Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.03.2008., 19:43   #211
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Molim te sve to sto imas doma poslikaj uz naravno mali opis uz sliku i tak..

Pogotovo ta pojacala..ma u biti sve
bit će. vjerojatno utorak ili srijedu najkasnije. Idem tamo u nedjelju a vračam se u ponedjeljak po noći.

nemojte izazvat lock teme dok se ne vratim
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 19:55   #212
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
ma kakv lock...ovaku je temu trebali prije otvorit..ali za dobre teme nikad nije kasno..
pozz
srale7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.03.2008., 20:21   #213
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
E da, evo da nebudem baš OffTopic (ono, ulječem sa pričama i budućim slikama...),
napisat ću vam šta imam kod sebe u stanu. Ništa fancy, onak, solidno. Nemam fotić pa ću vam dati opis zvučnika.

Inače, nalaze se u kutiji koja izgleda JAKO slična ovome
ali zamislite je bez onog doljnjeg bas zvučnike, dakle samo visoki i bas ispod njega. Kutija je rađena od iverice (1,9cm) na koju je tvornički zaljepljen mahagonij i kutija je u potpunosti ovakve boje
visina je 110cm, širina 23cm a dubina 30cm

Bas zvučnik je:

Monacor SP-150
30W RMS - 60Wmax
8ohm, osjetljivosti 90db, 35-4000Hz
imate ovdje opis i sliku (neznam koji je ovo jezik)

Visoki zvučnik je:
Ei, AZSK/24/4
neznam im snagu, ni vrijednosti. tražio sam na net-u ali baš i nisam imao sreće. Znam da zvučnici imaju otpor 4ohm i da su made in yugoslavia

Pogonjeni su sa Technics SU-500 pojačalom.
Sliku pojačala možete naći ovdje
snaga je približno 38W RMS po kanalu.
od ulaza ima Phono, Aux/CD, Tuner i tape

komplet baš nije za (pre)glasno slušanje, i moram priznati da je zvuk iznenađujuće ugodan i kvalitetan kada se sluša na nekoj "normalnoj" razini.

uz to u stanu od "periferija" imam još:
CD player: Denon DCD-560
Tuner: Pioneer F-656 mark II
Tape: Fisher CR-4140

pa eto, ako koga zanima neka guugla

budem i to jednom posliko pa da vidite.

uf, umalo zaboravih, PC daje zvuk sa skromnom Audigy SE zvučnom
nije nešto bajno, ali barem ne šušti kao on-board...

EDIT: vidim da neke zanimaju i kablovi...pa ovako, od pojačala do zvučnika koristim obični bakreni licnasti dvožilni kabel 0,75mm2, jer je udaljenost nekih cca 2-3m a ostali chinc kablovi su bandridge, iako ni HAMA nisu loši

Zadnje izmijenjeno od: Vjeko. 20.03.2008. u 22:14.
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 20:25   #214
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ovo mi vuče jako na neku cabasse spiku, ne?

http://cache.websetters.com.au/image...e-brick502.jpg
syss je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 20:30   #215
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ovo mi vuče jako na neku cabasse spiku, ne?

http://cache.websetters.com.au/image...e-brick502.jpg
paaa, boja je onako slična, sli kažem da imaju samo dva zvučnika na kutiji. Visoki i bas. I visoki je gore a ispod njega je bas i nema one ružne crne maske preko svega toga

i ovi moji su home-made
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 21:34   #216
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Predpostavljam da si ih ti radio, ili toj stari..od kud to mahagonij od 2cm?
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 21:40   #217
pimpinjon
Premium
Moj komp
 
pimpinjon's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 306
Citiraj:
Autor AuX Pregled postova
ajde mi recite u kojim ducanima vise manje vi gledate za cijene komponenata tu kod nas.
mislim da budem ovu gadnu linijicu mjenjao kada bude para za neku dobru zvucnu pojacalo i zvucnike. mozda uzmem bas ovo sto ce pheonix uzeti. samo gdje?
definitivno najbolji dućan audio cinema art, tamo kupio svoje nad pojačalo sniženo sa 5790 na 4390 . znaju imat dosta velika sniženja
pimpinjon je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 21:57   #218
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Predpostavljam da si ih ti radio, ili toj stari..od kud to mahagonij od 2cm?
nisam ih radio ni ja a bogami ni stari nije ove radio. Pravio ih je jedan majstor iz Gunje.

