Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.03.2020., 00:08   #1
kalu
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Diskovi iz starog kompa u novi, VELIKI problem

Dakle ovako,
Uzeo ja novi komp za videoobradu
Gigabyte aorus ultra x570
Ryzen 3950x
2080 super
I u njemu 2x1 tb samsung ssd nvme spojeni na m.2a i m.2b tako da ne utjecu na sata konektore
+ toshibin disk od 4 TB na sata 0 spoju
(Konektora ukupno ima 6)
Isla je clean instalacija win 10 na prvi od ovih samsung ssd.
Sve super

E sad
Iz starog hompa htio sam spojiti u novi diskove sa materijalima, backupom itd
3 TB WD HDD, 500 Gb WD HDD i samsung 840 evo SSD.
E sad, kako god da spojim kad komp starta dugo se loada i onda se pojavi onaj nekakav repair i onda se dogodi nista. Tj jednom mi se dogodilo da udje normalno u windowse i vidi se ili taj disk od 3 TB ili taj disk od 500 GB.
Onda kad restartam se opet ne vidi i pojavi se kao unallocated space.
Jucer mi se pojavio navecer taj od 3TB, danas sam htio spojiti dodatno i taj od 500 GB i kad komp starta on dugo razmislja i kad napokon starta vise se ne vidi niti jedan. Naravno sad kad startam se ne vidi ni taj od 3 TB.
Ovaj ssd od 250 se nikako ne vidi ni ne prepoznaje u biosu ni windowsima.
Kad ga spojim preko usb docka stalno se pojavljuje poruka “disk failed to initialize”.
Ne kuzim uopce kako jedan drugog ubijaju i cime? I zasto?
Vec sam malo lud jer su to sve diskovi puni materijala i vjerovao sam da cu ih normalno spojiti nakon sto instaliram windowse.
Da li jedan drugom ubijaju nekakvu “strukturu” ili ne znam sta?

Hvala na pomoci
__________________
sTay tUned
kalu je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2020., 00:24   #2
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,943
Prva pomisao mi je bila da ti ne boota sa NVME drivea friške Windowse nego ti boota stare Windowse koji su instalirani na starim diskovima.


Mislim da imaš problema s naponima u kompu. Može biti šlus u jednom od SATA power konektora. Da li čuješ diskove da su se zavrtili? Ako imaš modularno mapajanje vidi da nisi slučajno uzeo napon s krivog raila za SATA ako je to uopće moguće...


U svakom slučaju diskove isprobaj u nekom drugom kompu za koji si siguran da radi.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2020., 00:31   #3
kalu
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Vrte, i pojave se oni u windowsima ali svi kao unallocated ili initialize.
Evo danas sam kupio i onaj usb dock za hdd i ssd i probao spojiti taj hdd od 500 gb kao i taj ssd od 250 preko docka na usb i oni se pojave ali su svi unallocated space.
A strah me jsta dalje dirati kad su na njima prebitni podatci.
Pa necu valjda svaki trebati recoverati???

Bas ne kuzim sta se dogadja
Kao da oh windowsi ujebu kod startanja, mijenjaju im strukturu, sta ja znam

Update:

Sad kad sam vratio sve diskove u stari komp pri startanju mi se javlja BOOTMNGR missing i kad udem u BIOS ne prepoznaje tocno samo ovaj Samsung 840 EVO disk na kom su WINDOWSI.
Ploca je stara ASRock P67 Pro3 P2.00
I5-2500K

Sve drugo, cak i neki mali OCZ Agility od 60 GB prepoznaje.

Jel se nesto u biosu zmrdalo?
Ali nemam pojma sta.

Jel mogu kako popraviti taj BOOTMGR missing?

Update:

Kad sam taj evo 840 spojio na sata 2, a ne na sata 3, pojavio se u biosu, ali u ahci modu nije loadao nista. Kad sam ga prebacio u IDE mode onda mi se pojavio windows automatic repair koji naravno vrti i ne dogadja se nista.
Jel mogu to popraviti sa win 10 diskom bez da izgubim sve fajlove?

