Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 23.04.2018., 19:51   #811
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor zalman1 Pregled postova
Za 99% mušterija (običnih korisnika) to je dovoljno, oni koje hoće nešto kompleksnije, unajmit će pravu firmu i pošteno platiti.
Stvarno ne vidim smisla uspoređivat dizanje krekiranih windowsa ili zamjenu neke komponente - sa nekim drugim poslom, tipa auto mehaničar.
Mehaničar se naradi ko crnac, uložio je masu para u opremu i radnju i ne može raditi na crnjaka.
Da se mogu windowsi dizat za 500 kn ja bi evo odma dao otkaz i radio samo to. Ajmo se dovest u realnost.


Šta sam fulao i šta tebi nije jasno u cijenama? Napiši konkretan post umjesto da samo podbadaš s nekim glupostima, a ništa ne kažeš.
Popravljaj si auto sam ako ti je puno davati njemu, ne znam u čemu je problem.
Ne računaš da je znanje potrebno za "instalirat Windowse" isto tako potrebno steći, tu ne mislim na one koji uštekaju USB stick i klikaju Next>Next... dok Windowsi nisu instalirani već na one koji ipak znaju poklikat i bitne opcije te instalirati sve one "glupave" programčiće koji daju punu funkcionalnost Windowsima (7zip, CDburnerXP...). I za takve i slične stvari ne kupuješ znanje kao što će netko kupiti alat i reći "ja sam majstor". Zato postoji i razlika između "majstora" i "stručnjaka". Samo da spomenem, desilo mi se hrpu puta da dođem negdje na neku intervenciju i riješim nešto za 15 minuta i čujem kako je "majstor" prije mene rješvao 3 sata i to očito bezuspješno. Tako da i moja intervencija od 15 minuta vrijedi više od nečijih 3 sata rada ali u tih 15 minuta mog rada dolazi do izražaja svo znanje i iskustvo koje sam stekao. Ovo ti pišem ne zato da se hvalim već da stekneš osjećaj zašto netko ne radi za kikiriki...
Sinac je offline  
Staro 23.04.2018., 20:09   #812
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Ne računaš da je znanje potrebno za "instalirat Windowse" isto tako potrebno steći
Naravno da računam, za svaki posao je potrebno znanje, hoćeš peći kruh u pekari ili instalirat softver - potrebno je znanje.
I to znanje vrijedi točno onoliko koliko se plaća, ako ti nećeš nekom podesit softver za 100 kn ne moraš, on će naći nekoga tko hoće, a ti svoje znanje možeš cijeniti koliko hoćeš.
Ti ćeš sigurno napraviti nešto brže i bolje od "jeftinog" majstora ali to nije toliko bitno, većina ljudi koristi PC samo za surfanje, multimediju i office pa će oni biti sretni s bilo kakvim rješenjem.
zalman1 je offline  
Staro 23.04.2018., 20:15   #813
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
nemam, nema ni moj mehanicar
to je siva ekonomija i u pravim državam se za to ili plaća ogromna kazna ili ide u zatvor...a u HR na javnom forumu se raspravlja o ciframa koje pojedinci deru za ilegalne poslove i još se žale kako je slabo plaćeno.
smirnoff je offline  
Staro 23.04.2018., 20:21   #814
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
i još se žale kako je slabo plaćeno.
Bogami i ja se čudim.
Lik u fušu instalira krekirane windowse i kuka kako nije plaćen kao automehaničar.
Brate mili otvori PC servis pa stavi tarifu 200 kn/sat kao i taj automehaničar.
Nemoš pričat o svom znanju i naplati kad nemaš registriranu djelatnost, a fala bogu pa samo na ovom forumu ima nas barem 500 sa "znanjem".
zalman1 je offline  
Staro 23.04.2018., 20:27   #815
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor zalman1 Pregled postova
Naravno da računam, za svaki posao je potrebno znanje, hoćeš peći kruh u pekari ili instalirat softver - potrebno je znanje.
I to znanje vrijedi točno onoliko koliko se plaća, ako ti nećeš nekom podesit softver za 100 kn ne moraš, on će naći nekoga tko hoće, a ti svoje znanje možeš cijeniti koliko hoćeš.
Ti ćeš sigurno napraviti nešto brže i bolje od "jeftinog" majstora ali to nije toliko bitno, većina ljudi koristi PC samo za surfanje, multimediju i office pa će oni biti sretni s bilo kakvim rješenjem.

