš pištolj na vrući zrak puno je bolja opcija od pečenja kompletne grafe

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 25.04.2013. u 13:51.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2013., 13:49   #5
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Mislim da su procurili kondenzatori na ploči ili grafičkoj kartici. Pogledaj kondiće dali su flat ili su malo napuhnuti.
U zadnje vrijeme imam dosta x1550 i x1650 u starim HP kompovima koji su napuhnuti i malo rade malo ne rade (proizvođač svih je Club)
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2013., 15:21   #6
KOveonline
Registered User
 
KOveonline's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zadar
Postovi: 47
Puno vam hvala na savjetima od kojih jedan izgleda nosi tužnu vijest. Pogledao sam kondenzatore na matičnoj i to izgleda ovako:

Odmah pored procesora se vidi da je na 4 komada uzdignut vrh, procuruli nisu.

Što to znači? Je li balada gotova?
Postoji li šansa popravka, doduše zadnji put sa lemio u 1996. kad sam u srednjoj radio semafor od ledica... ili da sa 3. kata probam sa kućištem pogoditi kontenjer?
KOveonline je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2013., 18:15   #7
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
mogu se promjenit kondici najmanji problem...probaj otic u neki obliznji servis pitaj decke posto...ali nebi trebali uzet vise od 50kn jel nevjerujem da ima vise od max 10min posla
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2013., 19:54   #8
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Upravo to sto kolega fre@k kaze, a moja opcija bi bila i novo napajanje, makar i MS400, samo da je novo, sve zbog ovog dijela:
Citiraj:
Autor KOveonline Pregled postova
Komp je bio nekativan 2,5 godine
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2013., 20:03   #9
nigjo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 44
Čuj, koliko vidim odavde kondići su ti samo napuhani, ali nisu još "propišali".
Kada sam naletio na neispravne ploče, na njima su kondići bili i napuhani i imali su malo dielektrične tekučine na vrhu kapice, koja je iscurila iz rupice.
Onda opet, imam jedan server iz 2004 koji ima 15/24 propišanih kondenzatora i smeće još uvijek radi.
Daklen, iako definitivno jesu problem, ne znači da će ti riješiti stvar nestabilnosti.

Jesi probao memtest napravit, kako su dečki predložili?

Ili si ovo pokreni i nalijepi na USB ili zapeci ovo na CEDE.
nigjo je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 00:36   #10
KOveonline
Registered User
 
KOveonline's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zadar
Postovi: 47
Evo sad sam došao sa posla.
Aktivirao sam memtest pa nek odradi svoje.

Citiraj:
Autor nigjo Pregled postova
Bok,
po nekom feelingu rekao bi da ti je grafulja na izdisaju.
Ako ju ne želiš ili ne znaš ispeć u pečnici, probaj sa nekom drugom (posuđenom od frenda).
Prije isprobavanja pokreni Windowse u safe mode-u i makni drivere sa driver sweeper-om.
Možda da prije toga probaš skinuti zadnje kompatibilne drivere za tu grafulju.
Također, skini zadnje drivere za chipset i sve ostalo.
No, pošto si napisao da instalacija WEB kamere isto resetira računalo, može biti da imaš problema i sa matičnom.
...Jel imaš zadnju verziju BIOS-a?
Jesi li izvadio pločice RAM-a, usisao / ispuhao slotove za RAM, obrisao konektore od prašine (dok vadiš RAM prvo se isprazni od statičnog el. na kučište)?
Napajanje ti je slabašno, a sa vremenom im pada snaga, možda te i ono zeza...
....
Grafičku ne znam peći, čak nisam znao da li se to stvarno radi ili je neka zezancija.
Od frendova ne mogu posuditi jer ili su zapeli u kamenom dobu ili imaju laptop za gledanje YT-a i skidanje filmova te im rješavam probleme koje (pogodite) nisu oni napravili.
Sa driverima sam probao prvo sa download-om najnovijih od grafe i matične na svježu instalaciju win-a te kasnije sa pripadajućim driverima isto na svježoj instalaciji XP-a. (ne pitajte koliko sam puta formatirao)
BIOS nisam nikada dirao osim podešavanja nečega da Barton 2500+ radi na 1,8 GHz što je tvornički. Ostalo nisam dirao jer ne znam.
Nisam izvadio RAM i posisao, već sam samo površinski prošao sa usisavačem unutar kučišta. Sutra ujutro idem po komp. zrak pa ću sve detaljno očistiti.
Što se tiče napajanja, jel mogu staviti npr.: http://www.links.hr/?naziv=napajanje...kl=052.740.019
Nisam škrtav, već mi je plaća mršava :/ Ili ako imate kakvu preporuku ako dođemo do toga da treba napajanje promijeniti. Od trošila u kućištu je grafulja, CD-ROM, 2x HDD i mislio sam ubaciti PCI USB jer iza imam samo 2 porta.

