Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.09.2021., 14:26   #1261
zupy
Premium
 
zupy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Priko Klisa
Postovi: 843
Tri stvari definira bateriju:


1. Napon - kupuj odgovarajući prema kitu kojeg imaš npr 48V baterijati kod punog stanja (4,2V) ima napon 54,6V. Nekad se radi dobijanja nešto više snage odnosno brzine može ići sa većim naponom ali to opet ovisi o kontroleru (npr. kondenzatorima u istom) te samom motoru koliko je podložansa takvim manipulacijama odnosno dali će se grijati isl.


2. Kapacitetom - znači količini spremljene enrgije što je opet recipročno broju mali baterija tipa 18650 ili sl. unutra. U pravilu više je bolje ali ima i negativne posljedice tipa povećana težina ili nedostatak prostora u kućištu.
Evo sad ja sebi slažem jedan bike i uzeo sam najveće kućište ali i malo jeftinije 26650 baterije pa imam problem svih 39 staviti u kutiju
Po meni ovde treba ciljati neku potrebnu/ciljanu kilometražu - to se zna otprilike kad se uzmu faktori snage motora i koliko će se koristiti asistenca kod pedaliranja.


3. Strujom koju baterija može dati - ovo u pravilu ovisi o tipu/kvaliteti/cijeni baterija koje su korištene kod slaganja packa te bitne su naročito kod jačih motora. Npr slagao sam neke packove od starih laptop baterija pa i ako ih je bilo 7 u paraleli jednostavno legnu naponski kod opterećenja jer nisu baš predviđene za neke veće struje.

Zadnje izmijenjeno od: zupy. 22.09.2021. u 14:49.
zupy je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2021., 11:50   #1262
zupy
Premium
 
zupy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Priko Klisa
Postovi: 843
Wh= napon x kapacijtet u Ah


https://batteryguy.com/kb/knowledge-...thium-battery/


U mene je baterija na jednom bikeu 48V i 10Ah i iz toga proizlazi 480Wh


Nemoj gledati Wh gledaj napon prvenstveno da ti odgovara (nemože se na svakom kitu voziti svaki napon već sam pisao - najbolje drži se originalnog napona) pa onda kapacitet a bilo bi dobro znati ok kojih članaka je batrija složena.
Prednost dati Samung, LG, Sanyo,Sony člancima - iako kod kineza nemoš biti siguran u išta jel mogu wrapati omot od čega im se prohtije.
zupy je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2021., 15:57   #1263
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor kiki85 Pregled postova
Hm dobro. Uglavnom zbunjuje me Ah i Wh unatoč google searchu, što je važnije za krajnji domet? Jer neki npr. Greyp bicikli na svojim stranicama imaju istaknuti napon i Wh https://www.greyp.com/ehyperbike/g12/g12s-carbon/ 1500Wh i 84V, dok baterije na aliexpressu imaju istaknuto Ah i napon.

Onda da editiram pitanje,

dvije baterije istih Wh vrijednosti 1440Wh ali različiti Ah i V, dakle različiti motori ali voženi jednakom snagom/brzinom/outputom, hoće li dati isti domet?:
baterija1: 72v 20Ah
baterija2: 48V 30Ah
Ne mozes birati između ove dvije. Nego moraš uzeti onu koja ima volti (V) koliko proizvođač traži. Ako traži 72V onda moraš staviti 72V, ne možeš umjesto nje staviti 48V . A usporediti koja ce dati više je tesko jer ovisi o motoru i samom proizvodu (ako uspoređuješ 2 različita motora što je logično jer ne može isti motor podržavati i 72V i 48V)
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2021., 16:19   #1264
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 554
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Ne mozes birati između ove dvije. Nego moraš uzeti onu koja ima volti (V) koliko proizvođač traži. Ako traži 72V onda moraš staviti 72V, ne možeš umjesto nje staviti 48V . A usporediti koja ce dati više je tesko jer ovisi o motoru i samom proizvodu (ako uspoređuješ 2 različita motora što je logično jer ne može isti motor podržavati i 72V i 48V)
Ok, on je pitao za različite baterije na različitim naponima jer ima izbor različitih motora. Uglavnom sa istim kapacitetom bi trebao jednaku udaljenost moć postić, ako se računa da su svi dijelovi iste kvalitete (gume, kontroleri, motori) jer ti i o njima iskoristivosti ovise.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2021., 16:34   #1265
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Mozda sam preskocio cijelu raspravu ali svejedno mislim da bez obzira na krajnjih Wh, motori nisu isti i nece istu udaljenost proci s 2 drukcija motora i 2 baterije različite voltaže na istom romobilu. Osim mozda ako se vozi na nekoj ravnici bez uzbrdica,guzve i slično. Samo mišljenje jel, ne zna se dok se ne proba uživo .
Ovdje se radi o kapacitetu od 20Ah i 30Ah. Napon je potreban za rad motora i na ova dva su skroz drukčiji bez obzira što na kraju daju isti Wh. Npr na 15 na sat na laganoj uzbrdici ne znamo koliko troši jedan motor a koliko drugi. Ako ovaj jači troši više, i još ima 20Ah naspram onih 30Ah na 48V, možda ode baterija ranije, a možda onaj od 48V trosi više na uzbrdici a identično na ravnom pa na kraju uspiju izvući istu udaljenost jer drugi ima više Ah. Bez probe teško je sigurno znati.