a mahagonij...sad vidim da sam malo neš sjebo
to je mahagonij tvornički zaljepit na ivericu debljine 19mm. nisam to napisao u post-u...
EDIT, sad sam popravio

Zadnje izmijenjeno od: Vjeko. 20.03.2008. u 22:15.
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 22:11   #219
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
to sam i mislio, pa sam zato pitao..Znaci furnirani su mahagonijem..to je ok..
ali da bi ih netko radio od 2cm debljine mahagonija, to ne bi islo
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 22:28   #220
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor Voki Pregled postova
nije wilson puppy tako skup...pretjero si way over
http://www.soundstage.com/revequip/w...att_puppy7.htm

poslikat ću vam sad preko vikenda zvučnike koje sam ostavio iza sebe kad sam se odselio. Kod oca su u dnevnom boravku.
radi se o Bose 802 series
imate OVDJE tehničke podatke. Imam 3 para tih zvučnika spojenih u seriju, sa njihovim pripadajučim equalizerom bez kojeg jednostavno nerade (rade ali totalno loše...poput logitecha ), pogonjenih sa 2 cijevna DYNACORD-a A 1000 (4xEL34,ECC83-4,8,16 ohm i 100V) iz 1970-e godine.

Otac mi je inače elektrotehničar (generacija 59-a) pa se malo bavi i proizvodnjom razglasnih pojačala. poslikat ću i neke njegove uratke.
Da, htjeo sam reči da su iste Bose bile pogonjene i sa 2 home-made pojačala 2000W surove snage svaki i da su ih Bose doslovno gutale. Zvuči smješno, ali jedanputa sam ih pojačao do te granice da je glava u trenu nenormalno zabolila ali kad začepim uši, može se čuti da je zvuk i dalje kristalno čist bez ikakvih izobličenja.

U biti, imam tamo svega i svačega i bit će najbolje da ja to vama sve poslikam pošto je to previše, ali baš previše za pisati. Onak ugrubo, imam još jedno 13-15 pari zvučnika (što starih iskrinih iz 70-e godine, 18" subwoofera pa do malih bookshelfa...) a vjerujem da ima i isto toliko pojačala, mikseta...o dekovima i ostalim "periferijama" da nepričam...

ma vidjet će te
ono što sam ja slušao u Sheratonu na prezentaciji je koštalo 500 000kn, s tim da postoji još jedan model koji je koštao 1 000 000 kn..

a i na onoj stranici što si stavio se spominju cifre od 225k dolara...

ono na dnu stranice za 22500$ je nekislabiji model od onoga što sam slušao.. no i to preračunato u kn dođe 125k kn, plus naše marže, znači oko 200-250k kn...
Gabre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.03.2008., 22:30   #221
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
ono što sam ja slušao u Sheratonu na prezentaciji je koštalo 500 000kn, s tim da postoji još jedan model koji je koštao 1 000 000 kn..

a i na onoj stranici što si stavio se spominju cifre od 225k dolara...

ono na dnu stranice za 22500$ je nekislabiji model od onoga što sam slušao.. no i to preračunato u kn dođe 125k kn, plus naše marže, znači oko 200-250k kn...
onda moraš biti konkretniji što se tiče modela da nebude ovakvih zabluda.
Sorry, my bad
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 22:43   #222
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
ma ok, ne sjećam se točno koji model je bio, bio je puppy, ali sad koji, ubj me.. imam čak i slike sa prezentacije.. ali zvučnici sviraju bolesno.. a najbolje od svega mi je što je na prezentaciji bio čiča dizajner zvučnika ili tako neki lik, pa je pričao "po američki" svima...

a ovih tu naših audiofila koji su tako glasni i elokventni na audiofil.net forumu, se nisu usudili jednu jedinu riječ komentirati kad je čovjek pitao da li ima tko pitanje ili komentar. jadno.

i onda se ja potpuni outsider među njima moram javiti da čovjeku na bude neugodno i pohvaliti mu zvučnike.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 22:48   #223
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
bas si car Gabre..nema sta..
Ja sam na tu prezentaciju trebao ici, ali isprecilo se nesto, i poslje mi je bilo jako zao..
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 23:02   #224
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
Meni gabre u tome svemu nije jasno ko je tebe pusti u sheraton

Inace usput da pitam. Kako je najbolje rippati u FLAC putem EACa? Sve po defaultu ili ima nesto bolje? Stvar od 3min insturmental mi ispada cca 17megi. Nekak malo?
Fleks je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 23:07   #225
morph
*
 
morph's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,530
Citiraj:
Autor Fleks Pregled postova
Meni gabre u tome svemu nije jasno ko je tebe pusti u sheraton

Inace usput da pitam. Kako je najbolje rippati u FLAC putem EACa? Sve po defaultu ili ima nesto bolje? Stvar od 3min insturmental mi ispada cca 17megi. Nekak malo?
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=58272

Ili potrazi po forumu od Pedro'sa (ako je za tamo).
morph je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 23:29   #226
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
Citiraj:
Autor morph Pregled postova
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=58272

Ili potrazi po forumu od Pedro'sa (ako je za tamo).
za osobne potrebe je, nije za pedrosa.

TNX
Fleks je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 23:35   #227
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor Voki Pregled postova
paaa, boja je onako slična, sli kažem da imaju samo dva zvučnika na kutiji. Visoki i bas. I visoki je gore a ispod njega je bas i nema one ružne crne maske preko svega toga

i ovi moji su home-made
sve oke, samo me boja finiša i drivera podsjetila na pomalo zaboravljene fracuze. skužio sam da tvoji nisu d'appolito ustroj pošto si napomenuo da imaš dva drivera
syss je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2008., 01:46   #228
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
Mali update uvezi kablovinja...

Jos nisam slozio UTP, sutra cu, pa ak necu biti zadovoljan idem po audioquest type2 ili type 4, neznam dal se isplati po procitanom isprsit tolko love za type4.

Uglavnom sad sam isao malo kablove poslozit. Znaci ovaj srotni kabel sto imam sam skrojio iz nove role na dva ista komada od metar i pol svaki. ljudi vi meni vjerujete da cujem razliku izmedju one kad je desni bio 4 m, a lijevi 1 m. Znate da nisam sklon autosugestijama, al hebo me pas ak ne cujem razliku...
Fleks je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2008., 09:42   #229
wiseman
Premium
Moj komp
 
wiseman's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: SL/ZG
Postovi: 445
Citiraj:
Autor Fleks Pregled postova
Inace usput da pitam. Kako je najbolje rippati u FLAC putem EACa? Sve po defaultu ili ima nesto bolje? Stvar od 3min insturmental mi ispada cca 17megi. Nekak malo?
Imaš ovdje sve dosta detaljno objašnjeno:
http://www.teqnilogik.com/tutorials/eac.shtml
wiseman je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2008., 09:51   #230
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa prva osnova zvučničkih kabela je da su oba iste dužine... nisam nikad takav test radio pošto sam uvijek imao identične duljine oba.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2008., 10:32   #231
Vasili
Premium
Moj komp
 
Vasili's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Križevci
Postovi: 307
Evo Fleks, ako ti se ne da zafrkavat, ovo je profil rađen prema uputstvima Crnog. Trebalo bi bit manje više sve dobro podešeno, ali ako se oćeš naučit što je što radi prema uputama. Ja i dalje ne razumijem sve opcije, ali glavno da je flac što vjerniji originalu
Attached Files
File Type: rar EACProfile.rar‎ (1.5 kB, 360 views)
Vasili je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2008., 11:36   #232
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor Fleks Pregled postova
Mali update uvezi kablovinja...

Jos nisam slozio UTP, sutra cu, pa ak necu biti zadovoljan idem po audioquest type2 ili type 4, neznam dal se isplati po procitanom isprsit tolko love za type4.

Uglavnom sad sam isao malo kablove poslozit. Znaci ovaj srotni kabel sto imam sam skrojio iz nove role na dva ista komada od metar i pol svaki. ljudi vi meni vjerujete da cujem razliku izmedju one kad je desni bio 4 m, a lijevi 1 m. Znate da nisam sklon autosugestijama, al hebo me pas ak ne cujem razliku...

moja preporuka od tih jeftinijih a jako solidnih kablova ti ide Qed silver anniversary http://www.qed.co.uk/i91c159-158/QED_Cables/Speaker_Cables/QED_Silver_Anniversary.htm,
Ili jos bolje Xt.. Cjena je vise nego ok, a zvucnai dometi su jako dobri..Domaci zastupnik je Komteh
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2008., 13:48   #233
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
na audofilu su mi rekli audiqest...

Ma cek da vidim danas sa utpom kak to svira prvo.
Fleks je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2008., 15:13   #234
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,102
Arrow

8

Obecah si da se necu vise ufati u audio rasprave, ali Gabre me ponovo uvukao! Oprostite na povecoj kolicini teksta koji slijedi, ali nemogu krace od toga.


Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
svi se tu cudite zvucnicima od 1500kn ko pura dreku kako dobro zvuce, a što bi onda rekli za zvucnike od 15-20000kn, a da ne govorim o ciframa od 500 000 kn za par zvucnika... (imao sam prilike jednom takve i poslušati, Wilson Puppy, 500 000kn )

Gabre, dobijem osip kad cujem ili procitam ovakve nebulozne cifre. Puppy su recording minimonitori sa kraja 70-ih, kad je David tek pocinjao sa komercijalnijim radovima. Najveca Exportna cijena im je bila 15-ak tisuca $. Po Stereophile oglasima, po par tisuca se nalaze mint prvi vlasnici. Ostalo je samo casopis friziranje za High-End status. Nijedni njegovi zvucnici ne kostaju cijenu koja pise uz njih. Wilson je prije svega vrhunski tuner (u kategoriji dinamickih). Veliko znanje (snimanje i ex. diskografska kuca) daje mu odlican uvid kako bi nesto trebalo zvucati. Nazalost od prvog Wamma do Alexandrije... uvijek je koristio OEM drivere. Dakle kad kupujes i pretplacujes Wilson, kupujes zapravo mali Brabus Dynaudio/Focal, Scan speak ili Wife. To su uvidjeli i ljudi iz Dynaudio-a pa im je dosadilo biti samo lifrant, pa rekose: Idemo i mi na 100k zvucnike, kad im vec vecinu drivera radimo! Uostalom, debelo sam se vec o tome raspricao ovdje : Ultimativni zvucnici



Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
šp cemu vam bookshelfi zauzimaju manje prostora nago neki samostojeci zvucnik?

Mali monitori, za ljude sa ogranicenim prostorom, kao i za ljude koji cijene preciznost, nenadmasni su u stereo lokalizaciji i sweet spotu. Uz pretpostavku kvalitetnih drivera i skretnice. Preciznost monitora je zapravo ideal koji pokusavaju doseci i najskuplji full range. Itekako ima smisla. Dapace, veliki broj ljudi, neovisno o sredstvima, ne zeli uopce maknuti sa minimonitora. Zapravo znalce i ljude koji doista vole slusati glazbu, posebno oni koji cesto slusaju zivu glazbu... ako su sa ogranicenim sredstvima / prostorom/ preferitetom zanra, redovito ces prepoznati bas po monitorima. Ostali ce zbog dodavanje koje oktave, otici na stojanere i radi ugode esktenzije zapravo izgubiti ono najbolje sto su imali.

Sve ovo pricam za one koji imaju predodjbu vjernosti reprodukcije, i teznji ka istoj. Ostali voljno. Buduci da su zvucnici koje vecina ima, ionako ograniceni dometom realizacije - kod kvalitetnijih ali i dobro odabranih monitora, rezanje ide na kvantitetu a ne na kvalitetu. Dobar monitor je vec ustrojem donjeo odluku koliko ce biti glasan, u koliko velikoj sobi ce svirati i ono sto se mnogima ne svidja a trebalo bi svima koji zele izvuci maksimum kvalitete za novce : Rezanje BAS Ekstenzije.

Pola, jedna , jedna i pol oktava... vanka... postaju Gabre dobri osnovi (za novce) i puno manje je zrtvovano ostatku zvucnika. Redukcijom drivera i kabineta spustamo se sa 3-way na 2-way ili 4-way na 2-way, buduci da potreba za pokretanjem zraka za dubokog basonju vise nije potrebna.

Manji broj kvalitetnijih drivera sa konzekventnom redukcijom u kompleksnosti skretnice, itekako za sposobne usi doprinosi sonicnoj kvaliteti rezultata... naspram pukom mjerkanju oka kupca, koje kutije bira po velicini a ne po zvuku. Ovo je sve pačja skola. Nista novo nisam rekao. Poanta je samo sto ova logika ne okida kod vecine kupaca koji podcjenjuju svoje pravo da imaju dobar zvuk i da ga mogu prepoznati cak i kad misle da je prva lo'jtra bolja od njihovih "malenih" kutija.

