Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.08.2016., 11:14   #121
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 669
Svi ti "mjerači" se oslanjaju na S.M.A.R.T. (ugrađena tehnologija za nadzor koju danas ima svaki disk) i više-manje samo prenose trenutne vrijednosti (tzv. attributes) kao npr. broj paljenja, radnih sati, realociraniih sektora itd. Mali problem je što nemaju/ne koriste svi proizvođači/uređaji potpuno iste atribute i njihove granične vrijednosti pa nekad budu krivo protumačeni.

Među free alatima, čini mi se da nema neke razlike (zgodan je CrystalDiskInfo jer je mali i portable) a od komercijalnih, sviđa mi se HDSentinel.
Možda je najbolje koristiti dijagnostički alat od konkretnog proizvođača, SeaTools od Seagatea, WDLifeGuard od WD-a itd. jer najbolje poznaju "svoje" diskove.

Da dodam za SSD-ove ... nemam baš puno iskustva, par desetaka do sada, tako da mogu prijaviti samo jedan Patriot Ignite 240GB koji je malo poblesavio nakon nekih mjesec dana (ploča ga sve češće nije vidjela prililkom boota, počeo je prijavljivati krivi kapacitet, pa malo gubio NCQ ... sve do potpunog kraha). Novi se također nije baš volio sa X99 chipsetom, ali na Z77 radi ok. Sve skupa, u postotku slično kao i hard diskovi, dakle, i dalje radim backup

Zadnje izmijenjeno od: Max Rockatansky. 25.08.2016. u 11:37. Razlog: SSD
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2016., 10:35   #122
visson
Premium
 
visson's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Zg
Postovi: 48
Nije loše prije kupnje diska provjerit statistiku kvarova za neki disk. Recimo postoje izvješća o pouzdanosti diskova u data centrima npr. nesto ovakvo https://www.backblaze.com/blog/hard-...ility-q3-2015/ iako nema sigurne procjene dali ce disk bit dobar ili ne, i najbolji disk moze crknut ak imas peh. Redoviti backup jedina sigrunost.
visson je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2017., 18:44   #123
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Za Backblaze pacijente...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2017., 16:25   #124
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Donedavno sam imao Seagate disk 2TB koji je trebao služiti kao backup manje važnih stvari. No primjetio sam da su prilikom nekih većih manevara po disku podaci, koje nisam micao, znali nestati. Iz početka sam mislio da mi se pričinjava, ali znam da te direktorije nisam dirao.

Prošao sam cijelu bateriju testova po tom disku, nije ima sectora koji su bad, datoteke koje bi novo zapisao bile su posve čitljive, no kao da je prilikom zapisivanja novih podataka znao pisati tamo gdje nije smio. Jer ni undelete aplikacije nestale podatke više nisu nalazile.

Izmjenjao sam nekoliko SATA kablova (različite izvedbe), premjestio disk u drugi kompjuter, i u dva mjeseca testiranja sam zaključio da je očito problem unutar diska. Što ga točno muči, nisam uspio dokučiti.
Amepshi je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2017., 17:01   #125
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Nije problem u operativnom sistemu?
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2017., 18:23   #126
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Amepshi Pregled postova
Donedavno sam imao Seagate disk 2TB koji je trebao služiti kao backup manje važnih stvari. No primjetio sam da su prilikom nekih većih manevara po disku podaci, koje nisam micao, znali nestati. Iz početka sam mislio da mi se pričinjava, ali znam da te direktorije nisam dirao.

Prošao sam cijelu bateriju testova po tom disku, nije ima sectora koji su bad, datoteke koje bi novo zapisao bile su posve čitljive, no kao da je prilikom zapisivanja novih podataka znao pisati tamo gdje nije smio. Jer ni undelete aplikacije nestale podatke više nisu nalazile.

Izmjenjao sam nekoliko SATA kablova (različite izvedbe), premjestio disk u drugi kompjuter, i u dva mjeseca testiranja sam zaključio da je očito problem unutar diska. Što ga točno muči, nisam uspio dokučiti.
Ovo je prije problem OS/upotrebe.
Vjerojatnost da FS nema podatke o datotekama malo ima veze s hardverom diska.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2017., 21:22   #127
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ovo je prije problem OS/upotrebe.
Vjerojatnost da FS nema podatke o datotekama malo ima veze s hardverom diska.
To je bio jedini disk na kojem mi se ovo događalo. Nije mu pomogao niti format, niti zapisivanje nula pa novo punjenje. Događalo sa na WXP, W8 i W10, AMD i Intelu. Disk nikada nije bio sistemski.

