Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.09.2010., 22:18   #61
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
Pa kad je jedan isključen onda brutalno koči ovoga koji radi, i rezultat je daleko lošiji, u serijskom spoju sto istih ventova nema pomaka na "jačini" strujanja zraka, svaki idući vent mora raditi veću kompresiju..
Dobro, ne isključiti- izmaknuti vent; ishod će biti u istome smjeru.
  Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 22:19   #62
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
Ovo za elise nisam znao http://www.rc-airplane-world.com/coa...licopters.html ak ljude znaima...očito bi trebalo neštelat 2 različita venta(kao što su gore 3 kod motora) naravno netko ko bi znao nekaku računicu bacit!
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.09.2010., 22:24   #63
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Dobro, tu još postoje i neki faktori na turbofan motorima, kao difuzor i mogućnost povećanja potiska korištenjem afterburnera (ne bismo to željeli na procesorskom hladnjaku)
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 22:26   #64
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
Dobro, tu još postoje i neki faktori na turbofan motorima, kao difuzor i mogućnost povećanja potiska korištenjem afterburnera (ne bismo to željeli na procesorskom hladnjaku)
Haha, točno to. Ali i činjenica na kolko se okretaja vrte te turbine....hahahaha.....da mi je vidjet ležajeve (zvuk) toga u mojoj kanti. U mom krampu od DTI Astre turbina radi na 160 000rpm...pališ komp, stol se slomi
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 22:29   #65
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Stari titanovi ventovi su se vrtili kao da jesu imali ugrađen afterburner.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 22:29   #66
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
To su ti malo drugačiji sistemi ležajeva, rade na uljni klin koji se stvara oko osovine zbog rotacije, te taj klin ustvari nosi osovinu i smanjuje trenje.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 22:39   #67
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
@uber gosu
U borbi ti potreba za jačim motorom i kompliciranijim prijenosom nije mana. Barem je jači motor lako napravit. Nije helikopter toliko skup koliko je njegov razvoj skup, možda ga zato ne rade i ostali, a možda ga i rade, samo mi to ne znamo.
Tko te sprečava da staviš brži vent za pull stranu coolera. Ne moraju bit ista 2, u tome i je fora. A što se tiče prednosti push-pull konfiguracije, to si nam baš ti lijepo pokazao slikom mlaznog motora. Pa nisu oni blesavi pa stavili nekoliko komada čisto iz fore. Očito da ima itekakvih prednosti push-pull konfiguracije.
Ja ne znam i ne mogu sada navodit činjenice kolike su prednosti ili ne, ali valjda inženjeri koji konstruiraju mlazne motore znaju nekog kurtza. Ili stavljaju nekoliko sklopova čisto izbfore . Ono: "Gle mi imamo vise dijelova u motoru, hehe, radi isto ko i svi drugi motor, al fora je. Zdravstvujte."
Nikakva uvreda mi nije namjera.
Vidim da mi jedino preostaje stavit jednog na 5 volti, drugog na 12 i probat sve kombinacije. Push-pull, pull i push only. Samo da uhvatim vremena
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 22:43   #68
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Bio ti je prije par godina vent za hlađenje pitaj boga čega u kompu koji je bio složen kao turbofan... Preglasno, a efekt - konjski zalet, pileći udarac.

Opet zaboravljaš da turbofan ima difuzor...

I ne znači nužno da brži vent stvara veći protok. Ima nešto i u konstrukciji pera na ventu.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 23:16   #69
Bjukenon
Premium
Moj komp
 
Bjukenon's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Nerado ovo radim, ali moram reagirati na očigledno nepoznavanje termodinamike, ovo radim čisto iz prosvjetiteljskih razloga

Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
2-2 venta (Identična) na hladnjaku (killeru), ako obljepimo obod hladnjaka, znači nema ulaza izlaza zraka sa strane (nije realno ali pričam o teoriji) rade lošili ili jednak posao kao jedan vent.
Pretpostavljam da misliš na 1-1, dakle Push - Pull sistem? Ako je tako, nije mi jasno zašto tvrdiš tako nešto a ne dokažeš to? Ako ne misliš na to, onda se ispričavam.

Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
Teroija:
Kada 1 vent gurne zrak kroz listiće hladnjaka, taj zrak se zagrije (temperatura mu naraste jer pobere toplinu sa listića konvekcijom, uglavnom) samim time mu se diže i volumen i promjeni se tlak (lokalno, brzo se stabilizira) u teoriji dakle vent koji ispuhuje zrak treba raditi BRŽE od prvog venta samo da bi bili na početku (isti rezultat). Dakle drugi vent koči prvi jer je volumen zraka veći, treba više RPM.

Praksa:
Dolazi do strujanja zraka bočno, ekspandirani vrući zrak bježi van bočno a puno manji postotak svježek (malo hladnijeg) ulazi bočno tamam cent, dva prije ispušnog venta, od tuda je razlika u par stupnjeva. Što je hladnjak širi, bočno gledano, ta razlika je osjetnija.

Rezime:
Nepotrebno je stavljati 2 venta ako se setup hlađenja postavi ispravno i ako je kučište dobro "kejblđabirano"
Evo, krenut ću redom.
Prvo: u teoriji ti spominješ nekakvo mijenjanje tlaka i brzo stabiliziranje. To je možda u nekim mikroskopskim okvirima i točno ali gledano sa razine jednog ventilatora i hladnjaka za procesor nema prevelikog utjecaja na krajnji rezultat.

Ovdje ću uzeti u obzir da smo napravili neku vrstu tunela oko hladnjaka (znači nema rasipanja struje zraka) i da imamo dva identična ventilatora koji se vrte istom brzinom.
Dakle, ti kažeš da je potreban na izlazu brži ventilator jer inače koči prvi ventilator. To jednostavno nije točno. Tvoja teorija bi bila točna samo onda kad bi se drugi ventilator vrtio toliko sporo da ne bi stvarao gotovo nikakav podtlak, te bi ga prvi ventilator ubrzavao i pri tome trošio na to dodatni rad. SAMO onda bi drugi ventilator kočio prvi.
U stvarnosti, taj drugi ventilator, koji se vrti jednakom brzinom kao i prvi, stvara podtlak i time pomaže prvom tako što povećava protok zraka. Znači, zbog toga se cijeli sustav nedvojbeno bolje hladi nego što bi se hladio samo sa jednim ventilatorom koji bi puhao zrak. Koliko se bolje hladi, može se doznati jedino eksperimentom na duže staze.

No, da ne bi ispalo da si sve krivo rekao, istina je da bi ventilator koji bi stvarao veći podtlak na izlazu (brži ventilator), bio efikasniji od ovoga o kojem ja pričam. Tako bi se povećao protok i sustav bi bio efikasniji.

Ako pak ne izoliramo hladnjak i dopustimo da se zrak raspršuje, opet to nije veliki postotak struje zraka jer je riječ o malim udaljenostima. Nije mi jasno kak si ti to ispitao da zrak ulazi na centimetar, dva od kraja hladnjaka?
Činjenica je da mehanika fluida i termodinamika ne trpe takav pristup, za sve trebaš imati dokaz a ne nešto reći jer se tebi tako čini.
Sve ostalo što sam gore naveo, vrijedi i za taj slučaj.
Slažem se da većina nas ne treba dva ventilatora, no samo se pitamo da li taj sistem sa dva ventilatora skida temperaturu minorno ili je to ipak siginfikantna razlika.



Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
@Edit

Pa kad je jedan isključen onda brutalno koči ovoga koji radi, i rezultat je daleko lošiji, u serijskom spoju sto istih ventova nema pomaka na "jačini" strujanja zraka, svaki idući vent mora raditi veću kompresiju, baš kao što to rade recimo "jet" motori (obrati pažnju na 3 "venta" u seriji):
Kolega Wind sigurno nije mislio upaliti ventilator na ulazu a ugasiti onaj na izlazu jer je to nelogično nego je usporedio rad dva ventilatora u seriji sa jednim na ulazu i zaključio da je iskustveno bolja kombinacija 2 ventilatora u seriji.
Nadam se da nećeš osporiti da je u pravu.

