Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.10.2009., 20:51   #1
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,722
OT: Strujni bojler

Ispričavam se na off-topicu. Zanima me jedna stvar u vezi strujnog bojlera za vodu u kupaoni.

Da li je isplativije paliti ga svaki dan jednom na 3 sata koliko treba cca da se zagrije voda ili ga pak držati cijelo vrijeme upaljenog pa da on lagano dogrijava vodu stalno (bojler je Gorenje Tiki, 80 litara). Kako vi držite svoje?
rams je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2009., 22:00   #2
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
kod mene uvijek gori...^^
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.10.2009., 23:30   #3
vodokotlic
Premium
Moj komp
 
vodokotlic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: ZG - VŽ
Postovi: 375
Ako ti potrošnja to dopušta (dovolljno ti je 80 litara vruće vode preko dana) možeš isprobati da ga pališ samo na jeftinoj struji ( ljetno vrijeme 22-8, zimsko vrijeme 21-7). Naravno, tuširanje i takve stvari obavljati u tim vremenima. Ako ti test prođe, nabaviš onaj uklopni tajmer i preko toga narihtaš automatsko uključivanje za vrijeme jeftine struje.
vodokotlic je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2009., 23:47   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ako je ovo teh. forum onda dajmo i takvo rješenje. Ako je stan / kuća novije gradnje onda je bojler sam na svom strujnom krugu / osiguraću a vrlo vjerojatno imate na istom mjestu (ormar / kutija s osiguračima) tinjalicu za indikaciju jeftinije tarife. Netreba vam gore predloženi tajmer nego relej / sklopnik kojem je uzbuda signal jeftinije tarife a preko radnih kontakata spojen osigurač i strujni krug prema bojleru.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2009., 16:04   #5
Red Dwarf
Bajker s AMD-om na dresu
Moj komp
 
Red Dwarf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 959
čovjek pita da li bojler više troši ako će svaki dan
a)3 sata ložiti dok se voda ne zagrije i onda ga isključiti
b)bojler će se stalno dogrijavati 00-24 naravno ovisno o tome kakva je temp vode u njemu
Red Dwarf je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2009., 16:59   #6
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
ja znam samo da je kod mene trošio kako god okreneš..
nabavio mali protočni na plin i sad nemam brige palit bojler kad se idem tuširat, samo pustim vodu i to je to..
T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2009., 18:10   #7
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Možda treba pitat i Trošimira?
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2009., 20:24   #8
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
jeftinije ga je upaliti jednom da se zagrije, medjutim izolacija nikad nije savrsena tako da riskiras da jednom kad ti treba dobijes mlaku vodu, ovisi naravno o bojleru
ako ti je dosta 80litara tople vode dnevno nista te ne kosta da ga probas ugasiti za vrijeme skuplje tarife pa vidjet kako se ponasa tj da li ti je na kraju dana voda i dalje zadovoljavajuce topla

inace ima jedna zgodna knjizica, mislim da se zove "200 savjeta kako ustedjeti na energiji", i izdaju ju undp i ured za ee, potrazi na linku sto je thepook dao lako moguce da nadjes pdf jer je stvar besplatna
hash je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2009., 03:51   #9
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,722
Koristan je ovaj link što ga je thopok dao

Trenutno sam podstanar u stanu dok studiram i imam svoje strujno brojilo na kojem ima samo jedan brojčanik (jedna tarifa) tako da mislim da mi nema razlike u cijeni struje po danu i noći, tako da gledam cijenu tarifnog modela Plavi koliko sam skužio.

Ako ništa drugo probati ću npr. 5 dana palit svaki dan bojler na 3 i pol sata, pa onda 5 dana ga držat stalno upaljenog i vidjet kako se kreće promjena kW na brojilu, gdje će biti veća razlika, uz naravno sve standardne kućanske radnje (rasvijeta, kompjuter, kuhanje...).

No eto hvala na pomoći
rams je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2009., 09:03   #10
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ovako napamet... 80l preko 2kw grijača treba 2-3h da se full zagrije (ovisno naravno o podešenoj temperaturi), pošto bojleri imaju prilično dobru izolaciju imho bolje ti je držat always on po nekoj logici.

moj stropni gorenje je u podrumu na prilično hladnom i kad god sam prošao pokraj njega, a da nije in-use topla voda, lampica nije svjetlila na max. snazi grijanja.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.10.2009., 10:04   #11
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,906
bojler se ne gasi...nikad,osim kad odlaziš na put ili nešto
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2009., 10:20   #12
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Gorenje Tiki manual kaze da zagrijavanje 80L vode traje 3.5-4 sata prvi put (znaci kad ga gasis). Ja sam prije par godina u stanu pokusao gasiti bojler na taj princip da ne radi cjeli dan i to sam testirao mjesec dana i nisam nista ustedio . Osim toga nekoliko puta sam pop.. jer sam ga zaboravio ukljuciti kad mi je trbalo vode ili mi je trebalo iznenada/neplanirano . Kad gori stlano on u biti dogrijava vodu svakih 30-45 minuta na 5-10 minuta tako da se svede na to da nemas brige jel upaljen ili nije a potrosnja je kroz dan slicna kao i kad ga gasis.

Najveci neprijatlej potrosnje ti je kamenac na grijacu jer produzuje zagrijavanje i 30-40% ako ga ima puno . Stoga kupis Gorenjca koji nema grijac u vodi vec u svojoj posebnoj celiji/prostoru .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2009., 10:39   #13
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,906
bojler nije kotlovnica da zagrije veću količinu vode u kratkom vremenu...

paljenjem/gašenjem bi došao na isto,ako ne i više struje potrošio

bojler najviše struje potroši prilikom prvog paljenja,mislim,pa dovoljno je uzet u obzir koliko mu treba da zagrije vodu...da se to zaključi...kad se zagrije,pali se "povremeno" i na kratko čisto da održi temperaturu vode.

Struja se inače najbolje štedi tako da se priključiš na susjedovu

Inače,ovisno o vrsti brojača...ima jedna caka,kad se odvida (bez skidanja junfa),treba ga položit u vodoravan položaj...tako struja ide,a brojač ne (ne vrti se)
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote