Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.03.2011., 21:12   #1
Tejo.Hr
Premium
Moj komp
 
Tejo.Hr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Selim se od sajta do sajta
Postovi: 179
(rijeseno) Bučni vent i CPU smart fan

Prilikom igranja igra kompjutor zna biti jako bučan. Čudno recimo, da prime95 na blend testu nije nikada natjerao ventilator da približno bude toliko bučan. Makar je opterečenje bilo na 100%, temperatura se bila stabilizirala na 56-57 stupnjeva (maksimalna zabilježena je bila na 58 u jednom trenutku), dok je kompjutor bio tek neznatno bučniji. Natjeran je vent od grafičke na 100% MSI Afterburnerom, i iako se čuje buka, nije ista i puno je tiša. Otvaranjem kučišta utvrđeno je da je buka u procesorovom cooleru.

U biosu sam pronašao opciju CPU smart fan control, koja je odgovarala opisom da bi mogla pomoći. Bila je isključena, stoga sam ju uključio i mod sam ostavio na auto kako je bilo po defaultu.

Sada je testirano igranjem COD4 (nije toliko zahtjevan, ali je svejedno i on tjerao prije na veliku buku) i kompjutor ne proizvodi nikakve probleme, a kompjutor je apsolutno tih kao da se ništa ni ne vrti. Samo me interesira sada da li da ostavim na tome, ne petljam ništa, i vjerujem tom modu da će dobro koordinirati rad ventilatora i temperaturu procesora?

Isto me interesira s čime ja najbolje da provjeravam za svaki slučaj temperaturu procesora narednih dana da se uvjerim da je dobro šljaka (uz Prime kada sam testirao sam bio koristio Core Temp).

P.S. Riječ je o konfiguraciji koja je na mome profilu. Ništa nije OC niti je u planu.
Tejo.Hr je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2011., 14:02   #2
G.D.I. Info
Registered User
Moj komp
 
G.D.I. Info's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 30
ako koristis stock cooler za cpu oni imajz tendencije profućkat i zujat nakon određenog vremena te su po meni privremeno riješenje za hlađenje proca do nabavke novog brand coolera. ako pri većim opterećnjima proivodi preveliku buku moguće je da nešto ne valja i savjet je da ga zamjeniš.
G.D.I. Info je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.03.2011., 14:54   #3
Tejo.Hr
Premium
Moj komp
 
Tejo.Hr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Selim se od sajta do sajta
Postovi: 179
Kompjutor je kupljen pred novu godinu, bilo bi žalosno da je već cooler otišao nakon tako kratke upotrijebe. Trenutno odlično radi smart fan opcijom. Temperature ne prelazi 51 stupanj (mjerio sa Core Temp), a ne buči niti približno onoliko koliko je prije. Čim se igre ugase (ili recimo prebaci na desktop) već se stišava. Na igrama starim par godina uopče se ne čuje zujanje. Na zahtjevnijim je sasvim podnošljiva glasnoća.

Ako jednog dana dođe do toga da krene raditi probleme razmišljao sam ga zamjeniti sa Cooler Master Hyper 212 Plus (već sam razmišljao o tome dok nisam pronašao smart fan).
Tejo.Hr je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2011., 15:04   #4
Nm4st3r
Premium
Moj komp
 
Nm4st3r's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 59
kao što je već preporučeno uzmi novi cooler jer stock nisu nešto posebno. hyper 212+ je stvarno odličan(osobno ga imam) i može se naći za vrlo malu lovu, ali moraš paziti da ti je kućište dosta veliko za njega jer je on ogroman
__________________
Nm4st3r je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2011., 20:52   #5
G.D.I. Info
Registered User
Moj komp
 
G.D.I. Info's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 30
51 stupanj u mirovanju je velika temperatura a sto se zujanja pri igranju tiče tada su cpu i gpu najvise optereceni pa se griju i automatski pojačavaju hlađenje ugl. definitivna preporuka mjenjaj cooler što prije to bolje
G.D.I. Info je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2011., 21:02   #6
Tejo.Hr
Premium
Moj komp
 
Tejo.Hr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Selim se od sajta do sajta
Postovi: 179
Ne u mirovanju, za vrijeme igranja sam mislio. U svakom slučaju razmisliti ću o što skoroj promjeni coolera. Sada mi recimo nakon 15 što sam prekinu igru koju sam igrao cirka sat i pol temperatura između 46-47minuta. Temperature reading min mi pokazuje 40 da je bilo, a maximum 56.