Stvarno ne kuzim zar je moguce da se taj disk ne vidi na novoj ploci jer su svi konektori sata 3?
I da ga ne mogu otvoriti kad ga spojim u dock station preko usba?

Da li ako je ovdje u IDE modeu onda na novoj ne moze raditi u AHCI modu i da li zapravo kad bilo koji disk od ovih spojim to dugo “loadanje” u bootu prija startanja windowsa na novom kompu je prebacivanje diska iz IDE u AHCI prilikom cega se “izgubi” neka struktura?
__________________
sTay tUned

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 08.03.2020. u 20:57. Razlog: spojeni postovi
kalu je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2020., 09:41   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Lako moguće da se svojevremeno kad se radila instalacija na starom kompu nije znao ili nije htio zaj ** ti sa sata drajverima.
Ako se ne varam, na toj mobo sata2 je intel a sata3 je marvel - ov kontroler.

Uđi u bios i postavi za oba na IDE ili Compatible mode rada i vidi hoće li tada sve prepoznati i dignit winse.
Važno je da hdd sa winsima vratiš točno na port na koji je prije bio spojen.

Zanemari sad AHCI, bitno ti je da vidiš podatke koje ćeš kopirati / preseliti na novi komp.
Isto tako možeš sa dvd - a dignit neki Live Linux, 99% da će detektirati sve živo pa preko mreže prebaci / kopiraj na novi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2020., 10:30   #5
kalu
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Joj kad bi samo uspio sve kopirati na eksterne diskove skakao bi i pljeskao kao mladi tuljan.
Idiot sam sto nisam kopirao kad bi mi se nasumicno pojavljivali u novom kompu, ali mislio sam da je samo pitanje trenutka kad cu rijesiti da se vide svi.
Btw. vidim da se kuzis vise nego ja, koja ne razlika izmedu tog marvel i intel? Da li je moguce da su na novom svi marvel pa da zato ne radi?

Koju mi live linux predlazes?

Razmisljam o ovim koracima:
1. Live Linux
2. Probati popraviti win 10 na starom kompu sa win cdom jer sada ovako kako su spojeni dodju do “preparing ti repair windows i tu vrti i stoji satima prije nego predje na black screen
3. Probati spojiti u novi komp i mijenjati stvari u BIOSu pa se nadati da ce se opet pojaviti kao sto se jednom pojavio bar taj najveci disk
4. U novom kompu recoverati taj unallocated space sa EaseUSom ili slicno samo me strah koliko ce to trajati posto se radi o 3 TB

Da li mislis da bi mi neki od koraka mogao nesto dodatno zeznuti?

Ty
__________________
sTay tUned
kalu je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2020., 10:52   #6
Frung
Premium
Moj komp
 
Frung's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zg westside
Postovi: 598
Kad spajaš diskove na kojima je OS moraš biti jako oprezan da je BOOT order u BIOSu ispravan i da neće biti bootan krivi. Ukoliko je bootan drugi disk koji na sebi ima OS ima dobra šansa da se neće bootat iz prve i da će drugi pokušaj boota s istog diska otići u recovery i da će ti se na sve diskove u mbr zapisati novi boot disk s kojeg je pokrenut recovery.

Probaj dvije stvari;

Prvo, PCIE u biosu spustit na 2.0 . Stvar je u broju laneova za nvme diskove. Spustit će ti max speed, ali samo probaj rješava li ovo stvar, nešto slično imao sam u scenariju ryzen apu/diskretna grafa/nvme disk

Drugo, 3tb i 4tb kako su particionirani MBR/GPT?
__________________
~Fury of the dwarves runs deep.
Frung je online   Reply With Quote
Staro 07.03.2020., 11:49   #7
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,943
Čak i da je bootao stare Windowse i da mu je pregazio MBR podaci bi trebali biti gore. Najveće pitanje je kako su diskovi bili konfigurirani u starom kompu.

Ako je na starom kompu disk konvertiran u dynamic disk onda ga na novom kompu samo trebaš importirati u Disk Manageru do kojeg dođeš preko Computer Managera. Dinamički volume se neće automatski mountat na novom kompu. Ako su bili u nekoj vrsti RAID polja onda to treba složiti na novom kompu.