Kroz ovih par godina na PCE-u. Primjetio sam odredjeni broj razboritih vlasnika, koji su upravo ucenjem i iskustvom shvatili da njihov povratak na monitore sa vecih i novih, nikako nije slucajan. Uvidjeli su limite prostora ili zapamtili itekako kvalitete koje su nestale dolaskom vecih. Neukim promatracima se to nije cinilo jasnim. Pa kad su ovdje postali slike svog naizglednog "downgrade-a" oni su se doista samo vratili nazad na kvalitetu koju nisu htjeli gubiti zbog drivera ili oktave vise. Bas koji nema ni preciznost ni kontrolu, cije linije su nejasne i bez sonicnosti sa onim sto pokriva = kamen spoticanja.

Ovome doprinosi i nas mentalitet ali i prvenstveno dekade, izuzetno niske kulture educiranja kupovine. Adekvatnih SLUSNIH salona i opcenito dediciranih soba za diginitetnu mogucnost procjene onoga sto se kupuje. Na ovim prostorima se osnuje 1000 Hi-Fi klubova, nekoliko casopisa, ali kultura odnosa prema slusanju i prvenstveno odnos prema kupcu je tek na samom pocetku uspostavljanja kvalitetne razine. U HR postoji jedno 15-ak ljudi koji predstvaljaju velika imena, ali ni u jednom casopisu, ni na jednoj reklami nema ni spomena o njima. Dapace, jedino ako se vani iscitaju stanice ili popis dilera, tek tada, kupac ce saznati za njih. Zasto? Zato sto spadaju u skupinu koja je suprotnost vecini ostalih dilera = sakupljaci velikih imena. Od kojih pojedinim koje "zastupaju" (citaj > toleriraju ih , je u regiji nemaju nikoga drugog) najcesce nisu prodali vise od na prste jedne ruke prozivoda. Najcesce onih najpovoljnijih. Vecina nasih dilera - posebno do prija par godina unazad - jednostavno mrzi kad im netko od ljudi iz kompanije koje prodaju dolazi u posjet. Naime to su obligatorni posjeti dilerima i rade ih gotovo vecina imena. Osim... (HR kvaka), ako nasi junaci (90%) nisu samo frulica, nekome DE dileru, preko kojeg pokrivaju svoje potrebe. Zasto mrze njihov posjet? Zato sto im je nelagoda kad moraju uvesti tu osobu u prostor u kojem zvucnici i oprema stoje nagurani kao sardine. Mrze trenutak kad ta osoba shvati da je svojim pogledom, ujedno i pokrio kompletan prostor, te da ne postoji nijedna dodatna soba u kojoj bi kupac njihovog proizvoda mogao na kvalitetan nacin odabrati ono sto kupuje. Imati priliku nesto objektivno izloziti slusanju. Ako nemaju nikog drugog u regiji...odmahnut ce rukom. Bolje da im nesto prodaje,nego nista. Ali dugo godina smo bili ruglo zbog toga, posebno kod Amera. Ovo pricam kao akter, ne kao prepricavac.

Jos jedno pitanje koje cesto postavljaju kupci kvalitetnije audio opreme a nitko im nedaje odgovor : Zasto su nase cijene vise nego osjetno vise nego vani? Takve male kompanije u svojoj cijeni, obicno pokrivaju i ciklus garancije. Kao i pristup koji vecina nasih dilera (ne zeli!) nemoze ostvariti. Vecina njih bi imala manje cijene, kad bi se kao i njihovi pandani vani, obavezali sa proizvodjacem na brojku opreme koju ce prodati. Tega se kod nas, malo njih vajdi uciniti. Zato radije idu preko nekog dilera u DE i mirno spavaju sa vecim cijenama. U High Endu, primjera radi, osim jedine stalne prodajne meke Azije, u kojoj se svaki dan radja novi bogatas - sva druga trzista vec 10-tak godina su u recesiji kontinuitetom potraznje. Zbog toga , neka od najvecih imena, nikad nisu zivjela od svojih top modela. Iskljucivo sa pocetnim linijama kao i raznim joint prodajama sa partnerima sa kojima izlaze na sajme/demostracije = ostatak periferije koja ide uz njhove proizvode. Oni koji ne posluju tako, kratko zive.


