Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.04.2020., 17:42   #1
Alleen86
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2020
Lokacija: Poznanovec
Postovi: 3
(riješeno) A disc read error occurred

Pozdrav,

Imam jedan čudan problem s matičnom pločom i SSD diskom. Naime, prije nekog vremena riknula mi je matična ploča Gigabyte GA-970A-UD3 i nabavio sam drugu, istu takvu. Međutim, nakon ponovnog sastavljanja računala s tom drugom pločom, umjesto podizanja Windowsa dobio sam poruku "A disc read error occurred". Probao sam staviti drugi disk na tu matičnu ploču i Windowsi su se normalno podigli. Probao sam staviti taj SSD disk na drugu matičnu ploču i također sve radi. SATA kabel je također provjeren i radi. Dakle, matična ploča je očito u redu, SSD je očito u redu, a i kabel je očito u redu, ali nekako se međusobno ne mogu "skužiti". Do sad sam probao:
  • resetirati BIOS,
  • nadograditi BIOS,
  • ponovno instalirati Windowse,
  • rebildati MBR.

Ništa od toga nije pomoglo te se uvijek umjesto podizanja Windowsa javlja ista poruka: "A disc read error occurred"... Ima li netko kakvu ideju?

Zadnje izmijenjeno od: Alleen86. 06.04.2020. u 09:55.
Alleen86 je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 17:54   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
1 - na nekoj drugoj makinji spoji taj ssd i spasi podatke (ako treba)
2 - na novo / čisto instalirati winse na taj "problematični" ssd s tim da pobrišeš sve sa njega

U Biosu je postavljeno AHCI za SATA ... ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.04.2020., 17:57   #3
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
ne kuzim bas redoslijed opisa problema.. kazes, stavio si drugi disk i windowsi su se podigli.. na tom disku su onda isto neki windowsi od drugog kompa ili?

ako si probao instalirati windowse na taj SSD i baci ti taj error, vuče mi da ti boot order nije dobro postavljen u BIOS-u pa to provjeri.. zatim dalje, pretpostavljam da instaliraš win 10.. oni su mnogo zajebani kad imaš više diskova u kompu, tj znaju boot stavit na neki drugi disk..

ugl, ištekaj sve diskove osim ssd-a, uđi u bios za svaki slučaj pogledat boot order (postavi ga na ssd).. metni usb s windowsima i probaj instalirati
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 18:10   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
E da, dobro govori kolega,
neka je ssd uštekan na isti port kao na originalnoj (crknutoj) mobo,
odraditi boot repair sa instalacijom ili sa alt. alatima dodati novu stavku u boot manager da "puca" na ssd i particiju sa winsima.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 22:38   #5
Alleen86
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2020
Lokacija: Poznanovec
Postovi: 3
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
ne kuzim bas redoslijed opisa problema.. kazes, stavio si drugi disk i windowsi su se podigli.. na tom disku su onda isto neki windowsi od drugog kompa ili?

ako si probao instalirati windowse na taj SSD i baci ti taj error, vuče mi da ti boot order nije dobro postavljen u BIOS-u pa to provjeri.. zatim dalje, pretpostavljam da instaliraš win 10.. oni su mnogo zajebani kad imaš više diskova u kompu, tj znaju boot stavit na neki drugi disk..

ugl, ištekaj sve diskove osim ssd-a, uđi u bios za svaki slučaj pogledat boot order (postavi ga na ssd).. metni usb s windowsima i probaj instalirati
Znači ovako, nakon što sam stavio novu matičnu i sve spojio, a na SSD-u su bili instalirani Windowsi, prilikom podizanja se javila greška. Prvo što sam tada napravio je bilo resetiranje BIOS-a, nakon čega se javila ista greška, a onda sam napravio upgrade BIOS-a, nakon čega se opet javila ista greška. Tada sam pokrenuo ponovnu instalaciju Windowsa 10 na taj SSD, pri čemu sam ga formatirao (nisu mi bitni podaci na njemu). Kod instalacije Windowsa matična je prepoznala SSD, kopirali su se na njega podaci s instalacijskog sticka i početak instalacije je išao normalno. Međutim, kad se restartalo računalo i Windowsi su se trebali pokrenuti s SSD-a, opet ista greška (prioriteti bootanja u BIOS-u su prije toga bili dobro postavljeni). Zatim sam uzeo taj SSD i napravio instalaciju Windowsa na drugom kompu, i na tom drugom kompu su se normalno instalirali i proradili (zaključak: SSD je ok). Nakon toga sam uzeo jedan drugi disk na kojem su Windowsi 10, stavio ga na svoju matičnu ploču i također je sve normalno radilo (zaključak: matična je ok). I SATA kabel je provjeren. Međutim, stavim taj SSD na svoju matičnu ploču i opet ista greška...

Na kraju sam napravio rebuild MBR-a na SSD-u, probao ponovno instalirati Windowse i opet isto - podaci se s instalacijskog sticka kopiraju na SSD, ali nakon restarta kompa opet ista greška.

Hvala vam svima na dosadašnjoj pomoći! Možda nakon ovog pojašnjenja imate još kakav prijedlog?
Alleen86 je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2020., 07:43   #6
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Da li je SSD sam uštekan prilikom instalacije ...


Ako nije, makni hard i sve ostalo i ostavi samo SSD pa instaliraj wimbloze ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2020., 09:54   #7
Alleen86
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2020
Lokacija: Poznanovec
Postovi: 3
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
U Biosu je postavljeno AHCI za SATA ... ?
E, ovo je pomoglo! Proradilo je sve! To objašnjava zašto su se s hard diska windowsi pokrenuli, a sa SSD-a nisu.. Toliko muke, a rješenje je bilo u par klikova u BIOS-u...

Puno hvala svima!
Alleen86 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na