EDIT: Ne vidjeh da je Wind već objasnio što je htio reći :-)

Zadnje izmijenjeno od: Bjukenon. 01.09.2010. u 23:20. Razlog: Wind već obrazložio ono što sam ja htio...
Bjukenon je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 23:44   #70
baban
Premium
Moj komp
 
baban's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: DE
Postovi: 591
..push-pull konfiguracija?!..
sta je to?..




baban je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.09.2010., 08:02   #71
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor Bjukenon Pregled postova
Nerado ovo radim, ali moram reagirati na očigledno nepoznavanje termodinamike, ovo radim čisto iz prosvjetiteljskih razloga



Pretpostavljam da misliš na 1-1, dakle Push - Pull sistem? Ako je tako, nije mi jasno zašto tvrdiš tako nešto a ne dokažeš to? Ako ne misliš na to, onda se ispričavam.
"2-2" je kao točka 2 pa onda sljedi tekst 2 venta....lapsus
Terme, fluide i ostalo sam dao davno
Citiraj:
Evo, krenut ću redom.
Prvo: u teoriji ti spominješ nekakvo mijenjanje tlaka i brzo stabiliziranje. To je možda u nekim mikroskopskim okvirima i točno ali gledano sa razine jednog ventilatora i hladnjaka za procesor nema prevelikog utjecaja na krajnji rezultat.
Igra sitnu ulogu ali slažem se da je nebitno.
Citiraj:
Ovdje ću uzeti u obzir da smo napravili neku vrstu tunela oko hladnjaka (znači nema rasipanja struje zraka) i da imamo dva identična ventilatora koji se vrte istom brzinom.
To sam stavio pod "teorija" i od tuda ta "Moja" teorija. Dalke "zabarikadirani" hladnjak.
Citiraj:
Dakle, ti kažeš da je potreban na izlazu brži ventilator jer inače koči prvi ventilator. To jednostavno nije točno. Tvoja teorija bi bila točna samo onda kad bi se drugi ventilator vrtio toliko sporo da ne bi stvarao gotovo nikakav podtlak, te bi ga prvi ventilator ubrzavao i pri tome trošio na to dodatni rad. SAMO onda bi drugi ventilator kočio prvi.
Opet, u teoriji, kada 1 vent gurne 5 kubičnih centimetara zraka u hladnjak, taj zrak naraste na 6 kubika jer se zagrije, dakle drugi vent (ako je 100% isti a hladnjak zatvoren bočno) na tih 5 kubuka ima minus od 1 kubika. Od tuda ide postavka sa drugim bržim ventom, toliko o teoriji. Inače vruči zrak u ventu koji ekspandira gura drugi (a i prvi) vent jer želi "pobjeć" van, a to rezultira malo većom bukom i većom neučinkovitosti (2 venta ne da nedaju duplo bolji rezultat nego daju u najneidealnijim uvjetima max 20% bolji, dakle u realnim slučajevima sa otvorenim bokovina hladnjaka).
Citiraj:
U stvarnosti, taj drugi ventilator, koji se vrti jednakom brzinom kao i prvi, stvara podtlak i time pomaže prvom tako što povećava protok zraka. Znači, zbog toga se cijeli sustav nedvojbeno bolje hladi nego što bi se hladio samo sa jednim ventilatorom koji bi puhao zrak. Koliko se bolje hladi, može se doznati jedino eksperimentom na duže staze.
2 vent igra ulogu pri jako dugačkim/širokim hladnjacima, jer se izgubi "struja" prvog venta(trenje). Prvi vent ubrza zrak na recimo 2m/s idućih 40cm, drugi vent nemože ubrzat nešto(na maloj udaljenosti) jer su mu lopatice u "sinkronizaciji" sa samim zrakom (analogija: ubacivanje u brzinu na autu kada je motor sinhron sa getribom).

