Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.07.2008., 11:24   #1
Cheese
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 4
Alarm, problemi kod paljenja

Pozdrav svima na forumu od novog člana.

Ovako, imam nekoliko problema sa računalom i mislim da je problem u matičnoj i/ili napajanju. Nadam se da ćete mi brzo pomoći jer ne znam da li ću sutra uspjeti upalit komp. Problemi su:

- mali ventilator na matičnoj ne radi već dugo, to mi do sad nije radilo probleme, ali je sigurno je uzrok pregrijavanju.

- poslje 15-ak minuta igranja bilo koje igre čuje se alarm u slušalicama (ponavljaju se dva tona, slično sireni hitne, ni nu ni nu ni nu...). nakon restarta više ga nema i više se ne javlja makar ja igrao sat-dva.

- nedavno mi se pojavila poruka kod pokretanja računala, prije bootanja windowsa, na prvom ekranu: "CPU is unworkable or has been changed. Please recheck - CPU SOFT MENU". Pritisnem F1 i dalje normalno nastavi pokretajne. pročitao sam da treba resetirat bios, ali to još nisam probao. pričekat ću još malo da vidim što vi imate za reći o svemu ovome...

- problem kod paljenja pojavio se prije 2 dana. kada ga upalim ništa se ne događa (nama nikakvog beepa, ništa se na prikazuje na monitoru, samo svijetle lampice na kućištu od napajanja, hard diska i na optičkim pogonima). komp se upali tek nakon što par puta pritisnem restart. jučer se upalio nakon 3 restarta, danas je trebalo više, oko 5 puta.

Zahvaljujem na bilo kakvom savjetu i prijedlogu.
Cheese je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2008., 11:36   #2
Berax0r
Registered User
 
Berax0r's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 623
Napajanje otislo.
Berax0r je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.07.2008., 11:40   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Kako si već zaključio, prvo napravi clear cmos ili u biosu load defaults.
Potom provjeri jeli cpu ispravno detektiran.
Crknuti vent na chipsetu u ove vrele dane je problem, dok nađeš zamjenu i ako uopće nađeš nekako namjesti drugi vent da puše po chipsetu
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2008., 14:11   #4
Cheese
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 4
Jučer nisam nikako mogao pokrenut komp. Stavio sam novo napajanje, ali nije riješilo problem. Dakle, kad upalipm komp, na kućištu svijetli led od napajanja, a od harda se samo na kratko upali. Kasnije se čuje da hard nešto dela pa mislim (i nadam se) da je s tim sve u redu.

Na matičnoj imam dvile led diodice koje svijetle, mislim da su od napajanja i harda. Ventilator na procesoru dela. Na monitoru se ništa ne javlja, stalno je u stand by modu. Gdje bi mogao bit kvar? Možda je matična otišla? Procesor? Grafička?

Hvala na pomoći...
Cheese je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2008., 14:15   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Matična rekla bye-bye
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na