Ako je bila aktivna full disk enkripcija (hardwareska ili softwareska) onda to također moraš složiti na novom kompu. U slučaju da su diskovi enkriptirani, ako si u bilo kojem trenutku na novom kompu stisnuo inicijalizaciju diska onda imaš problem.

Windowsi imaju IMHO katastrofalno slabu instalacijsku proceduru. Na koji god disk da instaliraš Windowse oni će boot block uvijek staviti na prvi drive koji nađu u sustavu. Problem je što tako pregazi RAID descriptore i sl., pa dođe do korupcije podataka na tom driveu. Zato se kod instalacije Windowsa uvijek isključe svi diskovi i SSD-ovi osim onoga na koji instaliraš Windowse.


U svakom slučaju taj novi komp je sumnjiv.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2020., 11:55   #8
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
ma .. djelomično .. i nije istina na instalira boot na prvi koji nađe


nego ide redom
disk 0
disk 1
disk 2 itd..
ili ti ga redom kojim su uštekani na mbo .. svaki sata port ima broj jel ?
a drugo je što useri uštekavaju kako mu padne grah za gatanje, pa poslije plače
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2020., 12:13   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Nemoj "čačkat" na novoj konfi.
Za početak Live linux, probaj neku noviju a "laganu" kao Puppy ili LXLE,
štos je u tome da kod Live varijante os kao takav radi sa tog cd / dvd - a (zato zna biti sporo tj. treba biti strpljiv dok nešto odradi), a imaju složeno da automatski mounta sve hdd / particije šta nađe.
Zato radi (spoji) jedan po jedan "stari" hdd, na "Intel - ove" portove.
Malo će ti biti zeznuto jer slikovnica (gui i programi) drugačije izgledaju ali bi se trebao snaći, hdd je neki sdXY.
Kad vidiš podatke onda odmah u Live điru / okruženju kopiraj na vanjski disk.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2020., 13:42   #10
kalu
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Ma ja sam na novom kompu koji ima diskove 2x1 TB samsung ssd evo 970 nvme i taj toshiba 4 TB prvo instalirao windowse clean na taj 1 TB ssd nvme na kanalu m.2a.
Onda sam ga upalio i formatirao taj od 4 TB na kanalu sata 0 i sve ok.

Onda sam komp ugasio i spojio ta preostala 3 diska iz starog kompa, dakle 250 gb samsung evo 840 (na kom su bili windowsi), 500 GB WD blue i 3 TB WD RED na preostale sata kanale.
Mislim da u tom redoslijedu nista nisam fulao, jer sam instalirao windowse na cisto i pretpostavio da sad samo spojim preostale diskove kao sto sam hrpu puta prije.
E onda mi je prilikom startanja loading biosa, maticne (ne znam kako bi tocno nazvao - pise aorus i vrte se one tockice) jako dugo trajao i loadali bi se novoinstalirani windowsi sa diskovima koji su initialize ili unallocated space.

Probao sam onda i iskljuciti ostale, pa pustiti taj od 3 TB ili taj od 500 GB i nakon dugog loadinga bi se on pojavio normalno. Ok, onda sam mislio dobro, mozda on njih nesto provjerava, sad kad se pojavio ovaj od 3 TB idem spojiti sad i ovaj od 500. Spojim taj od 500 pa se opet ne vidi niti jedan.

E sad da li taj loading znaci da ga on prebacuje iz ide u ahci mode pa bi trebao samo pojedini sata kanal gdje je spojen neki od tih starih diskova prebaciti u ide?

Cudno je i sto sam taj ssd od 250 i taj hdd od 500 probao preko docking stationa spojit na usb 3.0 i isto se ne pojavljuju. Taj od 250 izbacuje cant access error a taj od 500 se pojavi kao unallocated space.

Stari diskovi nisu bili u raidu, nisu bili enkriptirani osim ako enkripcija nije nesto sto ja nisam namjestio a ide po defaultu, ne znam da li su bili MBR ili GPL ali radi se o kompu koji je star 6-7 godina.

Da li je moguce da instalacija tih novih win 10 na novom kompu nesto zajebava?

