Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.10.2023., 11:19   #1
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 661
Gbit wlan

Jedno pitanjce, kako dobiti 1gbit u downloadu na wlanu?
Preko kabela ide 800-900/500, a na wlan 300-400/500.
HT optika, AP mercusys MR50G. Na njihovom frizboxu ista brzina preko wlana. Kabel je cat6.
Ovi mercusys uređaji piše da idu do 1300 mbps. Znam da ima i boljih, da li bi sa nekim dobio veću brzinu?
Mjereno preko speedtesta. Pretpostavljam da bi trebalo i drugačije mjeriti brzinu?
Hvala unaprijed.
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2023., 12:22   #2
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
ipref ili open speed test za testirat lokalno to sta oni pisu ax1300 nista ne znači , ko sta na celeru id auta imas 240 a ide do 120
OuttaControl je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.10.2023., 12:30   #3
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,403
Citiraj:
Autor driftwood Pregled postova
Jedno pitanjce, kako dobiti 1gbit u downloadu na wlanu?

Preko kabela ide 800-900/500, a na wlan 300-400/500.

HT optika, AP mercusys MR50G. Na njihovom frizboxu ista brzina preko wlana. Kabel je cat6.

Ovi mercusys uređaji piše da idu do 1300 mbps. Znam da ima i boljih, da li bi sa nekim dobio veću brzinu?

Mjereno preko speedtesta. Pretpostavljam da bi trebalo i drugačije mjeriti brzinu?

Hvala unaprijed.
WiFi Speeds

WiFi 5 AC
600 Mbps at 2.4 GHz, 1300 Mbps at 5 GHz

Kao prvo ove brzine su teoretski max a kao drugo provjeri stanje sa WiFi kanalima i da si spojen na 5GHz band.

Ako baš želiš full speed na WLANu nabavi si neki Asus/TPLink/Xiaomi koji je Wi-Fi 6 i bar MU-MIMO 2x2,isto tako okani se ovih cheap brendova.

Navodno Mercusys je podbrend TPLinka.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2023., 12:52   #4
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Kabel je kabel. Ak hoces isto prek wlana dobit morat ces dublje posegnut u zep. Pogotovo ak mislis te brzine kroz par zidova imat. Kvalitetno Wifi 6 mesh rijesenje ti je najbolja opcija (koju i klijent mora podrzavati).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2023., 13:34   #5
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 661
Ma ovako, to sam čovjeku spojio dva ap-a, treba mu za dva apartmana (2 × 4 osobe). I to sve radi uredno, ali on bi htio da ima skoro istu brzinu kao i preko kabela.
Objasnio sam ja njemu da nema tko koristiti gbit mrežu, ali on želi da je to tako. Znam da bolji uređaji idu od 180€+ i on bi još i to kupio ako mu netko garantira tu brzinu preko wlana.
Po meni bacanje para, ali ako on tako želi...pa sam mislio ako imate preporuku nekog uređaja koji postiže max brzinu. Ove mercusys sam stavio jer su povoljni i po meni sasvim dovoljni za goste u apartmanima. Za ništa drugo se ne koristi internet.
Ovo što sam napisao je sve mjereno kod routera, dok je samo taj uređaj priključen. Inače wifi u svim prostorijama radi dobro i brzine u najudaljenijim prostorijama nisu ispod 100 mbps.
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2023., 13:41   #6
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,403
Citiraj:
Autor driftwood Pregled postova
Ma ovako, to sam čovjeku spojio dva ap-a, treba mu za dva apartmana (2 × 4 osobe). I to sve radi uredno, ali on bi htio da ima skoro istu brzinu kao i preko kabela.

Objasnio sam ja njemu da nema tko koristiti gbit mrežu, ali on želi da je to tako. Znam da bolji uređaji idu od 180€+ i on bi još i to kupio ako mu netko garantira tu brzinu preko wlana.

Po meni bacanje para, ali ako on tako želi...pa sam mislio ako imate preporuku nekog uređaja koji postiže max brzinu. Ove mercusys sam stavio jer su povoljni i po meni sasvim dovoljni za goste u apartmanima. Za ništa drugo se ne koristi internet.

Ovo što sam napisao je sve mjereno kod routera, dok je samo taj uređaj priključen. Inače wifi u svim prostorijama radi dobro i brzine u najudaljenijim prostorijama nisu ispod 100 mbps.
Asus RT-AX57 je budget bestbuy i MU-MIMO 2x2.
Dalje od toga negledaj.


Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2023., 13:45   #7
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 661
Odlično, hvala.
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2023., 14:27   #8
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
U mene ti je ovakva situacija, dakle TP link AX55 (AX3000) komp server jedan pregradni zid udaljen 3 metra, s23 na routeru


S23 server , Realme GT master klijent direkt na routeru


Pixel 7 klijent metar od routera


S23 server pixelu, Komp server gt masteru u isto vrijeme


eto vec se duze vrijeme mislim poigrat sa ovim pa eto

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 21.10.2023. u 14:53.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 22.10.2023., 08:35   #9
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
na 2 x 2 nećeš izgurat gigabit nikako, osim sa 160mhz kanalom na ax standardu, a to onda traži da imaš neki klijent najnovije generacije.



ja bi takvom liku rekao da može zaboravit ili mu dao ponudu za arubu 515 pa nek iskešira soma eura kad je takav seljak.

neznam koji je tvoj dogovor ali ja kad stranke počnu davit samo odjebem, jer štagod da im nakon toga napraviš će davit i dalje. evo ti ponuda za najbolje na tržištu pa ako ti ne radi do tebe je.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2023., 09:12   #10
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 661
Nismo niti pričali zapravo o brzinama. Vidio sam da je ovo za apartmane pa sam išao sa nečim jeftinijim jer će se rijetko koristiti i samo za goste.
Pa rekoh da mu uštedim, a poslije je on htio da ima tu brzinu na wlanu. Također kabeli su mu bili provučeni na skroz lošu poziciju, pa sam sa 2.4 pokrio i udaljene sobe. I to sve (po meni) radi sasvim solidno. U spavaćim sobama je brzina oko 100 mbps. Ne znam što će mu veća brzina.
Naravno ovi iz ht-a peru ruke i kažu da nemaju veze sa wlanom, oni mjere samo na kabel. Za wlan nemaju nikakvu podršku. Moje je greška da ga to nisam pitao, ali do sad nisam imao ovakvu situaciju. Inače je za apartmane bitno da je sve stabilno i da su ok brzine.
Hvala svima na pomoći!

P.S.
Stavio sam mu i vanjski AP na visinu od cca 8 metara i to gleda kroz krošnju i tamo je ok i to sam mu odmah rekao da ne očekuje neke brzine zbog krošnje stabla. To je ispalo sve ok, apartman za dvoje, brzina 40-60 mbps na 2.4 GHz wlan.
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na