Javim ujutro kako je prošao memtest.
KOveonline je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.04.2013., 08:13   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Novi šroteks je vjerojatno bolji od starog, neka netko tko se igrao sa tim jeftinim LC psu kaže jel šta valja ili će se ritualno zapaliti.
Te ATI 92xx vole prdeknit nakon nekog vremena.
Definitivno traži drugu AGP 8x grafu, ATI 3650 ili neka nVidia.
I kad sve složiš nemoj se čuditi kad aktualni flash drek zakolje cijelu makinju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 09:32   #12
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Kolko se sjećam, ta L&C napajanja imaju stock JunFu kondenzatore, vjerojatno su i oni otišli k vragu, ustvari nisam vidio gdi nisu otišli. To su jako loša napajanja, s užasnom efikasnošću. S obzirom na starost, pretpostavljam da je pertinaks već užasne boje od topline.

Dal su se kondenzatori samo napuhnuli ili su još pustili i elektrolit - tak svejedno, jer je u oba slučaja riječ o neispravnima. A da ne pričam da oni mogu fizički biti uredu, a dok ih izmjerim instrumentom nisu u redu.

S pečenjem tih starih kartica se ništa de dobiva. Ako su artefakti, njih će biti samo više, a ako su mrtve, ostat će mrtve.

Ovaj LC Power iz Linksa je puno bolji od ovog L&C. Naravno, nije to top napajanje, ali će poslužiti bolje, nego L&C kad je bio u cvatu mladosti, a sada da ni ne pričam.

Najčešći problem kod tih jeftinih LC Power napajanja, koja su ujedno spojena na slabije makine, su s vremenom kondenzatori na 5VSB.

Zadnje izmijenjeno od: ShanTech. 26.04.2013. u 09:53.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 11:24   #13
KOveonline
Registered User
 
KOveonline's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zadar
Postovi: 47
Evo rezultati memtesta. To je valjda OK


Evo sam primjetio još jednu nepravilnost. Kad stavim komp na Stand by, samo se ekran ugasi, ovo ostali vrti sve u 16 što nikada do sada nije bio slučaj. Kad sam mu dao Shut down prvo se restartao, i tek nakon drugog pokušaja se ugasio.

Htio sam pitati, koji program je dobar za skenirati HDD. Palo mi je na pamet instalirati win na drugom, duplo mlađem HDD-u.

Sada ću pitati možda glupost Jel moguće da zbog lošeg napajanja grafulja ne radi dobro?
KOveonline je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 11:34   #14
Dr_faca
Premium
Moj komp
 
Dr_faca's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 289
Izgleda da je memorija u redu,za hdd probaj hdtune

Zadnje izmijenjeno od: nino. 26.04.2013. u 12:49.
Dr_faca je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 12:58   #15
nigjo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 44
Citiraj:
Autor KOveonline Pregled postova
Evo rezultati memtesta. To je valjda OK


Sada ću pitati možda glupost Jel moguće da zbog lošeg napajanja grafulja ne radi dobro?
Sve je moguće.
Neispravna napajanja su kriva za preko 20% kvarova na računalu.
Probaj nabaviti nekakvo probno, jebiga, ja bi ti i posudio neko staro, da nisi iza 7 mora...

Fino nabaci testić HDD-a, pa ako prođe odi u neki elektro servis da ti zamjene kondenzatore na matičnoj, pa bumo vidjeli dalje kaj
Jer bilo kako bilo, njih moraš riješit.

Možeš zaviriti i u napajanje, pa da pogledaš kakvo je tamo stanje, ima li tragova prekomjernog zagrijavanja ili izgaranja...

Jebote, kad dobijem takav KOMPJUTOR, pošaljem ga u ropotarnicu povijesti uz poruku "popravak neisplativ", ali tebi ćemo to iztroubleshootati do kraja, pa da ti majčica ima na čemu surfati
nigjo je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 13:56   #16
KOveonline
Registered User
 
KOveonline's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zadar
Postovi: 47
Slažem se s tobom da je ovo konfa za muzej, ali opet tako dobro i brzo rade winXP da mi je nekako žao bacit ga. S druge strane istrošio sam se na monitor, ali stisnut ću još malo za napajanje: http://www.links.hr/?naziv=napajanje...kl=052.740.029 valjda su konektori isti i za starije matične.

i onda bi vidio ako treba pa bi uzeo:
http://www.njuskalo.hr/graficke-kart...-oglas-7102493

Vidim da je lik iz Zadra pa mogu dobiti odmah, bez čekanja pošte, a i postoji opcija povrata ako ne radi dobro

Evo otvorio sam napajanje:

Izgleda da su se kondići izasrali, a i zavojnica, samo ne znam što ona može pustiti.

Kondiće bi išao sam promijeniti, valjda ih ima u Chipoteci ili u RIZ Zadar. Imam još lemilicu, pumpicu za lem, pastu i lem žicu od srednje , valjda nije i lemilica proprdila
KOveonline je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 14:40   #17
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Ovi ulazni kondenzatori (CapXon 470μF 200V) i zavojnica na prvoj slici nisu ispustili elektrolit, nego su fiksirani s tom smeđom gumom, a zavojnica nema što ispustiti.