Probat cu svakako sa tim Linux Liveom prvo, ako ne onda ih spojit na novi komp pa taj unallocated space recoverat sa EasUSom ili slicno

Da li postoji firma u zagrebu kojoj mogu odnijeti ta 3 diska i koja ce mi kopirati sva tri na neki eksterni od 4TB koji im donesem? Mozda bi i to bilo najbolje

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Nemoj "čačkat" na novoj konfi.
Za početak Live linux, probaj neku noviju a "laganu" kao Puppy ili LXLE,
štos je u tome da kod Live varijante os kao takav radi sa tog cd / dvd - a (zato zna biti sporo tj. treba biti strpljiv dok nešto odradi), a imaju složeno da automatski mounta sve hdd / particije šta nađe.
Zato radi (spoji) jedan po jedan "stari" hdd, na "Intel - ove" portove.
Malo će ti biti zeznuto jer slikovnica (gui i programi) drugačije izgledaju ali bi se trebao snaći, hdd je neki sdXY.
Kad vidiš podatke onda odmah u Live điru / okruženju kopiraj na vanjski disk.
Da li istu stvar moze napraviti i Lubuntu ili hirens boot cd jer oboje vec ima na nekom cdu?
Ako su ovo dvoje gore navedeni bolji, onda skidam njih
__________________
sTay tUned

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 08.03.2020. u 20:57. Razlog: spojeni postovi
kalu je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2020., 14:01   #11
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
podaci ti nisu izgubljeni, to je lako za izvuci.

Da li si probao namjestiti Boot order direktno na m.2a NVME disk? bez ikakvih dodatnih 'uredjaja'
Drugo, provjeri si sata kabele, probaj promjeniti kabele od diskova koji te zezaju.

Vjerujem da si procitao manual od maticne i ispravno instalirao M2 diskove u A i B port, a ne C port koji se kosi sa SATA3 4/5 portom sto bi moglo komplicirati stvari po manualu p21 -https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_x570-aorus-ultra_1002_e.pdf

da li je kojim slucajem konfiguriran neki RAID na SATA portovima? bilo kakav? Cudi me da dize dosta duze sustav sa spojenim diskovima a nisu dio boot procesa.

Citiraj:
Autor kalu Pregled postova
Da li istu stvar moze napraviti i Lubuntu ili hirens boot cd jer oboje vec ima na nekom cdu?
Ako su ovo dvoje gore navedeni bolji, onda skidam njih
bilo koja linux distro sa live boot opcijom, ubuntu, kali, mint, itd.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2020., 14:07   #12
kalu
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
podaci ti nisu izgubljeni, to je lako za izvuci.

Da li si probao namjestiti Boot order direktno na m.2a NVME disk? bez ikakvih dodatnih 'uredjaja'
Drugo, provjeri si sata kabele, probaj promjeniti kabele od diskova koji te zezaju.

Vjerujem da si procitao manual od maticne i ispravno instalirao M2 diskove u A i B port, a ne C port koji se kosi sa SATA3 4/5 portom sto bi moglo komplicirati stvari po manualu p21 -https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_x570-aorus-ultra_1002_e.pdf

da li je kojim slucajem konfiguriran neki RAID na SATA portovima? bilo kakav? Cudi me da dize dosta duze sustav sa spojenim diskovima a nisu dio boot procesa.



bilo koja linux distro sa live boot opcijom, ubuntu, kali, mint, itd.
Jes, diskovi su u A i B, u C nije nista tako da nema kolizije sa sata portovima.
Ma ja nikakav RAID nisam namjestao, ali provjerit cu u BIOSu.
Meni je isto to cudno, kao da ih cekira, prebacuje na ahci (ako je to uopce proces) ili nesto slicno
__________________
sTay tUned
kalu je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2020., 14:11   #13
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
A stari SSD sa windowsima si zeznuo kad ti se bootao na novom kompu i ti si stisnuo repair. Zato ti se bootmgr sjebao
Ne bi se cudio da si tako zeznuo i boot novog win disa u tom procesu.

Reinstaliraj windowse na novi NVME, osiguraj samo da se boota na taj disk, iskljuci sve druge mogucnosti boota (mreza, USB, etc). I onda ponovo spoji stare diskove.

