Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.04.2010., 16:59   #1
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
(riješeno) ATI Radeon HD 4850x2 se smrzava u zahtjevnim igrama

pozdrav svima

evo imam jedan manji problem pa ako neko moze neki savjet dat ili rjesenje...imam grafulju sapphire 4850x2 koju sam dobio prije par dana,grafa odlicno radi dok se ne pokrene neka zahtjevna igra,npr racedriver grid. nakon 15 tak minuta voznje komp se jednostavno smrzne,nekad ostane samo crni ekran. ista stvar se desi i kad se ide u ccc-u na auto tune za grafu...jedino sto znam to se sve desava kad grafa dodje do temperature od 77-80 stupnjeva. jel moguce da je problem u pregrijavanju? ista stvar se desavala i sa 3870x2 dok recimo obicne grafe poput hd 5770 tu i tamo ide preko 80 stupnjeva i nikad se ne zblesa...komp je ok sam po sebi,maticna gigabyte,neznam model al podrzava cross za grafe,procesor amd dual core 7750 kuma,ram transcend 4 gige,napajanje xilence 650 wati...

win 7 su instalirani na kompu...

Zadnje izmijenjeno od: matrix30zg. 24.04.2010. u 18:13. Razlog: izmjena
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2010., 20:38   #2
Raven_1
Night shift
Moj komp
 
Raven_1's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
Moze li to napajanje na 12V dati 480W? Ne kazem da je slabo, ali reko si da se to dogadjalo kod x2 kartica.
__________________

Proc: AMD X2 3800+ cooled by TT BigTyphoon
Matična: ABIT AN8 SLI
RAM: 2x512MB OCZ Platinum EL rev2 PC3200
Grafička: SAPPHIRE ATI RADEON HD3450 256MB
HDD: WD 40GB i Samsung 160GB @ 7200
RW:DVD-ROM Pioneer DVD-106
PSU: 420W Xilence RedWing


"NOBODY expects the Spanish Inquisition! Our chief weapon is surprise...surprise and fear...fear and surprise.... Our two weapons are fear and surprise...and ruthless efficiency.... Our *three* weapons are fear, surprise, and ruthless efficiency...and an almost fanatical devotion to the Pope.... Our *four*...no... *Amongst* our weapons.... Amongst our weaponry...are such elements as fear, surprise.... I'll come in again."

--uoɥʇʎd ʎʇuoɯ--
Raven_1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.04.2010., 20:44   #3
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
........

hm,pa eto napajanje je 650w i jos je crossfire ready...radile su dvije 5770 u crosu i nije bilo problema...
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2010., 21:12   #4
Raven_1
Night shift
Moj komp
 
Raven_1's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
A cuj probaj eksperimentirat s driverima. Da li imas u vecini igara probleme ili samo u nekima? Mozda da potrazis patch za doticne igre, ako je stvar u samo nekoliko igara.
__________________

Proc: AMD X2 3800+ cooled by TT BigTyphoon
Matična: ABIT AN8 SLI
RAM: 2x512MB OCZ Platinum EL rev2 PC3200
Grafička: SAPPHIRE ATI RADEON HD3450 256MB
HDD: WD 40GB i Samsung 160GB @ 7200
RW:DVD-ROM Pioneer DVD-106
PSU: 420W Xilence RedWing


"NOBODY expects the Spanish Inquisition! Our chief weapon is surprise...surprise and fear...fear and surprise.... Our two weapons are fear and surprise...and ruthless efficiency.... Our *three* weapons are fear, surprise, and ruthless efficiency...and an almost fanatical devotion to the Pope.... Our *four*...no... *Amongst* our weapons.... Amongst our weaponry...are such elements as fear, surprise.... I'll come in again."

--uoɥʇʎd ʎʇuoɯ--
Raven_1 je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2010., 21:15   #5
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
...

pojedine igre,sto zahtjevnije manja je vjerojatnost da se nece zblesat...recimo pes 2010 ili worms mayhem se mogu igrat od jutra do sutra...racedriver grid kako kad,nekad sat vremena nekad sam 10 min...grafa je vjerojatno ispravna pa mi ju blesavo nosit na garanciju...mozda da nabubam jos 2-3 ventilatora na nju
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2010., 23:36   #6
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,152
Grafa nije ispravna ako ne može raditi normalno na igrama. Stavi da ti se vent vrti na 100%, pa vidi oće li onda biti ok.

Ako ni tada nije, šalješ na garanciju i kažeš da se usred igre gasi komp, i reci da imaš napajanje od 1000W, da ne pametuju oni tamo.
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2010., 23:59   #7
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Grafa nije ispravna ako ne može raditi normalno na igrama. Stavi da ti se vent vrti na 100%, pa vidi oće li onda biti ok.

Ako ni tada nije, šalješ na garanciju i kažeš da se usred igre gasi komp, i reci da imaš napajanje od 1000W, da ne pametuju oni tamo.
Ne mora biti.