Kondenzatore po mogučnosti nađi na nekoj neispravnoj ploči, naročito za zamijeniti ove na ploči. Pod uvjetom da su ispravni, ti ti budu dulje radili nego ovi novi žnj. Ako pak kupuješ nove, gledaj da su LOW ESR. Pazi na vrijednosti kapaciteta, napona, njihove gabarite i polaritet.

Isto tako, 500W napajanje ti ne treba, a ona kartica s njuškala je preskupa.

E da, ako nisi s lemilicom na ti, bolje da ne lemiš po ploči jer postoji mogučnost da ostetiš vodove. Ploča je višeslojna, te ima okolo elemenata koji hlade, odnosno, budu ti snižavali temperaturu, pa je za lemljenje po ploči poželjna malo bolja lemilica s regulacijom temperature. Prije odlemljivanja s ploče eventualno dodati malo tinola na lemno mjesto, da se sjedini s ovim starim.

Zadnje izmijenjeno od: ShanTech. 26.04.2013. u 21:48.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 16:58   #18
bamuja
ex zmaster76
Moj komp
 
bamuja's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: pula
Postovi: 322
za taj komp ce ti biti dovoljno i ono prvo lc napajanje od 420w, frend an njemu bez problema drzi athlon x2, 2gb rama, 3850, 2 harda i przilicu tako da za ovaj tvoj komp je ok.
bamuja je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 18:58   #19
6Finger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb, trešnjevka
Postovi: 1,166
Ugradio san dosta tih lc napajanja, nikad ni jedan problem.
Za takve konfe skroz ok
6Finger je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 20:38   #20
nigjo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 44
Brijem da ti je eventualno na onoj slici odozgo što si slikao, srednji kondić propišao.
Al malo je čudno kako ti je ona masa za fiksiranje "nestala" tj. ostala je samo mrlja od nje...
Ugl. sve ti je ShanTech rekao.

GL

Edit: Cjeote, za 200Kn sam prodao 4650 sa ArticCooling pasivnim ladnjakom. Daj liku 100Kn max za onu "karticu".
nigjo je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2013., 01:33   #21
KOveonline
Registered User
 
KOveonline's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zadar
Postovi: 47
Evo novosti.
Prvo sam uzeo napajanju u Linksu gore spomenuto od 420W i USB kontroler jer je stvarno oskudica USB ulaza. Montiram, upalim komp i nakon 2 minute se restarta
Prije toga sa se javio liku za karticu sa porukom: "100kn, keš, danas." i stiže poruka OK. Mogao sam naručiti neku od 50 kn, ali onda poštarina, čekanje...
Instaliram grafulju, drivere i odmah u Alien vs. Predator Gold i radi. Projekcije u PowerPointu (što mi je staroj bitno) - radi i nema više restartanja i ponovnog paljena pri gašenju. Još sam sinoć izgooglao ovu temu: http://www.bug.hr/forum/topic/razni-...rt/181790.aspx
Nije mi žao što sam uzeo napajanje jer je staro prejadno sa svojih 300W i ponovo ću probati staviti kameru, idu USB zvučnici, stavit ću 2 ventilatora na kučište jer nema niti jednog... i vidim da npr. ati radeon x1650 pro AGP traži minimum 350-Watt power supply or greater (assumes fully loaded system) pa nek se nađe koji watt viška ako uspijem koga užicati jaču grafičku.

Novo napajanje ima samo dvije utičnice (nisam baš stručan u nazivima) tako da sam spojio CD-ROM i jedan HDD, ovaj noviji Maxtor 160GB koji mi je uvijek služio kao storage jer ovaj Seagate gdje su mi od 2003. windowsi krči ko blesav iako ne pokazuje greške na skeniranju sa HDtune. Tako da upravo sada ide formatiranje Maxtora i nova instalacija XP-a i nadam se da to bu šljakalo
Kondiće na matičnoj nisam zaboravio. sjetio sam se da jedan poznanik radi u servisu pa moram stupiti u kontakt s njim i riješiti to tako da Barton ima šljakati još 10 godina

Ekipa, puno vam hvala na nesebičnoj pomoći, savjetima i vremenu utrošenom u ovaj vintage projekt Stvarno sam ugodno iznenađen odazivom i u ova dva dana sam puno naučio.
Nadam se da neću morati više dizati ovaj topic

Zadnje izmijenjeno od: KOveonline. 27.04.2013. u 01:38.
KOveonline je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2013., 08:34   #22
vm@
Premium
Moj komp
 
vm@'s Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: donji lapac
Postovi: 547
sličnu konfu sam i ja sastavio staroj samo je grafa 9800pro, sve radi odlično osim fb koji ju zakolje, refreš stranice traje 5-6sec
vm@ je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na