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2020., 14:17   #14
kalu
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Prvo je moguce, samo sto taj stari SSD nije u niti jednom trenu pokusao bootati svoje windowse na novom kompu. Kad ga spojim na stari komp u sata 3 onda pise bootmgr missing, kad ga spojim u sata 2 onda krene loadat windowse ali se pojavi automatic repair koji vrti do black screena.
Samo je cudno sto se taj ssd u novom kompu uopce ne pojavljuje, pa cak ni kad ga spojim preko usb docking stationa.

To cu i napraviti na novom kompu, da, ponovnu instalaciju.
Iako sam sve tocno tako napravio.
Da li onda da na tim starim diskovima stavim IDE a ne AHCI kad ih spojim?
Sumnjam da je u tome neka stvar
__________________
sTay tUned
kalu je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2020., 14:24   #15
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Ja bi ih stavio na AHCI, ali tek kada provjereno novi komp boota samo s m2 diska. nakon toga bi bootao windowse i ako ih ne nalazi, computer management -> disk management - i tu provjerio da li se pojavljuju i onda ih inicijalizirao.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2020., 14:29   #16
kalu
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Tocno sam taj postupak (komp je kao boot imao taj 1disk nvme, 2 disk nvme koji je prazan i toshibu 4tb koji je prazan) i napravio ali me initializea strah jer on najcesce samo ostavlja unallocated space sa kojeg onda treba recoverati particije.
To da ih taj check/repair ili “sta god to je” koji vrti novi komp kad ih spojim vjerojatno sjebe, to stoji, samo ne kuzim zasto uopce to vrti.
I zasto se ti diskovi ne vide ni preko usb docking stationa kad ih spojim
__________________
sTay tUned
kalu je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2020., 16:40   #17
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Ajde ti iskopcaj sve osim tog nvme gdje je sustav i pokreni da se uvjeris da li radi, ako ne onda probaj popravit s stickom+winsi.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2020., 16:51   #18
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Citiraj:
Autor kalu Pregled postova
Sad kad sam vratio sve diskove u stari komp pri startanju mi se javlja BOOTMNGR missing i kad udem u BIOS ne prepoznaje tocno samo ovaj Samsung 840 EVO disk na kom su WINDOWSI.
Ploca je stara ASRock P67 Pro3 P2.00
I5-2500K

Sve drugo, cak i neki mali OCZ Agility od 60 GB prepoznaje.

Jel se nesto u biosu zmrdalo?
Ali nemam pojma sta.

Jel mogu kako popraviti taj BOOTMGR missing?

Ako ti ista pomogne, meni je upravo taj error dosao prije koji dan.
Poludio sam, u biti rijesio sam tako da sam morao repairati winse ali iskljucivo preko bootable image na USB-u.

Tek onda mi je proradilo i prepoznao NVMe kao pravi.

Dakle, stavis win.iso na USB i pomocnu rufus-a kreiras bootable image (naravno treba ti win10 iso file + komp koji sljaka) - ja uzeo laptop. Nakon toga stavis u BIOS-u da boot-a preko USB, pokrenes prve korake win10 instalacije dok dole lijevo u kutu ne vidis repair ...klines, pokrenes i cekas.
KAzem meni je to rijesilo taj problem.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2020., 17:04   #19
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Može i Lubuntu kad ga već imaš,
na starom kompu postavi IDE ili Compatible mode na sata2 kontroleru (intel) i tu spoji jedan po jedan hdd.
Osposobi si da "vidiš podatke" bez ikakvih destruktivnih postupaka > copy na vanjski hdd.

Na novom postavi AHCI mod rada.
Do "nereda" je vjerojatno došlo šta je novi komp AMD platforma + W10 + NVMe SSD i treba paziti na dosta detalja od boot order pa dalje ...

Kad imaš (provjereno) podatke kopirane onda je lako upotrijebiti stari ssd / hdd na novoj platformi, AHCI + Initialze (MBR).
Initialze zapravo postavlja organizaciju, bilo MBR ili GPT po "novom".