Nisi napisao koje drivere koristiš. Baci oko ovdje pa možda nađeš nešto korisno. Preporučaju catalyste 8.12 i 9.2 pa vrijedi probati.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2010., 10:14   #8
vava
Premium
Moj komp
 
vava's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Dubrava kod Vrbovca
Postovi: 270
Imao sam doticnu karticu,kod mene je radila savrseno.
Prodao sam ju frendu i pocelo mu se isto tako desavati,
sve zahtjevnije igre igrao 15-20 min i crni ekran.
Stavili 2 venta na kuciste i radi savrseno.
Znaci sigurno pregrijavanje.
__________________

vava je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2010., 12:52   #9
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
.........

probacu tokom dana se malo poigrat drugim driverima pa javim kakvi su rezultati...takodjer molim ak je neko jos imao isti problem nek javi sto je napravio. sa par strana sam cuo vec da kod nekog te x2 rade normalno a kad se ista kartica stavi u drugi komp dolazi do problema...
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2010., 11:43   #10
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
.........

jucer isprobani svi zivi driveri,problem i dalje aktualan,kad temperatura grafe dodje do 78 stupnjeva komp se smrzava,privremeno rjesenje je stavljanje ventilatora od grafe na 100% i onda temp ostaje na max 72 stupnja al ogromna je buka...
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 26.04.2010., 14:29   #11
TomRi
Can You Hear Me? 142.8 dB
Moj komp
 
TomRi's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Kvatrić
Postovi: 2,068
jel imaš barem 2 venta od 12cm (1 za upuh i 1 za ispuh) u kućištu?
jer ne možeš očekivati da bu ti x2 grafe radile bez propuha

Citiraj:
radi al ogromna je buka...
za ovce i novce bi trebao staviti vodeno,
ono i postoji da bi hladilo pošteno i u tišini.
__________________
Danas je teško biti budala, prevelika je konkurencija...

Water cooled PC
Moj najveci MOD

Novi hobby: RC model + HD kamera
TomRi je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2010., 14:53   #12
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
hm pa eto ima u kucistu 4 ventilatora al svejedno se stvara velika toplina od grafe...razmisljam stavit jos dva venta da pusu direktno u nju i imat otvoreno kuciste il mozda je najbolje kupit za 200-300 kn neki artic cooling pa problem rjesen...

u cjeloj toj prici me muci kako u drugom kompu radi na manjim temperaturama i to jos na slabijem napajnju

Citiraj:
Autor TomRi Pregled postova
jel imaš barem 2 venta od 12cm (1 za upuh i 1 za ispuh) u kućištu?
jer ne možeš očekivati da bu ti x2 grafe radile bez propuha

za ovce i novce bi trebao staviti vodeno,
ono i postoji da bi hladilo pošteno i u tišini.
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2010., 14:55   #13
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Citiraj:
Autor matrix30zg Pregled postova
jucer isprobani svi zivi driveri,problem i dalje aktualan,kad temperatura grafe dodje do 78 stupnjeva komp se smrzava,privremeno rjesenje je stavljanje ventilatora od grafe na 100% i onda temp ostaje na max 72 stupnja al ogromna je buka...
Točno to sam i ja na 3870x2 radio,pa su mi rekli da ne znam drivere instalirati..mulci. Prodam grafu,i radi danas odlično,šta je bilo - nitko ne zna.

Očito se pregrijavala,a da ti isprobaš grafu kod nekog prijatelja možda? Postoji li takva mogućnost,ili dvojice,još bolje..

Da nije stvarno do kućišta(provjetrenosti),napajanje bi moralo držati.

Znao sam nailaziti na svakakva rješenja,recimo meni je upalilo,tj. smanjilo broj crnih ekrana i vađenje jednog keksa RAM-a,imao sam 4x2 Gb Corsaira,izvadio jedan od 2gb,i sa 6 je radilo osjetno stabilnije. Možda je i do neke kompatibilnosti matična,puni RAM slotovi,i x2 grafa. Teške su ti to kemije..ti imaš 2x2 ili 4x1gb unutra?
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2010., 15:10   #14
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
probao kod buraza u kompu i njemu je manja temperatura za 3 do 5 stupnjeva,znaci grafa je ispravna da to odma eliminiram. moj komp je malo izmjenjen,sad su 2x2 gb rami...pitanje je zasto samo x2 kartice tako rade? 3870 x2 je isto tak se blesala u istom kompu al sa drugim napajanjem dok dvije 2600xt u crossu,dvije 2900 xt u crosu a isto tako i 5770 su ledene prema x2 karticama...ma najvjerojatnije je u pitanju lose hladjenje same grafe

Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
Točno to sam i ja na 3870x2 radio,pa su mi rekli da ne znam drivere instalirati..mulci. Prodam grafu,i radi danas odlično,šta je bilo - nitko ne zna.

Očito se pregrijavala,a da ti isprobaš grafu kod nekog prijatelja možda? Postoji li takva mogućnost,ili dvojice,još bolje..

Da nije stvarno do kućišta(provjetrenosti),napajanje bi moralo držati.