Odustao sam početkom ove godine, npr. presnimavam na njega jedan sadržaj, navečer skužim da nema cijelog direktorija od nekoliko GB. Palim undelete aplikaciju, nalazi sve i svašta, no direktorij koji je nestao ne nalazi.
Amepshi je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2017., 21:32   #128
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
Citiraj:
Autor Amepshi Pregled postova
To je bio jedini disk na kojem mi se ovo događalo. Nije mu pomogao niti format, niti zapisivanje nula pa novo punjenje. Događalo sa na WXP, W8 i W10, AMD i Intelu. Disk nikada nije bio sistemski.

Odustao sam početkom ove godine, npr. presnimavam na njega jedan sadržaj, navečer skužim da nema cijelog direktorija od nekoliko GB. Palim undelete aplikaciju, nalazi sve i svašta, no direktorij koji je nestao ne nalazi.
slučajno naletih na temu i ovaj tvoj post.
imam identičan problem (tj imao sam ga). seagate 2.5" disk od 1TB u svom kučištu. kopiram podatke na kompu, ištekam disk, vratim ga nazad, podataka nema. kompletnog foldera, ne samo podataka. disk je podešen na fast remove, tj nema onog catchinga. uvijek problemi na xy kompjutera, samo sa tim diskom (a imam ih 4 prenosna, i 7 "stacionarnih"). samo taj mi je seagate, i samo taj kenja. potpuno nebitno koji komp, iako su uvijek bili win 7 u pitanju. odem kod frenda, kopira mi 50GB stvari, vratim se doma, 20GB fali, nema ih, nisu nikad ni postojali. to nije fajl ili dva, jednom sam ostao bez preko polovice slike s godišnjeg, a to je bilo 500njak slika. dobro pa sam radio copy paste, pa sam skuzio na vrijeme da ih nema, i opet kopirao slike.

ponavljam, samo seagate disk u seagate kučištu. tom disku više ne vjerujem ništa, na njemu su mi sad samo usputni podaci , jer svako malo ostane bez nečega. nema bad sektore, health 100%...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2017., 18:55   #129
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,941
I meni se znalo desavat da nema bad sectora i health je super ali kada testiram long test proizvodacevim alatom onda bude errora.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2017., 19:07   #130
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
2.5" wd blue je prednjačio u tome svojevremeno.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2018., 11:19   #131
rkz93
Premium
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Novska
Postovi: 74
Seagate 4TB pouzdanost

https://iponcomp.hr/webshop/product/...0dm004/1562204

Planiram uzet ovaj disk, ne znam koliko su pouzdani Seagate jer ih nikad nisam imao, najviše su mi WD crkavali, Toshiba mi ne izgleda loše, HGST je malo skuplji. Taj Seagate je dosta prodavan u zadnje vrijeme koliko gledam po netu. Nisam ekspert što se diskova tiče i ne razumijem se previše u to pa trebam savjet.

Disk će se napuniti uglavnom glazbom i filmovima, zanima me da li imate kakve savjete kako da mi što duže taj disk traje, barem 4-6 godina ali ideja mi je da radi puno više od toga?
Dakle nakon što ga napunim, neće se tu više nešto previše pisat i čitat po njemu, jer nakon toga ću vjerojatno uzet još jedan pa još jedan....jer želim si počet, khm, "spremat" sve ono što mislim da već za koju godinu neću moći više nabavit na netu

P.S. Razumijem da će svaki HDD riknuti prije ili kasnije što je samo pitanje (ne)sreće, pa da li se onda uopće isplati ići na "marku" i dati više novca, ili bolje recimo uzet neki kvalitetniji od 2TB za iste novce?
rkz93 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2018., 15:27   #132
QuidZz
Premium
Moj komp
 
QuidZz's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Sinj
Postovi: 3,528
Jedino sto ti je sigurno je backup backupa od backupa.
__________________
Pošten trgovac: 1, 2, 3 ,4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ,17, 18, 19
QuidZz je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2018., 16:49   #133
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,083
Točno to. Sve dok ženi nije krepo disk u laptopu nije verovala 😎

Sad je sve bitno na tri lokacije, a nebitno je nebitno.