Stari moj, sad si ti zabrazdio. Nije poanta da ja računam nešto 500 kn već je smisao toga da NITKO u informatici ne radi za 50 kn ono što vrijedi barem 100 kn. Tako ti je to kod mehaničara, vodoinstalatera, limara... Ne znam zašto bi kod informatičara trebala biti drugačija situacija. Odobravaš da netko podcjenjuje posao i znanje informatičara ili je u pitanju neki drugi stav?
Sinac je offline  
Staro 23.04.2018., 20:34   #816
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Pravo mi moramo raščistiti o čemu točno pričaš, jel pričaš o cijenama što radiš u fušu ili što radi servis?
Svi informatički servisi u HR imaju više-manje iste cijene za dijagnostiku, instalaciju, razna podešavanja... zna se koliko košta radni sat.

Za radu fušu ne može postojati nikakva usklađena cijena i ako će netko raditi za 50 kn ono što ti radiš za 150 - to je njegova stvar.
Samim time što radiš u fušu (ako radiš), ti si zapravo taj koji podcjenjuje rad informatičke struke.
zalman1 je offline  
Staro 23.04.2018., 20:43   #817
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor zalman1 Pregled postova
Pravo mi moramo raščistiti o čemu točno pričaš, jel pričaš o cijenama što radiš u fušu ili što radi servis?
Svi informatički servisi u HR imaju više-manje iste cijene za dijagnostiku, instalaciju, razna podešavanja... zna se koliko košta radni sat.

Za radu fušu ne može postojati nikakva usklađena cijena i ako će netko raditi za 50 kn ono što ti radiš za 150 - to je njegova stvar.
Samim time što radiš u fušu (ako radiš), ti si zapravo taj koji podcjenjuje rad informatičke struke.
Pričam o IT poslu općenito, ako servis naplati nešto 50 kn a vrijedi 100 kn onda se ne razlikuje od fušera. Kažem da se cijena rada u IT-u računa olako a u isto vrijeme je sve OK ako mehaničar uzme 200 kn za sat rada.
Sinac je offline  
Staro 23.04.2018., 20:52   #818
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
to je siva ekonomija i u pravim državam se za to ili plaća ogromna kazna ili ide u zatvor...a u HR na javnom forumu se raspravlja o ciframa koje pojedinci deru za ilegalne poslove i još se žale kako je slabo plaćeno.


Ne kuzim, ak nema web je siva ekonomija?
__________________
mamutarka je offline  
Staro 23.04.2018., 21:06   #819
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Pričam o IT poslu općenito, ako servis naplati nešto 50 kn a vrijedi 100 kn onda se ne razlikuje od fušera.
Tko će procjeniti što vrijedi 100 kn, a što 50?
Ne može ništa imati apsolutnu cijenu, pogotovo ne u IT-u, zašto ne bi netko naplatio 50 kn manje od drugog?
Ako on tu vidi svoju zaradu ne znam u čemu je problem.

Citiraj:
Kažem da se cijena rada u IT-u računa olako a u isto vrijeme je sve OK ako mehaničar uzme 200 kn za sat rada.
Previše se generalizira i razbacuje ciframa, niti svi mehaničari uzimaju istu cifru, niti će naplatiti za svaki posao 200 kn/sat.
Naplatiti će ono što on smatra da je njemu težak i naporan posao i ima potpuno pravo na to.
Baš kao što ti imaš pravo otići kod drugog mehaničara koji će to napraviti u pola cijene.
Ima vrhunskih mehaničara koji su poznati po kvalitetnom radu ali i visokim cijenama, oni imaju svoju klijentelu, ima i onih drugih majstora koji su jeftini i "kvalitetni".