Sad se vracam ponovo na monitore. Dakle uz ovaj preduvjet niske kulture ali i nemogucnosti kvalitetne posvecenosti kupovini, kod nas se stvaraju kategorije kupaca, koje redovito cak i kad imaju lovu, uvijek prepoznaju krive zvucnike iz krivih razloga. Ako uzmemo otocke kupce za primjer ove teme. Nije bez razloga majka monitora UK. Nije bez razloga nekoliko dekada kupaca koji iskljucivo kupuju bas monitore. Nije slucajnost i publikacijska podudarnost, koja se najvise bavi bas monitorima. Tamo se razumno kao i u ostatku svijeta kupuje na nacin da se uvazavaju determinatori necije sobe, ocekivanja i posebno ulozenog. Nije bez razloga toliki omjer prodaje monitora naspram Standlijanera. Necu farbati nikoga; tesko bi dao svoje full rangere, posebno zato sto nisu dinamicki i istina, nevolim zvuk dinamickih zvucnika.

Ali, kad nebih mogao ugoditi uhu sa sredstvom audio putovanja (ne pijem, ne vozim bolide...) koje imam, zasigurno bih uvijek sa zadovoljstvom isao na intimnu preciznost i kvalitetu dobrog mini monitora naspram stojeceg. Stojeci bi morao 5x kostati da bi odrzao primarne tradicionalne kvalitete dobrih monitora.


Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
svi se tu cudite zvucnicima od 1500kn ko pura dreku kako dobro zvuce, a što bi onda rekli za zvucnike od 15-20000kn, a da ne govorim o ciframa od 500 000 kn za par zvucnika... (imao sam prilike jednom takve i poslušati, Wilson Puppy, 500 000kn )
Za kraj cu te jos jednom odcitirati da spomenem nastavak ove price. Davno sam dao primjere klike koja vlada u svijetu audio publikacija i samih proizvodjaca u svijetu kvalitetnog i high-end audio sfera. Zacudo najgori EU caspisi po pitanju klike sa dilerima su DE Stereoplay i Audio. Kako su spomenuti imali neupitno kondicioniranje naseg prostora... posljedice se i danas vide u pojedinacnim unikatno nerealnim prodajama, ali i predodjbi koliko nesto kosta. Germani imaju kao i Ameri prilicno povjerenje u svoje izvore informiranja. Ono sto su ovi casopisi radili sa friziranjem cijena je na granici kriminala - naspram pravih US eksportnih koje su ti dileri doista placali. Konkretan primjer cjenika, pokazuje gotovo umobolan nesrazmjer razlike "kusura" :

Usporedite identicne artikle naspram onim u DE >

Prvo originalni izvadak (Australski dolar!)


Evo kako je to "zaracunao" DE predstavnik a Steroplay i Audio potvrdili u svojim Preislistama :


Kad sam prije ovo pokazivao poznatima, malo sto je bilo vise otreznujuce kao izvadak Mark Levinsona (tad Madrigal Labs-a). Pogledajte svojim ocima, koje cijene je pisao Stereoplay, te kolika je bila exportna cijena za EU :


Ovaj uzas je potpuno deformirao shvacanje vrijednosti. Zato nije slucajno cesto zaletavanje sa cijenama kao sto je Gabre izveo sa onim sto je slusao. Nije uopce njegova krivica, to je samo bolest repeticije krivih i namjerno krivih podataka.

Zbog nastupa zabrane uvoza drveta u drzavama, posebno mahagonij i jos unikatnijeg Brazilskog Palisandera. Dodatna je potreba za odrzavanjem visokih cijena. Moraju se osigurati nizovi ciklusa. Kad smo vec pricu zapoceli sa Wilsonom... on je pametan ekonomist medju dizajnerima zvucnika. Da bi dao kredibilitet cijeni svojih zvucnika - a dinamickim zvucnicima je puno teze skrivati cijenu zbog jasnog zbrajanja cijene drivera - otisao je na DuPont Corian i varijante space materijala. Ti materijali su izuzetno zatvoreni krugom nabave. Kupuje se samo na veliko, izuzetno je prestizan zbog oblikovanja i nemoguce je procijeniti pravu vrijednost.