Možeš upotrijebiti i neki boot partition recovery alat:
https://www.easeus.com/resource/disk...itialized.html
https://www.diskinternals.com/partit...itialize-disk/

Ako te je frka da ne napraviš još veću štetu neka ti pomogne netko sa više iskustva.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2020., 07:45   #20
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,943
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
ma .. djelomično .. i nije istina na instalira boot na prvi koji nađe


nego ide redom
disk 0
disk 1
disk 2 itd..
ili ti ga redom kojim su uštekani na mbo .. svaki sata port ima broj jel ?
a drugo je što useri uštekavaju kako mu padne grah za gatanje, pa poslije plače
Kako znaš da će prvo naći baš onaj koji je spojen u recimo SATA_0? Možda će baš prvo naći NVMe, mSATA ili neki drive koji je na dodatnom kontroleru, a to opet može ovisiti o tome kako su kontroleri spojeni na PCIe sabirnici.

Ne razumijem što si htio reći. Slažem se da korisnici često ne paze na redosljed. To i je problem i poanta kada imaš više diskova, a instaliraš Windowse koji nije prvi disk u sustavu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2020., 12:16   #21
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Kako znaš da će prvo naći baš onaj koji je spojen u recimo SATA_0? Možda će baš prvo naći NVMe, mSATA ili neki drive koji je na dodatnom kontroleru, a to opet može ovisiti o tome kako su kontroleri spojeni na PCIe sabirnici.

Ne razumijem što si htio reći. Slažem se da korisnici često ne paze na redosljed. To i je problem i poanta kada imaš više diskova, a instaliraš Windowse koji nije prvi disk u sustavu.
A da kod bootanja uđeš u BIOS i ručno odrediš sa kojeg se diska boota. To košta 5 sekundi vremena a onda nemaš ovakovih problema, osim toga meni je comp 24/7 tako da to radim samo onda kada izmjenjujem diskove u compu.

I još jedna stvar koja se meni dva puta do sada dogodila, nakon koje sam reinstalirao Windovse i od onda više nisam imao takvih problema.

Evo što mi se dva puta do sada dogodilo.

U PC imam 2 SSD i 3 HDD, OS je na SSD i sa njega se boota a ova 3 HDD su za podatke kao i video materijale koje preko LAN-a strimam na TV.

Prvi slučaj koji mi se dogodio je bilo to da sam izvadio jedan HDD od 2TB i na njegovo mjesto stavio 8 TB HDD, dakle fizički isključio PC izvadio HDD od 2TB i na njegovo mjesto stavio 8TB HDD.

Kada su se Windowsi pokrenuli umjesto 8TB HDD i dalje sam vidio HDD od 2TB koji je ležao izvađen na stolu. Dakle vidio sam Volume label od izvađenog 2TB HDD kompletne direktorije i fajlove u njima. No kada sam želio bilo koji od tih fajlova kopirati Windows je javljao da ne postoje.

Nakon toga vratim HDD od 2TB i normalno vidim na njemu sve i bez problema kopiram fajlove. Ponovnim stavljenjem 8TB HDD na mjesto ovog 2TB HDD opet vidim sadržaj HHD koji sam izvadio. Dogodilo se to da je po disku od 8TB došlo do prepisivanja kompletnog sadržaja FAT izvađenog HDD, kao i VL na disku od 8TB.

Kasnije kad sam išao pogledati ovaj 8TB HDD sa programima koji mogu povratiti sadržaj program je uspio spasiti 90% podataka sa ovog 8 TB HDD, no to je poprilično trajalo.

Ovaj puta sam mislio da sam ja nešto pogriješio.

No nakon par mjeseci dogodilo mi se potpuno isto kada sam to napravio sa drugim HDD od 8TB, sada mi je to postalo sumnjivo.

Također par puta se dogodilo u međuvremenu da su Windowsi kod boota javljali greške na nekim diskovima i sami brljali po njima.

Napravio sam format SSD i instalirao Windowse iznova i od onda već tri godine nema nikakvih problema iako sada dosta često izmjenjujem HDD u PC.

Ono što me i danas muči je to što je PC ugašen, zamijenjeni su HDD i postavljam si pitanje od kuda je WINDOWS povukao VL HDD koji je izvađen i leži nastolu, te od kuda je povukao FAT kao i njenu kopiju i prepisao to preko 8TB HDD nakon što je PC ponovo uključen jer i danas mi to ostaje misterija a što je najvažnije dogodilo se je to 2 puta u par mjeseci.