Stvarno ne razumijem poantu kukanja oko tih cijena, pa nisu IT serviseri članovi neke komore pa se moraju svi držati istih pravila i cijena.
Svatko radi za sebe i neka naplaćuje onoliko koliko smatra da njegovo znanje vrijedi, a da on opet ima zaradu.
zalman1 je offline  
Staro 23.04.2018., 21:24   #820
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
ja sam odustao od toga da budem kvartovski ''dečec koji zna kompjutere''

pa me nazove i plati cedevitom, fala lepa doviđenja, odbio par puta sada i više nitko ne zove
Također sam odustao, promjenio broj mobitela i preselio se. Dobro, ovo zadnje nisam napravio zbog gnjavatora ali je svakako bonus. Nema više susjeda koji zovu i kucaju u nedjelju popodne jer im javlja da je flash out of date ili im printer ne radi. Ako koji novi susjed pita ako se razumijem u išta, napravit ću blesavu facu i nastaviti dalje. Puno mi vrijedi mir
tiki66 je offline  
Staro 23.04.2018., 21:48   #821
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Također sam odustao, promjenio broj mobitela i preselio se. Dobro, ovo zadnje nisam napravio zbog gnjavatora ali je svakako bonus. Nema više susjeda koji zovu i kucaju u nedjelju popodne jer im javlja da je flash out of date ili im printer ne radi. Ako koji novi susjed pita ako se razumijem u išta, napravit ću blesavu facu i nastaviti dalje. Puno mi vrijedi mir
najjače kad te (me) zovu djelatnici lokalnih firmi, da im u fušu nešto odradiš, a firma im ima IT odjel. a zovu te da im dođeš na posao.
jp_rv je offline  
Staro 23.04.2018., 22:16   #822
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
u nedjelju popodne
eh da, zašto je uvijek morala biti nedjelja? ne sjećam se dal je ikad bilo, a da nije nedjelja
__________________
mamutarka je offline  
Staro 23.04.2018., 22:19   #823
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor zalman1 Pregled postova
Tko će procjeniti što vrijedi 100 kn, a što 50?
Ne može ništa imati apsolutnu cijenu, pogotovo ne u IT-u, zašto ne bi netko naplatio 50 kn manje od drugog?
Ako on tu vidi svoju zaradu ne znam u čemu je problem.
Kao što si sam napisao, netko će instalaciju Windowsa napravit za 50 kn. A znam da vulkanizer neće zamijenit gume na autu ispod 90 kn.

Citiraj:
Autor zalman1 Pregled postova
Previše se generalizira i razbacuje ciframa, niti svi mehaničari uzimaju istu cifru, niti će naplatiti za svaki posao 200 kn/sat.
Naplatiti će ono što on smatra da je njemu težak i naporan posao i ima potpuno pravo na to.
Baš kao što ti imaš pravo otići kod drugog mehaničara koji će to napraviti u pola cijene.
Ima vrhunskih mehaničara koji su poznati po kvalitetnom radu ali i visokim cijenama, oni imaju svoju klijentelu, ima i onih drugih majstora koji su jeftini i "kvalitetni".

Stvarno ne razumijem poantu kukanja oko tih cijena, pa nisu IT serviseri članovi neke komore pa se moraju svi držati istih pravila i cijena.
Svatko radi za sebe i neka naplaćuje onoliko koliko smatra da njegovo znanje vrijedi, a da on opet ima zaradu.
Opet ću istaknut, kao što si i sam primijetio, netko će instalirat Windowse za 50 kn a time obezvrjeđuje tuđi posao. A ako vulkanizer uzima 90 kn za zamjenu guma na autu, nećeš čuti da netko drugi to radi za 50 kn.
Samo za primjer, svojedobno su klinci u Corelu radili "grafičku pripremu" za siću, trajalo je jedno godinu i pol do dvije dok se tržište nije osvjestilo i očistilo od toga, naručitelji su dobijali lošu i nekvalitetnu pripremu a klinci siću. Nakon nekog vremena naručitelji više nisu htjeli pripremu za siću jer su radije platili 100 kn umjesto 50 pa da dobiju ono što treba. Nadam se da će i IT tržište doći na takav nivo.
Sinac je offline  
Staro 24.04.2018., 07:52   #824
X-Plosiv
Premium
Moj komp
 
X-Plosiv's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 1,803
Citiraj:
Autor zalman1 Pregled postova
Mehaničar se naradi ko crnac, uložio je masu para u opremu i radnju i ne može raditi na crnjaka.

Molim? Cijenim mehaničare, ali pun kufer ih radi na crnjaka.
X-Plosiv je offline  
Staro 24.04.2018., 08:04   #825