Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.06.2011., 15:07   #1
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,442
Gigabyte Radeon HD 3870 512MB GLASAN VENT

Radi se o ovoj kartici :
http://www.sharkyextreme.com/hardwar...2MB-Review.htm

Nedavno sam je prodao kolegi sa foruma pod imenom "zmaksonvil" i on tvrdi da mu je vent na grafi bučan i da mu je stalno na maksimumu okretaja iako je temperatura 37 *C .
Nezna kako da smanji broj okretaja iako je kaže pokušao sa raznim programima !
Kod mene je grafa radila sasvim normalno i nije bila glasna (nisam je uopče čuo ) !
Rekao sam mu da pokuša sa riva tunerom tako sam ja podešavao brzinu okretaja na ati 4870 koja je bila prilično bučna i sve je radilo 10/10 .
On je kaže to pokušao već riješiti sa riva tuner programom ali nije uspio (neznam uistinu kako nije uspio) kaže da mu se vent i dalje vrti maksimalno brzo iako je temperatura samo 37 *C .
Neznam što da mu više savjetujem pa vas molim za pomoć oko ovoga problema sa ventom na grafi .
Kristijan1 je online   Reply With Quote
Staro 20.06.2011., 15:53   #2
metalacos
Premium
Moj komp
 
metalacos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 67
Ja imam hd 4850 sa istim takvim zalmanom i na najjace kada radi ga doslovno ne cujem, samo blagi sum koji je neprimjetan, no tu karticu sam dobio sa ovim adapterom s kojim je moguce fizicki podesavati brzinu okretaja, nije skup i mislim da bi se tvome kolegi isplatilo ako mi je bas toliko bucan zalman..

http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=050.912.031
metalacos je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.06.2011., 23:36   #3
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,442
Dobro , to je jedno od mogućih rješenja ali nije mi jasno kako je kod mene vent bio tih a kod njega sada nije !?
Tražim uzrok tome i zanima me dali netko može pomoći savjetom kako da stiša vent tj. smanji broj okretaja istog .
Kristijan1 je online   Reply With Quote
Staro 20.06.2011., 23:44   #4
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor Kristijan1 Pregled postova
Dobro , to je jedno od mogućih rješenja ali nije mi jasno kako je kod mene vent bio tih a kod njega sada nije !?
Tražim uzrok tome i zanima me dali netko može pomoći savjetom kako da stiša vent tj. smanji broj okretaja istog .
Sa linka kojeg si gore stavio:

"Zalman offers a "silent" operating mode on a 5-volt connection, but the Gigabyte Radeon HD 3870 512MB uses a standard 12V connector. On the other hand, the constant fan speed keeps the card extremely cool in both idle and 3D modes."

Taj vent uvijek radi jednako, a softverski se ne može kontrolirati IMHO.
Ili je problem u subjektivnom doživljaju buke ili je u transportu došlo do nekakvog oštećenja ležaja ventilatora, za što se nadam da nije
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2011., 08:52   #5
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Evo da se i ja javim, ipak je kartica kod mene.
Kartica je dakle poprilicno bucna sto me iznenadilo jer sam je kupio s epitetima 'tiha i hladna', iako kao sto kazete, bucna je full subjektivni pojam.
Prvo sam mislio da je to normalno, a onda sam za istu tu konfu kupio, takodjer tu na forumu, X1950 (sve pohvale kolegi savec0re) i probao nju staviti u taj isti PCIe port gdje je bila i ova 3870 o kojoj pricamo. Rivatuner je radio za 5, kad stavim fan na 25%, grafa totalno zvucno nestane, kad fan stavim na 100% buci k'o blesava, sve kako i treba. A ova 3870 jednostavno vrti vent svojom brzinom i ne jebe nikakav Rivatuner, ni BIOS, ni Windows drajvere zadnje skinute s neta za tu karticu, kako na XP-u tako ni na sedmici, probao sam i jedan i drugi sistem.