Fleks je prije bio nehajan u svojim kupovinama. Mnogi neduzni, skupu cijenu platiše zbog njegovih odluka. Ali uvidio je gresku svog puta i sad je razborit vlasnik monitora. Nema sumnje da ce za koju godinu na stalcima stajati (vremenski koherentni) Thiel a morti i Earthworkseri monitori.

Fleks ma'de u svom avataru fotku Jeremy-je Clarkson'a. Cak i ljudi koji ne prate posebno ili nevole auto sferu, tesko mogu negirati šarm i realizaciju tih Top Gear uradaka. Staviti skupocjeni Panavision filter na kameru i stvoriti realizaciju kadra dokumentarne kvalitete za nesto, nazgled prozaicno i potrosno... nije mala stvar. Ali nije snaga Top Gear-a u voznom parku ili senzacijama. Najveca premisa lezi u nezavisnosti te emisije, u nezavisnosti te produkcije.

Ta emisija moze odaslati poruku svojim najdrazim otockim kolicima da imaju previse Fordovih prekidaca u kabini, ili pak Bavarskoj krstarici ispsovati sve po spisku zbog odmetnutog i sumanutog Bangle dizajnera. Koje poslijedice snosi Top Gear zbog toga? Nikakve! Malo je u svijetu ovakvih nedirnutih oaza kritickog osvrta. Kad bi kod nas neka "auto emisijica" popljuvala neki auto, koje bi posljedice imala? Vise nikad od dilera auta nebi dobila. Isto je s tiskovinama. Isto je sa audio pricom kod nas. Posebno sa audio pricom. Ali u tome zacudo, nije puno bolje ni vani.

Zato oblikovanje odluke po pisanju nasih audio tiskovina treba uzeti cisto kao slikovni opis dimenzija. Konstanta umjerenost hvalospjeva, kao i uvijek apologeticno trazenje kvaliteta je doista odvratno. Pocesto su to samo uvijene promocije prema dilerima i zakupljivacima oglasnog prostora. Nista novo reci ce mnogi. No to bi jos vise trebalo potaknuti ljude na zelju za slusanje a pocesto :

Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Samo Second hand
Bas ovakvom kupovinom!

Srale spominje drugim kontekstom ali Audio Forumašu vrli; ovome kontekstu sa ogranicenim sredstvima kupovinom ti ozbiljno pohrli. Uz neizostavni oglasnik pojavljuje se i odredjen broj, izuzetno kvalitetnih audio oglasnika : > 01 < > 02 <

Ono sto novac moze ovdje kupiti i pronaci, doista kupuje i po nekoliko klasa onoga sto bi za te novce dobili iz ducana. Mnogi prodavaci su prvi vlasnici. Gomila US opreme, koja je direktno ili post bay narucena. Zbog prirode vlasnika i upotrebe, takvi vlasnici automatski investiraju u servis i provjeru svoje opreme. Zbog egzistencijalnog realizma (ljudi ponekad trebaju novac iz raznih hitnih razloga) takve uredjaje doslovno na poklon kupuje netko drugi. Taj drugi moze biti bilokoji strpljiv i sa malo angazmana/volje forumas koji ovo trenutno cita!

Jos nesto prilicno vazno sto kupcu moze smanjiti potragu za najmanje 50% popisa u gradu/ducanu u kojem kupuje monitore zvucnike. I dalje pricamo o dinamickim zvucnicima. Kvalitetni zvucnici i dizajneri najcesce sami rade svoje drivere. Uzasno skupo i zahtjeva puno znanja. S time ne tvrdim da su svi koji koriste OEM drivere time automatski losiji. Ali neuptino je da najbolji dizajneri uvijek sami rade drivere i vecinu elemenata : Nudell, Thiel , Bob


Onaj koji sam radi svoje drivere u kuci, ima i razloga zasto to radi. To je velik novac u malom svijetu njihove djelatnosti. Nitko osim znalaca se u to ne upusta. Nikad! Vec taj podatak osigurava vise nego kredibilan razlog da ih zelite poslusati. Jos vaznija stvar = mozak = skretnica.

Pojedini proizvodjaci ce citave prezentacije i kataloge posvetiti izradi kabineta, sto su sve preduzeli na borbi protiv rezonancije. Ali ni slova nece napisati o skretnici. Obicno ce naškrabati nesto tipa "kompleksna skretnica" sa najbolje selektiranim elementima na kojima nismo stedjeli.