@ Nm4st3r Kakvi su tvoji dojmovi sa glasnočom tog coolera? Kako najbolje da se uvjerim da li stane?
Tejo.Hr je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2011., 09:02   #7
vranjba
Premium
Moj komp
 
vranjba's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
Visoke temperature poslje igranja se zadržavaju jer vjerojatno nemaš ventilator na ispuhu ispod napajanja. Pogledaj dali su i velike temperature diska kad izađeš iz igre. Topal zrak od procesora ostaje u kučištu i grije sve jer ga nema šta ispukati, a ovaj vent od napajanja se jedva vrti kad izađeš iz igre (jer nema opterećenja pa nema razloga da vrti brže)
Po mom mišljenju bolje uzmi vent za ispuh nego novi cooler, i ostavi taj smart fan da radi.
Čak mislim da će i nakon kupnje boljeg coolera topli zrak ostajati u kučištu bez venta na ispuhu, malo će se poboljšati stanje jer bi bio usmjeren prema van a ne prema dolje.
__________________


CPU: AMD Phenom II X2 545 @X4 B45 + AC Freezer 64 Pro PWM
MBO: Asrock a780GXH @ bios 1.70
RAM: Kingmax 2x2GB PC2-8500
VGA: Sapphire HD5570 1GB
Zvučna: Asus xonar d1
HDD: WD6401AALS + WD2000JB + WD3200AAJS
PSU: Corsair cx400W
Case: Gigabyte GZ-X6
Keyboard: Logitech mk520 + Microsoft Natural Wireless Mouse 6000
Daljnski: Mce ir
Zvučnici: Swans d1080mkii 08
Monitori: Philips 220SW + HP L1950g
TV: Panasonic TX-P50C3E
AIO: HP Deskjet F4280
OS: Windows 7 x64


HP Compaq nx7010
CPU: Pentium centrino 2.0 GHz
RAM: 1gb + 512mb PC2700
VGA: ATI Mobility Radeon 9200 32mb
HDD: wd 40 GB
OS: Win XP SP3 x32


CPU: Pentium 3 1.0 GHz + Glacialtech igloo 2520
MBO: Intel D815EFV
RAM: 2x 256mb PC133
HDD: Maxtor 80gb + Seagate Barracuda 7200.7 160gb
PSU: Codegen 400W
OS: Win XP SP3 x32
PCI Lan: Linksys cisco gigabit EG1032 v3
Routher: Thomson ST780i WL
Net: T-com Flat


Acernote lite 350pc
CPU: Pentium 100 MHz
RAM: 8 mb edo onboard
VGA: chips&tech f65545
HDD: ibm 540 mb
OS: win 95



CPU: pentium 166 MHz
MBO: ga 586vx rev 3.37
RAM: 4x16 mb edo ram
VGA: Ati 3D rage II +dvd 4 mb
HDD: quantum fireball se2.1a 2.1 gb
PSU: seasonic ssa-200g
Monitor: Acer 13"
OS: dos 6.22

vranjba je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2011., 10:18   #8
Nm4st3r
Premium
Moj komp
 
Nm4st3r's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 59
Citiraj:
Autor Tejo.Hr Pregled postova
Ne u mirovanju, za vrijeme igranja sam mislio. U svakom slučaju razmisliti ću o što skoroj promjeni coolera. Sada mi recimo nakon 15 što sam prekinu igru koju sam igrao cirka sat i pol temperatura između 46-47minuta. Temperature reading min mi pokazuje 40 da je bilo, a maximum 56.

@ Nm4st3r Kakvi su tvoji dojmovi sa glasnočom tog coolera? Kako najbolje da se uvjerim da li stane?
Cooler je stvarno odlican. imam podeseno u biosu da je vent na minimalnom broju okretaja do nekih 50 stupnjeva pa se ne cuje, a dok je vent na max malo se cuje. kod mene je kuciste atx i taman stane cooler
__________________
Nm4st3r je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2011., 22:30   #9
Child Of Bodom
Premium
Moj komp
 
Child Of Bodom's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Varaždin
Postovi: 95
Citiraj:
Autor Tejo.Hr Pregled postova

@ Nm4st3r Kakvi su tvoji dojmovi sa glasnočom tog coolera? Kako najbolje da se uvjerim da li stane?

Samo da dam svoj "plus" za Hyper 212 +, njime sam zamjenio stock kuler koji je bio u kompletu sa Phenomom. Stock je prvih 2mj radio sasvim ok tiho no onda sam ga pri vecim brzinama poceo "cuti"

Brzinu Hyper.a sam podesio u BIOS.u na oko 800 rpm minmalno i u 80% slucajeva on se vrti na toj brzini i ne cujem ga (nesto malo glasniji su ipak HDD i vent od PSU) a uzmi u obzir da su mi bocne stranice kucista skinute a komp je od mene udaljen 1m. Btw na toj brzini (dakle 800..850..900 rpm) mi drzi CPU na oko 27 C kad je kao X2 a kad ga otkljucam na X4 onda je temp oko 35 C. Pri visim brzinama, iznad 1200 i on se nesto jace cuje no to me ne zanima buduci da mi vecinu vremena radi na nizim,gore spomenutim brzinama.

Kako da se uvjeris da li ti stane u kuciste? Ovako, racunaj da od procesora do bocne stranice trebas imati minimalno 159 mm razmaka (to je zapravo visina Hypera). Eto,moje je preusko pa imam bocnu stranicu skinutu (za sada,a u planu je neki moding - rezanje i krpanje plexijem )

Definitivno ga preporucujem jer za 200kn (npr to je najcesca cijena rabljenih sa garom) mislim da nema puno boljih od njega. A ako te i nece zadovoljit,lako prodas

Zadnje izmijenjeno od: Child Of Bodom. 29.03.2011. u 21:59.
Child Of Bodom je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2011., 23:08   #10
Tejo.Hr
Premium
Moj komp
 
Tejo.Hr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Selim se od sajta do sajta
Postovi: 179
Uf, kušište mi izvana debelo 18 centimetra, ne znam da bi bilo mjesta za 16cm-arski cooler. Budem ga otvorio pa provjerio.
Tejo.Hr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.03.2011., 16:34   #11
Nm4st3r
Premium
Moj komp
 
Nm4st3r's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 59
Citiraj:
Autor Child Of Bodom Pregled postova
Btw na toj brzini (dakle 800..850..900 rpm) mi drzi CPU na oko 27 C kad je kao X2 a kad ga otkljucam na X4 onda je temp oko 35 C. Pri visim brzinama, iznad 1200 i on se nesto jace cuje no to me ne zanima buduci da mi vecinu vremena radi na nizim,gore spomenutim brzinama.
Meni dok je idle temperatura mi je oko 25°C(imamo isti procesor samo što sam ja svoj malo više oc-ao). Nabacio sam još jedan ventilator pa imam push pull sistem pa su temperature tako niske. Jedino mi prime uspije dići ventilatore na max. Imao sam prime upaljen 4 sata i temperatura nije prešla preko 50°C.
Kod mene se niti ne čuje hyper jer je ventilator na grafi glasniji od njega


Citiraj:
Autor Tejo.Hr Pregled postova
Uf, kušište mi izvana debelo 18 centimetra, ne znam da bi bilo mjesta za 16cm-arski cooler. Budem ga otvorio pa provjerio.
I kod mene je ista veličina s tim da mi je jedna stranica napravljena od plexija(debljine oko pola centimetra) koji se nalazi s unutarnje strane i baš mi hyper212+ taman stane
__________________
Nm4st3r je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2011., 20:21   #12
Tejo.Hr
Premium
Moj komp
 
Tejo.Hr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Selim se od sajta do sajta
Postovi: 179
Pardonček što opet dižem ovaj topic, odgodio sam bio bilo kakvo mjenjanje, ali eto sada opet došlo na red da se ta buka sredi.