Opet da ponovim za svaki slučaj, dakle 10 ventova jedan na drugom u seriji (ako zanemarimo te "Mikro" promjene tlaka) redi posao sličan samo 1 ventu (paralelno spoj ima rast kolko vento ima, kao kiler na autu, 2 venta = 200% protoka). Može se reći da prvi vent radi posao a ostalih 9 se vrte u prazno. Uzmimo vet 5. za primjer. Pretlak venta 4 i podtlak venta 6 bi vrtili vent 5 na +-5% brzine vrtnje samog venta 5 kada bi ovaj i bio isključen iz struje.
Citiraj:
No, da ne bi ispalo da si sve krivo rekao, istina je da bi ventilator koji bi stvarao veći podtlak na izlazu (brži ventilator), bio efikasniji od ovoga o kojem ja pričam. Tako bi se povećao protok i sustav bi bio efikasniji.
Mora biti brži u svakom slučaju, ali kada bi ga stavili da je osjetno (3x) brži onda bi on bio "primarni" vent kojega bi ovaj prvi, sporiji vent kočio, naravno bilo bi bolje hlađenje ali i buka

Citiraj:
Ako pak ne izoliramo hladnjak i dopustimo da se zrak raspršuje, opet to nije veliki postotak struje zraka jer je riječ o malim udaljenostima. Nije mi jasno kak si ti to ispitao da zrak ulazi na centimetar, dva od kraja hladnjaka?
Nije velik, ali je dovoljan za 2-3-5-6 stupnjeva razlike, ovisi o širini venta i setupu "tunela" u kučištu, i to kolko vidim po rezultatima ovisi DOSTA (do 10C).
Nisam merio ali logično je da na hladnjaku debljine 1 cm ili na "toweru" debljine 12cm nije isti "gubitak" zraka, pogotovo jer ovaj "12cm" ima puo veću bočnu površinu.

Citiraj:
Činjenica je da mehanika fluida i termodinamika ne trpe takav pristup, za sve trebaš imati dokaz a ne nešto reći jer se tebi tako čini.
Sve ostalo što sam gore naveo, vrijedi i za taj slučaj.
Slažem se 100%.
Za ispitat te navode sa 1 ili 2 venta, na webu ima primjera, što se više ide ka laboratorijskim uvjetima to je razlika manja, meni osobno razlika od 3-4C ne opravdava nikako dva venta.
Citiraj:
Slažem se da većina nas ne treba dva ventilatora, no samo se pitamo da li taj sistem sa dva ventilatora skida temperaturu minorno ili je to ipak siginfikantna razlika.
O tome i pričamo. Imam idealan hladnjak za testiranje ovoga ali sad nemam vremena, možda nekad, ko zna

@D1virty
Da ne idem previše u OT
Nije za usporedbu jet motor i vent, brzine, tlakovi, namjena.....
PS
Jači motor helića nije sam tak, te turbine troše ENORMNE količine goriva i proizvode ogromne toplinske tragove, stvar je značajno kompliciranija i nema smisla uspoređivat
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2010., 08:40   #72
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
@uber gosu
Znam da je značajno kompliciranije i da ostavljaju heat signature ko baklja ivanjska , al sve to nije toliko bitno rusima. Ipak oni imaju najveći avion na svijetu, najveću podmornicu, najvećeg ledolomca, bili su prvi u svemiru, imali su prvi satelit u svemiru, imali su svoju svemirsku stanicu u svemiru (to nisam sto posto siguran, al mislim da je bila 100% ruska) i tako dalje. Američki abrams je naspram ostalih tenkova (izuzev britanske, francuske i njemačke) kao PC naspram digitrona, kompliciran u mp3, a još je i jedini sa turbinom. Prednosti i mane nisu uvijek vaga u generalskim mozgovima, a pogotovo ne isplativost.
Ja smatram da je ovdje tema, da li duplo bolje hladi ili ne. Po tom se pitanju svi slažemo da je mit, ali mi raspravljamo u kojoj mjeri je bolje. Ne može bit lošije ako su 2 ista, ali može bit bolje ako su 2 različita. Ne moraju bit 2 ista, piše push-pull, push-pull-2-identical-vents
Bitno je samo kolika je razlika. Moj mugen može radit i bez venta jer ima popril