Sent from my Moto G Play using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2018., 16:59   #134
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
A u cloudu negdje, najbolje?
Čak i Google Drive i na miru si.
Ili neki NAS pa 2x2TB u RAID 1.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2018., 17:00   #135
rkz93
Premium
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Novska
Postovi: 74
https://iponcomp.hr/webshop/product/...m_medium=click

Ma mislim da ću uzet ovog, satima sam čitao i istraživao i mislim da postoji samo jedan zaključak:

najbolji je onaj koji je najjeftiniji

Na Backblaze-u nije loše prošao, 3TB za 500 je ok, 4TB varijanta je već 200kn gore (ili 250kn ako bi WD plavog) što je praktički 50% više kuna za tih 25% više prostora što mi nema smisla, mislim da je ova tošibara najbolji izbor, i to iz naših trgovina jer je tu 530-550kn, dok platim poštarinu dođe mi skoro na isto, radije nek naši momci zarade neg mađari
rkz93 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2018., 18:31   #136
rkz93
Premium
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Novska
Postovi: 74
Mommistake kakve su cijene za cloud i koliko je to pametno drzat na cloudu takav sadrzaj?
rkz93 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2018., 18:40   #137
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,156
Sigurnost clouda najviše ovisi o tebi.
A sad možeš koristiti "backup" ili backup u pravom smislu riječi.

Svi su sad navalili sa cloud rjesenjima ko muhe na g*vno pa pretraži malo
domis je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2018., 20:49   #138
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor rkz93 Pregled postova
Mommistake kakve su cijene za cloud i koliko je to pametno drzat na cloudu takav sadrzaj?
Pa google drive ti je besplatan do određene količine podataka, ne vidim zašto to ne kreneš koristiti za početak.

Staviš scheduler navečer da ti se uploada i gotovo.

Ako ti se svidi kreni dalje istraživati.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2018., 20:51   #139
Overclock_freak
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Rijeka-Zagreb
Postovi: 1,206
mi u firmi koristimo cca 400 diskova od 4 i 8tb

godišnje ih krepa cca 10..

70% diskova su seagate, 30% diskova wd

od ovih 10 šta krepa najčešće su to wd purple, seagate nam slabo.. ako je u zadnjih 2 godine otišlo 3 plafon
Overclock_freak je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2018., 15:14   #140
rkz93
Premium
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Novska
Postovi: 74
Na Cloud definitivno osobne stvari i važne podatke, ali za terabajte podataka mislim da je to preskupo, koliko vidim cijene su 4-10USD za 1TB i to mjesečno (razumijem da je to zapravo nikakva cifra za nekog tko ima <1TB i stvarno mu treba, ali mislim da to nije solucija za mene)

NAS bih si složio jednog dana definitivno, recimo 2x8TB u raid 1, mislim da će mi 8 vjerojatno bit dosta, a backup uvijek imam.

Za sad, još uvijek ne mogu odlučit čime bih počeo?
npr. WD Blue 2TB je 360kn sa amazona, ali nerijetko ljudima dolaze neispravni valjda jer je OEM pakiranje pa ga bacaju okolo u transportu....
da uzmem npr 2 takva, ili jednog WD Red 3TB ili tako nešto?
ili odmah nešto skupo/kvlitetno/bijesno od 8TB što će trajat? pa kad rikne lijepo se objesim

Ne znam koliko mi se isplati rokat novce u tako nešto jer se kvari kao da smo u 1975 a ne 2018, a ne vidim da se princip rada baš promijenio na HDD-ima od onda.
rkz93 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2018., 15:55   #141
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Ako po podacima Backblazea vidiš da je određeni disk ok, nemaš se što mislit. Teško da će netko ovdje imat više iskustva s diskovima.

