Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.04.2012., 19:22   #1
Siskin2107
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: BiH
Postovi: 3
WiFi - LAN umrežavanje

Pozdrav,
izvinjavam se ako tema već postoji, ne nađoh je. interesuje me sljedeća situacija:

imam router Billion i preko njega pristupan na internet na 3 računara. 2 računara pristupaju preko žice (LAN) a laptop preko WiFi...

Sad me zanima kako podesiti sve da igram igrice (kao npr. Counter Strike 1.6.) u mreži? i, generalno, da dijelim datoteke između ovih računara...

neki dan sam nešto dirao na jednom računaru, pokušavao da umrežim ali mi nestalo konekcije i jedva onda vratio...

pošto sam žestoka laičina što se tiče mreže ako može što detaljnije uputstvo..

Siskin2107 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2012., 20:21   #2
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Jako bitna stvar je koji operativni sustav koristiš?
Ako je windows, odi na create new network pod networking options u control panelu i praktički samo pratiš upute i klikčeš next i na kraju staviš turn on file and printer sharing. Paziš da su svi u istoj homegroup-i. I staviš neka normalna imena kompovima radi jednostavnosti. Pretpostavljam da nisi manualno dodjeljivao ip adrese tako da je mala šansa da si stavio neš krivo. Kad to napraviš na svim kompovima onda u run (win tipka+r) upiši \\ime_nekog_drugog_kompa ili \\ip_adresa_drugog_kompa_u_mrezi ako ovo prvo nece radit. IP adresu saznaš tako da odeš na status network adaptera (ethernet card ili wireless card) i tamo pogledaš.
njuskalo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.04.2012., 09:09   #3
Siskin2107
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: BiH
Postovi: 3
2 računara rade na XP a jedan (laptop) na Windows 7. Mijenja li to išta?

Da li trebam konfigurisati na svakom računaru ili samo na jednom pa će poznati ostale u mreži?

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 03.04.2012. u 10:52.
Siskin2107 je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2012., 10:46   #4
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
moras na svakom omogucuti file sharing, a to najlakse preko ovog wizarda create new network.
na win7 stavi da ti je u home network (znaci ne public ili work) da izbjegnes komplikacije sa firewalom i slicno.
kasnije kad to napravis, na svakom kompu rucno omogucis shareanje foldera ili cijelih particija tako da desni klik-properties-sharing i tamo enableas i stavis tko sta moze radit (samo citat, ili citat i pisat). trebalo bi radit. restartaj sve kompove kad sve podesis.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 03.04.2012. u 10:55. Razlog: Pripaziti na riječnik i da post liči na nešto
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2012., 12:10   #5
Siskin2107
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: BiH
Postovi: 3
Da li ću tada moći igrati u mreži?
Siskin2107 je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2012., 14:50   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Da, zašto ne ?
Savladaj osnove umrežavanja, pogledaj Sticky - je.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 24.04.2012., 00:23   #7
noob23
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2010
Postovi: 51
Poštovanje, imam problem sa ADSL-om, nadam se da možete pomoći.. nisam htjeo otvarati novu temu, mislim da će poslužiti i ova.. Problem je sljedeći.. Imam kuću katnicu i telefon ide sa tavana kroz zid kroz moju sobu do dolje u dnevni boravak. Do sada je router (Thomson TG 782(i)) bio dolje u dnevnom. Komp koji držim dolje je bio spojen na njega i spliterom je bio povezan i telefon a ja sam se gore spajao wirelessom preko sticka i sve je ok radilo.. No sad sam oštemao zid u svojoj sobi gore, kupio utičnicu i ukopčao kod sebe u sobi router jer sam uzeo max tv za sobu a dolje sam ostavio stick i dolje je ostao telefon. I sad imam sljedeći problem.. radi mi gore internet ok ali kad otvorim liniju telefonsku dolje, ugasi mi se lampica internet i lampica broadband na routeru i izgubim vezu. To se dogadja nekad, nekad ne.. Nekad pričam na telefon normalno da se ne izgubi internet ali većinom se izgubi čim otvorim liniju.. Vjerojatno sam nešto krivo spojio, a sad me zanima što, i ima li tome lijeka? Nadam se da ćete shvatiti, htjeo sam opširno opisati problem radi lakšeg kontanja.. Hvala unaprijed

noob23 je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2012., 10:52   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Da, krivo si spojio dolaznu liniju, ne smiješ se na nju kačit u pararelu bez splittera.
Pogledaj 1. post ADSL Biblije. Kabel za "donji" tel. treba biti spojen na splitter ili router ako imaš IMS (VoIp).
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 25.04.2012., 00:30   #9
noob23
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2010
Postovi: 51
hvala nikky.. kako mi i ime govori noobovski problemi. spojio sam preko splitera i sad radi super. hvala ti. ovdje uvijek dobijem dobre info.. citam vas eksperti. pozdrav
noob23 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na