Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.06.2016., 12:26   #1
Jontra Volta
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1
Plaće u IT sektoru

Zanima me kolike su plaće u IT sektoru, kakvo je stanje u privatnim kakvo u državnim/javnim? Npr za sistem administratora.
Jontra Volta je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2016., 12:40   #2
Zicy
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Današ više stvarno nema pravila, no sve zavisi o tvojoj razini znanja, iskustva, trenutne kvalifikacije, obrazovanja itd., a opet i do same tvrtke koje će to znati ili možda neće cijeniti uopće, zavisi što se traži od tebe i koliko si im bitan na kraku krajeva.

Osobno sam radio isključivo u privatnom sektoru kao sys admin, a potom kao engineer isključivo u IT firmama, od mene se zahtjevalo izvrsno poznavanje mreža (core networking, virtualizacija, implementacija, održavanje, throubleshooting...), dakle kompletno HW + SW znanje, em teorijsko, em praktično.

Sam početak na koji sam naletio je bio dosta zahtjevan i obuhvaćao je već varijaciju polja na koja sam morao biti spreman, što možda negdje drugdje neće biti biti slučaj.

Prije nego li počnem pričati o bilo kakvim ciframa, reci mi molim te što ti smatraš da bi kao sys admin u određenoj tvrtki, trebao/morao/želio raditi kako bi ti možda mogao malo bolje postaviti tu nekakvu financijsku rang ljestvicu.
Zicy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.06.2016., 12:46   #3
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
5000 do 30000 kuna neto.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2016., 13:32   #4
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
Novi trend je 2400kn, bikoz stručno osposobljavanje. Pogotovo ako tek krećeš.
tech je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2016., 14:09   #5
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor Zicy Pregled postova
Današ više stvarno nema pravila, no sve zavisi o tvojoj razini znanja, iskustva, trenutne kvalifikacije, obrazovanja itd.
Ja bih rekao da je još važnije kakve netko ima pregovaračke sposobnosti. Moja prva plaća je bila 7000Kn. Još su bila dvojca u istoj firmi, na istom poslu, jedan je radio više od mene, a drugi bolje, i obojca su imala manju plaću. Po mom dosadašnjem iskustvu (koje nije prebogato), obično poslodavac pita koliku plaću očekuješ. I tu daš neki raspon od - do. I onda ovisi kakva je firma, neki ti ponude donju među, neki gornju (ili ništa naravno). Meni su zadnji put dali gornju, a kolega je mjesec dana prije u ENT dobio donju. I nekako mi se čini da ćeš veću plaću lakše izvuć u maloj firmi, jer si velike firme nebi smjele dozvolit da ovise o jednom čovjeku, bolje im je platit dva osrednja, malte ne istu cifru kao jednog heroja, ali ne ovise o jednom čovjeku, pa može bilo tko dobit otkaz, bolovanje, šta god a da projekti ne propadaju.
A ovo stručno osposobljavanje bih zakonom zabranio. Ja bih radije zaradio dnevnicu na baušteli nego to. Kako pobogu živjet od 2400kn?Ja se divim ljudima koji preživljavaju s takvom mizerijom.

p.s. nisam sistemaš
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2016., 15:46   #6
ivosimec
Premium
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Pojatno
Postovi: 599
Glupo pitanje, iskreno glupo.

Državne firme neću ni spominjati jer nema smisla.

Kod privatnika je nebo granica.

Ovisi koliko znaš, što se traži i koliko možeš.

Veći je problem što kao pripavnik gotovo nemaš šanse, jer se nikome ne isplati ulagati u početnika.

A ako si osoba koja zna da zna velim nebo je granica.


P.S. Da si kvalitetan sistemaš nebi ni postavljao takva pitanja.
__________________
*********************
ivosimec je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2016., 16:05   #7
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,890
Decko mozda razmislja o faksu ili tako nesto a vi ga napadate da postavlja glupa pitanja.
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2016., 16:11   #8
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Decko mozda razmislja o faksu ili tako nesto a vi ga napadate da postavlja glupa pitanja.
Aha, znači visina plaća odlučuje hoće li se s time baviti u životu?
Onda mu je najbolje da ode trenirat nogomet, tamo su najveće plaće.
I je, pitanje je glupo kao i svaka rasprava o plaćama, možeš imati 3000 ili 15000, postoji tisuću firmi i tisuću faktora o kojima to ovisi.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2016., 16:30   #9
ivosimec
Premium
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Pojatno
Postovi: 599
Faks ne predstavlja apsolutno nikakvu garanciju da će raditi i ostati u it-u.

Situacija u zemlji je koma i više manje večina ljudi koji završe faks ne rade u tom području (izuzev veza i vezica pa se zakrpaju u državnu firmu i ne rade k.... ) ili onih koji fakat ownaju u nekom području. I možete vi pričat bajke ali to je tako jer hvala Bogu poznajem gro ljudi sa fer-a, foi-a, tvz-a etc i znam jako dobro kako stoje stvari.

Druga stvar, ni jedan faks te neće naučiti dovoljno da si spreman odmah za privatnika i da ima maksimalne koristi od tebe, tako da i jedan kuhar koji je ulagao u samoučenje može imati više šanse kod privatnika od npr ferovca.

Najgluplja stvar u Hrvatskoj je što mladi misli da ako završe faks da će dobiti posao u toj branši. My ass.

Uči, radi, bori se, izađi iz države ako treba pa nečeš brinuti o plači, ona će se dizati sama od sebe.