Riječ je o Thermaltake V4 kučištu, evo slikica:
http://img228.imageshack.us/img228/503/03062011455.jpg
http://img845.imageshack.us/img845/916/03062011456.jpg

Od matične, točnije od ovog plavog "nosača" na kojem se vide dva šarafa na prvoj slici, pa do dijela gdje dolazi stranica od kučišta ima 16 centimetra. Pošto je Bodom procjenio da toliko i treba, ne bi htio kupiti Hyper 212+ pa se onda uvjeriti da mi fali milimetar da bi mi stao unutra, tako da bi radije potražio neki drugi za kupiti.

Pošto je grafička dosta dosta tiha pa bez opterečenja procesora nema velike buke, volio bi da i novi cooler za procesor bude što tiši. I naravno da dobro hladi, al dobro, to mu je glavna funkcija. OC kompa ne dolazi u obzir. Cijena do 250kn, pa bi zamolio za preporuke.
Tejo.Hr je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2011., 17:43   #13
Child Of Bodom
Premium
Moj komp
 
Child Of Bodom's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Varaždin
Postovi: 95
Citiraj:
Autor Tejo.Hr Pregled postova
...pa se onda uvjeriti da mi fali milimetar da bi mi stao unutra..
Mislim da 1mm ne bi stvorio problem jer toliko se može odmaknuti bočna stranica a i nebi izgledala deformirano (ispupčeno)
Bilo bi dobro da ti ga netko posudi pa isprobaš.
Child Of Bodom je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2011., 17:55   #14
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Katana 3 stane sigurno..neki dan ugradio u isto kućište?
Cijena oko 180kn, kako gdje..hladit će odlično i nečujno, posebno ako neće OC-at, ali i u tom slučaju je odlična.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2011., 19:03   #15
Tejo.Hr
Premium
Moj komp
 
Tejo.Hr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Selim se od sajta do sajta
Postovi: 179
@ Child of bodom

To sam si i ja razmišljao, ako mu stvarno prifali milimetar do dva. Za posuditi ga nemam, niti bi volio petljati svojim amaterskim rukama po tuđemu.
Čudno mi je recimo na Thermaltakeovim stranicama, piše da je kučište široko 190cm, pa da i sa matičnom i stranicama da ostane tako malo prostora. Kao što sam rekao mjerena je udaljenost od svjetlo plavih nosača za cooler gdje se vide 2 šarafa na prvoj slici, uključujući i debljinu tog plavog nosača (dakle to je nekoliko milimetara od same matične), pa do dijela gdje otprilike dolazi stranica kada sjednu, valjda sam dobro izmjerio? Brat je očitao da ima 16cm i koji milimetar više, tako da ako je dobro mjereno, još i stao Hyper.

@ Bojan
Hvala na preporuci. Dobio sam još par preporuka za taj cooler, a i cijenom i dimenzijama izgleda prihvatljivo.

Ne znam, treba se odlučiti, sada zapravo dvoumim. Cijenom bi još mogao uzeti Hypera, a ako sam dobro izmjerio onda bi još stao. Samo je stvar da li se isplati, pošto ne planiram OC, pretpostavljam da bi Katana radila dobar posao, a onda bi vjerojatno Hypea uzimao ako je osjetno tiši od nje.

A onda treba toga vraga i montirati, makar na netu imaju stvarno dobre prikaze kako ga metnut.
Tejo.Hr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na