To je tradicionalni pokazatelj da nemaju sto pokazati ili, da se radi o prosjecnim zvucnicima. Skretnica je ponos svakog dizajnera i proizvodjaca. Svaki dobar dizajner sa ponosom prica o svojoj skretnici, na prvo mjesto je stavlja. Uvijek dobro ispitajte u literaturi/webu, koliko je jasan po pitanju te deklaracije. Vec time ste dodatno smanjili popis i bacili fokus na one koji mozda puno prije zasluzuju vase slusanje.

Prvo~redara (first-order, 6dB/octave) vjecni je ideal, ali vrlo rijetka i obicno skupa. Spomenuto za drivere, postoje Kanadska i US imena koji imaju visoki stupanj oblikovanja i upliva u drivere koje stavljaju. Da nebi pomislili kako je to samo za najvisi High-End osigurano. Naprotiv. Ali svakako citajte i provjerite dok istazujete svoju kupovinu.

Citiraj:
Autor Fleks Pregled postova
na audofilu su mi rekli audiqest...
Ma cek da vidim danas sa utpom kak to svira prvo.
Za ljude sa ogranicenim sredstvima i pametnim ulaganjem preporucam svima : Anti Cables

Paul je radio interna ozicenja za velika imena. Posao je toliko dobro radio da je ubrzo uvidio da ima sto reci i izvan licenciranog rada. Nekoliko ljudi ih je kupilo i hvale ih do neba. Mislim da imaju dva-tri forumasa kojima sam preporucio za $ i koji ih vec imaju. Ako se prepoznaju, nek se jave u temu. Ovo nisu varijacija kablovi, vec doista pun pogodak za novce.

Ovisi sve s kime se konzultirate

Ako ste dogurali do samog kraja, zahvaljujem na paznji i citanju. Uz monitore, citava prica koja im idealno ide na ruku, ali za 3 dodatne teme... su pojacala.

8
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Visage. 31.10.2008. u 20:47. Razlog: dodan još pokoji link...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2008., 17:24   #235
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Visage, predivan post, svaka čast!
Jako puno korisnih informacija i ovim putem se zahvaljujem!
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2008., 19:17   #236
Vasili
Premium
Moj komp
 
Vasili's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Križevci
Postovi: 307
Od kud si pak ti došao... Zezam se, ovaj post mi je skroz promijenio neke poglede na HiFi i što zapravo oću u svojoj sobi kad odrastem

Nadam se da će što više ljudi ovo pročitat jer nema baš ovakvih postova na ovom forumu.

Zadnje izmijenjeno od: Vasili. 21.03.2008. u 19:36.
Vasili je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2008., 21:38   #237
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
visage đabe ti velik post kad sam ja to skresao na "bookshelfi imaju svoje prednosti, floorstanderi svoje"

respekt za post, sve je rečeno
syss je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2008., 23:14   #238
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137


zvestoba do roba by Laško Club
Fleks je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2008., 23:52   #239
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Audiofili, čemu uplitanje UTP kabla?

Ono "T" u UTP označuje Twisted tj. parice su same po sebi prepletene. Ne vidim nikakve benificije ovog postupka. Osim toga, ne radi se o balansiranom signalu pa mi je još manje jasna funkcija u/preplitanja.

Skeptičan sam pa molim da mi objasnite.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2008., 23:58   #240
subtex
Premium
 
subtex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 328
To sam i ja htio pitat čemu plest UTP ? ja bi ga samo omotao i stegnuo vezicama
__________________
Abit AB9 Pro \\ INTEL E6300 1.86Ghz & CoolerMaster Gemini II + 2X Xsilence RedWing 120mm \\ G.E.I.L PC26400CL5 2GB \\ Sapphire 3870 TOXIC 512mb
Seagate Barracuda 320GB 16mb SATA2 + 2x WD 500Gb, 16mb,SATA2 \\ DVD-RW SAMSUNG SH-W163A SATA & LITEON SHM-165S6S SATA
LCD Asus PW201 20,1" \\ Antec P160 Aluminium \\ Enermax Liberty 500W \\ MX518 + func 1030\\ Potenciometar ZALMAN ZM-MFC1 plus, sreberni 5.25"
subtex je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na