Virusa nije bilo jer je sve više puta provjereno, tako da ni danas nemam pojma zašto se je to događalo, no ponovna instalacija WIN OS je očito pomogla da se takve stvari više ne događaju.

Ako netko ima neku ideju i objašnjenje bilo bi zanimljivo čuti nešto o tome.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2020., 12:59   #22
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Ne mora biti točan odgovor, možda ono njihovo "indeksiranje" tj. njuškanje i roštanje po diskovima ?
Špijunski os
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2020., 14:27   #23
kalu
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Update:
Prvo OGROMNO HVALA svima koji se trude svojim savjetima pomoci!

Samo prvo ide objasnjenje:
Stari komp - ssd 250 GB samsung evo 840 na kom su windowsi - hdd 500 gb pun podataka - hdd od 3 TB pun podataka
Novi komp - 2x 1 tb samsung nvme (na prvom su na m.2a SAMO windowsi) - hdd 4 TB prazan

Dakle jucer sam cijeli dan preko usb docka na laptop od frenda pokusavao otvoriti taj ssd OD 250 jer ako cu ici pokusati repair windowsa onda cu vjv izgubiti te podatke. Ne znam ni sam sta smo sve pokusali, ali valjda neki uninstall drivera pa install i disk se pojavio. Onda se jaaaako sporo sa tog diska na laptop kopiralo 50 bitnih gigi.

Ova druga dva diska se kad ih spojimo na dock pojavljuju odmah i normalno ali kao unallocated space. To valjda onda treba recoveraty sa nekim od softwarea a svi kazu da to nije problem ako disk nije formatiran ili dirano ista po njemu.
Stovise, na ovom od 3 TB koji nije imao particije, disk manager pokaze zauzeti prostor kao jednu unallocated particiju, a prazni ostatak kao drugu. Ili radi sto je i user iznad napisao jer taj drugi disk od 500 GB ima dvije particije

Probat cu dakle sad na starom kompu spojit sve pa sa live linuxom pa probat ocitat diskove i onda recovery windowsa pa cemo vidjeti. Ako ih nista od toga “ne vidi” onda mi preostaje partition recovery.


NOVI KOMP: On je sad skroz prazan, ali cak i kad iskopcam sve i pustim samo te NVMe njegov bios loading traje po 30 min i onda se pojavi neki repair i loadaju windowsi.
Ja sam na njemu, kako nisu radili stari diskovi, updateao bios na zadnju verziju i instaliravao drivere sa onim nekim driver update programom jer sam mislio da su to stari diskovi na ahci novom i da im mozda fali druver.
Tako da cu sad vratiti BIOS sa F11 verzije na F3 (ploca je gigabyte aorus ultra x570) i reinstalirati windowse na cisto.

Stvarno sam razocaran i plocom i AMDom ako je to sve uzrokovano tim chipsetom. Do sada sam uvijek bio na Intelu i ovakve stvari su se cinile bas kao sasvim logicne. Instaliras windowse na cisto da se nesto ne zajebe i onda spojis normalno diskove.
__________________
sTay tUned
kalu je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2020., 14:55   #24
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,924
30 minuta prolazi kroz bios? Hebenica. Jesi loadao default postavke za bios nakon flashanja? To tipično uzrokuje neobične probleme.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2020., 15:00   #25
kalu
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
30 minuta prolazi kroz bios? Hebenica. Jesi loadao default postavke za bios nakon flashanja? To tipično uzrokuje neobične probleme.
Iskreno, mislim da jesam ali vise nisam siguran. Sad znam da hocu. Vratiti cu na defaultni, clearat cmos i izabrat da loada defaultne postavke u njemu prije startanja.
Stravicno mi je cudna i cinjenica da izbacuju te bios verzije a da nisu 100% sigurni da sve funkcionira. Pa nije BIOS pizdarija

Mislim meni je cudan i sam taj postupak gdje ti skines novi bios, pokrenes taj exe u windowsima i onda ti se on flasha. Ali to su valjda te nove tehnologije, bios kao da instaliras chipset ili driver