Simple as that.
__________________
*********************
ivosimec je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2016., 16:51   #10
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,890
Koji ste vi likovi, dajem primjere bzvz, ko zna zasto on zapravo pita ali necu vise nista spomenut napast cete i mene.
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.06.2016., 17:35   #11
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Citiraj:
Autor Jontra Volta Pregled postova
Zanima me kolike su plaće u IT sektoru, kakvo je stanje u privatnim kakvo u državnim/javnim? Npr za sistem administratora.
Privatni koliko znaš koliko se dogovoriš i koliko se pogodiš samo trebaš odvagnuti koliko se radi i kolika je odgovornost. Na prvu malo glupo zvuči ali 2x više ti je isto kao u državnom/javnom sektoru. Kod privatnika radiš ko konj i to ti plate (ako su pošteni) ali da li to toliko vrijedi.

Ja sam sysadmin u javnom sektoru (upravljam odjelom za informatiku) radim pon - pet od 08-16, prekovremeni ako oni mene lijepo zamole i meni se da, subote i nedjelje gotovo nikada se ne rade, prijevoz, službeni auto, mobitel, sigurnost kakva takva ... plaća ti je ograničena sa koeficijentima, stručnoj spremi, godinama radnog staža.

To ti je konkretno kod mene; ako si mi tek došao i imaš fax oko 4.000 na ruke. (1,115 koeficijent)

Benefit: mobitel, mobilni internet, prijevoz (notebook i komp ne računam to ti je ipak osnovno sredstvo za rad )
Dodaci: 0,5% na plaću po godini staža, 7% na mr.sc. i 15% na dr.sc.
Onda kada skupiš koju godinu staža pogurnem te malo više pa je to 1,232 koeficijent, pa opet koja godina i 1,523 onda dolaziš do šefovskih mjesta. Prvo rukovoditelj i to ti je 1,697 i onda načelnik i to je 1,940, to je oko 7.000 + bonusi (staž, sprema, ...) koje sam pobrojao prije.

I to je to ... dalje nema kod mene.
Ako je samo srednja onda je manje od 4.000 odnosno 0,854 do 0,921 koeficijent.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.

Zadnje izmijenjeno od: Black Dragon. 04.06.2016. u 17:44.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2016., 17:42   #12
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Plaća je u velikoj većini usko povezana sa količinom znanja. Jbg, ako imaš certifikate i iskustvo, ispod 8000-9000 kn nećeš imati.

Po meni, možda je bolje i prihvatiti posao za manje para u firmi u kojoj možeš naučiti i koja će ti platiti školovanje za dobivanje cerfifikata.
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2016., 17:48   #13
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Nije u svakoj firmi isto bit sis admin, pa prema tome nije ni ista plaća.

Kod nas formalno školovanje nema veze, samo koliko znaš i certifikati.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2016., 20:01   #14
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
A pro po plaća trilijun kuna i slićno. "Moj" ministar je doktor nauka sa pun kufer staža i njegova plaća je na ruke 17.715,98, odnosno bruto 29.219,35 kn ... pa vidi koliko možeš imat u državnom janom sektoru ako nije u pitanju muljanje cijele institucije da je neka polu privatno javno državna tvrtka ala Končar, APIS i slične umotovrine ...
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2016., 23:36   #15
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Počeo sam sa 5 tisuća, nakon 6 godina sam se popeo na 6 tisuća.
Službeni lap, mobitel uz neograničenu tarifu, 2xregres.

Firma 40ak ljudi, ja sam jedini u IT.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2016., 14:19   #16
baraba
Software developer
Moj komp
 
baraba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 47
Poceo u maloj random firmi (10 ljudi) s 5000, nakon 2 god bio na 6500. Vidim nema tu kruha, odem u jednu od ovih medijski eksponiranih cool firmi (stotinjak ljudi) na 8500, nakond 2 godine 10k. Mobile development, zafrkancija, no stress, klizno radno vrijeme.
baraba je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2016., 17:49   #17
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
Aha, znači visina plaća odlučuje hoće li se s time baviti u životu?
Onda mu je najbolje da ode trenirat nogomet, tamo su najveće plaće.
..
Nažalost ja se slažem da treba razmisliti o traženosti pojedinog zanimanja i birat školu/fax u skladu s tim. Ako te nešto zanima imaš čitav život da čitaš/učiš o tome, i uživaš koliko hoćeš, ali ako završiš nešto ala indologija, fonetika ili sl, loše ti se piše po pitanju egzistencije. Iznimke uvijek postoje, ali nisu pravilo.

edit: da i Bill Gates zarađuje više od bilo kojeg sportaša, tako da zaj*bi balun :P
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2016., 18:31   #18
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
Aha, znači visina plaća odlučuje hoće li se s time baviti u životu?
Onda mu je najbolje da ode trenirat nogomet, tamo su najveće plaće.
I je, pitanje je glupo kao i svaka rasprava o plaćama, možeš imati 3000 ili 15000, postoji tisuću firmi i tisuću faktora o kojima to ovisi.
dvije najvažnije odluke u životu koje muškarac mora donjeti su:
1. kad bira zanimanje kojim će se baviti
2. kad bira ženu s kojom će provest ostatak života

(za zanimanje nisam napisao 's kojim će se baviti ostatak života' jer posao nije stalan), (no nije ni žena )
Zato su to dvije najvažnije odluke u životu.
domina je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na