Uzmi onaj koji ti se najviše isplati i pripazi samo da nije neka od problematičnih serija (vidi se po podacima blackblazea). Svaki disk može krepat, tako da, ako ti je nešto bitno, drži to na više od jednog mjesta.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2018., 17:02   #142
rkz93
Premium
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Novska
Postovi: 74
opet ja

https://www.mall.hr/diskovi/webhidde...gn=lowerfunnel

koja je fora s ovim, zašto je takva cijena i jel to ok disk?
rkz93 je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2018., 17:14   #143
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 669
Optimizirani za NAS (i vas ). Kao što i WD ima Red seriju a Seagate IronWolf, tu se negdje i po cijeni.
Zanimljivo da je obični Seagate Barracuda 4TB kratko bio i ispod 800 Kn ali je sad opet bliže 900. S vremena na vrijeme na e-Kupi i mall.hr spuste ext. Seagate Backup Plus 6 TB sa USB 3.0 hubom pa bude nešto ispod 1.000 Kn što mi izgleda kao dobar deal jer je unutra klasični SATA disk a nije loše imati ni USB pri ruci. Samo treba biti strpljiv i čekati vikende (ja sam već 2 puta uspio zakasnit )
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2018., 10:37   #144
rkz93
Premium
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Novska
Postovi: 74
Ovog bi možda uzeo samo zato jer je HGST, ne žuri mi se toliko pa gledam detaljno što bih uzeo, ako je ovaj HGST u rangu sa WD Red (dugotrajnost, pouzdanost) onda mi i nema smisla baš
rkz93 je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2018., 11:22   #145
toshiro
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: rijeka
Postovi: 154
Citiraj:
Autor rkz93 Pregled postova
https://iponcomp.hr/webshop/product/...0dm004/1562204

Planiram uzet ovaj disk, ne znam koliko su pouzdani Seagate jer ih nikad nisam imao, najviše su mi WD crkavali, Toshiba mi ne izgleda loše, HGST je malo skuplji. Taj Seagate je dosta prodavan u zadnje vrijeme koliko gledam po netu. Nisam ekspert što se diskova tiče i ne razumijem se previše u to pa trebam savjet.

Disk će se napuniti uglavnom glazbom i filmovima, zanima me da li imate kakve savjete kako da mi što duže taj disk traje, barem 4-6 godina ali ideja mi je da radi puno više od toga?
Dakle nakon što ga napunim, neće se tu više nešto previše pisat i čitat po njemu, jer nakon toga ću vjerojatno uzet još jedan pa još jedan....jer želim si počet, khm, "spremat" sve ono što mislim da već za koju godinu neću moći više nabavit na netu

P.S. Razumijem da će svaki HDD riknuti prije ili kasnije što je samo pitanje (ne)sreće, pa da li se onda uopće isplati ići na "marku" i dati više novca, ili bolje recimo uzet neki kvalitetniji od 2TB za iste novce?
Osiguraj im dobro hlađenje, ja imam ispred kaveza sa diskovima 2*120mm ventilatore, temperatura, ovisno o disku ne prelazi 24-28 stupnjeva.

Imam Samsung diskove F1 i F4 serije, koji kao što si napisao nakon što su nakrcani do vrha u kompu služe samo povremeno za čitanje. Mislim da su oba starija od 5-6 godina. Nema nikakvih grešaka na njima, SMART je savršen.

Isto tako 2 WD Greena koji imaju sad već preko 4 godine.

Jedino što ću uskoro morati početi zamjenjivati diskove kapacitetnijim .

Jedini disk koji mi je privatno ikada crknuo bio je IBM Desktar od 60GB, poslije prozvan Deathstar.
toshiro je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2019., 14:08   #146
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Što od Win softwera (free) koristite kad npr. od nekog malog diska ili mem stika (sa drugim OS) hoćete napraviti .ISO kopiju i spremiti je na drugi HDD ?
Ili negdje griješim .... ali sa Acronis i Ashampoo to nevidim u opcijama

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 08.07.2019. u 14:17.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2019., 14:21   #147
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Jel mora biti ISO ako radiš clone / copy?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2019., 14:24   #148
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
"Clone" bi radio od te spremljene datoteke ako bi zatrebalo, dakle nemora biti .iso iako sam mislio da je bolje nego nešto drugo...


...ma bit će da je do ovih vanjskih temperatura kod mene jednostavno cpu u glavi blokirao
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2019., 14:27   #149
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Acronis sprema u svoj format, a i ostali softweri takvi spremaju obično u neki svoj format. Pa malo zna biti tlaka kada to treba mountat, pogotovo ako je neki manje poznat "backup" program.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2019., 14:30   #150
zdravko_c
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 524
Za USB stickove, SD kartice itd. povremeno koristim USB Image Tool, a za hard diskove, SSD-ove Macrium Reflect Free.
zdravko_c je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na