Meni se cini da je na grafi riknuo neki kontroler brzine okretaja, ili mozda temperaturni senzor odnosno mehanizam koji podatak od senzora pretvara u odgovarajuci broj okretaja na ventu... ne znam sto bi drugo moglo biti.
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2011., 09:33   #6
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Taj vent ce se i dalje vrtiti na max broju okretaja posto nema automatsku regulaciju ( samo crna i crvena zica) . Citat s gornjeg linka : still takes up two slots and without a variable speed fan, or a heat exhaust system to get rid of hot air.Gigabyte Radeon HD 3870 512MB uses a standard 12V connector. Znaci nista od utisavanja softverskim putem
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2011., 10:08   #7
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Taj vent ce se i dalje vrtiti na max broju okretaja posto nema automatsku regulaciju ( samo crna i crvena zica) . Citat s gornjeg linka : still takes up two slots and without a variable speed fan, or a heat exhaust system to get rid of hot air.Gigabyte Radeon HD 3870 512MB uses a standard 12V connector. Znaci nista od utisavanja softverskim putem
Hm, da, ali... kako je onda kod Kristijana ta ista kartica bila tiha, a kod mene... bas i ne?
Ili je njegovo uho drugacije bazdareno od mojeg?
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2011., 10:13   #8
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Njegovo je uho bazdareno drukcije od tvojeg.U mom kompu je 4x120 upuh ispuh i delta na 7V pa mi je kuciste "tiho" , tj buka mi ne smeta.Takoder sam imao 8800 GT gigabyte takoder bez regulacije, i grafa je bila " tiha "
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2011., 10:18   #9
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
Kristijan malo slabije čuje od tebe.
Što nije niti čudno obzirom na link iz njegovog potpisa.

Ili ti imaš profinjenije (čitaj starije) uho.
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2011., 10:26   #10
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Njegovo je uho bazdareno drukcije od tvojeg.U mom kompu je 4x120 upuh ispuh i delta na 7V pa mi je kuciste "tiho" , tj buka mi ne smeta.Takoder sam imao 8800 GT gigabyte takoder bez regulacije, i grafa je bila " tiha "
Imao sam i ja jedno (kratko) vrijeme baš tu istu grafu i bila mi je bučna za popizdit. I imala je gore ovaj isti Zalman koji je i na ovoj 3870.
A ovu karticu o kojoj pričamo sam stavio u kućište sa 120 usisom, 120 ispuhom, stock coolerom socket 775, i 120 od napajanja, i bučila je više od svih njih zajedno, što mi je definitivno previše.
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.06.2011., 13:40   #11
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Citiraj:
Autor E-mil Pregled postova
Kristijan malo slabije čuje od tebe.
Što nije niti čudno obzirom na link iz njegovog potpisa.
Strasno nesto, citavih 10 sekundi sam poslusao i ovakav izraz

Citiraj:
Autor zmaksonvil Pregled postova
i bučila je više od svih njih zajedno, što mi je definitivno previše.

Nije isti zalman na 8800 gt i na ovoj 3870, ni blizu

imas ovakvu 8800 GT : http://www.behardware.com/medias/pho...IMG0021608.jpg

i ovakvu : http://media.bestofmicro.com/1/T/102...yte_8800gt.jpg

Na gornjoj je vent malo nafrljen posto je i hladnjak malo " slabiji" , zato ti je ova jos bucnija.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2011., 15:30   #12
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Nije isti zalman na 8800 gt i na ovoj 3870, ni blizu

imas ovakvu 8800 GT : http://www.behardware.com/medias/pho...IMG0021608.jpg

i ovakvu : http://media.bestofmicro.com/1/T/102...yte_8800gt.jpg

Na gornjoj je vent malo nafrljen posto je i hladnjak malo " slabiji" , zato ti je ova jos bucnija.
Ajoj da, sad si me sjetio da nije isti... ja sam zabrijao za neku drugu karticu koju sam imao s tim istim Zalmanom, ali to je bila još AGP kartica.

Kakav je onda zaključak svega? Ako kažete da ova grafa ne može biti nebučna, kako je onda ta ista Kristijanu bila tiha? Ili je za sve kriv heavy metal (ili death ili trash ili koji već metal)...
Je li jedino rješenje kupiti onaj potenciometar, pa ga staviti na napajanje venta?
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2011., 15:49   #13
neron888
Premium
Moj komp
 
neron888's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 65
Kupi zalmanove fanmate regulatore, nisu skupi 30kn za fanmate2, 20kn za obićni fanmate i rješiš problem, možda bi bilo bolje fanmate 2 jer ima regulator kojeg možeš staviti izvan kučišta i po potrebi napiriti okretaje venta..
neron888 je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2011., 17:59   #14
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Prodaj grafu dok je ispravna i doplati 100ku i uzmi nes bolje/tise. Moj prijedlog
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na