Zanima me da li tako vracam i stari? Bas to sad guglam
__________________
sTay tUned
kalu je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2020., 15:39   #26
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor kalu Pregled postova
Iskreno, mislim da jesam ali vise nisam siguran. Sad znam da hocu. Vratiti cu na defaultni, clearat cmos i izabrat da loada defaultne postavke u njemu prije startanja.
Stravicno mi je cudna i cinjenica da izbacuju te bios verzije a da nisu 100% sigurni da sve funkcionira. Pa nije BIOS pizdarija

Mislim meni je cudan i sam taj postupak gdje ti skines novi bios, pokrenes taj exe u windowsima i onda ti se on flasha. Ali to su valjda te nove tehnologije, bios kao da instaliras chipset ili driver

Zanima me da li tako vracam i stari? Bas to sad guglam


svaka tebi čast, zanimljiva tema.. ali meni se čini da si sam sebi uzrokovao više problema nego komp, takvim nestručnim i nepažljivim pristupom..

poslije svakog flasha biosa, ide cmos default - nema nisam siguran i mislim da jesam.. isto tako hrpa ovih informacija, tko zna šta si krivo napravio, preskočio korak itd.. mislim, ne serem, samo kažem

i čemu flash iz windowsa? staviš fileove na usb, uđeš u Bios, odeš na Q-flash i izrokaš BIOS.. nakon restarta uđeš u BIOS, load defaults

i ovo što sam ti boldao.. ti ćeš "Vratiti cu na defaultni, clearat cmos i izabrat da loada defaultne postavke" - 3 puta napraviti isto? zašto?
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2020., 15:42   #27
kalu
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Cijeli sam postupak instalacije windowsa na novi komp na cisto, te onda naknadno spajanje starih diskova napravio kao i 7 puta prije toga sa raznim drugim racunalima i sve je uvijek bilo ok.

Naravno da sam kad diskove nije prepoznavalo pokusavao sa updateom biosa, drivera, itd.
__________________
sTay tUned
kalu je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2020., 17:57   #28
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,924
Nisam siguran što točno napravio kod flashanja biosa. Dakle, najpametnije je, kako je kolega kazao, staviti sve potrebno na USB, bootati u tu flash aplikaciju, flashati te onda odmah poći u bios i ondje loadati setup defaults. Na kraju lijepo snimiš i izađeš. Pritom vodiš računa o tome da postaviš pravi boot order jer se on u pravilu poremeti.

Što se tiče samog biosa i kvalitete, ymmw. U pravilu se bios update radi samo onda kada je to stvarno neophodno pa je time i rizik prihvatljiv.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2020., 21:15   #29
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Iz nekog mog iskustva, dosta ploča poremeti boot order čim se kreneš malo igrati s diskovima. To znači da bi trebao:

- spojiti samo onaj SSD na koji idu Windowsi
- flashati novi BIOS i loadati default postavke
- aktivirati UEFI i isključiti CSM, a secure boot namjestiti po želji
- instalirati novi Windows build i pustiti da sve prođe do kraja
- isključiti PC i spojiti sve ostale diskove
- uključiti PC i odmah ući u BIOS i maknuti iz boot ordera sve diskove osim ovog s Windowsima
- spremiti sa F10 i ne bi smjelo biti problema

Druga stvar, kod tih USB adaptera/ladica/kućišta zna biti jako puno problema oko čitanja diskova većih od 2 TB. Baš kod kuće imam taj slučaj da moram paziti gdje što spajam. Kama USB adapter, stari Sharkoon HDD dock i jedno USB kućište ne vide ništa veće od 2 TB dok novija USB 3.0 kućišta i dock vide sve što im uvalim. Stariji uređaji su imali limit na 2 TB pa se slikaj tako da pripazi i na to.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2020., 08:13   #30
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
... a da napomenem da sam ja na svojoj matičnoj morao prvo napraviti update BIOS-a jer ploča nije dobro radila, u BIOS-u se vidjeli diskovi, prođe POST i kod bootanja jednostavno stalo dizanje OS-a.
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na