Znao sam nailaziti na svakakva rješenja,recimo meni je upalilo,tj. smanjilo broj crnih ekrana i vađenje jednog keksa RAM-a,imao sam 4x2 Gb Corsaira,izvadio jedan od 2gb,i sa 6 je radilo osjetno stabilnije. Možda je i do neke kompatibilnosti matična,puni RAM slotovi,i x2 grafa. Teške su ti to kemije..ti imaš 2x2 ili 4x1gb unutra?
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2010., 15:13   #15
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Moguće,kažem meni je ista,ali ista stvar bila sa 3870x2,igram igram Quake Warse,i pljas nakon 15,20min,random crni ekran,a zvuk se nastavi,pucati mogu,ćorke jer mi je ekran crn..i slično. Posumnjao na napajanje ili na pregrijavanje,treće ne znam šta je,jer mi je pola kose poispadalo od drivera, sve sam probao i službene i moddane.

Mislim također da se ne pregrijavaju oba GPU-a,već samo jedan,tako mi se nekako uvijek činilo sa 3870x2,jedan zahebe stvar,i grafa ode u safe mod,i slično..i restart kompa,normalno,ništa drugo ne pomaže.
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2010., 15:21   #16
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
hehe ziva istina al eto ja cak ni restart nemogu,samo ugasit skroz komp pa ponovo paljenje...



Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
Moguće,kažem meni je ista,ali ista stvar bila sa 3870x2,igram igram Quake Warse,i pljas nakon 15,20min,random crni ekran,a zvuk se nastavi,pucati mogu,ćorke jer mi je ekran crn..i slično. Posumnjao na napajanje ili na pregrijavanje,treće ne znam šta je,jer mi je pola kose poispadalo od drivera, sve sam probao i službene i moddane.

Mislim također da se ne pregrijavaju oba GPU-a,već samo jedan,tako mi se nekako uvijek činilo sa 3870x2,jedan zahebe stvar,i grafa ode u safe mod,i slično..i restart kompa,normalno,ništa drugo ne pomaže.
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2010., 15:36   #17
TomRi
Can You Hear Me? 142.8 dB
Moj komp
 
TomRi's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Kvatrić
Postovi: 2,068
Citiraj:
Autor matrix30zg Pregled postova
dok dvije 2600xt u crossu,dvije 2900 xt u crosu a isto tako i 5770 su ledene prema x2 karticama...

kod ovih ostalih što si nabrojao je cijela površina hladnjaka za 1 GPU,
a na x2 karticama ista ta površina za 2 GPU-a.

ili ako ćeš okrenut istu stvar ovako,
single GPU verzija ima u pravilu duplo veću površinu za disipaciju topline naspram x2 kartice.
zato su i tiše i hladnije.
__________________
Danas je teško biti budala, prevelika je konkurencija...

Water cooled PC
Moj najveci MOD

Novi hobby: RC model + HD kamera
TomRi je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2010., 15:45   #18
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Točno Tom,osobno bi otišao toliko daleko,da bi hlađenje GPU-a daljeg od venta proglasio lošim u maniri - pasivnog.

http://www.legitreviews.com/images/r...70x2_naked.jpg

Ali opet,debilno je to,ogroman utjecaj evidentno ima provjetrenost i cable management u takvim slučajevima,mislim,kod mene je to očajno prije bilo rješeno - džungla,ali da je to jedini razlog kvragu za crni ekran,pa nemoguće..

Nije zaista ni čudo što su stavljali i rezali po dva VF900Cu i slično,ali treba i VRM ohladiti i memorijske čipove..

http://my.ocworkbench.com/bbs/attach...1&d=1199954223

Jbg,pogledaj recimo ovo,tvornički clockana,i super hlađenje dam se kladiti da nema ovakvih problema..Nisu oni za ludu ovo montirali.

http://www.geeks3d.com/public/jegx/2...3870-x2-oc.jpg

U cijeloj priči pak to nema nikakve veze kad hlađenje 4850x2 ima 2 venta..nije isto hlađenje.

Zadnje izmijenjeno od: thedream. 26.04.2010. u 15:54.
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2010., 17:46   #19
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
...........

malo kopam po netu pa vidim da istih problema ima ko gljiva poslje kise...evo jedan link ako kome pomogne


http://forums.tweaktown.com/f11/4870x2-cooling-28078/
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2010., 18:08   #20
m&n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 888
Citiraj:
Autor matrix30zg Pregled postova
malo kopam po netu pa vidim da istih problema ima ko gljiva poslje kise...evo jedan link ako kome pomogne


http://forums.tweaktown.com/f11/4870x2-cooling-28078/
meni se to nikad nije dogadalo..

niti sad sa hd4870x2 niti prije sa bilo kojom dual gpu karticom..

tak da stvarno mi je to sve cudno..
m&n je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2010., 18:24   #21
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
meni je jos cudnije sto niko nezna tocan uzrok za pregrijavanje...


Citiraj:
Autor m&n Pregled postova
meni se to nikad nije dogadalo..

niti sad sa hd4870x2 niti prije sa bilo kojom dual gpu karticom..

tak da stvarno mi je to sve cudno..
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2010., 14:14   #22
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
rjeseno

rjeseno,problem bio u kucistu i protoku zraka...
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na