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 24.09.2021. u 16:46.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2021., 21:26   #1266
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
...

Po uzoru na remekdasku, zelio sam vec neko vrijeme napraviti dasku, ali od punog drveta, ne sperploce ili sendvic laminate kakvi se mogu naci iz UK-a, te pokojeg ducana koji ih radi. Engleske sam vidio uzivo u ZG-u, vrlo osrednja kvaliteta obrade, a natura drvo izgled, spada u gotovo nepostojecu opciju.

Pa se nedavno pozalih kolegi iz Slavonije, s kojim se dugo nisam cuo, koji je duboko u drvnoj gradji, te je daska polako u zavrsnoj fazi, nakon pokoje revizije i dodatnih ideja.

Leci ce tocno na okvir, tako da nece uopce trebati ostvarivanje ispod lajsnama, ili kutnim solucijama pricvrscivanja, kako su realizirali ostali tvorci. Kako je 3 kile teska, dodatno ucvsrcuje dojam.








...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 14:40   #1267
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,444
Zamjenio offfoad gume za cestovne. Ogromna razlika na bolje. Naravno, na cesti 😁
Za svaku preporuku 👍
CST 90/65-6.5 popularno zvane 11" iako su i biti 10"




Sent from my SM-G986B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 19:18   #1268
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Nazalost jedan je vozac romobila izgubio zivot zbog nepaznje vozaca automobila.

Naslov su u tri varijante mijenjali, u pohlepi sto brzeg sastavljanja naslova. Pa je prvo bio motociklist, pa elektricni skuter, pa je na kraju uspostavljen kao vozac romobila.



...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2021., 12:24   #1269
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Od kad romobil smije na cestu? Aktualan zakon o sigurnosti u prometu to ne dopušta.

Krivica je obostrana.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2021., 17:40   #1270
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,444
Romobil=pjesak i smije na kolnik osim osim ako se ne radi o cesti iskljucivo za motorna vozila.


Sent from my SM-G986B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2021., 19:02   #1271
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
Romobil=pjesak i smije na kolnik osim osim ako se ne radi o cesti iskljucivo za motorna vozila.


Sent from my SM-G986B using Tapatalk
Krivo, ima jako puno kolnika koji nisu iskljucivo za motorna vozila a pjesaci ih ne smiju koristiti.

Ajde otvori link zakona kojeg sam stavil i slobodno procitas sve, ali trenutno bitno ti je čl.124. i iducih nekoliko. Reci ak kaj nije jasno, bum probal objasniti.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2021., 22:20   #1272
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Krivo, ima jako puno kolnika koji nisu iskljucivo za motorna vozila a pjesaci ih ne smiju koristiti. Ajde otvori link zakona kojeg sam stavil i slobodno procitas sve, ali trenutno bitno ti je čl.124. i iducih nekoliko. Reci ak kaj nije jasno, bum probal objasniti.
Dobro kolega Overclock,

dal je to stvarno vazno? Vozac romobila je poginuo, izgubio zivot, ostavio tko zna koga od obitelji da ga oplakuje. Zar je stvarno vazno biti formalist zakona?

Vozim auto i bicikl i romobil i stosta, ali moram priznati, do danas, da se ne sjecam sredstva prevoza, koje toliko netrepeljivosti izaziva kao romobil. Vecernji list je tri put mijenjao naslov, komentari su na noz odmah isli na vozaca romobila, tek kad se naslov promijenio, poceli su ublazavati pristup, pa poceli prihvcati da ga je usmrtio vozac, neusporedivo snaznijeg i ubitacnijeg vozila, koje se zove automobil.

Ove godine, dva puta sam zamalo zavrsio na traumatologiji, ili jos gore od toga. Niti u jednoj prilici nisam napravio prekrasaj, dapace, prva zena je preklinjala da ne zovem polciju, jer vozi sluzbeno vozilo. Pristao, naknadno platila stetu servisa. Koji mjesec iza toga, ponovo Zagrebacka ulica, vozac bez ikakve provjere izlece na mene. Sreca da pazim za njih dvostruko i odrzavam normalnu brzinu, inace bi i ta epizoda lose prosla. Covjek je izasao iz auta, poceo mucati od straha koji ga je ulovio, poceo se ispricavati, jer je znao da me je mogao poslati u vjecna lovista, a da uopce nije ni obratio paznju na ukljucenje u promet.

Rezime, imam dojam, da je kod nekih ljudi, svaki vozac romobila kriv - dok ne dokaze suprotno.





...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2021., 22:54   #1273
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
balkan smo bili - balkan ćemo ostati.
nema tu kulture ponašanja u prometu.
tizhu je offline   Reply With Quote